Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Vodafone lansează noua ofertă - Wi-Fi Instant Nelimitat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,055
  • Înscris: 29.12.2021
Aici, puteți să postați și să vă spuneți părerile despre noua ofertă Wi-Fi Instant Nelimitat pe care Vodafone a lansat-o de ceva timp.
Aceasta permite accesul la internet fix prin rețeaua mobilă (cu condiția să existe acoperire 4G) doar pe teritoriul României, folosind router-ul cu cartelă de la Huawei, care este inclus în ofertă.
Primii 200 GB/lună se consumă la viteză maximă (150 Mbps download, respectiv 50 Mbps upload), iar după depășirea acestui consum lunar, viteza scade la 512 Kbps download, respectiv 256 Kbps upload, revenind la normal la următoarea dată de facturare (conform contractului).
Consider că Wi-fi Instant Nelimitat este, aparent, o alternativă bună acolo unde nu există deloc fibră optică.
Spun aparent, pentru că, deși Vodafone are semnal 4G foarte bun în cea mai mare parte din rural, din păcate, într-un procent ridicat din localități rurale este B20 only, iar Orange are 4G+ (minim 2CA) în tot mai multe zone rurale și are o ofertă similară.
Ideal ar fi ca Vodafone să pună B3 peste tot unde în acest moment este B20 only, în cazul în care nu instalează fibră optică la greu în rural.
Altfel, această ofertă se dovedește a fi "o apă de ploaie", pentru că în orele de vârf, când toți rup rețeaua, internetul funcționează uneori chiar și cu o viteză de EDGE.
https://www.vodafone.../internet/wi-fi

Edited by vladut12am, 04 December 2022 - 08:04.


#2
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 26.10.2021
Si ce faci cu 200 de giga? Frectie la picior de lemn.
Cat e abonamentul?
Eu am un consum de minim 600-800 giga. Depasind chiar si 1 tera.
Daca as vedea toate filmele in 4k ar fi si mai mult.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Pretul oricum nu-i relevant ca se va mari de cateva ori pe durata contractului

#4
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 26.10.2021
Bine zis. Doar cat sa prinda clientu(fraieru)!
Doar in Romania se mai practica reducerea viteze dupa x giga!

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

View Postp243df, on 04 decembrie 2022 - 08:31, said:

Si ce faci cu 200 de giga? Frectie la picior de lemn.
Cat e abonamentul?
Eu am un consum de minim 600-800 giga. Depasind chiar si 1 tera.
Daca as vedea toate filmele in 4k ar fi si mai mult.
200 GB/luna inseamna cam 6 GB/zi. Trebuie consumati cu chibzuinta, dar iti asigura Netflixul pe 1080. Depinde cat de eficienta e compresia utilizata.

#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,786
  • Înscris: 22.12.2005
este tiganeala. curata.
cand era upc wifree totul mergea ok.l-au cumparat ( si inchis) si au dat (celor care faceau scandal ), gratis, un modem wifi .
hop si m-am trezit cu cost suplimentar, numarul care era pt date a aparut in cont myvodafone cu pret!
colac peste pupaza avea 1 GB!!! ( da , un GB) date dupa care scadea viteaza( de fapt nu mai mergea deloc - cerea autentificare ). dupa discutii tehnce la suport s-au "oferit" sa mi dezactiveze "fara costuri"( desi nu exista nicio perioada contractuala si fusese oferit GRATUIT).
una peste alta - practic mi-au "luat" un serviciu pe care il aveam in trecut, fara nici compensare/solutie.
jenant cel putin.

#7
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,055
  • Înscris: 29.12.2021

View Postp243df, on 04 decembrie 2022 - 08:31, said:

Cat e abonamentul?
6 euro (cca. 30 lei)/lună pentru cei care au abonament mobil
8 euro (cca. 40 lei)/lună pentru clienții noi

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Pe 4G nu ai cum sa consumi 200GB/luna iar de Netflix la 4K, nici vorba. Este o oferta pentru o alta grupa de clienti. In orase nu e cazul.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Credeti ca puteti duce discutia si in alta parte decat clasicul 'clientul e fraier, vodafone e pus pe jecmaneala'?
Daca nu, o sa inteleg ca este tot topic de lamentari, cum sunt si multe altele, si nu are de ce sa ramana deschis si acesta.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
Nu ma pricep deloc, asa ca , va rog sa-mi explicati:
Dacă am:  3 TV cu 4k, care, sa zicem, "baga " zilnic câte 2 filme pe Netflix,ca tot se apropie zilele libere de sarbatori , plus 4 telefoane  si 4 tablete, utilizate " normal" de câte adolescenti,  cam care este "consumul"  lunar ?
Mi-ar fi buna aceasta oferta ?
Locație : " gard în gard" cu Clujul,  înspre vest.

View Post__Dan__, on 04 decembrie 2022 - 09:09, said:

..., dar iti asigura Netflixul pe 1080. Depinde cat de eficienta e compresia utilizata.
Ce inseamna asta? Cum/ce se poate optimiza ?

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Sa amintim un aspect foarte important și anume viteza minimă NEGARANTATĂ.  Deci, or să-ți ajungă ăia 200 giga, pentru ca nu vei prinde peste 300 Kbps liniar. Și dacă mai ai și căderi, de 200 giga descarci o melodie de 3 mega.
Sa nu mai spun ca în orele de vârf, se moare.


#12
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 08.01.2009

View Postcristobob, on 04 decembrie 2022 - 12:24, said:

Nu ma pricep deloc, asa ca , va rog sa-mi explicati:
Dacă am:  3 TV cu 4k, care, sa zicem, "baga " zilnic câte 2 filme pe Netflix,ca tot se apropie zilele libere de sarbatori , plus 4 telefoane  si 4 tablete, utilizate " normal" de câte adolescenti,  cam care este "consumul"  lunar ?
Mi-ar fi buna aceasta oferta ?
Locație : " gard în gard" cu Clujul,  înspre vest.


Ce inseamna asta? Cum/ce se poate optimiza ?

Utilizarea de care vorbesti e una extrema/extrem de improbabila in opinia mea dar fie ; bitrate-ul maxim al netflix 4K este de ~16-17 mb/s ceea ce rezulta un max de ~7GB/ora de video 4K HDR HFR (60 FPS) deci cazul celor 6 filme zilnice (la o medie de 1,5h/film ) ar reprezenta un consum zilnic de max 63 GB . Evident nu toate scenele vor necesita bitrate-ul maxim dar un 40-45 GB reprezinta o valoare realista in ceea ce priveste consumul potential . Restul consumului ( tablete+ telefoane ) ar mari aseasta valoare cu cativa GB max (si asta doar daca sunt consumatori mari de clipuri video ex. TikTok sau download de jocuri mari) .

Daca chiar nu exista optiune de internet fix atunci pt o utilizare rezidentiala un Flex12 redus la 10E care asigura internet nelimitat ar fi o optiune mult mai recomandabila (combo router/modem 4G+ gen Huawei B525/B535 se gasesc in jur de 2-300 RON pe OLX pt. a introduce SIM-ul de FLEX).

#13
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 30.08.2006

View Postvladut12am, on 04 decembrie 2022 - 08:04, said:

Aceasta permite accesul la internet fix prin rețeaua mobilă (cu condiția să existe acoperire 4G) doar pe teritoriul României, folosind router-ul cu cartelă de la Huawei, care este inclus în ofertă.
Serviciul poate fi utilizat într-o singură locatie, în aria de acoperire a serviciilor de date mobile (4G) Vodafone, doar pe teritoriul României. Nu se poate utiliza în roaming.
Eu nu vad nicaieri(pe linkul postat de tine) ce se intampla daca parasesti locatia/cum schimbi locatia contra cost(daca este cazul)!

View Postvladut12am, on 04 decembrie 2022 - 08:04, said:

Spun aparent, pentru că, deși Vodafone are semnal 4G foarte bun în cea mai mare parte din rural, din păcate, într-un procent ridicat din localități rurale este B20 only, iar Orange are 4G+ (minim 2CA) în tot mai multe zone rurale și are o ofertă similară.
Foarte interesant! Am incercat sa caut pe internet/pe siturile operatorilor acel procent...dar nu il gasesc. De unde ai aceste valori si cam le cat se ridica(într-un procent ridicat din localități rurale este B20 only)?
Din datele de mai jos deduc existenta unei limitari pe acest seriviciu de WIFI in zona de 150Mbps. La abonamente 225Mbps. Cum va fi real? Greu de zis!
Dar poate aceasta limitare inseamna ca nu va fi CA pe WIFI? Daca da atunci unde mai e graba dupa CA?
https://www.vodafone.../internet/wi-fi
Viteza maximă este de 150Mbps download cu 50 Mbps upload. În cazul în care clientul are un consum lunar mai mare de 200GB in mod repetat, Vodafone își rezervă dreptul de a limita viteza la valorile de până la 512 kbps download/ 256 kbps upload, urmând a reveni la valorile inițiale în următoarea lună de facturare.
https://www.vodafone...alii-abonamente
Viteze Internet pe mobil
Abonamentele beneficiază de trafic de internet la viteze 4G unde viteză maximă estimată si promovată de până la 225 Mbps download și 50 Mbps upload


View Postvladut12am, on 04 decembrie 2022 - 08:04, said:

Ideal ar fi ca Vodafone să pună B3 peste tot unde în acest moment este B20 only, în cazul în care nu instalează fibră optică la greu în rural.
Altfel, această ofertă se dovedește a fi "o apă de ploaie", pentru că în orele de vârf, când toți rup rețeaua, internetul funcționează uneori chiar și cu o viteză de EDGE.
La fel se poate plange cineva de faptul ca in CL/PH/IL/GR/DB VDF are 1800 si ORO nu are....!
Totusi nu inteleg ce legatura are faptul ca Vodafone nu are CA/1800 si Orange are acest topic legat de WIFI?
Mi se pare ca devine, din nou, ceva ORO vs VDF care are mai mult CA pe rural!
PS:cata lume stie CA/non-CA/CA+/CA-/CA*CA etc....? Lumea vrea internet rapid/nelimitat/ieftin!

In final....doresti nelimitat pe bune si in miscare? Poate in weekend mergi la o locatie fara "net" fix cum ii zic cei de la VDF si in cursul saptamanii il vrei de backup la "oras"???
->iei VODAFONE FLEX de 9.9
->iei ceva RED de ex 15 care acum e la 12E (acum na nu prea e chiar asa oferta dar in perioada BF parca a fost cu 50 reducere).
->faci rost de un router de pe olx....
Nu ai timp de olx/nu esti capabil sa evaluezi exact ce ai nevoie.....poti lua si acest produs.Vodafone revine pe aceasta "nisa" de piata (ei au mai avut in trecut chiar nelimitat...dar a fost scos/limitat la un moment dat->OARE DE CE???) alaturi de ORO/T. Perfect normal sa intre si ei/sa aiba si ei cu o oferta!

PS:Daca nu ai ceva mobil/nu esti legat de o retea anume(si nu vrei nelimitat WIFI T pentru ca are limite) ai de ales intre 8E VDF 200GB si 10E ORO nelimitat.Aici castiga ORO! Simplu.Dai 2 euro in plus si aia e(desi nu este foarte clar:În cazul în care clientul are un consum lunar mai mare de 200GB in mod repetat, Vodafone își rezervă dreptul de a limita viteza la valorile de până la 512 kbps download/ 256 kbps upload, urmând a reveni la valorile inițiale în următoarea lună de facturare).

View Postcristobob, on 04 decembrie 2022 - 12:24, said:

Nu ma pricep deloc, asa ca , va rog sa-mi explicati:
Dacă am:  3 TV cu 4k, care, sa zicem, "baga " zilnic câte 2 filme pe Netflix,ca tot se apropie zilele libere de sarbatori , plus 4 telefoane  si 4 tablete, utilizate " normal" de câte adolescenti,  cam care este "consumul"  lunar ?
Mi-ar fi buna aceasta oferta ?
Locație : " gard în gard" cu Clujul,  înspre vest.
Nu exista "net" fix in locatie?
Poate este o zona, cum spunea colegul vladut, unde VDF nu prea are capacitate si sunt sanse sa fie probleme!
Cartele SIM ORO/VDF si testat care cum merge mai bine. Daca VDF atunci un FLEX 9.99E plus router de pe olx, iar daca ORO merge bine se poate lua net fix 4G 10 de la ei(care e tot nelimitat).
Eu personal nu cred in minuni la nici unul dintre ei deoarece in zonele acestea fara net fix peste tot(si nu sate uitate de lume cu doar cateva case locuite) sigur si altii sunt calare pe retea!

Edited by yblu, 04 December 2022 - 14:52.


#14
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,055
  • Înscris: 29.12.2021

View Postyblu, on 04 decembrie 2022 - 14:40, said:

Serviciul poate fi utilizat într-o singură locatie, în aria de acoperire a serviciilor de date mobile (4G) Vodafone, doar pe teritoriul României. Nu se poate utiliza în roaming.
Eu nu vad nicaieri(pe linkul postat de tine) ce se intampla daca parasesti locatia/cum schimbi locatia contra cost(daca este cazul)!
Așa este.
La Orange, din câte am văzut, în cazul abonamentelor Net Fix 4G, poți să schimbi zona geografică în care folosești router-ul, prin apel la 300.
Îți arăt și unde m-am uitat:
https://comunitate.o...ele-de/m-p/6565
La Vodafone, nu știu cum o fi, habar nu am.
Teoretic, ar trebui să se specifice clar în contract cum se face schimbarea zonei geografice pe care router-ul o înregistrează și dacă este sau nu contra cost această intervenție.

View Postyblu, on 04 decembrie 2022 - 14:40, said:

Foarte interesant! Am incercat sa caut pe internet/pe siturile operatorilor acel procent...dar nu il gasesc. De unde ai aceste valori si cam le cat se ridica(într-un procent ridicat din localități rurale este B20 only)?
Scuze...Greșeală de exprimare!Posted Image
Nu am cum să stabilesc cât % din rural are B20 only/4G+ (minim 2CA).
Dar, în general, pot spune că Orange are 4G+ în mai multe zone din rural decât are Vodafone (este doar o părere).
Există și excepții, astfel încât sunt și zone (cele enumerate de tine: CL/PH/IL/GR/DB) acolo unde Vodafone are CA și Orange se chinuie doar cu un amărât B20.

View Postyblu, on 04 decembrie 2022 - 14:40, said:

Din datele de mai jos deduc existenta unei limitari pe acest seriviciu de WIFI in zona de 150Mbps. La abonamente 225Mbps. Cum va fi real? Greu de zis!
Dar poate aceasta limitare inseamna ca nu va fi CA pe WIFI? Daca da atunci unde mai e graba dupa CA?
https://www.vodafone.../internet/wi-fi
Viteza maximă este de 150Mbps download cu 50 Mbps upload. În cazul în care clientul are un consum lunar mai mare de 200GB in mod repetat, Vodafone își rezervă dreptul de a limita viteza la valorile de până la 512 kbps download/ 256 kbps upload, urmând a reveni la valorile inițiale în următoarea lună de facturare.
https://www.vodafone...alii-abonamente
Viteze Internet pe mobil
Abonamentele beneficiază de trafic de internet la viteze 4G unde viteză maximă estimată si promovată de până la 225 Mbps download și 50 Mbps upload
Acel router, care este inclus în ofertă, suportă tehnic maxim 150 Mbps download și 50 Mbps upload, mai mult nu , chiar dacă rețeaua ar putea să scoată și mai mult în funcție de ce parametri are.
Dacă nu mă înșel eu, acel router este același cu cel pe care îl oferă Orange la abonamentele Net Fix 4G.
Este vorba despre acesta: Huawei B311-221 Flybox 4G White.
https://www.orange.r...flybox-4g-white
Dacă te uiți bine la specificații, are Wi-Fi dual Band (2,4 GHz+5 GHz)?
Nu.
Are standardele 802.11 b/g/n.
Așadar fără ac!
Din păcate, doar banda de 2,4 GHz o are.
B311 este foarte slab!
Ți-aș recomanda modelul Huawei B535 care este mult mai performant decât B311 și îl poți găsi pe eMAG:
https://www.emag.ro/...2/pd/DY96STMBM/
Este într-adevăr mult mai scump, dar acela are și standardul ac, deci suportă și banda de 5 GHz, iar maximul suportat de el este de 300 Mbps download și 50 Mbps upload, pe 2,4 GHz, iar pe 5 GHz 867 Mbps download, respectiv 50 Mbps upload, teoretic.
În plus, B535 suportă și LTE CAT.7 (4G+), în timp ce B311 are numai LTE Cat 4 (4G).

View Postyblu, on 04 decembrie 2022 - 14:40, said:

In final....doresti nelimitat pe bune si in miscare? Poate in weekend mergi la o locatie fara "net" fix cum ii zic cei de la VDF si in cursul saptamanii il vrei de backup la "oras"???
->iei VODAFONE FLEX de 9.9
->iei ceva RED de ex 15 care acum e la 12E (acum na nu prea e chiar asa oferta dar in perioada BF parca a fost cu 50 reducere).
->faci rost de un router de pe olx....
Nu ai timp de olx/nu esti capabil sa evaluezi exact ce ai nevoie.....poti lua si acest produs.Vodafone revine pe aceasta "nisa" de piata (ei au mai avut in trecut chiar nelimitat...dar a fost scos/limitat la un moment dat->OARE DE CE???) alaturi de ORO/T. Perfect normal sa intre si ei/sa aiba si ei cu o oferta!
Cea mai bună soluție este să activezi Flex 12 (îți oferă pe bune internet nelimitat, fără limită de trafic/viteză) pe un SIM și îți cumperi de pe eMAG acel router pe care ți l-am recomandat, Huawei B535, și ai rezolvat problema, fără niciun contract.
Asta dacă locuiești undeva unde nu există deloc fibră optică.
Altfel, nu ar avea rost să te complici.
Mai bine dai 40 lei/lună la RDS dacă are fibră optică în zonă și ai Gigabit.

Edited by vladut12am, 04 December 2022 - 16:29.


#15
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,055
  • Înscris: 29.12.2021
Întâmplător, astăzi am aruncat o privire pe site cu privire la această ofertă și observ că s-a modificat denumirea ei din Wi-Fi Instant Nelimitat în Wi-Fi Instant Nelimitat +.
Router-ul sugerat din imagine seamănă perfect cu modelul Huawei B535-232 pe care l-am recomandat, având specificații net superioare față de modelul Huawei B311-221 Flybox pe care l-a avut VDF în ofertă anul trecut, iar acum îl are pe acesta care se poate găsi pe eMAG:
https://www.emag.ro/...2/pd/DY96STMBM/
În plus, s-a modificat și viteza de download din contract de la 150 Mbps la 225Mbps și se oferă acces la 4G+.
De menționat este că cine locuiește într-o zonă în care VDF nu are acoperire la servicii fixe și dorește această ofertă, beneficiază de 1 euro/lună reducere.
https://www.vodafone.../internet/wi-fi

 vladut12am, on 04 decembrie 2022 - 09:24, said:

6 euro (cca. 30 lei)/lună pentru cei care au abonament mobil
8 euro (cca. 40 lei)/lună pentru clienții noi
În prezent, oferta s-a scumpit cu 2 euro.
Astfel, cei care au abonament mobil, plătesc 8 euro (cca. 40 lei)/lună, iar cei care sunt clienți noi, dau 10 euro (cca. 50 lei)/lună.

Edited by vladut12am, 12 February 2023 - 10:15.


#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Anyway, viteza reală la care te poți aștepta în rural e pe la 5-10 mbit/s deci te cam limitează la 1080p. Și încă e bine, la Digi poți avea și 1-2 mbit/s

Sincer, mai degrabă recomand starlink.

#17
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,055
  • Înscris: 29.12.2021

 benis, on 12 februarie 2023 - 10:15, said:

viteza reală la care te poți aștepta în rural e pe la 5-10 mbit/s
Depinde și de parametrii tehnici ai rețelei din zonă (dacă este B20 only, sau 2CA) și mai ales câți utilizatori sunt acolo.
Cu LTE 800, da, te poți aștepta la o viteză medie de 10 Mbps pe download.
În schimb, cu 2CA (B3+B20), viteza pe download este evident mai mare.

 benis, on 12 februarie 2023 - 10:15, said:

Sincer, mai degrabă recomand starlink.
Numai cine își permite să dea 230 lei/lună + 2200 lei pentru acel echipament hardware care trebuie instalat, va apela la așa ceva.

Edited by vladut12am, 12 February 2023 - 10:30.


#18
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,055
  • Înscris: 29.12.2021

 benis, on 12 februarie 2023 - 10:15, said:

Sincer, mai degrabă recomand starlink.

 vladut12am, on 12 februarie 2023 - 10:17, said:

Numai cine își permite să dea 230 lei/lună + 2200 lei pentru acel echipament hardware care trebuie instalat, va apela la așa ceva.
Asta ar fi o soluție eficientă doar în situații extreme, acolo unde niciun operator nu are deloc acoperire sau semnalul este prost și nu există nici fibră (deși ne mândrim că avem peste tot fibră de mare viteză, ei bine, din păcate, încă mai sunt și zone mai puțin populate care nu au așa ceva pentru că instalarea ei costă + trebuie obținute autorizații).

Edited by vladut12am, 12 February 2023 - 10:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate