Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Recomandare electrician Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare.
Ii rog pe cei care au apelat la serviciile unui electrician in ultimii 3 ani ( sau daca sunt aici pe forum electricieni interesati ), sa ma ajute si pe mine cu o recomandare pentru o lucrare in Bucuresti, sector 5.

Am cumparat un apartament de 4 camere pe care il renovam complet, si as avea nevoie de un electrician pentru urmatoarele operatiuni :

- in bucatarie de tras o priza ( circuit separat direct din tablou ), deasupra blatului, doua prize in dreptul cuptorului electric ( circuit separat direct din tablou )( va fi acolo si un cuptor cu microunde ), o priza pentru masina de spalat vase, o priza pentru frigider ( circuit separat direct din tablou ), si o priza pe balcon ( deasupra blatului ).
- in dormitoare si in sufragerie trasa o priza ( in principiu + cablu TV + internet ), pentru televizor ( circuit separat direct din tablou ) + o priza pentru aerul conditionat ( circuit separat direct din tablou ).
- in baia 1 de tras o priza pentru uscatorul de par ( circuit separat direct din tablou ), si la intrarea in baie o priza pentru boilerul electric ( circuit separat direct din tablou ).
- in baia 2 de mutat pozitia becului in zona de deasupra chiuvetei si de tras o priza la intrare pentru masina de spalat rufe ( circuit separat direct din tablou ).
- de tras cablu si de montat un intrerupator pe hol, imediat la intrarea in apartament.
- de tras cablu si montat un bec pe balconul de la sufragerie.
- schimbat tabloul electric cu unul mai mare.

Toate circuitele vor fi pozate aparente pe tavan, fara a fi nevoie sa fie "ingropate" ( ulterior vom placa cu gips-carton .

In acest moment apartamentul este asa cum se vede in poze, se poate incepe dupa Sarbatori.

Nu ma grabesc, dar nici nu as vrea sa ma apuc in aprilie.

Multumesc anticipat celor care isi fac timp sa imi lase un mesaj.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   119.51K   66 downloads
  • Attached File  2.jpg   146.89K   60 downloads
  • Attached File  3.jpg   169.57K   56 downloads
  • Attached File  4.jpg   125.27K   57 downloads


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,964
  • Înscris: 15.04.2019
Interesant proiectul. Pare ca mergeti pe ideea unui singur consumator pe circuit. Circuit separat pentru uscator de par? Daca stati bine cu banii, dati-mi PM pentru o recomandare. Atentie: doar manopera pentru schimbatul unui tablou electric cu doua circuite: 1.000 lei.

#3
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019

View Post__Dan__, on 18 decembrie 2022 - 10:24, said:

Interesant proiectul. Pare ca mergeti pe ideea unui singur consumator pe circuit. Circuit separat pentru uscator de par? Daca stati bine cu banii, dati-mi PM pentru o recomandare. Atentie: doar manopera pentru schimbatul unui tablou electric cu doua circuite: 1.000 lei.

Ideea este ca vreau sa suplimentez instalatia electrica existenta ( este din aluminiu ), cu cateva prize necesare. Avand in vedere faptul ca nu este recomandat sa "combinam" cuprul si aluminiu, cred eu ca cea mai buna varianta este aceasta extindere.

Am ales varianta cu un singur consumator pe circuit pentru ca nu as vrea sa ma trezesc cu vre-o surpriza. Daca nu este cea mai buna idee, astept recomandari. Sunt un tip care accepta sfaturi, atat timp cat acestea sunt argumentate. Posted Image

Nu stiu ce inseamna " stati bine cu banii ", deci nu stiu daca sa va trimit PM, sau nu. Posted Image  Daca sunteti electrician, si considerati ca putem colabora, va rog sa imi trimiteti un PM cu pretul dvs. Deasemenea, daca aveti nevoie de informatii suplimentare, sau doriti sa vedeti locatia lucrarii, va rog sa ma contactati. Multumesc anticipat. Posted Image

#4
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Răzvan, vad ca te-ai apucat serios de treaba. Cred ca ar fi o idee buna sa demontezi și circuitele existente și sa refaci totul de la 0.
Nu o sa fie mult mai scump, dar o sa fie mult mai sigur.

#5
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019

View Postsuri, on 18 decembrie 2022 - 11:10, said:

Răzvan, vad ca te-ai apucat serios de treaba. Cred ca ar fi o idee buna sa demontezi și circuitele existente și sa refaci totul de la 0.
Nu o sa fie mult mai scump, dar o sa fie mult mai sigur.

Este si aceasta o varianta, pe care o iau in calcul, dar ca sa ma pot decide ar trebui sa am o oferta pentru fiecare situatie in parte ( varianta 1 - instalatia refacuta integral, varianta 2 - extinderea instalatiei existente ). Daca diferenta nu este foarte mare, cu siguranta as alege varianta 1. Dar cum toate sunt legate de bani, vom vedea dupa ce primesc macar o oferta. Deocamdata nu am primit nici una. Posted Image

#6
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Du-te pe un santier unde se construiesc blocuri!
Cauta-i pe electricieni!
Vorbeste cu ei!

Nu mai umbla cu jumatati de masura!
Fa toata instalatia complet noua de la A la Z!
Intreaba-i cat te costa toata lucrarea cu materialele lor si cat cu materialele tale!
In mod sigur ei vor scoate un pret mai bun decat tine la materiale.
Evita sa le dai sfaturi tu doar pune mana pe creta si traseaza pe pereti unde vrei ce vrei si marcheaza cu X-uri!
Vine echipa si intr-o zi iti fac toata instalatia.
Dupa ce termini toate lucrarile mai vine unul dintre ei sa iti monteze prizele intrerupatoarele corpurile de iluminat si etc.

La fel procedeaza si cu instalatorii!

Daca nu vrei facturi te rezolva intr-o zi si plata la sfarsitul lucrarii adica la sfarsitul zilei.

#7
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019
Partea cu mersul pe santiere, este la fel ca si cu OLX-ul ( am zis OLX pentru ca mi-a fost recomandat de un coleg de forum ), in sensul ca nu sti daca cel cu care discuti este sau nu un bun profesionist sau un om serios.

Eu as fi avut nevoie sa primesc niste recomandari de la colegii de forum ( recomandari de "meseriasi" sau firme cu care au lucrat, si de care au fost multumiti ).

#8
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Postrazvan-softpedia, on 18 decembrie 2022 - 12:28, said:


Partea cu mersul pe santiere

in sensul ca nu sti daca cel cu care discuti este sau nu un bun profesionist sau un om serios.


Am inteles tu vrei defapt un nene batran cu parul alb in cap care sa aibe recomandari de buna purtare si sa iti faca instalatia electrica cum a invatat el in 1900 toamna la scoala profesionala.



Totusi du-te pe un santier ca e intrarea libera si baga un ochi sa vezi cate fire au instalatiile astea noi si cate fire ai tu acasa!

Mai mult decat sa iti faca toata instalatia intr-o zi o echipa intreaga cu plata la sfarsitul zilei ce vrei?

A si sa nu crezi ca electricienii aia fura materialele din santier si ti le vand si monteaza tie!

#9
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019

View PostYhzx23, on 18 decembrie 2022 - 13:05, said:

Totusi du-te pe un santier ca e intrarea libera si baga un ochi sa vezi cate fire au instalatiile astea noi si cate fire ai tu acasa!

Yhzx23, lucrez in constructii, ma duc zilnic in santiere, am vazut destule. Tocmai de aia am cerut recomandari aici ! Posted Image

De cand am luat apartamentul (doua luni si jumatate), si am inceput sa ma "interesez" in santierele pe unde am fost de electricieni, doar doua persoane ( doua echipe ), mi-au placut cum lucrau ( poate am avut eu ghinion ), dar din pacate acestea erau angrenate in proiecte mai de durata ( primul era liber incepand cu luna mai, iar cel de al doilea estima ca din iulie ).

View PostYhzx23, on 18 decembrie 2022 - 13:05, said:

Am inteles tu vrei defapt un nene batran cu parul alb in cap care sa aibe recomandari de buna purtare si sa iti faca instalatia electrica cum a invatat el in 1900 toamna la scoala profesionala.

Sincer sa fiu, prefer un nene batran cu parul alb, cu recomandari, si cu care sa poti discuta, decat un tanar, cu parul negru, fara recomandari, cu aere de mascul alfa care le stie pe toate, si cu care nu poti discuta. Posted Image Eu cred ca varsta mai inaintata este un atu in meseria asta, iar daca omul mai este si cooperant, cu atat mai bine. Posted Image

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Știu eu pe unul bun, îl cunosc personal, a fost soția colegă cu el. Trimite PM să îți dau numărul. București, da?

#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019

View PostDigix, on 18 decembrie 2022 - 15:44, said:

Știu eu pe unul bun, îl cunosc personal, a fost soția colegă cu el. Trimite PM să îți dau numărul. București, da?

Da, da, Bucuresti. Multumesc. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate