Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Toyota bZ3, noul sedan electric

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022

 utopium, on 13 decembrie 2022 - 09:25, said:


Ti se pare ... e suficient sa vrei sa pui o bicicleta de copil de 10 ani si deja ai probleme cu aia 480 de litri.

Eu am avut destule situatii in care portbagajul acelei Alfa (Giulia banuiesc) nu ar fi fost ok.
Vei avea copii de 10 ani sau sub in urmatorii 10 ani ?


#74
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 ro_explorer, on 13 decembrie 2022 - 09:41, said:

Tu pur și simplu ai dezvoltat o obsesie cu portbagajul și cu asta basta. Asta nu înseamnă că toți ceilalți îți împărtășesc obsesia cu pricina.

Cand e vorba de vise toti avem obsesii.

Sa fie masina sport decapotabila in doua usi de culoare rosie cu motor de sute de cai pe benzina cu care sa putem pleca spre destinatii exotice cu o femela tanara langa noi si etc si etc ...

Cand e vorba de cumparat o masina obsesiile se schimba.

Sa fie masina cat mai mare cu patru usi de culoare gri ca tine la mizerie cu motor diesel cu consum redus cu care sa putem pleca la mama la tara cu nevasta si copii langa noi si etc si etc ...

#75
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 utopium, on 13 decembrie 2022 - 13:29, said:

...
Esti prea predictibil si prea usor de "activat". Nici mcar nu mai e distractiv.
Fii fericit!

Baza ramane neschimbata - Toyota mai are de mancat ceva design de electrice ca sa devina competitiva.

#76
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,047
  • Înscris: 14.08.2007

 M0su, on 13 decembrie 2022 - 13:43, said:

Vei avea copii de 10 ani sau sub in urmatorii 10 ani ?
Nu stiu, am acum de pus bicicleta de marimea aia ocazional, probabil pana voi lua electrica voi avea nevoie de loc pentru una mai mare, care poate nu va mai incapea nici in Octavia, vom vedea. Dar sunt multe alte situatii care apar ... de exemplu in octombrie am avut de dus 4 lazi mari de mere care ma indoiesc ca incapeau in portbagajul acelei Alfa de care zicea colegul. Alte dati am lucrat la apartament si am avut de adus materiale de constructii/electrocasnice (si probabil in viitorul apropiat voi avea din nou de carat diverse daca ma apuc sa-mi fac casa), o data am dus si un birou nedezmembrat Posted Image Asta inseamna pentru mine masina practica, sa pot sa-mi fac treaba cu ea, sa nu fiu nevoit sa inchiriez o masina de transport ca sa fac treburi care se pot face si cu un sedan/combi mai spatios.

 ro_explorer, on 13 decembrie 2022 - 14:30, said:

Esti prea predictibil si prea usor de "activat". Nici mcar nu mai e distractiv.
Pentru mine e distractiv sa-ti reamintesc motivele :D

Edited by utopium, 13 December 2022 - 15:11.


#77
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 Yhzx23, on 08 decembrie 2022 - 13:19, said:

Dacia Spring EUP si ZOE sunt la mare cautare si sunt soselele pline de ele.

Restul de masini electrice nu sunt cumparate decat de putini oameni.


Ce glume! Nici nu au început sărbătorile și deja..

https://www.statista...-models-europe/

Edited by benis, 13 December 2022 - 15:40.


#78
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 utopium, on 13 decembrie 2022 - 15:10, said:

am avut de adus materiale de constructii/electrocasnice (si probabil in viitorul apropiat voi avea din nou de carat diverse daca ma apuc sa-mi fac casa), o data am dus si un birou nedezmembrat

Attached File  Screenshot_20221204_180237_Gallery.jpg   949.01K   47 downloads

#79
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,047
  • Înscris: 14.08.2007
Prea complicat :D Si oricum n-am carlig si nici nu stiu daca are rost sa iau in viitor ... voi analiza daca merita pentru biciclete (care nu exista inca, ca doar fiica-mea are, eu nu sunt inca convins ca vreau sa-mi iau).

#80
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 15.07.2013
Adevarul este ca dacă stai la bloc si nici nu si hobbiuri care sa implice echipament mai voluminos, atunci nu ai nevoie. Viața e la fel de trista ca o Skoda in cazul acela :)

#81
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,047
  • Înscris: 14.08.2007
Eu inteleg ca bucuria in viata unora e adusa de masini, de aia se si asteapta sa le starneasca emotii masina ... dar totusi pentru majoritatea masinile sunt doar niste obiecte utilitare scumpe. Emotii pot sa-mi trezeasca eventual niste obiecte care ma ajuta sa fiu creativ sau sa savurez ceva creativ, o camera foto, un instrument muzical, un sistem audio/video ... o masina poate eventual sa-ti creasca adrenalina, adica sa-ti starneasca niste senzatii de alea de baza (nu le-as numi emotii), iar pentru asta nici macar nu trebuie sa fie frumoasa/rafinata, poate fi un Subaru Impreza sau Mitsubishi Lancer Evo ... sau orice uratenie electrica care poate face 0-100 in sub 6 secunde. Inclusiv o Skoda de 300 CP, ca sunt si din alea pentru amatorii de senzatii.

Am niste prieteni care prin tinerete cautau masini de astea de generat "senzatii", unul chiar si-a luat o "uratenie" de 300 CP (noua), a tinut-o vreun an si s-a saturat de ea, a vandut-o evident cu un discount puternic. Deh, cand suntem tineri toti ne mai lasam dusi de val ... si eu eram fan BMW Seria 8 si Toyota Supra 3 pe la 20 de ani. Intre timp m-am maturizat.

#82
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 utopium, on 14 decembrie 2022 - 09:35, said:

Intre timp m-am maturizat.
Doar ai devenit bătrân, atât.

#83
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 31.01.2010
Da, si-a devenit cu ocazia aia mai intelept...

#84
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e obligatoriu. Dar cu certitudine batranetea vine cu idei fixe, rigiditate, autosuficienta, autocuvinism ... din astea, d'ale batranetii ....

Edited by ro_explorer, 14 December 2022 - 10:23.


#85
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,047
  • Înscris: 14.08.2007

 ro_explorer, on 14 decembrie 2022 - 09:37, said:

Doar ai devenit bătrân, atât.
Doar in buletin, in rest cu siguranta am o abordare a vietii mai boema/"outside of the box" acum decat aveam la 20 de ani ... bine, cand esti mai necopt probabil ca ti se pare ca trebuie sa-ti iei o masina care sa-ti furnizeze "emotii", dupa ce te maturizezi insa descoperi multe alte chestii mai interesante decat o masina.

#86
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 utopium, on 14 decembrie 2022 - 10:38, said:

Doar in buletin,
Stai linistit ca se vede din postari. Nu trebuie sa faci nici un efort.

#87
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,047
  • Înscris: 14.08.2007

 ro_explorer, on 14 decembrie 2022 - 10:47, said:

Stai linistit ca se vede din postari.
Cand esti in interiorul cutiei, perceptia e diferita :D

#88
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 15.07.2013
Treaba este in felul următor: lucrez in industria asta auto si am făcut-o in ultimii 12-13 ani. Si eu, ca oricare om si in special cei care împărtășim idei pe aici, avem impresia de imunitate asupra mecanismelor psihologice, de individualitate absoluta si pretenția unui intelect superior. După o discuție cu cei de la marketing si Market research o sa îți schimbi opinia instant când o sa vezi ca nu ești așa individual, imun si superior, faci parte dintr-un tipar, împreuna cu alte sute de mii dau milioane de oameni la nivel global. Mai mult, partea cu emoția (nu aia de gâdilat in burta când accelerezi) ci cumulul de simțuri stimulate (culori, miros, tactil) este dovedita statistic, așa se vând mașinile, bazat pe emoții si impulsiv. Mai multă modestie si acceptare ca suntem toți oameni nu strica.



#89
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 utopium, on 12 decembrie 2022 - 15:27, said:

Ti se pare ca acum nu mai ai configuratoare online? Posted Image


Mie asa mi-a parut.

Sau ma rog ce am gasit eu informatii online pe configuratoare nu m-au satisfacut asa ca am preferat sa ma deplasez personal la dealeri ca sa vorbesc cu agentii de vanzari si sa imi dea explicatii pe intelesul blondelor ca nu toata lumea lucreaza in proiectare masini electrice.

Si uite ca mai sunt oameni care au avut probleme in a face alegerea corecta chiar dupa ce au vorbit si cu agentii de vanzari.


 zeroice, on 13 decembrie 2022 - 15:12, said:


1  te-a obligat Renault sa cumperi?

2  ai avut toate datele, fisa de produs/specificatii si le-ai citit inainte sa cumperi?

3  au spus ca are incarcare DC si la livrare ai constatat ca nu are?


 MeVeryHigh, on 13 decembrie 2022 - 15:25, said:


1  Nu, dar Renault are nistre obligatii de respectat pe piata unica europeana pe care nu le-a respectat.

2  Nu, n-am avut, plus ca sunt mult informatii care au fost transmise eronat de dealer

3  Nu, au spus ca are incarcare standard. Incarcare standard in 2022 nu poate insemna, in intelegerea comuna, o limitare evidenta fata de ce presupune standardul zilelor noastre. Iar acea incarcare standard nu apare detaliata, ci trecuta undeva la specs pe a 3-a pagina a ofertei.



#90
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,047
  • Înscris: 14.08.2007

 Yhzx23, on 14 decembrie 2022 - 12:09, said:

Mie asa mi-a parut.

Sau ma rog ce am gasit eu informatii online pe configuratoare nu m-au satisfacut asa ca am preferat sa ma deplasez personal la dealeri ca sa vorbesc cu agentii de vanzari si sa imi dea explicatii pe intelesul blondelor ca nu toata lumea lucreaza in proiectare masini electrice.
Aici sunt de acord, datele nu sunt intotdeauna usor accesibile, dar configuratoare sunt de obicei la toti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate