Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Adam primul om?ce zice stiinta?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
181 replies to this topic

#37
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,350
  • Înscris: 06.03.2021

View Postastf123, on 09 noiembrie 2022 - 22:50, said:

a. linkul tau te duce catre un specimen feminim de 200 000 de ani ce intra in contradictie cu biblia,mai zice si de homo sapiens.

b. Da desteptule stiu stirea aia ce sa faci cand datezi cu metoda gresita,)))))))))

a. Deci genetica spune cum am zis eu da? OK!
Aia cu 200k e o interpretare, nu o realitate științifică...

b. Frumosule, s-au făcut de cacao... :lol:

#38
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
daca distrugi tot ce inseamna stiinta, plecand de la acelasi set de date, cu o aceeasi metodica, ajungi la aceleasi rezultate.
daca distrugi tot ce inseamna religie habar n-ai de unde mai pleci, unde ajungi, si cate snoave trebuie sa inveti pe drum pe care le iei gratuit cu titlul de adevar.
e absolut irelevant ce zice biblia, sau orice document din izvoare religioase, daca tu vrei sa analizezi adevarul faptic pentru ca toate maruntisurile alea nu sunt mai mult decat niste compuneri de gimnaziu facute sa impresioneze pe aia care stiau mai mult cu sapa decat cu logosul.

daca vrei sa-l studiezi ca document cultural, partial istoric, bla, e alta discutie. dar sa-l pui pe acelasi nivel cu stiinta ca un izvor ontologic absurd.

#39
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,350
  • Înscris: 06.03.2021

View Postastf123, on 09 noiembrie 2022 - 22:54, said:

-vai vai si argumentul meu cand il demontezi,ca momentan conform bibliei,cartea voastra de capatai Eva tot 6000 de ani are,si eva mitocondriala te contrazice,nu ti da dreptate )))))
ca ea are 200 000 de ani,nu 6000 cum zice biblia.Pai ori crezi biblia ori ce facem,vi cu un link care zice ca eva are 200 000 de ani si tu sustii ca linkul ala iti da dreptae ca are 6000,tu gandesti?
Ideea era alta, eu voiam să-i arăt colegului că rasa umană se trage dintr-o singură femeie, nu ce și cum interpretează biologii sau geneticienii ateiști... el rămăsese mut când i-am spus! :D-nici nu te baga inseama cum fac eu)))

Păi nu rămăseseși matale mut când ți-am spus că genetica spune că rasa umană se trage dintr-o singură femeie? Nu râdeai mata' ca istericu' p'aicișa? Acu' crezi? Las-o p'aia cu 200k de ani, aia e interpretare a datelor genetice, nu adevăr!
Biblia spune că civilizația umană are 6000 de ani, știința (interpretativă) recunoaște că civilizația umană are 6000 de ani, dar p'ormă o bagă p'aia cu preistoria și se joacă cu milioanele și miliardele de ani ca la barbut... nimic concret!
Deci până aici:
   Biblia - Știința   1 - 0

Păi dacă tu îți răspunseseși singur, m-ai derutat... :)

Edited by heartu, 09 November 2022 - 23:10.


#40
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Nu spune genetica ca ne tragem dintr-o singura mama.
Tu si verii tai daca aveti un singur bunic comun, inseamna ca va trageti doar din ala?
Fiecare om se trage din 2 parinti, 4 bunici si cu cat urci in arbore, cu atat te tragi din mai multe persoane.  In 10 generatii sunt 1000 de strabuni, in 20 de generatii teoretic 1milion (practic mult mai putin), in 30 de generatii probabil toata populatia unei tari reprezinta strabunii din care te tragi tu.
Asadar, nu e de mirare ca fiecare om ce traieste pe pamant a avut candva un stramos comun. Dar asta nu inseamna ca ne tragem cu totii din ala si doar din ala.

#41
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,350
  • Înscris: 06.03.2021

View PostUrsul_Polar, on 09 noiembrie 2022 - 22:59, said:

a. daca distrugi tot ce inseamna stiinta, plecand de la acelasi set de date, cu o aceeasi metodica, ajungi la aceleasi rezultate.

b. daca distrugi tot ce inseamna religie habar n-ai de unde mai pleci, unde ajungi, si cate snoave trebuie sa inveti pe drum pe care le iei gratuit cu titlul de adevar.

c. e absolut irelevant ce zice biblia, sau orice document din izvoare religioase, daca tu vrei sa analizezi adevarul faptic pentru ca toate maruntisurile alea nu sunt mai mult decat niste compuneri de gimnaziu facute sa impresioneze pe aia care stiau mai mult cu sapa decat cu logosul.

d. daca vrei sa-l studiezi ca document cultural, partial istoric, bla, e alta discutie. dar sa-l pui pe acelasi nivel cu stiinta ca un izvor ontologic absurd.

a. Nu asta vreau să spun, ci faptul că știința a ajuns un fel de zeu, în care ni se cere să ne încredem orbește (chiar și atunci când greșește)... știința are limitele ei, iar în chestiuni de moralitate e depășită complet!

b. Religia este în esență o încercare de reconectare la sursă (sursa vieții)! Există mai multe religii, însă una singură este corectă, în conformitate cu voința divină! Restul sunt speculații!

c. Religia nu se compară cu știința, fiecare are domeniul ei de activitate... e ca și cum ai compara merele cu perele! :)

d. Și știința are limitele ei, să știi! Există știința aplicativă (exactă) și știința interpretativă (care nu mai este chiar așa de exactă și de încredere)... documentele biblice antice, aparțin religiei, nu științei, ce caută știința să-și bage nasul în treaba religiei?! 🤔

View Postmaccip, on 09 noiembrie 2022 - 23:15, said:

Nu spune genetica ca ne tragem dintr-o singura mama.
Tu si verii tai daca aveti un singur bunic comun, inseamna ca va trageti doar din ala?
Fiecare om se trage din 2 parinti, 4 bunici si cu cat urci in arbore, cu atat te tragi din mai multe persoane.  In 10 generatii sunt 1000 de strabuni, in 20 de generatii teoretic 1milion (practic mult mai putin), in 30 de generatii probabil toata populatia unei tari reprezinta strabunii din care te tragi tu.
Asadar, nu e de mirare ca fiecare om ce traieste pe pamant a avut candva un stramos comun. Dar asta nu inseamna ca ne tragem cu totii din ala si doar din ala.

Ba tocmai că asta susține știința genetici, că toată rasa umană se trage dintr-o singură femeie, Eva mitocondrială și un singur bărbat Adam (și mai nu știu cum)... și că ambii au trăit cam în aceași perioadă!
Cum spune Geneza ebraică...

Edited by heartu, 09 November 2022 - 23:26.


#42
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View Postheartu, on 09 noiembrie 2022 - 23:21, said:



ce caută știința să-și bage nasul în treaba religiei?! 🤔

Pai se generează umor involuntar de calitate pe SP! Asta asa de vreo 400 ani, desi nu a fost apreciat dintotdeauna...

#43
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postheartu, on 09 noiembrie 2022 - 23:25, said:

Ba tocmai că asta susține știința genetici, că toată rasa umană se trage dintr-o singură femeie,
Nu zice asta. Asta intelege o minte dogmatica. Eu spre exemplu inteleg altceva din acest concept.

#44
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postheartu, on 09 noiembrie 2022 - 23:25, said:

a. Nu asta vreau să spun, ci faptul că știința a ajuns un fel de zeu, în care ni se cere să ne încredem orbește (chiar și atunci când greșește)... știința are limitele ei, iar în chestiuni de moralitate e depășită complet!

b. Religia este în esență o încercare de reconectare la sursă (sursa vieții)! Există mai multe religii, însă una singură este corectă, în conformitate cu voința divină! Restul sunt speculații!

c. Religia nu se compară cu știința, fiecare are domeniul ei de activitate... e ca și cum ai compara merele cu perele! :)

d. Și știința are limitele ei, să știi! Există știința aplicativă (exactă) și știința interpretativă (care nu mai este chiar așa de exactă și de încredere)... documentele biblice antice, aparțin religiei, nu științei, ce caută știința să-și bage nasul în treaba religiei?! 🤔
apai cand stiinta vine frumusel si-ti ia durerea cu o pastila de te doare capul din cauza a ceea ce citesti, sau iti tamaduieste vederea cat sa nu-ti vina a crede ce vezi, cand te ridica la ceruri si figurariv si adlitteram daca te-ai saturat sa astepti dupa al drept, cand e aproximativ omniscienta si omniprezenta, isi merita titularura de zeu intr-o mai mare masura comparativ cu oricare dintre cei care si-o asuma ca fiind un atribut inerent.
stiinta si-a recunoscut si cauta sa-si cunoasca intotdeauna limitele. nu putem spune acelasi lucru si despre religie care e, cu aroganta, adevar ultim.
cat despre moralitate si existenta... sunt tone de documente care merita citite dintr-un domeniu minunat numit filosofie. documente care analizeaza si argumenteaza. o abordare usor diferita, zic eu, fata de aroganta religioasa.
desi am avut marele noroc sa ma nasc sub tutela religiei corecte, mai rar bafta ca asta, aleg sa cred in chestia care mi-a pus in brate dispozitivul asta de ma ajuta concret sa ma minunez de ce aberatii avem ca specie. nu de alta dar intr-o versiune diferita sigur eram cu nasul in niste verseturi repetate monoton cat sa ma conving ca trebuie sa cred chiar de nu are sens.

Edited by Ursul_Polar, 09 November 2022 - 23:43.


#45
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: tu ce ai vrea, ca oamenii de stiinta sa spuna ca pamantul/omenirea are 6000 de ani?
cam greu asa ceva!
stiinta e rece si seaca, doar constata!
stiu ca in lumea religioasa datarea cu carbon e contestata si ca de multe ori au fost si erori, dar pana la urma, in viata de zi cu zi tot pe stiinta ne bazam in 90% din cazuri!
istoria biblica a omenirii are intradevar cca 6000 de ani, dar sa ne rezumam doar la atat, ar fi naivitate!

#46
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,350
  • Înscris: 06.03.2021

View Postmaccip, on 09 noiembrie 2022 - 23:27, said:

a. Nu zice asta.

b. Asta intelege o minte dogmatica.

c. Eu spre exemplu inteleg altceva din acest concept.

a. Măcar ai studiat problema sau vorbești în necunoștință de cauză?

b. Asta înțelege orice minte care citește studiile genetice!

c. Păi ce altceva să înțelegi frate, când genetica îți spune clar ca bună ziua, că omenirea se trage dintr-o singură femeie... :habarnam:

Edited by heartu, 09 November 2022 - 23:50.


#47
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Geneza a fost o saptamana galactica.
O zi galactica are 633,7 zile terestre.
Calendarul lunar a fost inventat de asirieni acum ~ 5000 de ani, deci cei 1000 de ani anteriori pot fi unitati de timp diferite.
Luna e un satelit care a aparut mai recent, probabil la potop, acum 12000-20000 de ani.
Inainte de ea calendarul putea fi solar tot cu 365 de zile, dar putea fi si galactic de 230 milioane de ani, cel putin pt. primul an sau primii ani. Apoi putea fi anul planetei Marte care e de 687 de zile pamantene sau ceva mai mic in zile martiene care au 24 ore si 39 de minute si 35,244 s pamantene.
Inaintasii evreilor au venit de pe Marte.
Deci dupa geneza pot urma niste ani galactici, apoi ani martieni, apoi dupa venirea pe Terra inca foloseau unitati anterioare.
Apoi dupa potop pana la stabilizarea planetei au fost niste luni galactice pana acum care au acoperit prapastia pana la calendarul asirienilor de acum 5000 de ani.

Edited by loock, 10 November 2022 - 02:42.


#48
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postastf123, on 09 noiembrie 2022 - 17:09, said:

Adam a avea o vechime  de 6000 de ani, conform bibliei.
.
.
.
Pai si atunci de ce s a descoperit un homosapiens mult mai bătrân cu 2 zerouri decât el?

Tu ai întrebat şi tot tu ai răspuns: Adam conform Bibliei şi...Homo sapiens conform descoperirilor (ştiinţei, evident). Ce simplu e, nu-i aşa ?! Posted Image

Ideea dominantă în orice societate se impune ca urmare a numărului celor care sunt convinşi de o idee, în detrimentul altei idei. Unii cred ideile neverificabile. Alţii le cred doar pe cele verificabile cu dovezi.

Edited by lupini, 10 November 2022 - 02:52.


#49
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.05.2019

View PostUrsul_Polar, on 09 noiembrie 2022 - 17:38, said:

stiinta vine cu raspunsuri rezonabile si rationale

Frate, daca superioritatea stiintei e ca vine cu raspunsuri "rezonabile" atunci e nasol. Mai bine renuntam la scoala cu totul. Iar povestea cu ratiunea stiintei las-o pe cand imi explici cum a aparut ceva din nimic. Stiu ca stii la ce anume ma refer.

#50
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postheartu, on 09 noiembrie 2022 - 20:18, said:

Genetica ne spune că oamenii se trag dintr-o singură femeie (Eva mitocondrială) și dintr-un singur bărbat (care a trăit aproximativ în aceeași perioadă)... exact ce spune Biblia!


O "femelă mitocondrială" (numită în cazul oamenilor "Evă", din motive culturale), e strămoşul comun pentru toate vietăţile unei specii care a rezistat prin adaptarea la mediu. Se aplică tuturor vietăţilor. Şi animalele şi plantele şi ciupercile au o "evă mitocondrială", şi toate împreună îl au pe...L.U.C.A. Posted Image  (Last Universal Common Ancestor). Pe româneşte ar putea fi U.S.C.U. (Ultimul Strămoş Comun Universal).

De pildă, ultimul strămoş comun al europenilor nativi actuali, conform National Geographic, se consideră a fi trăit în jurul anului 1400. Nu demult, în urmă cu circa 600 de ani. Alţii spun că ar fi Ginghis Han. Posted Image

Edited by lupini, 10 November 2022 - 03:16.


#51
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
E posibil ca matusalemii sa fi avut initial varsta precizata in zile galactice, o zi galactica are 633,7 zile terestre, si termenul sa fi fost denaturat ulterior.
930 zile galactice x 633,7 zile terestre/365 = 1614 ani si ceva, 1614,632877.

#52
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postborhot, on 09 noiembrie 2022 - 17:26, said:

Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac?


Harvard, Yale, M.I.T., Princeton, Columbia, Cambridge, Oxford, Sanford, UCLA, C.E.R.N. Institutul Max Planck...

Edited by lupini, 10 November 2022 - 03:38.


#53
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postgogu1905, on 10 noiembrie 2022 - 02:52, said:



Frate, daca superioritatea stiintei e ca vine cu raspunsuri "rezonabile" atunci e nasol. Mai bine renuntam la scoala cu totul. Iar povestea cu ratiunea stiintei las-o pe cand imi explici cum a aparut ceva din nimic. Stiu ca stii la ce anume ma refer.

Îți răspund eu. Rezonabil în sensul de a nu sfida flagrant logica și bunul simț așa cum face religia, de exemplu. Că știința nu are încă răspuns la anumite întrebări fundamentale e un fapt. Asta însă nu face mai credibile poveștile cu zei, nu face mai "fezabil" un "God of the gaps".
Legat de apariția a ceva din nimic, de ce aplicați raționamentul doar la Univers și nu-l aplicați și zeului favorit? Ăla de unde a apărut și cine l-a creat? Să nu-mi spui că el n-are nevoie de creator și că e etern că asta spun și eu despre Univers, cu diferența că pe Univers eu nu-l personific și nici nu mă închin lui. Asta așa, ca să fiți onești în demersul vostru "filozofic". Iar dacă e să fim riguroși științific , ceva chiar poate să apară din nimic. Ai auzit de fluctuațiile cuantice ale vidului, de exemplu?

Edited by caiuscorneliu, 10 November 2022 - 03:56.


#54
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,350
  • Înscris: 06.03.2021

View Postcaiuscorneliu, on 10 noiembrie 2022 - 03:50, said:

Îți răspund eu. Rezonabil în sensul de a nu sfida flagrant logica și bunul simț așa cum face religia, de exemplu. Că știința nu are încă răspuns la anumite întrebări fundamentale e un fapt. Asta însă nu face mai credibile poveștile cu zei, nu face mai "fezabil" un "God of the gaps".
Legat de apariția a ceva din nimic, de ce aplicați raționamentul doar la Univers și nu-l aplicați și zeului favorit? Ăla de unde a apărut și cine l-a creat? Să nu-mi spui că el n-are nevoie de creator și că e etern că asta spun și eu despre Univers, cu diferența că pe Univers eu nu-l personific și nici nu mă închin lui. Asta așa, ca să fiți onești în demersul vostru "filozofic". Iar dacă e să fim riguroși științific , ceva chiar poate să apară din nimic. Ai auzit de fluctuațiile cuantice ale vidului, de exemplu?

Pe mine mă uimește complexitatea ființei umane, flora și fauna planetei și faptul că planeta noastră este "reglată" să susțină și să protejeze viața umană, animală și vegetală!
Pentru mine, ipoteza Dumnezeu este mult mai plauzibilă decât încercările stângace ale naturaliștilor de a explica viața!

No offence!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate