Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Adam primul om?ce zice stiinta?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
181 replies to this topic

#55
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 heartu, on 09 noiembrie 2022 - 22:21, said:

a. Genetica spune ceea ce am scris eu mai sus! Punct!

Si aici e problema discutiile de pe Softpedia. "Este asa cum zic eu, ca trebuie sa am dreptate".

#56
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Primul om a fost Iliescu. Restul e doar o teorie a conspiratiei.

#57
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,496
  • Înscris: 19.03.2022

 Ann0nyym0us, on 10 noiembrie 2022 - 06:00, said:


Si aici e problema discutiile de pe Softpedia. "Este asa cum zic eu, ca trebuie sa am dreptate".
Omul spune altceva, ca genetica spune ce a scris, nu ce spui tu aici.
Dar nah, daca avem  numai analfabeti functionali . . .

In ce priveste datarea cu carbon 14 din ce am citit aceasta metoda este acceptata doar pentru perioada scurta , 2-3 mii ani. Peste  acest timp nu se mai accepta nici o datare .

#58
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 heartu, on 09 noiembrie 2022 - 23:48, said:


Mai folosim si logica. Nu-i nevoie de studiu sa intelegi treburile astea.
Tu ai impresia ca "genetica" aia e un fel de "Geneza" din biblie. Simplifici prea mult lucrurile, de-aia nu vezi.
In stiinta nu exista adevaruri de tip dogmatic.
Asa patesti insa cand inainte de a invata logica, inveti mai intai despre Adam si Eva. Vei merge intotdeauna pe cararea batatorita si vei proiecta tot ce auzi pe spatiul conceptual cu care esti obisnuit.
In biologie, exista ideea asta de a merge pe cel mai apropiat stramos comun a doua specii pentru a clasifica si intelege organismele vii din aceasta perspectiva, evolutionista. Asta este ideea circumscrisa conceptului de Eva mitocondriala, nicidecum unul de natura biblica. Ma rog, denumirea a fost aleasa sa stimuleze mintile dogmaticilor, dar conceptul in sine exprima cu totul altceva decat existenta unei fiinte din care ne tragem cu totii. Din ea si doar din ea, ca in biblie.
Eu ti-am pus mai sus un exemplu de judecata prin care sa intelegi cam cum vine treaba cu stramosul ala comun, dar tu nu vrei sa pricepi deloc, vii tot cu modelul biblic de intelegere a lucrurilor, model de care nu te poti desparti.

#59
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
Fiecare om actual are patru bunici. Bunicii noștri aveau și ei patru bunici. Nu întotdeauna diferiți, frații au aceeași bunici, verii împart doi dintre ei însă înțelegeți ideea.
Mergând așa înapoi în timp din generație in generație, ajungem clar la concluzia ca întreaga omenire are o stra-stra-... -stra bunica unica, pe care o chema Eva. De nume de familie n-are nevoie ca oricum ea n-are tata de la care sa moștenească numele și oricum nu mai existau alte Eve.
Numa' un ateist și un neomarxist nu înțelege un raționament atât de simplu!

Apropo, ateistii din biologie au mai inventat un concept pe lângă Eva mitochondriala. Il cheamă LUCA și e unicelular. Last Universal Common Ancestor, bunicul comun al tuturor ființelor vii. Practic ne face veri cu porcul, cu leusteanul și cu stafilococii.

Edited by KiloW, 10 November 2022 - 09:04.


#60
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 Paco_ste1, on 10 noiembrie 2022 - 08:40, said:

Omul spune altceva, ca genetica spune ce a scris, nu ce spui tu aici.

Si in cu cateva postari inainte i s-au adus dovezi, scrise, peer-reviewed, care ii contraziceau ideea. Ce a facut? Le-a combatut cu argumente? Nu. A reiterat ca ¨Genetica zice asa cum zic eu. Punct.¨.

De asta discutiile pe aria religie/politica nu vor avea niciodata o concluzie sau vreun fir logic. Prea putini sunt dispusi sa argumenteze ce gandesc, si si mai putini sunt dispusi sa isi schimbe viziunea in urma prezentarii de argumente.

Astia suntem, cu astia defilam.

#61
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 heartu, on 10 noiembrie 2022 - 04:45, said:

Pe mine mă uimește complexitatea ființei umane, flora și fauna planetei și faptul că planeta noastră este "reglată" să susțină și să protejeze viața umană, animală și vegetală!
Pentru mine, ipoteza Dumnezeu este mult mai plauzibilă decât încercările stângace ale naturaliștilor de a explica viața!

No offence!
E pe dracu, planeta a trecut prin multe schimbari, chiar si geologice. Speciile au disparut si dispar intr-un ritm accelerat. Timpul petrecut de oameni pe planeta nici nu se compara cu cel al dinozaurilor. Oamenii au trait si ei cateva extinctii majore, la un moment dat ramanand doar vreo 10.000 exemplare. Ajunge un asteroid, o eruptie vulcanica sau degetul lui Putin pe buton ca sa se schimbe putin compozitia chimica a oamenilor. Zeii au aparut pentru a justifica anumite fenomene naturale insa monoteismul a aparut doar ca un instrument de dominatie politica.

#62
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,262
  • Înscris: 26.01.2007

 KiloW, on 10 noiembrie 2022 - 09:02, said:

Practic ne face veri cu porcul, cu leusteanul și cu stafilococii.
Cam nasol de voi! :)
Sunteți mulți d'ăștia... veri cu porcu'?

#63
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
Ce sa zic, porcul e un animal respectabil.

Eva mitochondriala te face var mult mai apropiat cu Bin Laden, Stalin, sau (ptiudrace) Darwin.

#64
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,262
  • Înscris: 26.01.2007

 KiloW, on 10 noiembrie 2022 - 10:03, said:

Ce sa zic, porcul e un animal respectabil.
Da, dar ăștia a lu' cancel culture l-au ostracizat!  :no:

#65
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

 heartu, on 10 noiembrie 2022 - 04:45, said:

Pe mine mă uimește complexitatea ființei umane, flora și fauna planetei și faptul că planeta noastră este "reglată" să susțină și să protejeze viața umană, animală și vegetală!

E ca şi cum s-ar spune că dincolo de Cercul Polar de Nord, condiţiile sunt reglate pentru vietăţile cu blană albă. Posted Image Asta ar fi versiunea religioasă.

Versiunea investigativă, prin care se caută a se afla ce şi cum, spune că...în astfel de condiţii numai cele cu blană albă se pot adapta în curs de mii, zeci de mii, sute de mii de ani.

La fel, viaţa pe Terra rezistă deoarece aici se întrunesc condiţiile pentru ea. Dacă în Univers mai există planete unde sunt condiţii propice vieţii, şi acolo vor exista fiinţe deoarece viaţa e o necesitate a entropiei. Viaţa prin schimbările pe care le aduce mediului, produce tot mai multă...infiormaţie, adică tot mai multă complexitate.

Edited by lupini, 10 November 2022 - 15:22.


#66
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,708
  • Înscris: 06.03.2021

 Ann0nyym0us, on 10 noiembrie 2022 - 09:23, said:

Si in cu cateva postari inainte i s-au adus dovezi, scrise, peer-reviewed, care ii contraziceau ideea. Ce a facut? Le-a combatut cu argumente? Nu. A reiterat ca ¨Genetica zice asa cum zic eu. Punct.¨.

Care-s dovezile alea? Eu din câte îmi amintesc i-am dat un link să citească, că el, când eu i-am spus că "genetica spune că rasa umană se trage dintr-o singură femeie", l-a apucat pandaliile, râdea ca istericu...
După ce i-am dat material, mă lua cu 200k de ani și alte interpretări, pierzând din vedere esența, ideea, p'ormă când am văzut că n-am cu cine, l-am lăsat în plata Domnului și am spus ce ai citat matale mai sus... nu ești atent deloc!

Apropo, cum naiba se face că din mii de Eve mitocondriale (sau zeci, sute de mii) de pe vremea ei, doar una a reușit să-și ducă sămânța mai departe... cu urmașii/descendenții celeorlalte, ce s-o fi întâmplat, zic și io?! :habarnam:

 lupini, on 10 noiembrie 2022 - 15:22, said:

E ca și cum s-ar spune că dincolo de Cercul Polar de Nord, condițiile sunt reglate pentru vietățile cu blană albă. Posted Image Asta ar fi versiunea religioasă.

Versiunea investigativă, prin care se caută a se afla ce și cum, spune că...în astfel de condiții numai cele cu blană albă se pot adapta în curs de mii, zeci de mii, sute de mii de ani.

La fel, viața pe Terra rezistă deoarece aici se întrunesc condițiile pentru ea. Dacă în Univers mai există planete unde sunt condiții propice vieții, și acolo vor exista ființe deoarece viața e o necesitate a entropiei. Viața prin schimbările pe care le aduce mediului, produce tot mai multă...infiormație, adică tot mai multă complexitate.

Cum naiba s-or fi adaptat animalele astea... adică la polul nord aveam animale fără blană și deodată din cauza frigului, animalelor alea le crește blana să poată supraviețui?!
Magie, nu alta! :lol:

Edited by heartu, 10 November 2022 - 15:33.


#67
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,708
  • Înscris: 06.03.2021

 maccip, on 10 noiembrie 2022 - 08:43, said:

Mai folosim si logica. Nu-i nevoie de studiu sa intelegi treburile astea.
Tu ai impresia ca "genetica" aia e un fel de "Geneza" din biblie. Simplifici prea mult lucrurile, de-aia nu vezi.
In stiinta nu exista adevaruri de tip dogmatic.
Asa patesti insa cand inainte de a invata logica, inveti mai intai despre Adam si Eva. Vei merge intotdeauna pe cararea batatorita si vei proiecta tot ce auzi pe spatiul conceptual cu care esti obisnuit.
In biologie, exista ideea asta de a merge pe cel mai apropiat stramos comun a doua specii pentru a clasifica si intelege organismele vii din aceasta perspectiva, evolutionista. Asta este ideea circumscrisa conceptului de Eva mitocondriala, nicidecum unul de natura biblica. Ma rog, denumirea a fost aleasa sa stimuleze mintile dogmaticilor, dar conceptul in sine exprima cu totul altceva decat existenta unei fiinte din care ne tragem cu totii. Din ea si doar din ea, ca in biblie.
Eu ti-am pus mai sus un exemplu de judecata prin care sa intelegi cam cum vine treaba cu stramosul ala comun, dar tu nu vrei sa pricepi deloc, vii tot cu modelul biblic de intelegere a lucrurilor, model de care nu te poti desparti.

Domnule, teoria evoluției întâmpină mari probleme, nu se poate aplica metodologia științifică și se bazează doar pe speculații... cunoaștem atâtea cazuri de fraudă în încercarea de a demonstra această teorie absurdă, cu cranii făcute din ghips și alte rahaturi, doar să ne bage pe gât minciunule lor sau de exemplu s-a găsit un oscior de porc și băieții au făcut un film cu o familie de oameni care nu'ș ce făcea și cum își trăiau ei viața în peșteră și alte minciuni... suntem sătui de minciunile voastre ca de mere acre! Și culmea, multe dintre falsurile respective, le găsim și astăzi în manualele de biologie!
Pe de altă parte, putem vorbi despre o teorie a involuției, aia adevărată, care are toate răspunsurile la care așa zisa voastră teorie nu poate să răspundă!

Edited by heartu, 10 November 2022 - 15:49.


#68
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

 heartu, on 10 noiembrie 2022 - 15:31, said:

Cum naiba s-or fi adaptat animalele astea... adică la polul nord aveam animale fără blană și deodată din cauza frigului, animalelor alea le crește blana să poată supraviețui?!
Magie, nu alta!

Magie e pentru cei care nu cunosc. Cunoaşterea ne spune că mutaţia genetică "albinism", face ca cei care suferă de ea, să se adapteze cel mai bine condiţiilor de mediu cât mai îndepărtate de Ecuator.

Edited by lupini, 10 November 2022 - 15:52.


#69
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,708
  • Înscris: 06.03.2021

 lupini, on 10 noiembrie 2022 - 15:49, said:

Magie e pentru cei care nu cunosc. Cunoașterea ne spune că mutația genetică "albinism", face ca cei care suferă de ea, să se adapteze cel mai bine condițiilor climatice cât mai îndepărtate de Ecuator.

Lasă albinismul, mutațiile genetice nu sunt pozitive, ele aduc doar daune sistemului... și nu confunda macroevoluția cu microevoluția?! :nonobad:

Edited by heartu, 10 November 2022 - 15:54.


#70
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

 heartu, on 10 noiembrie 2022 - 15:47, said:

Domnule, teoria evoluției întâmpină mari probleme, nu se poate aplica metodologia științifică și se bazează doar pe speculații...
.
.
.
Pe de altă parte, putem vorbi despre o teorie a involuției

Se constată că multă lume nu ştie ce e aia evoluţie. Explică tu printr-un exemplu, folosind cuvinte puţine şi simple, ce e aia evoluţie, şi...de ce se numeşte aşa ?







 heartu, on 10 noiembrie 2022 - 15:53, said:

Lasă albinismul

Doar dacă laşi şi tu Biblia ! Posted Image



 heartu, on 10 noiembrie 2022 - 15:53, said:

...mutațiile genetice nu sunt pozitive, ele aduc doar daune sistemului...

Ţi-am cerut mai sus să explici ce este evoluţia. Posted Image

Are legătură cu ce ai scris tu aici.

Edited by lupini, 10 November 2022 - 15:56.


#71
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Sunt studii care au demonstrat ca lumea e supravegheata de pisici extraterestre si cand pisica ridica coada semnalizeaza catre mothership. Asta n-ar fi rau, imi plac pisicile foarte mult si probabil ca voi fi numit de catre seful pisician guvernator al planetei sau ceva de genul asta. Deja programul politic va incepe cu crearea unei litiere imense in desertul Sahara.

#72
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,708
  • Înscris: 06.03.2021
Evoluția lui Darwin a speciilor bazată pe selecția naturală este în cel mai fericit caz o ipoteză, nici vorbă de teorie științifică sau mai rău, adevăr științific! Totul este speculație și imaginație, atât! Ca s-o faci adevăr științific, ar fi trebui să dispui de un laborator care să studieze/cerceteze această evoluție pe tot parcursul ei, ceea ce nu e cazul!
Într-o altă ordine de idei, nici creaționismul nu poate fi supus unei crecetări riguroase, deoarece creația s-a desfășurat o dată, în trecut și gata! Acum vedem doar efectele ei... dacă ne uităm la rezulate, ținând cont de contextul întregii cunoașteri umane, creaționismul (urmat de teoria involuție) se poate accepta mult mai ușor decât evoluționismul, care nu este altceva decât o ipoteză transformată în așa zis adevăr științific, cu scopul de a-i transforma pe oameni în ființe imorale, violente, materialiste care dacă vor să supraviețuiască trebuie să "calce pe cadavre"! Fără spiritualitate, fără frică de Dumnezeu, fără moralitate, fără nimic, doar niște zombi care servesc mai bine interesele anumitor cercuri! Cam asta e pe scurt!
Acu' zi-mi părerea ta! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate