Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Toyota bZ3, noul sedan electric

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Mie mi s-a pus pata pe un BMWi3 range extender si nevasta mi-a raspuns:''Nu are nimic deosebit si'':

 ro_explorer, on 07 decembrie 2022 - 18:43, said:

nu ma astept la nimic deosebit.

Eu:si ce ne luam?

Ea:''Ne luam ce vreau eu si astora de la BMW'':

 ro_explorer, on 07 decembrie 2022 - 20:25, said:

Eu le doresc succes.

Dupa care fara sa respire a zis:

 ro_explorer, on 08 decembrie 2022 - 00:22, said:

Viata e prea scurta ca sa fie irosita pe lucruri insipide ...

Si pana sa mai zic si eu ceva ea i-a dat inainte:

 ro_explorer, on 08 decembrie 2022 - 16:00, said:

O masina e mai mult decât o forma, mai mult decât performanta și mai mult decât un sistem de

Ea:Mie imi cumperi una care sa imi creeze:

 Fane, on 07 decembrie 2022 - 21:05, said:

emotie.


 Fane, on 07 decembrie 2022 - 21:15, said:

un pic de emotie ajuta vanzarile

Daca ajuta as mai fi vazut si eu una(ca aia pe care ne-am cumparat-o noi)pe drumurile pe unde am umblat.

Morala:Cand banii se pupa cu emotia nu e o regula ci mai degraba o exceptie!

#38
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Cumpăratul unei mașini este emoție 100%, tocmai de aceea sare dealerul pe tine, pentru ca dacă ai banii de mașina, dar te lasă sa ieși fără sa semnezi ceva te-a pierdut de client.

Când o vezi, te sui in ea, ii dai o cheie ai simti mirosul din ea, atunci se “întâmpla magia”.



#39
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Mda, si de fiecare data masina de test este top dotari... desi nu le vrei pe toate.

#40
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 HEX2FUN, on 10 decembrie 2022 - 18:13, said:

Cumpăratul unei mașini este emoție 100%

Deci dupa ce m-am emotionat eu cu nevasta in fata unor poze am hotarat sa trecem la atac.

 HEX2FUN, on 10 decembrie 2022 - 18:13, said:

tocmai de aceea sare dealerul pe tine, pentru ca dacă ai banii de mașina, dar te lasă sa ieși fără sa semnezi ceva te-a pierdut de client.

Ei as!

M-am dus la importatorul oficial care este si dealer sa dau comanda si nu a sarit nimeni pe mine.

Ba mai mult m-a intrebat daca am programare.

Eu mirat am intrebat programare pentru ce?

Raspunsul a fost:''Ca sa dati comanda de o masina''.

Atunci m-am enervat si le-am spus:''Ba sa nu ziceti ca am venit de la Giurgiu pana aici ca sa imi spuneti ca imi trebuie programare ca sa dau o comanda de masina care dureaza cinci minute.''.

Raspunsul a fost:''Da ce masina vreti?''.

Eu enervat am raspuns:''Un mini rosu chel!''.

Fata de la receptie a chemat persoana si dupa cinci minute am plecat cu comanda data,

 Ion_Bumbu, on 10 decembrie 2022 - 18:22, said:

Mda, si de fiecare data masina de test este top dotari... desi nu le vrei pe toate.

Ce masina de test ce test?

Am plecat acasa ca aveam treaba.

A doua zi au sunat oamenii aia au vorbit cu nevasta si ea sa dus sa plateasca ce am comandat eu.

Surpriza a fost cand a venit si am luat masina in primire ca a fost top dotari si nu cheala.

Ce vrei te pui cu femeile?


 HEX2FUN, on 10 decembrie 2022 - 18:13, said:

.

Când o vezi, te sui in ea, ii dai o cheie ai simti mirosul din ea, atunci se “întâmpla magia”.


Eee daca ar fi si in viata reala asa ce bine ar fi!

Eu cazut in extaz  nu mai conteneam cu laudele in fata masinii noi.

La care nevasta ma trezeste la realitate:''Hai sa mergem sa prindem  deschis la casierie la cimitir la Pantelimon 2 ca sa platim taxa pe anul asta pentru tataie si mamaie si cand ajungem acasa poti sa te culci in ea''.

Ce vrei te pui cu femeile?

#41
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Cam așa e, îți poate confirma orice lucrează in vânzările auto.

Legat de mini, ce sa zic, am petrecut destul de mult timp prin service si showroomurile BMW, diferența între un mini chel si unul “full” este cam 30.000 eur. Eu unul chiar am rezerve când tu povestești ca ai plecat sa îți cumperi o mașina de 18000 eur dar ai descoperit la livrare ca ai de plătit 48 pe una full.

#42
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

 Yhzx23, on 10 decembrie 2022 - 20:01, said:

Ce masina de test ce test?


Cind am luat Renault-ul am facut drive test cu Megane, doar cutie automata n-avea, Captur, ala era PEHV iar la Elantra versune top de echipare.
Eu voiam la Megane echiparea Benone Sinulescu in plus senzori parcare spate ca ai o vizibilitate ca din tanc...ma rog nici din pick-up nu-i mai buna, pina la urma am luat ce aveau pe stoc, cu ceva optionale, faruri de ceata, si roata de rezerva aprope normala, ca asa se vind mai nou.
Probabil daca aveau SW-ul pentru teste ma opream la ala.

Edited by Ion_Bumbu, 10 December 2022 - 21:08.


#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 HEX2FUN, on 10 decembrie 2022 - 20:57, said:

Eu unul chiar am rezerve când tu povestești ca ai plecat sa îți cumperi o mașina de 18000 eur dar ai descoperit la livrare ca ai de plătit 48 pe una full.
El conduce mini electric (daca nu ma insel) unde diferenta intre "chel" si "full" nu mai e chiar asa de mare..

#44
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 HEX2FUN, on 10 decembrie 2022 - 20:57, said:


diferența între un mini chel si unul “full” este cam 30.000 eur.

Eu unul chiar am rezerve când tu povestești ca ai plecat sa îți cumperi o mașina de 18000 eur dar ai descoperit la livrare ca ai de plătit 48 pe una full.


La vremea aia 18k era ZOE cheala.

Mini chel benzinar era 22k si electric 24 k adica doar 2k diferenta.

La electrice are trei nivele de echipare: cheala nivel doi si nivel trei.

Nivel trei e cu scaune de piele trape tavan multicolor si alte brisbrizuri scumpe si nefolositoare.

Eu m-am dus sa vad masina in carne si oase  nu sa o cumpar.

Nevasta a dat comanda si a facut op-eul.

A luat-o nivel doi care e full la accesorii functionale si a costat 30k.

Oricum daca nu era reducerea de la stat nu luam jucaria.

A dat comanda la sfarsit de iulie si la sfarsit de septembrie a venit masina.

Acum s-au scumpit toate si astepti dupa ele mai mult de un an.

Alea scumpe sunt mini jhon cooper works in editii limitate sau mini ''gp''.



 ro_explorer, on 10 decembrie 2022 - 23:52, said:

El conduce mini electric (daca nu ma insel) unde diferenta intre "chel" si "full" nu mai e chiar asa de mare..


#45
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 HEX2FUN, on 10 decembrie 2022 - 18:13, said:

Cumpăratul unei mașini este emoție 100%, tocmai de aceea sare dealerul pe tine, pentru ca dacă ai banii de mașina, dar te lasă sa ieși fără sa semnezi ceva te-a pierdut de client.

Când o vezi, te sui in ea, ii dai o cheie ai simti mirosul din ea, atunci se “întâmpla magia”.
Asta poate daca te duci sa iti cumperi Ferrari, Rolls sau te miri ce alte finetzuri.
Altfel, pentru o masina comuna, ce emotie sa fie? Poate sunt altii mai emotivi, si pe mine ma incanta aparitiile noi dar cand ma duc la dealer deja cred ca stiu mai multe despre masina aia decat stiu ei si nu cumpar la sentiment.

#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Yhzx23, on 11 decembrie 2022 - 02:24, said:

Alea scumpe sunt mini jhon cooper works in editii limitate sau mini ''gp''.
Countrymanul meu era JCW trim... Posted Image. Încă îmi este dor de el.

#47
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013

 danX, on 11 decembrie 2022 - 11:40, said:


Asta poate daca te duci sa iti cumperi Ferrari, Rolls sau te miri ce alte finetzuri.
Altfel, pentru o masina comuna, ce emotie sa fie? Poate sunt altii mai emotivi, si pe mine ma incanta aparitiile noi dar cand ma duc la dealer deja cred ca stiu mai multe despre masina aia decat stiu ei si nu cumpar la sentiment.
Este valabil la orice mașina, cumpăratul pentru uz personal este impulsiv si bazat pe emoția ce o crează. Inclusiv la Dacia.


#48
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 HEX2FUN, on 11 decembrie 2022 - 13:27, said:

Este valabil la orice mașina, cumpăratul pentru uz personal este impulsiv si bazat pe emoția ce o crează. Inclusiv la Dacia.
Daca tu zici... felicitari. La mine e utilitate pura.

#49
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 HEX2FUN, on 11 decembrie 2022 - 13:27, said:

Este valabil la orice mașina, cumpăratul pentru uz personal este impulsiv si bazat pe emoția ce o crează. Inclusiv la Dacia.
Nici eu nu sunt de acord ... eu imi pun criteriile pe hartie, apoi fac un fel de analiza SWOT, acord punctaje si compar ce iese. N-am simtit nici o emotie speciala la nici un dealer/test-drive la care am fost. Adica mi-a placut ce am vazut la partea de design la Mazda 3 atat exterior cat si interior de exemplu, dar dupa ce am vazut ce motoare au (adica aspirate) si cat de mic e spatiul in spate si in portbagaj, n-a mai avut nici o sansa sa o cumpar, nici macar n-am mai facut test-drive-ul pentru ca nu indeplinea criteriile minime cerute (de spatiu, eficienta). Da, un design poate starni mai multa emotie decat altul, la fel performanta unei masini, dar daca in criteriile mele designul nu e punctat la fel de bine ca spatiul interior/din portbagaj, iar performanta nu e punctata la fel de bine ca eficienta, nu va avea suficienta importanta emotia starnita de acel design/acea performanta ca sa-mi influenteze decizia.

Edited by utopium, 11 December 2022 - 21:20.


#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Și nevasta ai ales-o pe baza unei analize SWOT?
Ce viata anosta....

#51
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Pai alege careva skode sau VW dupa emotia fata de designul plansei de bord sau a caroseriei ???
Wtf numai Dacia e sub sub designul lor desi….
Daca nu zambesc tamp cand merg spre masina degeaba am luat-o !
Asta e din categoria micii fara mustar berea fara alcool si femeia care nu….SWOTURI bune, emotii lipsa !

#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 ro_explorer, on 11 decembrie 2022 - 22:35, said:

Și nevasta ai ales-o pe baza unei analize SWOT?
Ce viata anosta....
Ce sa-i faci, nu sunt genul care se indragosteste de masini ca sa fie nevoie de le aleg dupa "emotie" :D

#53
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 danX, on 11 decembrie 2022 - 11:40, said:


Asta poate daca te duci sa iti cumperi Ferrari, Rolls sau te miri ce alte finetzuri.


Cu ani in urma orice dealer auto avea o pagina de internet cu toate masinile pe care le vindea .

Mai mult avea si un configurator cu preturile pentru toate optiunile.

Puteai sa configurezi de acasa orice masina cu orice optiuni si vedeai pretul instant.

Azi vad ca nimeni nu mai face asa si toti te invita la sediul lor pentru discutii.

Si la dealer daca te duci sa casti gura pe acolo(ai treaba in service doua ore) au doar cateva masini de prezentare cu preturile langa ele si tot nu poti afla mare lucru daca nu te asezi la masa cu un agent de vanzari.

De ce au devenit asa de secretomani?

Mie personal ca sa fac un tur de onoare pe la toti dealerii care vand masini electrice mi-a trebuit o luna pentru ca ma duceam si eu unde aveam treaba si daca era un dealer in drumul meu intram.

Doar nu era sa imi iau concediu ca sa umblu o saptamana pentru treaba asta.

#54
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 M0su, on 12 decembrie 2022 - 15:23, said:

Pai alege careva skode sau VW dupa emotia fata de designul plansei de bord sau a caroseriei ???
Wtf numai Dacia e sub sub designul lor desi….
Vorbesti prostii, Skoda Enyaq Coupe e chiar faina si exterior si interior, oricum mai faina decat foarte multe alte masini. Asta nu inseamna ca te apuci sa cumperi lucruri emotional, eventual femeile fac asta, barbatii sunt de obicei rationali. Pot sa inteleg ca unii au o latura mai emotionala si se lasa mai mult influentati de emotii cand fac achizitii, dar asta nu inseamna ca e ceva dezirabil sa fii asa.

 Yhzx23, on 12 decembrie 2022 - 15:26, said:

Mai mult avea si un configurator cu preturile pentru toate optiunile.
Ti se pare ca acum nu mai ai configuratoare online? Posted Image

Edited by utopium, 12 December 2022 - 15:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate