Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Legislația privind protecția datelor cu caracter personal, GDPR

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Daca foloseste doar TV poate sa trimita doar date de intampinare - cuplarea cu GPON-ul de la capatul celalalt. Adica ii "zice": " ba vezi ca sunt si eu aici, da-mi si mie TV-ul".

Acuma daca as vrea sa-l sperii pe initiator - RDS-ul are acces complet la acel GPON - adica poate face setari remote, update de firmware, etc.

Faza misto e ca si pana acum tot prin fibra a avut semnal - doar ca era mai la distanta, nu era la el in casa si mai erau si altii conectati la el prin amplificator si splietre.

#20
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.07.2022
eu as vrea sa existe setare la tv-uri si sa se centralizeze in timp real unde ne uitam. si sa avem si acces, sa vedem la ce se uita vecinii etc sa dam si noi acolo.. :D iar providerul de net sa centralizeze site-urile de xxx pe cartiere/strazi, sa stim cum sa ne imbracam etc

#21
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Daca modemul e alb sa stii ca transmite si video in timp real, 360 7/7

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
S-o crezi tu că doar "intruziunea în viața privată" va fi. Îți vor consuma și curentul cu modemul. Prin fibra optica vine o luminița. Știi de ce e in stare?
Dar de radiațiile "punctului G"?

Pe bune? Pe aria juridic?
Eram sigur că e pe Fun.
(poate nu voi lua avertisment).


#23
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016
Mare e grădina ta Doamne!!!

#24
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022

View PostAlexandru-A, on 16 decembrie 2022 - 11:09, said:

Situaţia pe scurt. Cei de la RDS-RCS au trecut de la semnal prin cablu coaxial la semnal prin fibră optică. Ei sunsţin c-ai nevoie de un modem pentru a recepţiona serviciile lor. Mi-au sistat semnalul şi după o sesizare un echipaj DIGI a venit să-mi instaleze acel modem fără acord. Pentru un acord trebuie să fie o informare prealabilă - ce este, ce face acel modem etc. Nici cei de la service. nici operatorii call-center nu mi-au răspuns la întrebările pe care le-am adresat. Acel modem primeşte şi transmire date. Nu mi s-a răspuns la întrebările: Ce fel de date transmite acel modem?; Către cine sunt transmise?; Dacă datele sunt colectate şi procesate de RCS sau de o parte terţă? ( o altă problemă, contractul este semnat între două părţi, un beneficiar şi RCS) Dacă RCS colectează acele data atunci este o intruziune în viaţa privată a individului. RCS nu are dreptul de-a procesa alte data în afara celor aferente contractului - nume, adresă, nr. tefefon, adresă mail, eventual şi ce servicii folosesc, nu şi cum le folosesc - ce post TV urmăresc, cât timp îl urmăresc, când îl urmăresc etc. Pe ce cale legală pot obliga firma RCS-RDS să-mi răspundă la întrebări. Mulţumesc. Toate bune.
O simpla cerere si erau obligati sa-ti raspunda la toate intrebarile - in 30 de zile - daca erau legate de date personale.

#25
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Am o curiozitate despre GDPR-ul asta, si anume eu am primit emailul altcuiva de la o primarie din Romania.

Clar nu-mi era destinat. Pot face... Ce? Contacta primaria sa ii anunt ce au facut, sa nu-mi mai trimita mie, stearga emailul.
Pot face in situatia asta reclamatie?

#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

d4m4g3, fără reclamație.
Doar înștiințezi.
Și ștergi informația primită, definitiv.

#27
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Întrebare, are voie o publicație să folosească numele meu într-un articol, fără să-mi fi dat eu acordul?
Menționez că e relatarea unui accident auto, unde e dat și un verdict de către aceeași publicație, fără să existe vreo hotărâre judecătorească, care sa stabilească acest lucru. Am urmărit alte relatări despre accidente, dar nu am văzut nicăieri numele complet al celor implicați. Astfel de publicitate o consider dăunătoare.

#28
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Protecția vieții private, din care e compus si micul GDPR, e o varza in continuare, au trecut 7? ani si in continuare nimeni nu il intelege sau respecta.
O sa ajungem sa fim dati in judecata indatorati pe viata numa ca ne-am uitat la cineva, dar mai sa ii pronuntam numele.
Ne miram ca vai ce se distruge societatea, nimeni nu mai socializeaza, toata lumea in casa, natalitate 0, toti zombi roboti pe strada, drept si inainte etc.

Edited by elless, 01 June 2023 - 07:03.


#29
legalmente

legalmente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.06.2023
Poti sa trimiti o adresă celor de la DIGI in care sa le spui ce ai spus aici... ideea e ca informatiile care pleaca din calculatorul tau sunt criptate si se decriptează la destinatar...e foarte dificil sa pui un om/dispozitiv intre voi doi si sa decripteze..daca era asa usor nu mai folosea nimeni internetul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate