Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Semnalizarea in intersectii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
265 replies to this topic

#37
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 26.06.2009

View Posttitoo, on 07 noiembrie 2022 - 09:36, said:

a) Avem intersectia din prima imagine, cum procedam in ceea ce priveste semnalizarea ? Respectiv:
1) Executam virajul la stanga, pe drumul prioritar. Semnalizam sau nu ?
2) Ne continuam deplasarea pe directia inainte. Semnalizam sau nu ?
3) Executam virajul la dreapta, semnalizam sau nu ?

b) Avem urmatoarea intersectie. Iesim de pe drumul comunal din imaginea atasata si vrem sa ne deplasam pe directia inainte de pe drumul judetean. Semnalizam dreapta ?

Sunt curios cum semnalizezi "mersul inainte"??? Sper ca nu pui avariile ca sa inteleaga lumea ca mergi tot inainte Posted Image

In rest: in orice intersectie la schimbarea directiei de mers (adica vii de pe un drum si virezi pe un alt drum, chiar daca ramane acelasi drum prioritar) semnalizezi schimbarea asta de mers.
Adica in varianta
a1: Daca virezi stanga, chiar daca vii de pe un drum prioritar si mergi tot pe un drum prioritar => semnalizezi stanga. Cu specificatia ca chiar (cacofonie voita) daca nu semnalizezi stanga si  se "baga" unul in tine => culpa lui pentru ca nu a acordat prioritate. Eventual va fi culpa comuna daca poate demonstra ca nu ai semnalizat schimbarea directiei de mers (camera de bord, camere stradale, etc).
a2: cum semnalizezi faptul ca mergi pe directia inainte (deci nu iti schimbi directia de mers)??? Nu semnalizezi nimic si mergi inainte
a3: normal ca semnalizezi dreapta!

#38
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
O intrebare pentru cei care sustin ca trebuie sa semnalizezi stinga: Daca eu fac stinga fara sa semnalizez, iar ala ce vine din fata intra in intersectie si ne tamponam, cine va spune politia ca este vinovat ? Eu care ma deplasez pe un drum prioritar si nu am nici un motiv sa semnalizez, deoarece eu de fapt nu fac stinga, ca eu de fapt ma deplasez pe drumul cu prioritate si nu ma intereseaza ce "curbe" are acest drum prioritar, sau este vinovat ala ce vine din fata, de pe un drum fara prioritate si nu a acordat prioritate ?

O intersectie timpita, ca multe altele din Ro, unde drumul cu prioritate ar fi trebuit sa fie in fata si se termina bilciul, dar unde a venit cineva de la primarie si a decis ca drumul prioritar este mai bine sa fie in stinga.

Acum ce as face eu:
A - Daca fac stinga
1- daca vad ca vine cineva din fata, as semnaliza (chiar daca consider ca nu sint obligat), ca nu gumva sa intre omul in intersesctie si sa ne tamponam.

B - Daca fac dreapta, clar as semnaliza dreapta, chiar si daca intersectia este goala.

C - Daca merg inainte, ar fi 2 cazuri:
1 - Daca vad ca asteapta cineva venit din dreapta, nu as semnaliza
2 - Daca vad ca vine cineva din fata si nimeni din dreapta, as semnaliza dreapta ca sa-l las pe ala ce vine din fata sa intre si el in intersectie.

#39
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,288
  • Înscris: 19.03.2007

View Postalin2pas, on 07 noiembrie 2022 - 11:05, said:

GPS-ul spune de exemplu „mergi înainte pe E85 17 km”. Asta înseamnă că trebuie să păstrez direcția (și sensul de mers) pe drumul E85 pentru 17 km. Dacă traseul meu continuă pe alt drum (de exemplu DN2N) înseamnă că  direcția de mers va fi pe DN2N, cu alte cuvinte schimb direcția de mers.
Cu alte cuvinte, la orice trecere de pe un drum pe altul schimb direcția de mers.
Dacă voi considera de exemplu că direcția de mers e de la București la Cluj, înseamnă că tot acel drum nu am de ce să semnalizez schimbarea direcției de mers, iar acel text cu „schimbarea direcției de mers” din articolul 54 e inutil. Dacă consider că schimbarea direcției de mers = viraj, înseamnă că proștii care au conceput articolul 54, precum și cei care l-au avizat și aprobat pentru introducerea în textul de lege sunt idioți, pentru că au scris de două ori în aceeași frază același lucru, dar în forme diferite.
Țin să amintesc că la conceperea textelor de lege lucrează oameni cu pregătire juridică, cu experiență în formulările utilizate în justiție. Poate unii dintre noi suntem mai catolici decât papa și mai pricepuți în drept decât cei care au o pregătire în domeniu, iar Einstein era mic copil.
Daca ti se strica telefonul tragi pe dreapta si nu mai circuli ? Scrie undeva in legislatie despre GPS? Exact lucreaza oameni cu pregatire, problema e la aia care citesc si interpreteaza in fel si chip ceea ce au scris oamenii aia. Dai exemplu cu drumul Cluj-Bucuresti si spui ca nu trebuie sa semnalizezi ? Pai cate intersectii sunt de la Cluj la Bucuresti ?

#40
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 29.01.2008

View Posttitoo, on 07 noiembrie 2022 - 10:59, said:

Am mai scris...gasesti in OUG definitia intersectiei, asa ca nu vad de ce mai aducem in discutie curbele ? Spunea un alt coleg ca "se presupune ca cei care au permis au un anumit grad de inteligenta", astfel incat sa poata face unele diferente (viraj in intersectie vs viraj in curba).
Deci din asta să înțeleg că:

View Postalin2pas, on 07 noiembrie 2022 - 10:33, said:

@titoo:
Ce înțelegi prin „schimbarea direcției de mers” la care articolul 54 impune să semnalizezi, să te asiguri și să nu incomodezi celelalte vehicule aflate în trafic?
1. să iei curbă
2. să virezi în intersecție pe un drum aflat la un anumit unghi cu drumul pe care intri
3. să îți continui deplasarea pe alt drum decât cel pe care te-ai deplasat până în acel moment.
Cu alte cuvinte:

View Postalin2pas, on 07 noiembrie 2022 - 11:05, said:

Dacă consider că schimbarea direcției de mers = viraj, înseamnă că proștii care au conceput articolul 54, precum și cei care l-au avizat și aprobat pentru introducerea în textul de lege sunt idioți, pentru că au scris de două ori în aceeași frază același lucru, dar în forme diferite:

Quote

Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcției de mers, de ieșire dintr-un rând de vehicule staționate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulație sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp și să se asigure că o poate face fără să perturbe circulația sau să pună în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic.
Țin să amintesc că la conceperea textelor de lege lucrează oameni cu pregătire juridică, cu experiență în formulările utilizate în justiție. Poate unii dintre noi suntem mai catolici decât papa și mai pricepuți în drept decât cei care au o pregătire în domeniu, iar Einstein era mic copil.
End of story.

#41
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eram sigur că persiflezi GPS-ul
de parcă ăia care au făcut GPS nu au luat în considerare legislația

nu mai are rost ești încăpățânat. nu înțelegi ce înseamnă în lege 'schimbare a direcției de mers'.  crezi că e ca pe ogor, cu tractorul, când rotești roțile

View Postreborn_21, on 07 noiembrie 2022 - 11:10, said:

O intrebare pentru cei care sustin ca trebuie sa semnalizezi stinga: Daca eu fac stinga fara sa semnalizez, iar ala ce vine din fata intra in intersectie si ne tamponam, cine va spune politia ca este vinovat ? Eu care ma deplasez pe un drum prioritar si nu am nici un motiv sa semnalizez, deoarece eu de fapt nu fac stinga, ca eu de fapt ma deplasez pe drumul cu prioritate si nu ma intereseaza ce "curbe" are acest drum prioritar, sau este vinovat ala ce vine din fata, de pe un drum fara prioritate si nu a acordat prioritate ?

niciodată vinovăția la un accident nu va ține cont de semnalizare. accidentul nu se petrece din cauza semnalizării sau lipsei ei, ci din cauza neacordării de prioritate
prioritatea nu se acordă în funcție de ce semnalizează ceilalți, ci în funcție de traiectoria lor efectivă și semne, marcaje, reguli


View Postreborn_21, on 07 noiembrie 2022 - 11:10, said:

O intersectie timpita, ca multe altele din Ro, unde drumul cu prioritate ar fi trebuit sa fie in fata si se termina bilciul, dar unde a venit cineva de la primarie si a decis ca drumul prioritar este mai bine sa fie in stinga.

drumurile prioritare nu sunt decise aiurea, probabil că ulița aia dreaptă se înfundă..
satele din Ro au fost făcute cam prost, au avut niște ulițe și fiecare și-a făcut case cum a vrut, pișatul boului
așa că sunt multe zone cu S-uri din astea, drumul principal șerpuind printre ulițele satului, dar având o singură ieșire de fapt, nu merge să zici că puteai să o iei pe o rută alternativă, toate celelalte se înfundă
în orașe intersecțiile astea atipice cu prioritate în L sunt dictate de regulă de transport în comun, tramvai sau troleu, căruia i se facilitează traseul așa, să aibă prioritate..

#42
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 29.01.2008

View Postreborn_21, on 07 noiembrie 2022 - 11:10, said:

O intersectie timpita, ca multe altele din Ro, unde drumul cu prioritate ar fi trebuit sa fie in fata si se termina bilciul, dar unde a venit cineva de la primarie si a decis ca drumul prioritar este mai bine sa fie in stinga.

Drumul în față poate fi drum comunal sau chiar un drum agricol, iar cel în curbă să fie DN. Vrând - nevrând, drumul cu prioritate este cel de rang superior.

@Flat:
Cei care au făcut GPS-ul au luat în considerare legislația, iar cei care au scris articolele de lege au pregătire juridică, dar ce să facem dacă @titoo se consideră mai deștept și mai bine pregătit decât ei? Csf, ncsf...
I-am atras atenția de prea multe ori că schimbarea direcției de mers nu e același lucru cu virajul, dar el, nu... Batman, Batman...

#43
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,288
  • Înscris: 19.03.2007

View Postreborn_21, on 07 noiembrie 2022 - 11:10, said:

O intrebare pentru cei care sustin ca trebuie sa semnalizezi stinga: Daca eu fac stinga fara sa semnalizez, iar ala ce vine din fata intra in intersectie si ne tamponam, cine va spune politia ca este vinovat ? Eu care ma deplasez pe un drum prioritar si nu am nici un motiv sa semnalizez, deoarece eu de fapt nu fac stinga, ca eu de fapt ma deplasez pe drumul cu prioritate si nu ma intereseaza ce "curbe" are acest drum prioritar, sau este vinovat ala ce vine din fata, de pe un drum fara prioritate si nu a acordat prioritate ?

O intersectie timpita, ca multe altele din Ro, unde drumul cu prioritate ar fi trebuit sa fie in fata si se termina bilciul, dar unde a venit cineva de la primarie si a decis ca drumul prioritar este mai bine sa fie in stinga.

Acum ce as face eu:
A - Daca fac stinga
1- daca vad ca vine cineva din fata, as semnaliza (chiar daca consider ca nu sint obligat), ca nu gumva sa intre omul in intersesctie si sa ne tamponam.

B - Daca fac dreapta, clar as semnaliza dreapta, chiar si daca intersectia este goala.

C - Daca merg inainte, ar fi 2 cazuri:
1 - Daca vad ca asteapta cineva venit din dreapta, nu as semnaliza
2 - Daca vad ca vine cineva din fata si nimeni din dreapta, as semnaliza dreapta ca sa-l las pe ala ce vine din fata sa intre si el in intersectie.

intersecție - orice încrucișare, joncțiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spațiile formate de acestea; Deci intersectia nu-i totuna cu o curba, asa cum traiesti tu cu impresia

Tot in OUG gasim si urmatoarele articole :

(1) La intersecțiile prevăzute cu indicatoare și/sau cu marcaje pentru semnalizarea direcției de mers, conducătorii de vehicule trebuie să se încadreze pe benzile corespunzătoare direcției de mers voite cu cel puțin 50 m înainte de intersecție și sunt obligați să respecte semnificația indicatoarelor și marcajelor.
(2) La intersecțiile fără marcaje de delimitare a benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție, următoarele poziții:

a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcția de mers spre dreapta;

b) rândul de lângă axa drumului sau de lângă marcajul de separare a sensurilor, cei care vor să schimbe direcția de mers spre stânga. Când circulația se desfășoară pe drumuri cu sens unic, conducătorii de vehicule care intenționează să vireze la stânga sunt obligați să ocupe rândul de lângă bordura sau acostamentul din partea stângă;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.

Nici asa nu e clar ? Scrie undeva ca daca esti pe drumul prioritar sau pe un drum de categorie superioara se aplica alte reguli atunci cand executi un viraj intr-o intersectie. Scrie undeva ca daca esti pe drumul prioritar nu mai esti obligat sa semnalizezi daca executi un viraj la stanga sau la dreapta ?

Altul care semnalizeaza facultativ...ca asa ai face tu nu-i egal cu ce te obliga legislatia, respectiv sa semnalizezi de fiecare data atunci cand virezi la dreapta sau la stanga, in intersectia aia, din prima poza.

Hai cu articole din legislatie, nu cu...asa cred eu.

#44
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Conform propriilor interpretari ale lui @titoo,el  nu semnalizeza dreapta , nici in acest caz(DN 79 Oradea-Arad),unde drumul prioritar face curba spre stanga:

https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Attached Files



#45
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postalinmpi, on 07 noiembrie 2022 - 11:28, said:

Conform propriilor interpretari ale lui @titoo,el  nu semnalizeza dreapta , nici in acest caz(DN 79 Oradea-Arad),unde drumul prioritar face curba spre stanga:

https://www.google.c...!7i16384!8i8192

el nu semnalizează deloc acolo, a și recunoscut
deci e ca ăia cu BMW
no signal din fabrică

#46
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,288
  • Înscris: 19.03.2007

View Postalin2pas, on 07 noiembrie 2022 - 11:25, said:

Drumul în față poate fi drum comunal sau chiar un drum agricol, iar cel în curbă să fie DN. Vrând - nevrând, drumul cu prioritate este cel de rang superior.

@Flat:
Cei care au făcut GPS-ul au luat în considerare legislația, iar cei care au scris articolele de lege au pregătire juridică, dar ce să facem dacă @titoo se consideră mai deștept și mai bine pregătit decât ei? Csf, ncsf...
I-am atras atenția de prea multe ori că schimbarea direcției de mers nu e același lucru cu virajul, dar el, nu... Batman, Batman...
Asa si unde scrie ca daca te intersectezi cu un drum ce are rang superior/inferior ai obligatia sa semnalizezi daca iti continui drumul pe directia inainte, la fel ca in poza 2 ?
Eu nu ma consider mai pregatit ca aia care au scris legea, eu inteleg exact ce zice legea aia, asta e diferenta.

Ia faceti o petitie la politie si intrebati cum e legal, eventual scrieti si cum semnalizati voi, sa se minuneze si cei de la rutiera cum interpretati voi articolele din codul rutier si eventual sa constate cui au dat permisul de conducere.

View PostFlat, on 07 noiembrie 2022 - 11:31, said:

el nu semnalizează deloc acolo, a și recunoscut
deci e ca ăia cu BMW
no signal din fabrică
Ti-am spus ca nu esti capabil sa pricepi ce citesti si te-ai suparat. Eu am spus ca nu semnalizez daca imi continui deplasartea pe directia inainte.

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

View Posttitoo, on 07 noiembrie 2022 - 10:26, said:

Daca nu esti capabil sa faci diferenta intre curbe si intersectii e grav. Ai definitia intersectiei in OUG, citeste-o si in acelasi OUG ai articolul 54 care iti spune ca daca executi un viraj intr-o intersectie, esti obligat sa semnalizezi.
Ce ar mai fi de clarificat ? Exista articolul 54 .

Art. 54


(1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcției de mers, de ieșire dintr-un rând de vehicule staționate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulație sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp și să se asigure că o poate face fără să perturbe circulația sau să pună în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic."
Scrie undeva in articolul asta ca esti obligat sa semnalizezi functie de categoria de drum pe care circuli, e vreun alt articol care specifica aberatia pe care o sustineti ?

Ai reușit să te contrazici singur. Unde scrie în articolul 54 de viraje în intersecții?


Și o întrebare pentru toți:
Avem intersecția de mai jos - același principiu ca în imaginea 1, altă geometrie. La fel ca în imaginea 1 drumul roșu e cel cu prioritate, cele verzi fără prioritate. Săgeata reprezintă un vehicul care vrea să continue pe drumul cu prioritate. Ziceți voi că trebuie să semnalizeze stînga? Eu zic că nu.

Attached File  2022-11-07 (4).png   6.74K   8 downloads

#48
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Posttitoo, on 07 noiembrie 2022 - 11:37, said:

Ti-am spus ca nu esti capabil sa pricepi ce citesti si te-ai suparat. Eu am spus ca nu semnalizez daca imi continui deplasartea pe directia inainte.

păi și dacă ții drumul principal, ce faci, semnalizezi stânga?

#49
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Posttitoo, on 07 noiembrie 2022 - 11:28, said:

Hai cu articole din legislatie, nu cu...asa cred eu.

Pai hai tu cu articole din care sa rezulte ca trebuie sa semnalizez. :D
Pina acum ai pus o gramada de articole, dar le-ai cam pus degeaba, deoarece din nici unul nu rezulta cert ca trebuie sa semnalizez. Cu ce sint eu vinovat ca legislatia din Ro este redactata prost si este interpretabila ?  Posted Image

O sa se adune iar o gramada de pagini, ca si in topicul cu semnalizarea in giratoriu, tocmai pentru ca legislatia este interpretabila si niciunde nu scrie ceva concret, plus ca prin Ro exista si multe situatii dinastea "timpite" unde totul este interperetabil. Si sa nu-mi spui ca nici aici nu am dreptate, deoarece este clar ca am. Daca legislatia ar fi fost clara si neinterpretabila, nu am fi avut doua tabere si nu am mai fi avut ce sa discutam (sa ne contrazicem)

#50
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,288
  • Înscris: 19.03.2007

View Postradunic, on 07 noiembrie 2022 - 11:38, said:

Ai reușit să te contrazici singur. Unde scrie în articolul 54 de viraje în intersecții?


Și o întrebare pentru toți:
Avem intersecția de mai jos - același principiu ca în imaginea 1, altă geometrie. La fel ca în imaginea 1 drumul roșu e cel cu prioritate, cele verzi fără prioritate. Săgeata reprezintă un vehicul care vrea să continue pe drumul cu prioritate. Ziceți voi că trebuie să semnalizeze stînga? Eu zic că nu.

Attachment 2022-11-07 (4).png
Pai tu cum numesti schimbarea directiei spre dreapta sau spre stanga in intersectie, nu e viraj ?

În intersecții, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligați să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează și care circulă din partea dreaptă.
Si sunt si alte articole care fac referire la "virajul in intersectii", articolele alea trebuie corelate si astfel realizam cum ar trebui sa procedam din punct de vedere legal. Asa ca nu vad unde e contradictia. Stiu, pentru unii ar trebui facute desene explicative la fiecare articol din legislatie,sau scris foarte detaliat, ca in clasa intai.

#51
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

View Postradunic, on 07 noiembrie 2022 - 11:38, said:

Ai reușit să te contrazici singur. Unde scrie în articolul 54 de viraje în intersecții?


Și o întrebare pentru toți:
Avem intersecția de mai jos - același principiu ca în imaginea 1, altă geometrie. La fel ca în imaginea 1 drumul roșu e cel cu prioritate, cele verzi fără prioritate. Săgeata reprezintă un vehicul care vrea să continue pe drumul cu prioritate. Ziceți voi că trebuie să semnalizeze stînga? Eu zic că nu.

Attachment 2022-11-07 (4).png

Evident ca nu trebuie semnalizat stanga,se continua deplasarea pe drumul cu prioritate (rosu)  si nu se schimba directia de deplasare .
Problema e ca @titoo nu semnalizeza dreapta la iesirea de pe drumul cu prioritate,considerand ca nu-si schimba directia de deplasare,ori asta ,prin analogie,ar insemna automat ca ar trebui sa semnalizeze stanga, daca ar continua deplasarea pe drumul "rosu".
Chiar asa @titoo,semnalizezi stanga in cazul prezentat?
Sau,cum zicea @flat,tu nu semnalizezi nimic....

#52
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 29.01.2008

View Posttitoo, on 07 noiembrie 2022 - 11:28, said:

intersecție - orice încrucișare, joncțiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spațiile formate de acestea; Deci intersectia nu-i totuna cu o curba, asa cum traiesti tu cu impresia

Tot in OUG gasim si urmatoarele articole :

(1) La intersecțiile prevăzute cu indicatoare și/sau cu marcaje pentru semnalizarea direcției de mers, conducătorii de vehicule trebuie să se încadreze pe benzile corespunzătoare direcției de mers voite cu cel puțin 50 m înainte de intersecție și sunt obligați să respecte semnificația indicatoarelor și marcajelor.
(2) La intersecțiile fără marcaje de delimitare a benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție, următoarele poziții:

a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcția de mers spre dreapta;

b) rândul de lângă axa drumului sau de lângă marcajul de separare a sensurilor, cei care vor să schimbe direcția de mers spre stânga. Când circulația se desfășoară pe drumuri cu sens unic, conducătorii de vehicule care intenționează să vireze la stânga sunt obligați să ocupe rândul de lângă bordura sau acostamentul din partea stângă;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.

Nici asa nu e clar ? Scrie undeva ca daca esti pe drumul prioritar sau pe un drum de categorie superioara se aplica alte reguli atunci cand executi un viraj intr-o intersectie. Scrie undeva ca daca esti pe drumul prioritar nu mai esti obligat sa semnalizezi daca executi un viraj la stanga sau la dreapta ?

Altul care semnalizeaza facultativ...ca asa ai face tu nu-i egal cu ce te obliga legislatia, respectiv sa semnalizezi de fiecare data atunci cand virezi la dreapta sau la stanga, in intersectia aia, din prima poza.

Hai cu articole din legislatie, nu cu...asa cred eu.
La o intersecție în cruce obișnuită, unde intri pe un drum și poți părăsi intersecția pe trei drumuri diferite (stânga, înainte și dreapta) chiar dacă există marcaje pe drumurile care intră în intersecție (cu atât mai mult la cele fără marcaje, din textul de lege citat) nu ai nici un marcaj în intersecție. Drumul de intrare nu se prelungește spre niciuna din ieșiri, deci indiferent care dintre cele trei ieșiri o alegi, vei ieși pe alt drum, adică vei schimba drumul și vei avea o schimbare de direcție.
Spre deosebire de acest caz, la intersecția unui drum principal (cu prioritate) cu intersecția cu un drum secundar (fără prioritate), marcajele de pe drumul principal se continuă și prin intersecție, cu singura diferență că în cazul în care în afara intersecției există un marcaj continuu între sensurile de mers pe drumul principal, în zona intersecției acel marcaj dintre sensuri va fi realizat cu linie discontinuă, pentru a permite traversarea acestuia spre /dinspre drumul secundar. În lipsa oricărui marcaj vor exista indicatoare la intrarea în intersecție care vor arăta spre care ieșire se continuă drumul principal.
Sesizezi diferența?

Quote

Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcției de mers, de ieșire dintr-un rând de vehicule staționate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulație sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp și să se asigure că o poate face fără să perturbe circulația sau să pună în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic.
Textul evidențiat oare se referă la virajul în intersecție, într-o curbă sau pe câmp? pe câmp nu e pe carosabil, deci nu e reglementat în codul rutier, dacă s-ar referi la virajul într-o curbă (un „ac de păr”, de exemplu), înseamnă că ar trebui să semnalizezi când drumul merge pe serpentine (ceea ce e total absurd Posted Image ), mai rămâne o variantă: în intersecție. Mai e și o altă variantă care mi-a scăpat?

#53
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,288
  • Înscris: 19.03.2007

View Postreborn_21, on 07 noiembrie 2022 - 11:51, said:

Pai hai tu cu articole din care sa rezulte ca trebuie sa semnalizez. Posted Image
Pina acum ai pus o gramada de articole, dar le-ai cam pus degeaba, deoarece din nici unul nu rezulta cert ca trebuie sa semnalizez. Cu ce sint eu vinovat ca legislatia din Ro este redactata prost si este interpretabila ?  Posted Image

O sa se adune iar o gramada de pagini, ca si in topicul cu semnalizarea in giratoriu, tocmai pentru ca legislatia este interpretabila si niciunde nu scrie ceva concret, plus ca prin Ro exista si multe situatii dinastea "timpite" unde totul este interperetabil. Si sa nu-mi spui ca nici aici nu am dreptate, deoarece este clar ca am. Daca legislatia ar fi fost clara si neinterpretabila, nu am fi avut doua tabere si nu am mai fi avut ce sa discutam (sa ne contrazicem)
Stiu ca pentru unii le-am pus degeaba, ce vina am eu ca nu pricepeti si interpretati cum si cat puteti voi ? Daca pentru tine si altii nu e clara, asta nu inseamna ca e neclara pentru toti soferii.

Tocmai de aceea va sugerez sa faceti o petitie, luati cele 2 poze postate de mine si intrebati in ce situatii ai obligatia sa semnalizezi. Eventual explicati-le si celor de la rutiera cum considerati voi ca e corect .

#54
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,593
  • Înscris: 30.10.2003

View Postandreic, on 07 noiembrie 2022 - 11:03, said:

A crede si a avea nu e totuna e drept dar uite hai sa despicam putin imaginea a doua a initiatorului.
Exista un hint clar pe care un sofer nu experienta nu-l poate ignora... linia din mijlocul drumuluii, l-am editat cu puncte rosii ca sa se inteleaga (zoom pe imagine).
Cum ziceam, irelevant, atat timp cat TU explici aici cum sta treaba. Sunte 30 de useri care putem sa ne punem de acord ca acolo nu se semnalizeaza. Mai sunt inca 200.000 de soferi care fac invers. Trebuie sa vina autoritatile sa clarifice.  In plus fiecare intersectie cu particularitatile ei. Exemplu intersectia din Sebes. Toti care fac dreapta semnalizeaza, pana si ala din poza semnalizeaza:

Attached File  sebes.JPG   180.91K   28 downloads

Edited by Bursul, 07 November 2022 - 11:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate