Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Legislația privind protecția datelor cu caracter personal, GDPR

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Alexandru-A

Alexandru-A

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.12.2022
Situația pe scurt. Cei de la RDS-RCS au trecut de la semnal prin cablu coaxial la semnal prin fibră optică. Ei sunsțin c-ai nevoie de un modem pentru a recepționa serviciile lor. Mi-au sistat semnalul și după o sesizare un echipaj DIGI a venit să-mi instaleze acel modem fără acord. Pentru un acord trebuie să fie o informare prealabilă - ce este, ce face acel modem etc. Nici cei de la service. nici operatorii call-center nu mi-au răspuns la întrebările pe care le-am adresat. Acel modem primește și transmire date. Nu mi s-a răspuns la întrebările: Ce fel de date transmite acel modem?; Către cine sunt transmise?; Dacă datele sunt colectate și procesate de RCS sau de o parte terță? ( o altă problemă, contractul este semnat între două părți, un beneficiar și RCS) Dacă RCS colectează acele data atunci este o intruziune în viața privată a individului. RCS nu are dreptul de-a procesa alte data în afara celor aferente contractului - nume, adresă, nr. tefefon, adresă mail, eventual și ce servicii folosesc, nu și cum le folosesc - ce post TV urmăresc, cât timp îl urmăresc, când îl urmăresc etc. Pe ce cale legală pot obliga firma RCS-RDS să-mi răspundă la întrebări. Mulțumesc. Toate bune.

#2
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
De lecturat :
https://www.digi.ro/confidentialitate

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Alexandru-A, on 16 decembrie 2022 - 11:09, said:

Situaţia pe scurt. Cei de la RDS-RCS au trecut de la semnal prin cablu coaxial la semnal prin fibră optică. Ei sunsţin c-ai nevoie de un modem pentru a recepţiona serviciile lor. Mi-au sistat semnalul şi după o sesizare un echipaj DIGI a venit să-mi instaleze acel modem fără acord. Pentru un acord trebuie să fie o informare prealabilă - ce este, ce face acel modem etc. Nici cei de la service. nici operatorii call-center nu mi-au răspuns la întrebările pe care le-am adresat. Acel modem primeşte şi transmire date. Nu mi s-a răspuns la întrebările: Ce fel de date transmite acel modem?; Către cine sunt transmise?; Dacă datele sunt colectate şi procesate de RCS sau de o parte terţă? ( o altă problemă, contractul este semnat între două părţi, un beneficiar şi RCS) Dacă RCS colectează acele data atunci este o intruziune în viaţa privată a individului. RCS nu are dreptul de-a procesa alte data în afara celor aferente contractului - nume, adresă, nr. tefefon, adresă mail, eventual şi ce servicii folosesc, nu şi cum le folosesc - ce post TV urmăresc, cât timp îl urmăresc, când îl urmăresc etc. Pe ce cale legală pot obliga firma RCS-RDS să-mi răspundă la întrebări. Mulţumesc. Toate bune.
Ce fel de date transmite acel modem?
- Datele tale de internet. Toate. Asa functioneaza internetul. Trimiti date, si primesti raspuns. Asa functiona si inainte doar ca nu vedeai modemul.

Catre cine sunt transmise?
- Catre toti, catre internet. Tu de fapt ii intrebi cum functioneaza internetul si te astepti sa iti raspunda.

Dacă datele sunt colectate şi procesate de RCS sau de o parte terţă?
- nimeni nu colecteaza nimic, toate datele trec prin serverele RCS, sau ma rog cabluri. Ah, singurii de mai "colecteaza" date fara sa respecte GDPR ar fi diicot. Se intampla rar insa.

Cauti scandal unde nu e. Ti-au dat un modem sa poti sa folosesti fibra. Asa functioneaza. Lasa GDPR si alti draci ca vine Craciunul.

#4
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Pe de o parte, s-ar putea sa ai cumva dreptate, in anumite privinte, cu anumite chestiuni, intr-un anumit fel.
Pe de alta parte, chiar vrei sa faci asa ceva?
Eu sint sigur ca 99% RDS este acoprita din toate punctele de vedere.
E ca topicul de acum 1-2 zile (deja inchis): "nu mi-a dat emag chitanta".
Firma mica, clienti putini, probleme mari. :) ;)
Cale legala cred ca ai cel putin 2:
1. le trimiti o cerere oficiala, cu numar de inregistrare
2. ii dai in judecata

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Prietene, eu te sfatuiesc sa te muti in padure..... Acolo nu iti colecteaza nimeni datele cu caracter personal.

#6
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
pe parte legala nu stiu dar partial te ajut cu datele .
Acel modem este necesar pentru a transforma semnalul primit "datele" in ceea ce vrei tu internet/voce/canale tv.
Probabil au luat sesizarea ta ca si acord in montarea modemului.
Nu sta nimeni sa monitorizeze la ce te uiti tu insa furnizorul de internet poate sa vada pe unde umblii online - un vpn cica rezolva asta.
Daca ai doar TV cum este legat tv de modem? la mine de ex tot digi din modem merge un cablu coaxial scurt in tv

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Prin ‘modem’ probabil te referi la mininod. Nu ai de ce sa iti faci griji ca afla RDS la ce te uiti tu. Prin fibra optica, acel mininod primeste, digital, video/audio/EPG/subtitrare pentru TOATE cele vreo 200 de canale tv, le converteste in semnal tv si scoate pe coaxial la fel TOATE cele 200 de canale. Tunerul din televizor, sau din decodor, alege unul din acele canale sa il vizionezi, dar nu are cum sa trimita inapoi nici o informatie. Prin urmare mininodul, nici RDS, nu au de unde sa stie ce vizionezi; acea informatie nu paraseste televizorul.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca ai vazut prea multe filme
Oricine, oricum, oricand, oriunde pote colecta ce date vrea, cand vrea, de la cine vrea ... etc.

Cum se aplica GDPR ?
Datele se colecteaza doar cu acordul explicit al persoanelor vizate.
Nu s-a cerut acordul = Nu se colecteaza nimic
Mai mult - datele colectate (de RDS in cazul asta) sunt pastrate doar de RDS pentru RDS
Daca nu face asta = incalca legea

Cat despre ... "ce este si ce face un modem" ... cred ca glumesti, nu-i asa ?

#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 Alexandru-A, on 16 decembrie 2022 - 11:09, said:

Situaţia pe scurt. Cei de la RDS-RCS au trecut de la semnal prin cablu coaxial la semnal prin fibră optică. Ei sunsţin c-ai nevoie de un modem pentru a recepţiona serviciile lor. Mi-au sistat semnalul şi după o sesizare un echipaj DIGI a venit să-mi instaleze acel modem fără acord. Pentru un acord trebuie să fie o informare prealabilă - ce este, ce face acel modem etc. Nici cei de la service. nici operatorii call-center nu mi-au răspuns la întrebările pe care le-am adresat. Acel modem primeşte şi transmire date. Nu mi s-a răspuns la întrebările: Ce fel de date transmite acel modem?; Către cine sunt transmise?; Dacă datele sunt colectate şi procesate de RCS sau de o parte terţă? ( o altă problemă, contractul este semnat între două părţi, un beneficiar şi RCS) Dacă RCS colectează acele data atunci este o intruziune în viaţa privată a individului. RCS nu are dreptul de-a procesa alte data în afara celor aferente contractului - nume, adresă, nr. tefefon, adresă mail, eventual şi ce servicii folosesc, nu şi cum le folosesc - ce post TV urmăresc, cât timp îl urmăresc, când îl urmăresc etc. Pe ce cale legală pot obliga firma RCS-RDS să-mi răspundă la întrebări. Mulţumesc. Toate bune.
draga, tu nu ai inteles ce sens are cuvintul ''date'' in acest context. modemul respectiv nu transmite catre dusmanii clasei muncitoate CNP-ul tau, numele de alint sau alte asemenea secrete!
P.S. tu ce date crezi ca vehiculeaza respectivul aparat?

Alt P.S. vezi ca aia nu sint obligati sa te tine de client, pot sa-ti dea jet rapid daca ii stresezi cu prostii!

Edited by tytysor, 16 December 2022 - 11:42.


#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 02.12.2007
Modemul ala nu transmite date cu caracter personal. RDS le are deja, le-ai dat singur cand ai facut contract cu ei.
Modemul ala primeste semnalul de la rds si il transmite cate aparatele tale din casa. Transmite si catre provider rpin internet dar totul e codat.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Acel modem, mini nod, etc este un GPON/ONT.
Practic este un convertor de semnal - din optic e transformat in semnal TV si/sau date si/sau telefonie.

Atat si nimic mai mult.

Restul e paranoia.

Doar postand aici pe Softpedia si deja ai transmis date pe internet.

#12
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Aparatul face trecerea de la fibra optica la sarma.Inainte in casa aveai numai sarme, acum ai si fibra optica si Gpon.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă îți spun că Google citește mailurile ce mai zici ?

#14
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Daca nu raspundeau atit de multi la fel, nu ma bagam (din nou) in seama: toate site-urile vizitate nu sint tot date personale?
Bineinteles, orice ISP salveaza aceste site-uri vizitate.
Presupun ca deja este prevazuta asta in contract - colectarea, dar si acordul tau, corect?

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
felul si durata pentru care sint pastrate anumite date de navigare sint stabilite prin lege, nu este obligatoriu sa fie si nici nu cred ca sint prinse in contract!

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,271
  • Înscris: 27.10.2007
vorbim de servicii de internet, sau doar de TV. exprimarea ta Cei de la RDS-RCS au trecut de la semnal prin cablu coaxial la semnal prin fibră optică ma duce cu gandul ca ai doar TV, context in care datele transmise sunt nesemnificative.
iar daca vrei sa te muti in padure, va trebui sa depui o cerere la padurar, in care sa spui numele, prenumele, CNP, o gramada de date...

#17
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
modenu de la digi transforma semnalu optic in semnal digital
iar despre transmisia datelor cu caracter personal, e o gluma proasta ce face RCS-RDS pe langa ce iti trasmite orice rahat de aplicatie dintr-un telefon smart si la alea le mai dai si singur accept cu manuta ta
ps. bun venit in era supravegheri totale

Edited by STARTREK1, 16 December 2022 - 13:41.


#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013

 strongsss, on 16 decembrie 2022 - 13:39, said:

… doar TV, context in care datele transmise sunt nesemnificative. …
Dar trimite ceva? Ca eu nu vad cum ar putea trimite ceva legat de ceea ce vizionezi, ca asta inteleg eu ca ar fi grija initiatorului. La televizor mufa RF este doar intrare, nu vad ca ar putea trimite pe acolo, si ce anume vizionezi alegi din televizor deci numai el ‘stie’.

Din ce am inteles pe IPTV echipamentul terminal (decodorul, sau tv daca stie IPTV) cere un anumit canal si serverul afla ce vizionezi. Acolo e alta treaba. Dar RDS nu foloseste IPTV.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate