Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Prioritatea de trecere in intersectie / ordinea de trecere

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

Poll: Prioritate de trecere (53 member(s) have cast votes)

Care vehicul are prioritate de trecere (trece primul) în intersecție?

  1. Vehiculul A (verde) (51 votes [96.23%])

    Percentage of vote: 96.23%

  2. Vehiculul B (rosu) (2 votes [3.77%])

    Percentage of vote: 3.77%

Vote Guests cannot vote

#91
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,675
  • Înscris: 31.01.2010
Ma uit, citesc topicul asta, altele, aud elucubratiile lui Pertea si am tras concluzia clara, totdeauna ailalti au prioritate si casc ochii bine de tot cu tot patratu galben in  colt din dreapta mea!
Pina acuma s-a dovedit ca eu am dreptate!

Edited by Ion_Bumbu, 22 December 2022 - 21:50.


#92
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,389
  • Înscris: 13.01.2011
Nu am răbdare să citesc tot, totuși întreb...
este o glumă?!
Traseul roșu nu există în realitate.
Este caterincă, este?!
Sîntem la camera ascunsă, unde este camera ascunsă?  😂

A văzut cineva acele săgeți, care arată sensurile de mers obligatorii?

 Ion_Bumbu, on 22 decembrie 2022 - 21:49, said:

Ma uit, citesc topicul asta...!
Am văzut una dihai, săptămîna trecută, la un sens giratoriu mic, unul cu un monovolum a luat-o pe interzis, prin stînga.
Mă uitam și mă cruceam, noroc că nu a venit altă mașină pe sensul prioritar, că ieșea cu gangbang"  😁
La următorul a vrut la fel, dar nu a putut, că venea fluxul de mașini   🤭

Attached Files


Edited by crisstonne, 22 December 2022 - 22:16.


#93
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
@valitudor În lege nu scrie că trebuie să te uiți la toate semnele din toată intersecția. Ești obligat să respecți regulile de circulație pe sectorul de drum parcurs de tine. Tu acolo ai cedează, nu te interesează că o mașină vine de la a 7-a intrare în girație de pe un drum prioritar sau cu cedează, tu trebuie să dai cedează celor care se află deja în intersecție. Dacă ai fi modificat un semn de prioritate din desenul tău cu unul de cedează de pe partea cealaltă a intersecției, cum l-ai fi văzut că ăla ar veni de pe drum cu cedează?

Edited by lool21135, 22 December 2022 - 23:17.


#94
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006

 lool21135, on 22 decembrie 2022 - 23:17, said:

@valitudor În lege nu scrie că trebuie să te uiți la toate semnele din toată intersecția. ....
nu scrie explicit fix ce ai spus tu, dar se cam subintelege.
scrie pe undeva prin OUG cum ca regula de dreapta se aplica daca 2 masini au indicatoare cu aceeasi semnificatie. evident ca pt asta trebuie sa fiecare sofer sa isi dea seama ce indicator are celalalt, si tocmai din cauza asta indicatoarele ce afecteaza prioritatea (cedeaza, oprire, drum cu prioritate) au forme specifice (triunghi cu varful in jos, octogon, romb) si pot fi identificate si privindu-le din spate.

#95
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Drumul cu prioritate este cel pe care mergi inainte, adica Kiseleff. Pierzi prioritatea cand ajungi la Constantin Prezan. Pana acolo insa, esti pe drumul cu prioritate, deci cei din urmatoarele doua intersectii iti vor da prioritate.

Attached Files



#96
copilux

copilux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.07.2010
sensul giratoriu e gandit pt fluidizare si scaderea riscurilor de accident...logic si pertinent cel aflat deja acolo are prioritate

#97
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Nu e intersectie cu circulatie sens giratoriu. E o piata circulara, cu un pietroi in centru, in care intra diverse stradute laterale.

#98
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 strongsss, on 22 decembrie 2022 - 20:15, said:

Te intreb pentru a treia oara: cui cedeaza trecerea masina rosie?
Credeam ca ti-am raspuns deja.
Daca as fi masina rosie, as acorda prioritate fiecarei masini care vinde din stanga, pentru ca am indicatorul cedeaza trecerea.
Daca as fi masina verde, as acorda prioritate fiecarei masini care vine din stanga, atunci cand intru in intersectie, iar 20m mai incolo, cand dau de masina rosie, "negociez" trecerea cu el, pentru ca nu stiu nivelul lui de prioritate (eu stiind ca am avut un semn de cedeaza si nimic altceva ulterior). In cazul din exemplul topicului, as lasa masina rosie sa treaca, pentru ca nu poate avea prioritate mai mica decat mine
NICIODATA nu voi prezuma ca am prioritate daca nu vad un semn care sa-mi acorde prioritatea. Intotdeauna voi prezuma ca NU AM PRIORITATE

 Flat, on 22 decembrie 2022 - 20:08, said:

Dar nu este o intersecție oarecare!
Este una specială, un rond
Stai bre asa, ca toata retorica ta se bazeaza ca acolo nu este o singura intersectie in rond, ci o salba de intersectii in T.
Iti faci praf toata argumentatia

 dorin_2k, on 22 decembrie 2022 - 21:06, said:

Și-a făcut o clona. Îs 2 voturi
Posted Image Ce as avea de castigat? Tu ti-ai face un cont clona pentru asta?
Avand in vedere ca nu am vazut nicio justificare a votului (poate mi-a scapat mie), il consider o greseala. E irelevant fara arguemtatie

 Tipiric, on 22 decembrie 2022 - 21:47, said:

@valitudor : tu nu stii sa pierzi.
Ce sa pierd? Rezultatul era oarecum previzibil (nu scorul)
Se conduce dupa cutuma, dupa exemplul celuilalt. Oamenii invata litera legii pentru obtinerea permisului, dupa care o uita si conduce din obisnuinta.
Nu am pierdut nimic, din contra, am castigat. Am castigat la increderea ca trebuie cascati bine ochii

Uite, mai am niste exemple de chestionare de scor 100-1. Ceva de genul:
1. Se mai respecta semnificatia indicatoarelor de prioritate daca semafoarele functioneaza? Probabil marea majoritate ar raspunde cu NU, pentru ca semafoarele sunt prioritare. Eu as zice ca DA, semaforul nu poate anula semnificatia un indicator de prioritate
2. Sunt obligati pietonii sa se asigure atunci cand traverseaza strada pe trecere de pietoni? Similar, eu as zice NU, in timp ce marea majoritate ar vota cu DA.
Cel putin asta cred

#99
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 valitudor, on 23 decembrie 2022 - 11:45, said:

"negociez" trecerea cu el

reguli de circulație la negociere
ăsta e nivelul
cred că nu mai are sens discuția
du-te și te culcă, chiar dacă e miezul zilei

95,35% dintre respondenți îți spun asta
ce o fi așa greu la români să zică nene
'am gresit, înțeleg, voi revizui ce știu și voi proceda corect de acum încolo'

#100
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006

 valitudor, on 22 decembrie 2022 - 18:18, said:

Care vehicul are prioritate de trecere (trece primul) în intersecție?
1. Vehiculul A (verde) - acesta este raspunsul colegilor
2. Vehiculul B (rosu) - acesta este raspunsul meu

Arcul de triumf.png

Eu am ales raspunsul 2 (vehiculul B - rosu) deoarece ambele vehicule au, inaintea intersectiei, indicatorul "cedeaza trecerea", asadar au acelasi nivel de prioritate (fara prioritate), iar art. 59.3 din OUG 195/2002, spune:
Facand referire la pozitiile masinilor, fix ca in poza ta, raspunsul corect este: ambele. Nici una dintre ele nu are pe nimeni pe drumul principal si nu trebuie sa cedeze prioritate nimanui atata timp cat ambele intra in intersectie (depasesc semnul de cedeaza de pe directia lor de mers) in acelasi moment. Acel raspuns nu este totusi in poll

Facand referire la liniile trasate in aceeasi poza precum si optiunile de raspuns posibile se presupune ca de fapt tu nu ai intrebat ce se intampla cand intra ei in acea intersectie (raspuns mai sus) ci de fapt ai intrebat ce se intampla cand vehiculul a (verde) si vehiculul b (rosu) ajung sa se "intersecteze". In acest caz singurul care are indicator de cedare prioritate este vehiculul rosu - B si, dupa cum se mentiona anterior:

 gabrieln2016, on 22 decembrie 2022 - 20:17, said:

Indicatorul "Cedeaza trecerea" se amplaseaza pe drumul public fara prioritate, la intersectia acestuia cu un drum public prioritar.  La intalnirea acestui indicator, conducatorul auto este obligat sa reduca viteza si sa se asigure ca pe drumul prioritar nu circula alte vehicule si abia apoi poate sa patrunda in intersectie.

Edited by Ravy, 23 December 2022 - 11:53.


#101
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Ion_Bumbu, on 22 decembrie 2022 - 21:49, said:

Ma uit, citesc topicul asta, altele, aud elucubratiile lui Pertea si am tras concluzia clara, totdeauna ailalti au prioritate si casc ochii bine de tot cu tot patratu galben in  colt din dreapta mea!
Pina acuma s-a dovedit ca eu am dreptate!

Exact asa procedez si eu, dar nu datorita lui Pertea.
Chiar si cand intru intr-o intersectie necunoscuta de pe un drum prioritar, sunt extrem de atent pentru ca as putea sa intalnesc masini in intersectie care au intrat tot de pe un drum prioritar, iar ordinea de trecere dintre noi sa se stabileasca pe alte criterii (prioritate de dreapta)

 Ravy, on 23 decembrie 2022 - 11:51, said:

Facand referire la pozitiile masinilor, fix ca in poza ta, raspunsul corect este: ambele. Nici una dintre ele nu are pe nimeni pe drumul principal si nu trebuie sa cedeze prioritate nimanui atata timp cat ambele intra in intersectie (depasesc semnul de cedeaza de pe directia lor de mers) in acelasi moment. Acel raspuns nu este totusi in poll

Facand referire la liniile trasate in aceeasi poza precum si optiunile de raspuns posibile se presupune ca de fapt tu nu ai intrebat ce se intampla cand intra ei in acea intersectie (raspuns mai sus) ci de fapt ai intrebat ce se intampla cand vehiculul a (verde) si vehiculul b (rosu) ajung sa se "intersecteze". In acest caz singurul care are indicator de cedare prioritate este vehiculul rosu - B si, dupa cum se mentiona anterior:
Asta deoarece consideri ca fiecare strada care intra in rondou formeaza o intersectie distincta, in T, nu-i asa? Interpretarea asta duce la mai multe intrebari:
- de ce crezi asta? Dar daca rondoul avea 10 sau 20m diametru, era la fel?
- daca esti in rondou si nu vezi niciun indicator, poti presupune ca ai prioritate in fata masinii rosii? Daca are semn de prioritate el, sau daca nu are niciun indicator? Nu ai presupune gresit?

Eu, acolo, interpretez ca este o singura intersectie, nu mai maulte in T, pentru ca:
- indicatoarele de prioritate si cedeaza sunt dispuse la intrarea intregului rondou, ca ansamblu.
- semafoarele sunt dispuse tot la intrare in rondou. Mi se pare neobisnuit sa se instaleze semafor (nepietonal) doar pe una din artere. Ori daca acolo sunt T-uri, semafoarele sunt instalate doar la piciorul T-ului

#102
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Flat, on 23 decembrie 2022 - 11:49, said:

reguli de circulație la negociere
ăsta e nivelul

In apropierea casei am o intersectie in cruce, cu drumul prioritar stanga-dreapta. Eu am cedeaza si vreau sa fac stanga, cel din fata are STOP.
In 9 din 10 situatii trec de intersectie inainte celui din fata, desi nu as avea dreptul legal s-o fac. Trec inaintea lui pentru ca "negociez", vad ca ma lasa sa trec, crede ca am prioritate, etc. Nu stiu exact care ar fi cuvantul potrivit

#103
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Întrebarea nu prea are sens, acolo nu e o intersecție, sînt mai multe.
Io înțeleg dilema, tu tratezi semnele astea de cedează ca și cum ar fi instalate într-o intersecție în +, pe două ramuri alăturate, caz în care ai dreptate.
Dar la Arc nu e același lucru. Nici măcar nu au cum vedea cele două mașini că au ajuns deodată în intersecție, plus că de fapt, repet, nu e vorba de o intersecție, ci de două (cele discutate aici): Constantinescu x Piața Arcul de Triumf, respectiv Averescu x Piața Arcul de Triumf. Cel verde trebuie să cedeze celor care circulă prin Piață, apoi intră în Piață. Cel roșu la fel, cedează tuturor care trec prin piață, printre care e și cel verde.
Ca să fie mai clar: tu susții că mașina roșie tre să cedeze selectiv celor care vin prin piață, tre să ghicească cine vine dinspre Piața Presei și cine vine dinspre Constantinescu.
O analogie mai clară ar fi Piața Rosetti: cei care intră în piață de pe Radu Cristian nu tre să le cedeze celor care intră de pe Lacul Gorgova.
Sau în Piața Dorobanților, unde se varsă vreo 4 străzi din zona „capitale”, toate cu cedează. Nu înseamnă că ăia care intră de pe Roma au prioritate față de cei care vin din stînga, fiindcă unii din ei vor fi intrat în piață pe cedează, pe Paris sau celelalte.

Edited by abancor, 23 December 2022 - 12:17.


#104
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 30.07.2007
Vezi sa nu te negocieze mai tare vreunul din ala cu stop, intr-o zi....ca ar avea dreptate :)

 valitudor, on 23 decembrie 2022 - 12:16, said:


In apropierea casei am o intersectie in cruce, cu drumul prioritar stanga-dreapta. Eu am cedeaza si vreau sa fac stanga, cel din fata are STOP.
In 9 din 10 situatii trec de intersectie inainte celui din fata, desi nu as avea dreptul legal s-o fac. Trec inaintea lui pentru ca "negociez", vad ca ma lasa sa trec, crede ca am prioritate, etc. Nu stiu exact care ar fi cuvantul potrivit


#105
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Pai sunt foarte atent si constient ca daca ne lovim, sunt vinovat

 abancor, on 23 decembrie 2022 - 12:17, said:

Întrebarea nu prea are sens, acolo nu e o intersecție, sînt mai multe.
Io înțeleg dilema, tu tratezi semnele astea de cedează ca și cum ar fi instalate într-o intersecție în +, pe două ramuri alăturate, caz în care ai dreptate.
Dar la Arc nu e același lucru. Nici măcar nu au cum vedea cele două mașini că au ajuns deodată în intersecție, plus că de fapt, repet, nu e vorba de o intersecție, ci de două (cele discutate aici): Constantinescu x Piața Arcul de Triumf, respectiv Averescu x Piața Arcul de Triumf. Cel verde trebuie să cedeze celor care circulă prin Piață, apoi intră în Piață. Cel roșu la fel, cedează tuturor care trec prin piață, printre care e și cel verde.
Ca să fie mai clar: tu susții că mașina roșie tre să cedeze selectiv celor care vin prin piață, tre să ghicească cine vine dinspre Piața Presei și cine vine dinspre Constantinescu.
O analogie mai clară ar fi Piața Rosetti: cei care intră în piață de pe Radu Cristian nu tre să le cedeze celor care intră de pe Lacul Gorgova.
Sau în Piața Dorobanților, unde se varsă vreo 4 străzi din zona „capitale”, toate cu cedează. Nu înseamnă că ăia care intră de pe Roma au prioritate față de cei care vin din stînga, fiindcă unii din ei vor fi intrat în piață pe cedează, pe Paris sau celelalte.
Ai inteles foarte bine ce vreau sa spun, cum si eu am inteles punctul de vedere al celor care nu sunt de acord cu mine, dar au avut decenta sa argumenteze.
Nu cunosc foarte bine intersectiile din Bucuresti si am urmarit exemplele tale, piata Presei.

Excelent exemplu, mult mai bine ales.
In piata Presei Libere ati interpreta la fel ca la Arc? Cum ati alege?

Edited by valitudor, 23 December 2022 - 12:30.


#106
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Vezi și Rosetti și Dorobanților.
Așa e, Presei e similară. Și nici acolo cine vine de pe Mărăști nu are prioritate față de cel care vine de pe Poligrafiei.
Printre altele, nici nu s-ar putea practic. Pentru că nu ai de unde să știi pe ce stradă a intrat mașina în Piață. Singura ta treabă cînd ai cedează într-o intersecție în T e să lași să treacă pe cei care circulă pe drumul cu care te intersectezi.
Iar în cazul discutat de tine și în cele date de mine ca exemplu e vorba de mai multe intersecții în T. Nu de una în +.

#107
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014
prioritate are cel care a intrat primul în sensul giratoriu.
Dacă vehiculul roșu, după ce a încetinit la semnul de cedează prioritatea intră în sensul giratoriu înaintea celui verde are prioritate.

#108
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 30.07.2007
Buna dimineata!
Care sens giratoriu? :)

 DaculScoril0, on 23 decembrie 2022 - 13:12, said:

prioritate are cel care a intrat primul în sensul giratoriu.
Dacă vehiculul roșu, după ce a încetinit la semnul de cedează prioritatea intră în sensul giratoriu înaintea celui verde are prioritate.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate