Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Adam primul om?ce zice stiinta?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
181 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Adam a avea o vechime  de 6000 de ani, conform bibliei. De unde știm asta? Pai în cartea facerea se menționează :"toate zilele lui Adam au fost de 930 de ani", toate zilele inseamna toate zilele, adica e clar de când s a născut și pana a murit. Sa nu uitam ca raiul eden era pe pământ la râurile tigru și eufrat deci și perioada din rai era conform timpului pamantean de 24 de ore ziua, caci raiul era pe pământ.
Apoi calculezi efectiv toți anii de la Adam la Noe de la Noe la Iisus și de la Iisus la zilele noastre. Din nefericire pentru creștini, biblia oferă detalii clare asupra vârstelor tuturor oameniilor din arborele genealogic de la Adam la Iisus plus 2000 de ani.
La final reies 6 000 de ani, iar asta nu o analizez doar eu, analizează mulți crestini și pastori. Chiar un foarte celebru pastor moldovean, care are o imensa cultura biblica e de acord ca oamenii exista de 6000 de ani.
Bun de unde știm ca Adam e primul om, pai cele 2 mituri biblice afirma asta, plus de asta Moise specifica ca Adam este primul.
Acum partea interesanta.
Cel mai vechi homo sapiens (atenție descoperit pana acum) are 177 000 de mii de ani, conform datarii radiometrice,si  sunt pe putin 7 surse diferite la primul link pe google, care afirma varsta asta.
Cu ce e diferit un homospiens de Adam ? Pai din biblie reiese ca Adam avea ceva minte, vorbire articulata și era biped și știa sa folosească o sapa.
Homospiens era aproximativ la fel tot biped, știa sa folosească unelte și avea ceva minte, doar ca nu prea vorbea articulat. Homospiens este tradus omul modern și nu degeaba au ales oamenii de știință aceasta denumire. (sa fim serioși toți unanim).

Nu Adam era considerat primul om?
Nu Adam are o vechime  6000 de ani?
Pai si atunci de ce s a descoperit un homosapiens mult mai bătrân cu 2 zerouri decât el?

Acest homosapiens cam invalideaza pe Adam,si dupa toata biblia,caci temelia nu mai exista.Voi ce credeti?

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Get a life!

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
De ce trebuie ca Adam sa fie primul homo sapiens? Homo sapiens a fost definit cu vreo 3000 ani dupa ce s-a scris Geneza.

#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
pai Adam e primul om al creatiunii recente!

ce a fost inainte, e alta poveste!
poveste pe care oamenii bisericii(oricare ar fi ea) nu pot sa o accepte din motive lesne de inteles!
in fond, eu ii inteleg ca nu pot fi obiectivi, deoarece isi risca painea! ;)
dar in Biblie sunt prezentate numeroase exemple de fiinte care coexistau cu oamenii, inca de la inceputul biblic!

#5
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?


#6
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 08.01.2021

View Postastf123, on 09 noiembrie 2022 - 17:09, said:

.
Cel mai vechi homo sapiens (atenție descoperit pana acum) are 177 000 de mii de ani, conform datarii radiometrice,si  sunt pe putin 7 surse diferite la primul link pe google, care afirma varsta asta.


La ce-ți trebuie datare radiometrica când ai toate răspunsurile într-o carte?

Adam are 6000 ani, iar Universul are 6000 ani și 6 zile.
Dumnezeu când a creat universul și pe Adam a creeat și fosilele, rapoartele izotopice din ele, universul direct în expansiune, fondul universal de microunde și alte povesti doar că să ne inducă pe noi în eroare și să ne testeze credința în cartea aia unica. Sau sa se distreze pe seama noastră :D

#7
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View PostBursul, on 09 noiembrie 2022 - 17:22, said:

De ce trebuie ca Adam sa fie primul homo sapiens? Homo sapiens a fost definit cu vreo 3000 ani dupa ce s-a scris Geneza.
Eu am zis ca primul homosapiens e mai batran semnificativ decat Adam.
"Homo sapiens a fost definit cu vreo 3000 ani dupa ce s-a scris Geneza."-da stiu noi l am descoperit la mult timp dupa ce s a scris geneza,dar datarea dadiometrica arata ca a existat acum 177 000 de ani,adica inaintea lui Adam cu circa 170 000 de ani.

View Postborhot, on 09 noiembrie 2022 - 17:26, said:

Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?

Scuza ma dar un citat ,luat din biblie, fara legatura cu argumentul meu ,nu e contraargument.:)

View PostKiloW, on 09 noiembrie 2022 - 17:27, said:

La ce-ți trebuie datare radiometrica când ai toate răspunsurile într-o carte?

Adam are 6000 ani, iar Universul are 6000 ani și 6 zile.
Dumnezeu când a creat universul și pe Adam a creeat și fosilele, rapoartele izotopice din ele, universul direct în expansiune, fondul universal de microunde și alte povesti doar că să ne inducă pe noi în eroare și să ne testeze credința în cartea aia unica. Sau sa se distreze pe seama noastră Posted Image
:)) :)) :))
Fain raspuns:)) :))

#8
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
mi se pare trist ca adam a trait numai 6000 de ani. daca traia si el ca tot omul 8000 poate ne lamurea el.
s-a stins de tanar, saracul :down:

stiinta vine cu raspunsuri rezonabile si rationale, religia vine cu simbolistica si fabulatii. alege fiecare un dreptul sau ce sa creada dupa capacitati.

Edited by Ursul_Polar, 09 November 2022 - 17:39.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
tu incerci sa amesteci stiinta cu religia, si astea doua nu prea se impaca. hotaraste-te ce vrei intai.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostKiloW, on 09 noiembrie 2022 - 17:27, said:

La ce-ți trebuie datare radiometrica când ai toate răspunsurile într-o carte?


Ramai la 'stiinta', nu te chinui cu intelegerea conceptului de Biblie.
E ca si cum eu iti spun ca un absolvent de MIT e limitat fiindca se bazeaza pe 1 singura diploma.
Presupunand ca exista erori in cele 66 de carti canonice ale Bibliei, scrise intr-o perioada de cateva mii de ani, nu tu vei reusi sa le expui, ca sa fiu elegant.
Era sa incep o discutie despre data evenimentelor relatate intr-un text vs. data redactarii textului, ptiu...

#11
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View Postborn2lose, on 09 noiembrie 2022 - 17:42, said:

tu incerci sa amesteci stiinta cu religia, si astea doua nu prea se impaca. hotaraste-te ce vrei intai.
Nu amestec stiinta cu religia.
Adam daca a existat se presupune ca se supune stiintei universale de aceea i am calculat varsta.
De homosapiens la fel varsta calculata de cercetatori.

Cumva trebuie facut o comparatie intre cei doi.
Inca astept pe cineva care sa vina cu un contraargument,uffff asteptarea asta.

View Postoverseas, on 09 noiembrie 2022 - 17:44, said:


Ramai la 'stiinta', nu te chinui cu intelegerea conceptului de Biblie.
E ca si cum eu iti spun ca un absolvent de MIT e limitat fiindca se bazeaza pe 1 singura diploma.
Presupunand ca exista erori in cele 66 de carti canonice ale Bibliei, scrise intr-o perioada de cateva mii de ani, nu tu vei reusi sa le expui, ca sa fiu elegant.
Era sa incep o discutie despre data evenimentelor relatate intr-un text vs. data redactarii textului, ptiu...
Nici nu trebuie sa ma chinui cu intelegerea bibliei,e suficient sa demontez temelia,la care inca astept un contraargument la topic.Pana acum am primit doar comentarii gen omul de paie.:)

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postastf123, on 09 noiembrie 2022 - 17:09, said:


Acest homosapiens cam invalideaza pe Adam,si dupa toata biblia,caci temelia nu mai exista.Voi ce credeti?

Hai sa tinem lucrurile simple.
Vizionezi filmul Altamira - caz real si relevant la discutie, dupa care scrii cu cuvintele tale de ce eroul principal care a facut descoperirea a fost (paradoxal dar real) injurat, dezavuat, persecutat atat de Biserica, cat si de cercurile stiintifice.

View Postastf123, on 09 noiembrie 2022 - 17:47, said:


Nici nu trebuie sa ma chinui cu intelegerea bibliei,e suficient sa demontez temelia,la care inca astept un contraargument la topic.Pana acum am primit doar comentarii gen omul de paie.Posted Image

E adevarat ca te-ai cam chinui cu intelegerea Bibliei.
Totusi, cata vreme habar nu ai de mecanica cea mai simpla a chestiunii pe care vrei sa o demontezi, ramai un tip simpatic care darama castele de nisip construite tot de el.
Care ziceai ca e relevanta 'demontarii temeliei' (brrrr....) asupra - de ex. - existentei istorice a lui Isus  ?

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBursul, on 09 noiembrie 2022 - 17:22, said:

De ce trebuie ca Adam sa fie primul homo sapiens? Homo sapiens a fost definit cu vreo 3000 ani dupa ce s-a scris Geneza.

Ala era Homo sapiens sapiens

#14
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View Postoverseas, on 09 noiembrie 2022 - 17:50, said:


Hai sa tinem lucrurile simple.
Vizionezi filmul Altamira - caz real si relevant la discutie, dupa care scrii cu cuvintele tale de ce eroul principal care a facut descoperirea a fost (paradoxal dar real) injurat, dezavuat, persecutat atat de Biserica, cat si de cercurile stiintifice.



E adevarat ca te-ai cam chinui cu intelegerea Bibliei.
Totusi, cata vreme habar nu ai de mecanica cea mai simpla a chestiunii pe care vrei sa o demontezi, ramai un tip simpatic care darama castele de nisip construite tot de el.
Care ziceai ca e relevanta 'demontarii temeliei' (brrrr....) asupra - de ex. - existentei istorice a lui Isus  ?

Baietas,am impresia ca vrei sa fi raut si nu ti iese,"Vizionezi filmul Altamira - caz real si relevant la discutie, dupa care scrii cu cuvintele tale de ce eroul principal care a facut descoperirea a fost (paradoxal dar real) injurat, dezavuat, persecutat atat de Biserica, cat si de cercurile stiintifice."-orice adevar intr o multime de minciuni a fost persecutat la timpul sau,crezi ca mie frica?tremuuuuuur.:)


"Totusi, cata vreme habar nu ai de mecanica cea mai simpla a chestiunii pe care vrei sa o demontezi, ramai un tip simpatic care darama castele de nisip construite tot de el.
Care ziceai ca e relevanta 'demontarii temeliei' (brrrr....) asupra - de ex. - existentei istorice a lui Isus  ?"-rautule:)) :)):)) auzi castele de nisip construite de mine?

Cum spuneam argumentare cu omul de paie.
Iti mai explic odata :
De la Adam la Iisus +anii dupa el pana la noi,sunt cam 6000 de ani.
Asta e sustinut si calculat.

S a descoperit un homosapiens care are 177 000 de ani conform datarii radiometrice.7 surse pe putin pe net:)

La final logica,care e in fiecare om si pe care o am dupa 6 ani de cercetare biblica si stiintifica imi zice:
o varsta ,a unui  homosapiens, demonstrata cu o metoda veridica atat in medicina cat si in geologie,vad ca e semnificativ mai mare decat varsta lui Adam calculata in ani,tot pamanteni.

Deci care e adevarul?
Ca Adam nu exista ,fiindca acel homosapiens e primul om si nu Adam.
In biblie inclusiv Moise ,sub atenta supraveghere a lui Dumnezeu,spune ca Adam a fost primul om.Ce zice stiinta?din ce vad contrariul.

View Postoverseas, on 09 noiembrie 2022 - 17:50, said:


Hai sa tinem lucrurile simple.
Vizionezi filmul Altamira - caz real si relevant la discutie, dupa care scrii cu cuvintele tale de ce eroul principal care a facut descoperirea a fost (paradoxal dar real) injurat, dezavuat, persecutat atat de Biserica, cat si de cercurile stiintifice.



E adevarat ca te-ai cam chinui cu intelegerea Bibliei.
Totusi, cata vreme habar nu ai de mecanica cea mai simpla a chestiunii pe care vrei sa o demontezi, ramai un tip simpatic care darama castele de nisip construite tot de el.
Care ziceai ca e relevanta 'demontarii temeliei' (brrrr....) asupra - de ex. - existentei istorice a lui Isus  ?
"cat si de cercurile stiintifice."-cercurile stiintifice imi dau dreptate,:)))))))

#15
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Inseamna ca noi suntem mai mult sau mai putin produsul unui incest ? .

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View PostKiloW, on 09 noiembrie 2022 - 17:27, said:

Sau sa se distreze pe seama noastră Posted Image
Zici ca fost troll ?
[ https://uberhumor.com/wp-content/uploads/2012/10/NyiaF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Aia de dinainte de Adam tot oameni erau...

#18
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/thumb/b/b2/Avicenna.jpg/200px-Avicenna.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Abū ‘Alī al-Husayn ibn ‘Abd Allāh ibn Sīnā al-Balkhī (persană ابوعلى سينا/پورسينا Abu Ali Sina sau numele arab: أبو علي الحسين بن عبد الله بن سينا; deseori numit Ibn Sina sau latinizat Avicenna) ne-ainvata ca ecista un adevar al credintei si unul al stiintei .....

Asa ca , dpv "istoricv" nu se stie care a fost primul om .... adica primul hominid, unsa daca canfdva se va p[itea zice ca "maimuta asta este primul hominid, stramosul nostru" cel mai probabil ca i se va atribui  numele de Adam .. cam in stilul in care se vorbeste de o "[i]Eva mitocondrială".[/i]

Si asta ptr ca nashpa very muci "credonta|" ofera matrie prima .. artei si ambele amandouam sunt coloane vertebrala a culturii.
Adica sa sa intelegeti - si din pct de vedere stiintific Adam a fost primul om . Adica Adam este 'numarul de cod'
Da de ce Adam ? Simplu fiindca este singurul nume mitologic ptr primul om!!! Adica restul mitologiilor nu au dat un nume primuului om creat de divinitate .....


Cat despre rest .... adica creationism si evolutionism am impresia ca este vorbva doar despre bîzdîci personali.
Adica sunt unii care s e simt jigniti de evolitionism pe baza argumentului "mamica mea nu este/era maimuta!!" . Astia ar deveni brusc atei daca Ziditorul le-a zice "acum X milioane de ani am incpeut un experiement .. si am modficicat 2-N maimute" .....
Ceilati , care accepta evolutionisul, sunt fascinati de povestiin careun nimeni in drum se dovesdeste a fii  cel masi importamt. Ceva gen ratusca cea urata care ...
Adica de la biata maimuta ratata , mancata de tot soiul de pradatori la Supremul Pradator care se gandeste sa crute cativa tigri si lei   ..

De glonul sta conic i-a atârnat norocul:
Iat superioritatea legitim a omului slab
"

("On that conical bullet his one chance hangs,
'Tis the weak one's advantage fair")



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate