Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Cum accesez prizele inaccesibile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Deci eu ma gandeam la ceva in genu asta daca exista:

Attached Files



#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,036
  • Înscris: 28.10.2006
Da, iegzista, dar ie total neutilizabil in situatia expusa de tine, fara detalii relevante.
Cu ce te ajuta "aruncarea" cu 5 cm a pozitiei prizei?
Pentru ca problema reala este CE CONECTEZI in acea priza.
Daca ie vorba de o veioza cu un bec de 5 W, poti sa pui si 2 sarme chioare, ca e OK.
Daca o sa vrei sa conectezi un radiator de peste 1500W, este discutabila folosirea unui "sistem de avarie".
Pentru ca orice improvizatie este o solutie defintiva, care in peste 90% din cazuri conduce la accidente dramatice.
Parerea mea.

#21
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 viceroy56, on 18 decembrie 2022 - 15:40, said:

Da, iegzista, dar ie total neutilizabil in situatia expusa de tine, fara detalii relevante.
Cu ce te ajuta "aruncarea" cu 5 cm a pozitiei prizei?
Pentru ca problema reala este CE CONECTEZI in acea priza.
Daca ie vorba de o veioza cu un bec de 5 W, poti sa pui si 2 sarme chioare, ca e OK.
Daca o sa vrei sa conectezi un radiator de peste 1500W, este discutabila folosirea unui "sistem de avarie".
Pentru ca orice improvizatie este o solutie defintiva, care in peste 90% din cazuri conduce la accidente dramatice.
Parerea mea.

Tocmai ca am precizat ca priza e chiar pe margine de pat si asta in vreo 3 locuri din casa, adica cat sa nu o pot folosi. Deci daca o deplasez cu atat cat se vede in exemplarul construit virtual de mine mi-ar rezolva problema. Deci daca exista, nu vi si cu un link ? Ce voi folosi in el ? Pai in unu din el probabil incarcator telefon, in altul probabil un aparat de iluminat dinala priza-bec cu buton de copii si in altul un incarcator la aparat ras. Daca conteaza...

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002
Gaurile prizei sunt orientate peste tot astfel incat sa-ti scoata afara priza aia?

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001

 alexandersch, on 18 decembrie 2022 - 15:20, said:

Deci eu ma gandeam la ceva in genu asta daca exista:
In felul asta îți muti priza cu 5 cm mai jos sau mai sus.
Nu în stânga sau dreapta.
Câți cm ai de la marginea mobilei pana in centrul prizei?
Câți cm ai de la dulap la perete?
Măsoară cu o riglă și ai să primești soluții daca scrii aici aceste dimensiuni.

In foto pusă de tine ai suprapus tu priza peste ștecher? Că e aiurea tare așezată acolo. Câș.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002
Pui cativa cm de cablu si pui asta:

https://www.leroymer...omod-ip20/43261

Priza aia nu merge montata ca-n poza ca-i mai lata decat stecherul in realitate.

#25
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,036
  • Înscris: 28.10.2006

 alexandersch, on 18 decembrie 2022 - 21:43, said:

Ce voi folosi in el ? Pai in unu din el probabil incarcator telefon, in altul probabil un aparat de iluminat dinala priza-bec cu buton de copii si in altul un incarcator la aparat ras. Daca conteaza...
Ce link sa-ti dau?
Ti-am explicat cum sa faci. Cu stecher plat cu cablu si priza legata la capat.
Daca 1000% vei folosi ce ai spus, pui CUPLA la capatul cablului.
Asa poti sa pozitionezi "adaptarea" exact unde vrei, sa nu fie vizibila(?) si in plus ai si o oarecare siguranta ca nu se poate introduce un consumator mare in acea priza!
Io mai simplu si mai eficient de atat(cel putin pentru mine) nu am gasit solutii.

#26
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Eu chiar nu inteleg de ce e lumea atat de grea de cap pe aici.  Unu ma intreaba daca eu am pus priza pe stecher cand am zis clar ca eu am inventat poza aia. Altu zice ca nu merge ca priza e mai lata ca stecherul, pai ce relevanta are ? ca priza deja e in afara bre. E vorba de orientarea acelui corp plat. Care ma astept sa existe cu el si sus si jos si stanga si dreapta in functie de necesitati. Sa la mine trebe sa fie inspre stanga. mai exact ca in poza de mai jos. Chiar trebe sa va fac poze asa greu sunetti de cap? Am zis clar ca marginea patului e peste priza, imi trebe sa "mut" priza mai la stanga cu cativa centimetri, iar la una din ele sa o mut mai sus..Deci atasez imaginea cu exact ce imi trebuie, exact ca acolo, ca sa mut priza mai la stanga. Daca e cineva care nu pricepe dupa asta, sa dea unsubscribe si sa isi noteze pe caiet ca e greu de cap.

Attached Files



#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001
Am mai întrebat mai sus: câți cm vrei mutată priza? Câțiva. Câți?
Daca îs 2 cm sau 25 cm nu e tot una.
Și câți cm ai de la perete la mobila?
Nu ai o riglă in casa sa masori?

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002
uite, dragul meu coleg, o chestie cam cum cred ca ai avea nevoie tu. am facut-o ca sa pot conecta la impamantare un cablu ftp si intamplator n-am avut pe acasa decat un stecher plat.

Attached File  IMG-7556.jpg   405.89K   18 downloadsAttached File  IMG-7557.jpg   420.75K   19 downloads

si de ce ziceam ca ce ai pus tu in poza nu prea e posibil:

Attached File  IMG-7558.jpg   332.38K   15 downloadsAttached File  IMG-7559.jpg   346.07K   15 downloads

nu ai respectat proportiile cand ai facut montajul. uite in poze care sunt proportiile reale intre acel stecher si o priza aplicata.

 alexandersch, on 19 decembrie 2022 - 23:43, said:

Eu chiar nu inteleg de ce e lumea atat de grea de cap pe aici.  Unu ma intreaba daca eu am pus priza pe stecher cand am zis clar ca eu am inventat poza aia. Altu zice ca nu merge ca priza e mai lata ca stecherul, pai ce relevanta are ? ca priza deja e in afara bre. E vorba de orientarea acelui corp plat. Care ma astept sa existe cu el si sus si jos si stanga si dreapta in functie de necesitati. Sa la mine trebe sa fie inspre stanga. mai exact ca in poza de mai jos. Chiar trebe sa va fac poze asa greu sunetti de cap? Am zis clar ca marginea patului e peste priza, imi trebe sa "mut" priza mai la stanga cu cativa centimetri, iar la una din ele sa o mut mai sus..Deci atasez imaginea cu exact ce imi trebuie, exact ca acolo, ca sa mut priza mai la stanga. Daca e cineva care nu pricepe dupa asta, sa dea unsubscribe si sa isi noteze pe caiet ca e greu de cap.

atunci cand vreo 10 persoane nu reusesc sa inteleaga ce vrei tu eu nu prea cred ca problema se afla la cele 10 persoane. in plus noi ne-am fi priceput sa rezolvam problema singuri, n-am fi deschis topicuri nu prea inteligente pe softpedia, dragul meu coleg.

#29
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,036
  • Înscris: 28.10.2006
Si dincolo de ce nu intelegem noi, priza din perete poate avea contactele aliniate pe verticala sau pe orizontala, si de aici dilema ta(nu a noastra)
Da, in mos normal, priza simpla se monteaza cu contactele orizontal, prin constructie, iar priza dubla are(putine exceptii) contactele pe verticala.
Asumand-u ne priza simpla, montajul facut de @Fane este solutia cea mai ieftina. Lungimea cablului dintre cele 2 elemente este dictata de necesitatile reale.
Io iti propun sa folosesti in locul cuplei o priza aparenta, de tip PT, lipita cu banda dubluadeziva pe podea.
Parerea mea.

#30
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 Fane, on 20 decembrie 2022 - 00:35, said:

uite, dragul meu coleg, o chestie cam cum cred ca ai avea nevoie tu. am facut-o ca sa pot conecta la impamantare un cablu ftp si intamplator n-am avut pe acasa decat un stecher plat.

IMG-7556.jpg IMG-7557.jpg

si de ce ziceam ca ce ai pus tu in poza nu prea e posibil:

IMG-7558.jpg IMG-7559.jpg

nu ai respectat proportiile cand ai facut montajul. uite in poze care sunt proportiile reale intre acel stecher si o priza aplicata.



atunci cand vreo 10 persoane nu reusesc sa inteleaga ce vrei tu eu nu prea cred ca problema se afla la cele 10 persoane. in plus noi ne-am fi priceput sa rezolvam problema singuri, n-am fi deschis topicuri nu prea inteligente pe softpedia, dragul meu coleg.

Din momentul in care am vazut poza ta m-ai pierdut, nici nu m-am mai deranjat sa iti citesc mesajul, e clar ca bati campii. Am precizat clar ca nu vreau sa fac rahaturi cu sarme si prostii, vreau ceva elegant, spre exemplu ce am afisat in poza aia, exista sau nu asa ceva? nu inteleg ce e greu de raspuns

 viceroy56, on 20 decembrie 2022 - 07:59, said:

Si dincolo de ce nu intelegem noi, priza din perete poate avea contactele aliniate pe verticala sau pe orizontala, si de aici dilema ta(nu a noastra)
Da, in mos normal, priza simpla se monteaza cu contactele orizontal, prin constructie, iar priza dubla are(putine exceptii) contactele pe verticala.
Asumand-u ne priza simpla, montajul facut de @Fane este solutia cea mai ieftina. Lungimea cablului dintre cele 2 elemente este dictata de necesitatile reale.
Io iti propun sa folosesti in locul cuplei o priza aparenta, de tip PT, lipita cu banda dubluadeziva pe podea.
Parerea mea.

Raspunsul meu e in imaginea ce am aratat-o, dar te dovedesti fi greu de cap. Daca ai ceva identic cu ce ti-am aratat in imaginea aia, atunci piesa aia imi rezolva toate problemele. Deci poti deduce toate dimensiunile daca vezi clar ce ar functiona la mine, dar inteleg ca nu poti mai mult, nu-ti mai bate capul...atata poti. Apreciez ca ai incercat sa ma ajuti, dar din pacate nu ai cu ce. Daca nu poti intelege ce am nevoie chiar daca ar exista solutia pe care am descris-o, e clar ca nu te-ai descurca sa o arati.

E unde stept care tot zice cu contacte orizontal. Am zis eu undeva ca am contactele altfel decat orizontal ? Pe imaginea mea contactele nu is orizontal ? Daca am specificat clar care e nordul, am pus busola pe poza ffs, ca sa iti dai seama cum se baga stecherul asta in priza, cu corpul ala in stanga, ma mir cum ati putut crea cont pe siteul asta daca atata lucru nu sunteti in stare sa intelegeti. Sa inteleg ca va ajutat un prieten ? Ce nu e clar ? Ti-am pus poza cu un stecher pe care il bagi in priza, din el pleaca  corpul lui in stanga cum te uiti la ea si pe capat rasare o alta priza in care pot sa bag eu un incarcator de telefon. Corpul e subtire sa incapa dupa pat care strange actuala priza din perete. Acea priza e chiar pe cap de pat sunt cativa centimetrii, deci cu piesa aia inventata de mine in imaginea aia se rezolva problema. Ce sistemul solar nu intelegi omule ? Da-ti unsubscribe la topic si aboneaza-te la ceva geometrie in spatiu, dezvoltarea gandirii sau mai stiu eu ce.

Asa sunt "mesterii nostri", imbarliga treaba atat de mult, ei trebuie sa puna un capac la o sticla si complica lucrurile in asa hal incat iti baga o pagina intreaga de cum specificatii de cum poti rasucii capacul la sticla. La cata incompetenta am vazut pe aici ma gandesc serios sa intru serios in businessul asta ca nu as avea concurenta deloc si as putea sa devin bogat. Cu voi in preajma...cheia succesului ca nu are cine sa ma incurce.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
stecher plat + priza cat mai ingropata in care stecherul intra cat mai mult.

Attached File  IMG_20221220_235555.jpg   194.38K   18 downloads

p.s. si un prelungitor caruia ii pui stecherul plat.

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002
Arg, n-ai inteles ca el vrea wireless? :)

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002

 alexandersch, on 20 decembrie 2022 - 23:50, said:

Asa sunt "mesterii nostri", imbarliga treaba atat de mult, ei trebuie sa puna un capac la o sticla si complica lucrurile in asa hal incat iti baga o pagina intreaga de cum specificatii de cum poti rasucii capacul la sticla. La cata incompetenta am vazut pe aici ma gandesc serios sa intru serios in businessul asta ca nu as avea concurenta deloc si as putea sa devin bogat. Cu voi in preajma...cheia succesului ca nu are cine sa ma incurce.
Eu tind sa cred ca matale esti cam destept pt forumul asta…

#34
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,036
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator:
Multumesc pentru jigniri.
Raspuns clar: Nu egzista de cumparat ce vrei tu.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

 Fane, on 21 decembrie 2022 - 06:49, said:

Arg, n-ai inteles ca el vrea wireless? :)
ii recomandam cu caldura
https://www.leroymer...cB&gclsrc=aw.ds

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002
alexandresch, te-ai gandit sa te inscrii in MENSA sa discuti cu oameni asemeni tie, sa nu-ti mai tocesti nervii cu normo, ca noi?

https://mensaromania.ro/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate