Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

unitate minima taxare prepaid

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
Salutare,

Daca s-a mai discutat subiectul imi cer scuze anticipat.
As dori sa folosesc cartele digi prepaid pt niste senzori IOT si doresc sa estimez consumul.
Cei de pe forum de specialitate mi au spus sa citesc termenii si conditiile unde este specificata unitatea minima de taxare gen 150kb pe ora.
Ma puteti ajuta cu informatia asta?

Mulțumesc

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Ti-e lene sa citesti T&C-ul?
Scroll in jos, gasesti Termenii si Conditii Cartela Digi: https://www.digi.ro/...la/cartela-digi

5. Taxare
Taxarea apelurilor de voce se face la 60 secunde indivizibile indiferent dacă este activată o extra opțiune sau se consumă
doar credit.
Unitatea de taxare pentru internet mobil este kilobit-ul.


#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Taxarea apelurilor de voce nu au legătură cu taxarea traficului de date.

#4
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,672
  • Înscris: 06.03.2004
Dar aia de internet are. 😀

Edited by clader, 02 December 2022 - 12:14.


#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Anyway, consumul IOT este mic, atâta timp cât nu vorbim de camere.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Omul nu a intrebat cat consuma ci care e unitatea de taxare.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 AlexEn, on 02 decembrie 2022 - 12:17, said:

Omul nu a intrebat cat consuma ci care e unitatea de taxare.

Așa este. Kilobitul este răspunsul, punct.

Era doar o curiozitate cum a ajuns să își pună astfel de probleme :huh:

Edited by benis, 02 December 2022 - 12:18.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 30.08.2006
La cartelele Digi Prepay nu se taxeaza la Kb. Ai trafic de 2 GB inclusi cu 2 euro pe 3 luni la Cartela Diva. Poate oferta inca mai e valabila.
https://www.digi.ro/...uro-3-luni-diva

Edited by Leo2006, 02 December 2022 - 12:57.


#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 Leo2006, on 02 decembrie 2022 - 12:55, said:

La cartelele Digi Prepay nu se taxeaza la Kb. Ai trafic de 2 GB inclusi cu 2 euro pe 3 luni la Cartela Diva. Poate oferta inca mai e valabila.
https://www.digi.ro/...uro-3-luni-diva

Omul se referea la rotunjire, adică în momentul în care modemul deschide o sesiune de date, care este traficul minim care se înregistrează. În mod normal ar fi 1 kbyte..

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,973
  • Înscris: 04.10.2007
In trecut aveau 15kb/sesiune..... Sesiunea se incheie daca se intrerupe transmisia vreo 60 sec.

Daca senzorul tau trimite o mica informatie la fiecare 60 sec si apuca sa se inchida sesiunea consumul minim ar fi ~ 0.9Mb/ora = 22Mb/zi = 650 Mb/luna.

 Leo2006, on 02 decembrie 2022 - 12:55, said:

La cartelele Digi Prepay nu se taxeaza la Kb. Ai trafic de 2 GB inclusi cu 2 euro pe 3 luni la Cartela Diva. Poate oferta inca mai e valabila.
https://www.digi.ro/...uro-3-luni-diva

4 stai jos!

#11
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007
Se poate face trafic și fără opțiuni!

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Nu asta era întrebarea însă mai mult ca sigur nu este recomandat, tariful per MB este de regulă așa de mare încât "topește" efectiv orice credit ai avea pe cartelă.

Oricum, tariful în acest caz nu este specificat însă la Orange Vodafone era ceva de genul 20 de cenți/MB. Chiar și 1 cent per MB ar fi mult mai scump decât orice opțiune.

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

 csachiri, on 02 decembrie 2022 - 17:10, said:

Se poate face trafic și fără opțiuni!
La Digi nu se poate face trafic taxat din credit, daca asta doreai sa spui. Dealtfel nici nu o sa gasesti la ei vreun tarif per MB.


Pentru acces la date mobile trebuie sa ai MB valabili, si ei vin doar din doua surse: (i) extraoptiune si (ii) 100MB dati bonus la reincarcare, cu valabilitate 3 luni(*). Probabil MB de punctul (ii) te-au facut sa scrii ca poti face trafic si fara extraoptiune (fiind diponibili inainte de a activa extraoptiune din creditul tocmai reincarcat), ceea ce strict vorbind este adevarat doar ca e extrem de limitat si nu inseamna ca se taxeaza din credit cum e la altii.

(*) Nu sunt 100% sigur care e regula, ca nu stiu sa [mai] scrie pe nicaieri, dar cred ca e o cantitate fixa si nu depinde de valoarea reincarcarii. Ce-i drept la mine reincarcarile sunt sistematic de 1EUR.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu ca la VDF/T imi intra mesajul ala cu "Sign in to network" daca incearca sa faca un trafic mai mare de 10kb/s, nu stiu la ORO/Digi, banuiesc ca ar fi la fel, oricum doar un sync la orice aplicatie sare de pragul ala si automat face trafic.

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 sags, on 03 decembrie 2022 - 17:15, said:

OT:
La Digi nu se poate face trafic taxat din credit, daca asta doreai sa spui. Dealtfel nici nu o sa gasesti la ei vreun tarif per MB.

Pentru acces la date mobile trebuie sa ai MB valabili, si ei vin doar din doua surse: (i) extraoptiune si (ii) 100MB dati bonus la reincarcare, cu valabilitate 3 luni(*). Probabil MB de punctul (ii) te-au facut sa scrii ca poti face trafic si fara extraoptiune (fiind diponibili inainte de a activa extraoptiune din creditul tocmai reincarcat), ceea ce strict vorbind este adevarat doar ca e extrem de limitat si nu inseamna ca se taxeaza din credit cum e la altii.

(*) Nu sunt 100% sigur care e regula, ca nu stiu sa [mai] scrie pe nicaieri, dar cred ca e o cantitate fixa si nu depinde de valoarea reincarcarii. Ce-i drept la mine reincarcarile sunt sistematic de 1EUR.
Pe cuvantul tau de cercetaș ca stii tu sigur sigur!?

Bineînțeles că se poate face trafic. Am un sim prepay pe care-l folosesc într-un modem doar pentru voce. De cand s-a activat 2G-ul, am blocat modemul in 2G, iar inainte sa activez optiunea am zis sa vad daca pot sa fac ceva trafic pe GPRS. Am reusit sa fac cateva sute de kilobiti apoi au "disparut" 5centi si optiunea nu s-a mai putut activa.

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
Daca se poate taxa netul din credit, atunci care e pretul? Ca eu niciodata nu am vazut asa ceva la Digi, si pe mobil sunt client de cand exista abonamentele de mobil independente de serviciile fixe.

Poate in cazul tau cei cativa centi s-au dus pe altceva, iar traficul a fost din cei 100MB (sau 100MB × n, ca nu mai stiu care e regula, dar tin minte caPosted Imagecandva demult scria de acest bonus) de la reincarcare. Eventual intreaba-l pe @Digi_Helper sa lamureasca aceasta chestiune.

Edited by sags, 03 December 2022 - 20:49.


#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 30.08.2006
Cartelele prepay nu permit trafic suplimentar taxabil. Asta e si motivatia pentru care exista prepay in lumea asta.
Daca nu doresti nici o optiune la prepay, atunci intrebi @Digi_Helper ce se intampla in acest caz exceptional. De la Digi nu primesti cartela fara o optiune inclusa. De la ceilalti se pare ca se poate.

Edited by Leo2006, 03 December 2022 - 21:25.


#18
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
La prepay poti face orice fel de trafic doresti tu fara sa ai vreo optiune pe cont. Asa a fost de cand lumea. De fapt la inceput nici nu exista notiunea de "optiune", dar in fine...

 sags, on 03 decembrie 2022 - 20:49, said:

Daca se poate taxa netul din credit, atunci care e pretul? Ca eu niciodata nu am vazut asa ceva la Digi, si pe mobil sunt client de cand exista abonamentele de mobil independente de serviciile fixe.
Habar n-am care-i pretul. Insa ideea e sa nu mai fii asa categoric cu ceva ce nu stii sigur!

Edited by NikoroB, 03 December 2022 - 21:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate