Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Probleme cu ramele nou cumparate

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DT19

DT19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.01.2011
Am fost la un cabinet oftalmologic unde dr. mi-a prescris ochelari de vedere.Apoi am cumparat ramele si urmeaza sa merg din nou la cabinet pt. ca am stabilit cu ei sa-mi cumpar si sa montez la ei lentilele..    Problema in acest moment este ca ramele cumparate - RAY BAN RX5388 8055 - care sunt din plastic ma deranjeaza pe nas - simt o usoara durere la nivelul nasului, imi lasa urme pe nas imediat ce-i pun pe nas și aluneca putin cand stau in pozitie verticala..   Acum asi dori sa va adresez 5 intrebari:  1-) cabinetul respectiv ar trebui sa aiba integrat o camera speciala unde opticianul face masuratorile necesare montarii lentilelor, sau acest optician isi presteaza serviciul in alta locatie decat cabinetul oftalmologic in sine?.  . 2-) ramele de plastic in general se pot ajusta la nivelul nasului astfel incat sa nu mai existe senzatia de durere?   3-) exista vreo sansa sa ma obisnuiesc cu ei in timp, asa cum sunt ei din fabrica, sau trebuie ajustati neaparat?.   4-) este posibila ranirea piramidei nazale in timp daca am simptomele descrise mai sus?.  5-) modelul RX5388 8055 de la RAY BAN sunt ochelari de soare sau ochelari de vedere?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
1 - de unde sa stim noi la ce cabinet oftalmologic ai fost ?
2 - nu prea
3 - da
4 - nu
5 - ramele sunt ... rame. Poti pune pe ele lentile de vedere, de soare sau ... nimic

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
In general, tipul asta de rame nu sunt deloc comode.... Poate te obisnuiesti, posibil sa nu.

Pe langa ca nu prea le poti schimba "masuratoarea" nasului, vara cand transpiri o sa iti alunece zici ca-s pe partie.

Eu am tot RayBan, RB 6421 is sunt super ok.

5 - in general poti pune ce lentile vrei pe rame; nu conteaza ca-s de soare sau de corectie.

Rayban fac si lentile de corectie, am vazut in NYC cand mi i-am luat pe ai mei (Dar dura 2 saptamani)

#4
ButchX

ButchX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.10.2020
1. lentilele se comanda si vin rotunde, se copiaza forma lentilelor provizorii care vin montate pe rame prin slefuire (se genereaza mult praf/pulbere), in general operatia se face in laborator sau se externalizeaza
2. nu se ajusteaza, doar cele cu picioruse mobile, de asta probezi ramele inainte de a le cumpara, sa vezi daca sunt confortabile in primul rand si apoi ce brand/reducere au
3. nu ai ce sa le faci, daca sunt incomode in cel mai rau caz o sa ai adancituri in nas si dureri constante, cel mai bine iti iei alte rame potrivite formei piramidei tale nazale
4. vezi 3
5. nu are nicio importanta, rama e universala, in general cei de soare sunt mai in trend sau extravaganti, insa orice rama poate avea lentile de soare sau cu dioptrii sau ambele

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,159
  • Înscris: 22.05.2003
Ramele sunt universale si teoretic le testezi.
Nu exista masuratori pt forma nasului/capului sau de determinare a coeficientului de frecare dintre nas si rama.

Ochelaristii de cursa lunga, stiu ca:
- se cumpara rame cat mai usoare
- se foloseste lentila cat mai usoara (material plastic), nu de sticla, altfel iti face gaura pe nas.
- se cumpara un model care vine bine dupa ureche SAU care poate fi adaptat, adica dintr-o sarma care poate fi mulata dupa ureche.

P.S. Am niste prietene, carora nu le mai stau deloc ochelarii pe nas dupa... "operatie de micsorare barna"

Oftamologul face masuratoriloe si iti da o hartie/reteta.
Pe baza datelor din hartie, se fac ochelarii (se da comanda la fabrica).

Sunt 2 procese diferite.

iti recomand sa faci alta pereche

#6
DT19

DT19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.01.2011
Ce inseamna "operatie de micsorare barna"?

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Haidi' bre', ce draku'
Rinoplastie
Mai tai din nas Posted Image

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Nu ar fi mai simplu sa schimbi ramele ochelarilor, dacă tot sunt noi și nu au fost montate încă lentilele?
Mai confortabile sunt ramele cu pernuțe reglabile, în acest fel rama nu sta direct pe nas, ci se sprijină pe acesta doar cu pernuțele.
Uite un model, ca să înțelegi ce vreau sa spun.
https://farmacie-ief...an-rx6238-2509/

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Te obișnuiești in foarte mult timp cu ramele fara pernuțe.

#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,403
  • Înscris: 24.09.2017
ca ochelarist de vreo 15 ani, la inceput o sa ti se para toate ciudate, o sa stergi ochelarii la fiecare urma de praf. dupa un pic, te obisnuiesti si te si miri cum de poti vedea prin ochelari asa de murdari.

acum, tu ai pus multe intrebari si mi se par distractive. intr-un fel chiar adineauri ma gandeam ca am de vandut o rasnita, 250 de ron si chiar ma gandeam daca pentru 250 de ron sa o pun la curier, sa ajunga ala ala intreaga, ala sa ma streseze ca poate nu-i place nu stiu ce, asta in timp ce cresc 2 copii, care acum mai au luat si o raceala naspa si in timp ce ma mai streseaza si aia pe la munca + multe altele. acum eu sper sa nu fii unul din oamenii aia cicalitori si naspa.

1.cand te-a consultat nenea doctorul, ti-a dat dioptriile care pe + sau -, pe sfera sau cilindru si axul. dupa care ai dp sau distanta pupila unde iti masoara ala dintanta dintre ochi. de obicei, unde am fost eu, iti face si ochelarii. am fost cu baiatul de 5 ani, si-a ales rama si intr-o ora i-a facut ochelarii. altii comanda si sunt facuti in alt oras.

in rest cu ”ranierea piramidei nazale”, ochelarii aia au cateva grame, nu cred ca au cum sa raneasca pe nimeni. cum am mai zis, cu timpul te obisnuiesti si uiti si ca exista. cred ca-s la a 5-a pereche de ochelari, de toate felurile, nu prea a existat sa nu ma obisnuiesc.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
La 4: daca iei o lovitură din lateral cu ochelarii pe nas, neavând oferite, te poți alege cu rana la nas.

#12
DT19

DT19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.01.2011
Buna seara, revin cu alta informatie - am schimbat ramele pt. ca initial gresisem alegerea dimensiunii puntii nazale.Acum la a doua pereche de rame (sunt fabricate din plastic integral dar au grosime mult mai subtire deci sunt foarte usoare) nu mai exista nicio jena la nas.Insa abia acasa am observat ca pozitia lor este cam oblica pe orizontala si ca urmare lentila dreapta e centrata mai sus iar cea stanga mai jos, iar daca-i pun pe o suprafata plana unul din brate sta mai ridicat.Asi dori sa va intreb daca aceste rame imi vor strica vederea daca imi montez lentilele pe ele.Cred ca axul fiecarei lentile se va deplasa in sus pe dreapta si in jos pe stanga.

#13
DT19

DT19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 13.01.2011
Nimeni nu are vreun sfat?

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă as fi în locul tău, as schimba din nou ramele sau as cere ajustarea bratelor astfel încât ochelarii sa stea orizontal pe nas.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Se ajustează ramele. DP și axul trebuie corect fixate. Nu e voie sa se deplaseze axul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate