Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Semnalizarea in intersectii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
265 replies to this topic

#253
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,290
  • Înscris: 19.03.2007
@alin2pas
Am scris in postarea #233 cum stau lucrurile in privinta instructorilor.

Aduci drept exemplu deplasarea in interiorul sensului giratoriu ? Pai cand te invarti in sens e cam acelasi lucru cu deplasarea intr-o curba, intersectia apare la parasirea sensului giratoriu, caz in care atunci cand parasesti sensul giratoriu ai obligatia sa semnalizezi . Ori zici ca nu e asa ?
Cand esti la fel ca flat si nu esti capabil sa faci diferenta intre deplasarea pe un drum sinuos si o intersectie, asa sa faci, semnalizeaza toate curbele de pe Transfagarasan. Din pacate nu realizezi ce ineptie ai scris in fraza asta:"Nu fă confuzie între direcția de mers (de deplasare) și direcția vehiculului". Pai la massina ta e diferit, daca invarti spre stanga de volan, masina o ia in dreapta sau isi pastreaza deplasarea pe directia inainte ?

Citez : "Astfel, prioritate are conducătorul auto care se deplasează înainte (se rotește) în sensul giratoriu, semnalizând stânga, acesta are prioritate chiar dacă se află pe prima bandă a sensului (cazul intervenientului), față de conducătorul auto care circulă pe banda a 2-a și dorește să vireze la dreapta (să iasă din sensul giratoriu) – în speță petentul.
Deci ce relevanta au sentintele alea care fac referire la deplasarea intr-un sens giratoriu, ca aici vorbim strict de obligatia de a semnaliza atunci cand schimbam directia INTR-O INTERSECTIE.
Cat despre sensul ala giratoriu deschis recent la Domnesti, eu zic sa mergi acolo si sa te invarti pe b1 si daca te loveste cel care iese pe b2 conform marcajelor de preselectare, o sa afli ce decizie ia politia si instanta. Ca acolo sunt marcaje foarte clare, nu e ca in sentintele puse de tine, in care sensul giratoriu nu avea marcaje de preselectare.

Atunci intreaba un judecator daca esti obligat sa semnalizezi atunci cand iti schimbi directia intr-o intersectie, daca si ala iti va spune ca e ca mine si ca instructorii din film, mai ai varianta sa-l intrebi pe Papa , Patriarhul Daniel, etc.

Deci STOP joc, continuati sa va expuneti parerile savante. Daca veti posta vreun articol din legislatie care sa spuna ca e ca voi sau aduceti vreo dovada de la o autoritate competenta in legislatie rutiera, mai putem discuta. Altfel imi pierd doar timpul si ma enervez cand citesc argumentele subiective si ineptiile unora.

Daca vrei sa-ti raspund si la ultima interventie, te sfatuiesc sa recitesti tot ce am scris in acest topic, astfel poate vei constata ca nu eu sunt cel care se contrazice.
Am explicat care e diferenta intre deplasarea in curbe, pe un drum virajat si diferenta fata de obligatiile pe care le ai intr-o intersectie, ti-am dat si exemplu cu drumul lat de 7m, ca si acolo poti executa o schimbare de directie caz in care ai obligatia sa semnalizezi.
Dar daca nu pricepi e doar pierdere de vreme sa mai scriu .

Edited by titoo, 12 November 2022 - 23:13.


#254
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttitoo, on 12 noiembrie 2022 - 23:12, said:

@alin2pas
Am scris in postarea #233 cum stau lucrurile in privinta instructorilor.
Stii ca instructorii sunt persoane ca tine sau mine care avem minim 5 ani de condus si am luat atestat ? Instructorii nu sunt o autoritate.

Edited by andreic, 12 November 2022 - 23:36.


#255
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 29.01.2008

View Posttitoo, on 12 noiembrie 2022 - 23:12, said:

@alin2pas
Aduci drept exemplu deplasarea in interiorul sensului giratoriu ? Pai cand te invarti in sens e cam acelasi lucru cu deplasarea intr-o curba, intersectia apare la parasirea sensului giratoriu, caz in care atunci cand parasesti sensul giratoriu ai obligatia sa semnalizezi . Ori zici ca nu e asa ?
Cand esti la fel ca flat si nu esti capabil sa faci diferenta intre deplasarea pe un drum sinuos si o intersectie, asa sa faci, semnalizeaza toate curbele de pe Transfagarasan. Din pacate nu realizezi ce ineptie ai scris in fraza asta:"Nu fă confuzie între direcția de mers (de deplasare) și direcția vehiculului". Pai la massina ta e diferit, daca invarti spre stanga de volan, masina o ia in dreapta sau isi pastreaza deplasarea pe directia inainte ?
În giratoriu, direcția mașinii mele e virată la sânga când mă învârt în sens, în timp ce mașina are ca direcție de mers „înainte” pe bandă. În curbe e la fel. Arată unde scrie în legislație că direcția de mers are un înțeles în curbe și altul în intersecții. Mașina mea la fel merge spre stânga dacă învârt de volan spre stânga, indiferent că sunt în intersecție, pe un drum în curbă, în parcare sau pe câmp. În mod similar e pentru dreapta. La mașina ta învârți diferit de volan în curbă față de cum învârți în intersecție?

View Posttitoo, on 12 noiembrie 2022 - 23:12, said:

Cat despre sensul ala giratoriu deschis recent la Domnesti, eu zic sa mergi acolo si sa te invarti pe b1 si daca te loveste cel care iese pe b2 conform marcajelor de preselectare, o sa afli ce decizie ia politia si instanta. Ca acolo sunt marcaje foarte clare, nu e ca in sentintele puse de tine, in care sensul giratoriu nu avea marcaje de preselectare.
Ok, dacă vin dinspre A1 pe DNCB și vreau să merg spre Ghencea (a treia ieșire) pe B1 (că nu am marcaj de preselecție la intrare, că e o singură bandă) iar tu vii dinspre Ghencea pe B2 și vrei să mergi spre Giurgiu pe DNCB și suntem în paralel, ori îmi dai prioritate, ori rezolvăm la poliție, judecătorie, tribunal. Eu nu fac amiabilă. Tu ai de traversat marcajul care separă banda 2 de banda 1 (art. 54 - schimbarea benzii de circulație, dacă are vreo relevanță).

Edited by alin2pas, 12 November 2022 - 23:48.


#256
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 29.01.2008
Din sentințele pe care le-am prezentat reiese că în sensul giratoriu direcția „înainte” este să te învârți în sens. Dacă vrei să părăsești această direcție „înainte” și să mergi spre ieșirea din sensul giratoriu (deci să părăsești intersecția cu sens giratoriu - intersecție cu circulație dirijată conform art. 55 din codul rutier) înseamnă că schimbi direcția de deplasare, indiferent dacă pentru asta doar îndrepți volanul și mergi în continuare în linie dreaptă (ieși tangent la giratoriu) sau trebuie să iei curbă la dreapta (e ieșire radială). E doar un exemplu în care schimbi direcția de mers când mergi în linie dreaptă.
https://www.google.r...84!8i8192?hl=ro
Aici ai un caz concret unde mergi în linie dreaptă (adică ții volanul drept - Tg. Jiu lângă Decathlon), dar părăsești sensul giratoriu, deci implicit schimbi direcția de deplasare circulară când vrei să treci Jiul mergând spre vest pe strada Luncilor.

#257
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,290
  • Înscris: 19.03.2007
@alin2pas
In primul rand aici discutam despre semnalizarea in intersectii, ai topic dedicat in care se dezbate circulatia in sensul giratoriu. E usor sa conduci pe google earth, te sfatuiesc sa mergi in orice giratoriu de pe centura Bucurestiului intre orele 6.30-20 si sa incerci sa iesi la a treia iesire de pe b1, dupa care sa ne povestesti ce s-a intamplat.
Imi spuneai ca am facut geometria cu femeia de serviciu, dar nu realizezi cat esti de penibil cand afirmi ca te invarti intr-un cerc dar se considera ca mergi in linie dreapta, sfidezi legile fizicii, cartea de geometrie. Una e sa-ti continui deplasarea pe o banda si alta e sa mergi in linie dreapta. Daca dai semnal dreapta acolo, desi mergi pe directia inainte (nu misti de volan), rezulta ca esti un "meserias", care semnalizeaza drumurile si nu schimbarea directiei de mers, asa cum prevede OUG.
Si gata, ca m-am lamurit si cu tine.

@andreic
Cand vom avea si noi atestat putem spune ca suntem la fel ca instructorii si cum nu avem, ei sunt instructori si noi simpli soferi sau posesori de permis.

Edited by titoo, 15 November 2022 - 11:25.


#258
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 29.01.2008
@titoo:
Eu nu am spus că e mai fluent sau mai sigur să circuli în giratoriu pe b1 până la a 3-a ieșire. Am spus că LEGAL cel de pe b1 are prioritate față de cel de pe b2 în giratoriile marcate circular (cum e cel de la Domnești, dacă tot l-ai dat ca exemplu), chiar dacă iasă la a treia ieșire sau la ultima. Dacă nu faci diferența dintre acestea, nu e vina mea.
În al doilea rând, eu am spus și am argumentat cu decizii judecătorești că în sensul giratoriu DIRECȚIA DE DEPLASARE e circulară, nu am spus aberația că mergi în cerc în linie dreaptă. Dacă tu afirmi că direcția de deplasare (direcția de mers) e o linie dreaptă, te rog să iei de la Vidraru direcția de mers spre Bâlea Lac, să vezi cum reușești.
Conform articolului 54, trebuie să semnalizezi la SCHIMBAREA DIRECȚIEI DE MERS, nu la efectuarea curbei. Dacă direcția de mers e un cerc (niște indivizi mai la curent cu legislația și mai avizați decât suntem noi din completele de judecată de la niște judecătorii și tribunale, cu pregătire profesională mult superioară și atestate mai greu de obținut decât un instructor auto au spus asta), la părăsirea acestei direcții de mers trebuie să semnalizezi, indiferent că traiectoria mașinii tale e o linie dreaptă sau una curbă.
Cât despre instructorii auto, sunt două tipuri de atestate: unul pentru "învârtitorii de covrig", care au atestat pentru pregătirea practică și unul pentru profesori de legislație. Nu toți cei din prima categorie au dreptul să predea cursuri de legislație. De ce? Te las să ghicești singur.
Dacă la un avion direcția de deplasare poate fi o linie dreaptă (chiar și la avioane, doar pe trasee relativ scurte, unde curbura dată de forma rotundă a Pământului e neglijabilă), la mașini direcția de deplasare nu e o linie dreaptă, ci e dată de traseul drumului. Doar pe distanțe relativ scurte unde drumul e drept direcția de deplasare poate fi o dreaptă.

Edited by alin2pas, 15 November 2022 - 14:13.


#259
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,290
  • Înscris: 19.03.2007
@alin2pas
Cand vei face diferenta intre directia de deplasare care poate fi in linie dreapta sau intr-un viraj, ca in ambele se considera ca te deplasezi si schimbarea directiei de mers intr-o intersectie si ce obligatii ai fata de mersul in curbe, vei pricepe ca nu e acelasi lucru. Dar din moment ce nu pricepi care e diferenta intre o curba si o intersectie, desi am explicat foarte clar acest lucru in acest topic, vad ca ii tot dai inainte cu mersul pe curbe, reciteste ce am scris de la inceputul discutiei...pana totusi reusesti sa pricepi.
In sensul ala de la Domnesti, ce are marcaje de preselectare a benzilor la intrare, daca nu le respecti ii vei da asigurarea celui care circula pe b2 si le respecta.

#260
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 29.01.2008
Diferența e că pe un drum în curbă nu poți schimba direcția de deplasare (eventual dacă schimbi sensul de mers, adică dacă întorci spre direcția opusă), pe când într-o intersecție ai de ales între mai multe direcții de deplasare. Pot fi drumuri principale care într-o intersecție cu unul sau mai multe drumuri secundare își continuă traseul într-o curbă ușoară (pe înțelesul tău: drumul „înainte” nu e în linie dreaptă), unde indiferent cum ai socoti, nu ai cum să păstrezi direcția în linie dreaptă într-o intersecție, chiar dacă păstrezi direcția de deplasare de-a lungul drumului.
Am postat de prea multe ori articolul 54, așa că nu o mai fac. Postează tu cu evidențierea textului din articol (sau de oriunde altundeva din legislație) unde scrie că NU „este obligat să semnalizeze din timp și să se asigure că o poate face fără să perturbe circulația sau să pună în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic” decât dacă aceștia circulă regulamentar. Dacă vei găsi așa ceva, înseamnă că dacă nu respecți marcajele de preselecție de la intrarea în giratoriu ești vinovat de producerea unui accident. Dacă nu găsești, înseamnă că indiferent dacă cel de pe banda 1 se află legal sau nu acolo, cel de pe banda 2 trebuie să-i dea prioritate de trecere dacă vrea să iasă din giratoriu. Asta într-un giratoriu marcat circular, nu într-unul în care marcajele din giratoriu sunt realizate diferit, pentru a-i obliga pe cei de pe banda 1 să părăsească giratoriul în anumite puncte.
Cât despre giratoriul de la Domnești, nu are câte două benzi pe fiecare intrare, iar eu ți-am dat clar o situație în care intrarea pe banda 1 se face pe un drum cu o singură bandă de intrare (care nu are cum să aibă marcaje de preselecție). Atenția, bat-o vina!

#261
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unii au facut scoala de soferi degeaba daca pun astfel de intrebari ca cea a initiatorului.

Raspunsurile sunt evidente, la 1 si 3 dai semnal. La 2 ce doamne iarta-ma de semnal sa dai pt ca mergi inainte?!

View Posttitoo, on 07 noiembrie 2022 - 09:43, said:

Vei fi surprins dar sunt unii care afirma ca daca virezi stanga nu dai semnal, ca iti continui deplasarea pe drumul prioritar si "sic" se considera ca nu schimbi directia. Iar daca mergi inainte trebuie sa dai semnal dreapta, ca iesi de pe drumul prioritar. Mai exect unii semnalizeaza conform indicatoarelor, sau a categoriei de drumuri. Ca la a doua poza afirma ca se da semnal dreapta, ca intri de pe drumul comunal pe cel judetean.
Posted Image
Cu cine ai facut scoala de soferi?!



Si ne mai miram de ce avem atatea accidente.

Edited by MembruAnonim, 26 February 2023 - 18:53.


#262
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,290
  • Înscris: 19.03.2007

View PostMembruAnonim, on 26 februarie 2023 - 18:52, said:


Posted Image
Cu cine ai facut scoala de soferi?!



Si ne mai miram de ce avem atatea accidente.

Pe mine ma intrebi ?

#263
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMembruAnonim, on 26 februarie 2023 - 18:52, said:

Raspunsurile sunt evidente, la 1 si 3 dai semnal. La 2 ce doamne iarta-ma de semnal sa dai pt ca mergi inainte?!
Here we go again...

Dacă tot ai înviat discuția, uite aici o întrebare pusă cu multe pagini înainte:
Avem intersecția de mai jos - același principiu ca în imaginea 1, altă geometrie. La fel ca în imaginea 1 drumul roșu e cel cu prioritate, cele verzi fără prioritate. Săgeata reprezintă un vehicul care vrea să continue pe drumul cu prioritate. Zici că trebuie să semnalizeze stînga?
Attached File  2022-11-07 (4).png   6.74K   4 downloads

#264
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Eu as semnaliza stanga, macar ca sa-l asigur clar pe ala care vine din fata sa stea locului.

#265
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 11.08.2003
Similar cu poza:
https://www.google.c...!7i16384!8i8192
In cazul asta drumul mic/verde e cu sens unic

Eu:
- stanga/inainte/pe drum/ce-o fi, fara semnal
- dreapta/inainte/iesire de pe drum, cu semnal

Edited by sorin147, 27 February 2023 - 14:58.


#266
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,290
  • Înscris: 19.03.2007
Pentru cei care au dileme si interpreteaza in fel si chip ce scrie in legislatie, va recomand sa-i cautati pe cei care a semnat ce e in atasament si sa cereti lamuriri suplimentare.Eu mi-am expus parerea, dar am constatat ca unii nu inteleg ce inseamna schimbare de directie, asa ca din punctul meu de vedere discutia pe aceasta tema e incheiata.

Attached Files


Edited by titoo, 27 February 2023 - 15:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate