Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cum scap de cârtițe?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.02.2019
Am o casa noua cu o curte care inca nu e amenajata. Intentionez primavara viitoare sa ma ocup de ea, inclusiv sa pun gazon / tuia / etc.

Problema e ca am cartite in pamantul de sub curte. Stiu asta pentru ca am foarte multe mușuroaie iar aproape saptamanal mai apare inca unul.

Din discutiile cu vecini/cunostinte/etc, este incredibil de greu sa scapi de ele pentru ca sunt considerate "specie protejata" si prin urmare otrava pentru asa ceva e cam interzisa de la comercializare etc.

Cineva mi-a recomandat acele dispozitive care se infig in pamant si fac un zgomot deranjant, teoretic ar trebui sa le deranjeze atat de mult incat sa plece de acolo. Funny thing: si tatal meu a avut problema asta la curtea lui si a folosit astfel de dispozitive. Mi-a zis ca, dimineata urmatoare dupa ce le-a instalat, s-a trezit cu un nou musuroi de cartita FIX la 1 metru de acel dispozitiv. So yeah....

Acum partea oarecum faina la situatia mea e urmatoarea: curtea are niste denivelari mai semnificative si e un pic cam prea "joasa" pentru preferintele mele. Asa ca m-am gandit sa aduc o cantitate mai mare de pamant pe care sa o pun acolo, sa nivelez totul frumos + sa ridic nivelul cu cam 10cm si sa plantez gazon + tuia.

Si atunci ideea mea e urmatoarea: cum ar fi ca, inainte sa pun acel pamant, sa instalez prin curte o plasa si peste ea sa pun pamantul? In felul acesta, cârtițele vor fi "blocate" de acea plasa sa nu mai poata face mușuroaie.

Intrebari:
1). Exista astfel de plase undeva de cumparat? Ce denumiri au? Unde le gasesc?
2). Sunt suficient de rezistente/puternice pentru a bloca cârtițele? Sau ma voi trezi ca acestea vor roade plasa si isi vor continua fara probleme activitatea?
3). E suficienta adancimea de 10cm a plasei astfel incat sa nu deranjeze dezvoltarea gazonului?

Cum vi se pare planul meu? Daca exista optiuni si mai bune (si care sa si functioneze pe bune), as fi curios sa aflu.

PS: Binenteles, in locurile unde voi pune pomi / tuia / etc. , acolo nu voi mai pune plasa.

#2
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Plasa de sarma cu ochiuri mici. Ceva de genul asta: https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1
Plasa de plastic pe care o mai pun unii producatori de rulouri de gazon e o gluma proasta.

Alternativa: capcane. https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1
Se folosesc perechi (cand dai la o parte musuroiul, ai sa gasesti doua gauri).

Sau te obisnuiesti cu ele :D Mie mi-au mancat sufletul.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

 Marcony201, on 24 octombrie 2022 - 10:08, said:

Intrebari:
1). Exista astfel de plase undeva de cumparat? Ce denumiri au? Unde le gasesc?
2). Sunt suficient de rezistente/puternice pentru a bloca cârtițele? Sau ma voi trezi ca acestea vor roade plasa si isi vor continua fara probleme activitatea?
3). E suficienta adancimea de 10cm a plasei astfel incat sa nu deranjeze dezvoltarea gazonului?

1. Daca iti permiti, plasa zincata cu ochi mici
2. Cred ca plasa e ok sa tina cartita deoparte. Dar gandeste-te ca daca nu sapa unde ai plasa, vor sapa langa, unde n-ai plasa.
3. E de ajuns. Poti sa pui plasa si peste gazon, in cateva luni gazonul va creste peste plasa fara probleme.

Cel mai indicat ar fi sa-ti cumperi un caine si sa-l lasi slobod prin curte.

#4
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 17.10.2003
Un coleg avea aceeasi problema dar a scapat de cand si-a luat caine. Asta n-avea nicio treaba cu cartitele, era pui de 6 saptamani la vremea aia, probabil cartitele l-au mirosit si au zis ca e zona periculoasa pentru ele. Vecinii au continuat sa aiba curtile pline de musuroaie.

#5
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Iti recomand capcanele. Sunt cele mai eficiente. Eu am asa ceva: https://www.dedeman....-camp/p/7041449

Prinsa chiar in aceasta dimineata:

Attached Files



#6
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 akeem, on 24 octombrie 2022 - 10:29, said:

Un coleg avea aceeasi problema dar a scapat de cand si-a luat caine. Asta n-avea nicio treaba cu cartitele, era pui de 6 saptamani la vremea aia, probabil cartitele l-au mirosit si au zis ca e zona periculoasa pentru ele. Vecinii au continuat sa aiba curtile pline de musuroaie.
Confirm. si eu m-am chinuit cu tot felul de dispozitive sa scap de ele. Cand au venit cateii s-au mutat la vecini. Aia cu picioare scurte sunt mai buni ca pisicile, ai mei prind si soareci. Dar pentru gazon sunt la fel de periculosi ca sapa dupa ele o perioada, acum depinde care e raul cel mai mic pentru tine.

Edited by dell99, 24 October 2022 - 10:38.


#7
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 tehnics, on 24 octombrie 2022 - 10:28, said:

Cel mai indicat ar fi sa-ti cumperi un caine si sa-l lasi slobod prin curte.
Cainele slobod prin curte distruge tot ce intalneste: gazon, flori, vita de vie. Daca-l nimeresti si cam tampit, roade si poarta. Derbedeul din poza mi-a scos peri albi, pana n-am imprejmuit rondurile verzi n-am avut pace. Catelu-tampitelu' uraste tot ce misca, mai putin... pisicile Posted Image

Attached Files



#8
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Persoanele sensibile sunt rugate "sa deruleze"!

Or fi cartitele specie protejata dar impotriva daunatorilor/inamicilor naturali nu am ce sa le fac.
"Dispozitivul" meu anti-cartita arata precum in pozele de mai jos, e un pradator inascut si are abia 4 luni. Asta e de sambata (22oct), ieri nu a prins nimic. Bineteles ca nu o mananca, o lasa pe unde apuca.
Am incercat o gramada de solutii si nimic, dar absolut nimic nu a dat roade. Asa ca am ajuns in faza in care strang pamantul musuroi si ramane gaura. Sambata pisicul asta era cu laba in gaura pana la umar si chiar eram curios ce scoate de acolo.


 tehnics, on 24 octombrie 2022 - 10:28, said:

...
3. E de ajuns. Poti sa pui plasa si peste gazon, in cateva luni gazonul va creste peste plasa fara probleme.
...

Daca pui plasa la suprafata scarificarea cum o mai faci? Si iti dai seama ca nici o buruiana mai mare nu poti sa o mai smulgi ca nu ii trece radacina prin ochii plasei.

Exista plasa anticartita dar trebuie acoperita cu cel putin 10 cm de pamant. E cam scumpa, dar probabil asta e singura solutie care da roade.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   502.71K   99 downloads
  • Attached File  2.jpg   501.42K   109 downloads
  • Attached File  3.jpg   235.97K   119 downloads
  • Attached File  4.jpg   237.47K   119 downloads
  • Attached File  5.jpg   701.95K   115 downloads

Edited by dacibesti, 24 October 2022 - 11:19.


#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

 dacibesti, on 24 octombrie 2022 - 11:05, said:

Daca pui plasa la suprafata scarificarea cum o mai faci? Si iti dai seama ca nici o buruiana mai mare nu poti sa o mai smulgi ca nu ii trece radacina prin ochii plasei.
Daca ai gazon clar nu ai buruieni mari, ca tunzi gazonul sau cel putin buruienile le starpesti din timp pana nu ajung sa faca radacini mari. Eu am gazon de multi ani si tot ce inseamna bureni, gen papadie pe starpesc cu asta.

Aia cu plasa la suprafata era doar asa de exemplu pentru colegul care-si facea griji ca nu creste gazonul prin plasa. Ba da, creste gazonul prin plasa chiar si daca e la suprafata. Nu am vrut sa se inteleaga ca am indicat montarea plasei la suprafata.

Edited by tehnics, 24 October 2022 - 12:16.


#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.06.2010
Bagi peste imputit in toate gaurile si astupi.

#11
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Dispozitivul meu anti-cartita sapa si dezgroapa pestele imputit.

#12
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Poți să încerci cu niște carbid. Pui câteva bucăți în gaură, torni apă, astupi gaură și aștepți rezultatele. Se găsește la Leroyxxx Merlxxxxx.

#13
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Confirm ce spune colegul Icename, capcanele respective sunt eficiente, 8 scurmatoare blanoase am capturat in sezonul acesta, nu-mi venea sa cred ca tot continuau sa apara.Trebuie doar putina rabdare si perseverenta pentru ca destul de rar o prinzi din prima.

Ce ar fi de mentionat relativ la capcane e faptul ca dupa o vreme pelicula aceea lucioasa de pe sarma se cam duce si apar probleme la declansare d Problema se rezolva foarte usor prin slefuirea cu un smirghel ff fin.

Solutiile gen peste imputit sau carbid functioneaza doar daca se actioneaza imediat ce a aparut primul musuroi. Daca are deja un sistem de galerii nu sunt eficiente.

Eu le-as lasa in pace pe bietele fiinte daca nu ar face un dezastru. Am incercat si asa dar 3 bucati prezente pe teren au reusit ca intr-un singur an sa creeze un dezastru, aproape oriunde calcai te scufundai, atat de multe galerii aveau. Pe galeriile respective au intrat apoi soareci si sobolani care au ros radacinile pomilor si arbustilor. Si in acest an ceva a ros radacinile unui pomisor abia plantat de un an, l-am gasit rasturnat si cu galerii in zona radacinii..

Edited by claudia313, 24 October 2022 - 14:32.


#14
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.06.2010
Cu zgomot ai incercat? Razui frumos musuroiul pana dai de borta, apoi instalezi o boxa (in fine amenajezi un cadran din lemn ca sa nu pui boxa direct pe pamant) si dai muzica tare. Cred ca la trash o sa capoteze. La balade rock n-as pune mana in foc. Daca sunt oarbe e clar ca au celelate simturi hiper-dezvoltate. Mizez ca o sa le stresezi cu zgomot. Daca le plac manelele atunci e naspa.

#15
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Buna idee, o sa le bag un AC/DEC  "Hell s bell s" si poate scap de ele. Posted Image

#16
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Hai sa-ti spun ce am facut eu cu randament de 90%. Inainte de a nivela si insamanta gazonul, stiind cu ce am de a face, am sapat cu buldo pe langa gard, in interior,1 m adancime, si am pus vertical plasa specifica de anticartite. Stiu ca se pune orizontal dar am incercat aceasta varianta. Chiar si asa pt ca sunt foarte ~abile~ tot am mai avut mici neplaceri. Prima a fost ca au ros plasa si a intrat in curte dar am depistat din timp locul si nu a produs multe pagube. Apoi a reusit sa patrunda in curte la coltul de 90 grade al garului pt ca nu am etansat perfect plasa pe fundatie. Iar ultima chestie a fost ca am vazut-o cu ochii mei cand a intrat in curte prin zona portii si a inceput sa sape din interior. Iti spun din experienta ca e o lupta continua daca nu ai zone locuite in vecionatate.

Edited by Ditian, 24 October 2022 - 17:02.


#17
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,081
  • Înscris: 24.02.2011
Te piși pe mușuroaie și se duc.

#18
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu de cind am dat liber pisicilor peste tot am ramas fara cartite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate