Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Inregistrare fosa septica fara autorizatie la primarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#91
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Exact ce ziceam eu -  nu vrei sa te bransezi...o sa platesti pentru ai alternativa la fosa.

Quote

În județul Tulcea, Jurilovca este una dintre comunele care au atras cele mai multe finanțări europene și guvernamentale. Aici este un sistem dezvoltat de canalizare, iar acum primarul spune că profită de acest Registru pentru a-i ajuta pe cei care au fose septice să se conecteze la canalizarea publică.
„Noi nu stăm să vină oamenii să declare. Sunăm noi oamenii. În Jurilovca este un caz fericit deoarece avem canalizare cam peste tot. Cu ocazia asta îi ajutăm și pe ceilalți să nu mai stea pe fosa septică. E chiar și mai ieftin”, spune Eugen Ion, primarul din Jurilovca.

Si, dovada de lege facuta cu curu de niste bugetari care gandesc tot cu curu

Quote

Fiecare înțelege ce vrea
Primarii și autoritățile județene interpretează fiecare cum poate Hotărârea de Guvern 714, iar acest lucru duce la aplicarea ei în teritoriu în funcție de înțelegerea fiecăruia.
Eugen Ion spune că HG-ul nu clarifică foarte bine ce se dorește: inventarierea foselor septice conforme sau a celor neconforme? „În hotărâre se vorbește despre fosele septice conforme. Dacă ne raportăm strict la asta, adică să fie făcută în baza unui proiect, să îndeplinească anumite condiții de construire, în zona rurală nu prea se întâmplă”, spune primarul.
Dacă citim „criteriile pentru autorizarea, construcția, înscrierea/înregistrarea, controlul, exploatarea și întreținerea sistemelor individuale adecvate de colectare și epurare a apelor uzate”, probate prin HG 714/2022, vedem că peste tot e face referire la fosele septice „adecvate”, dar autoritățile de mediu susțin că în registru trebuie trecute și cele neadecvate, adică făcute de fiecare gospodar după cum a putut el.
„Se dorește intrarea în legalitate și a celor neconforme, pentru ca să nu mai existe fose sau puțuri absorbante neautorizate, să existe un control al apelor uzate pentru ca acestea să nu mai ajungă pe câmp, ci în stații de epurare”, explică Steluța Popescu, comisar șef al Gărzii de Mediu Constanța.
Doar că la sate fose septice conforme pot avea doar instituțiile publice sau diferite persoane fizice și juridice care au ridicat în ultimii ani construcții, iar obținerea autorizațiilor de construire au presupus un proiect inclusiv în zona aceasta.
„Ce facem cu cele care nu sunt conforme? Cum fac eu expertiza în cazul celor conforme sau nu? Eu o să spun în registru doar fosele conforme”, adaugă primarul comunei Jurilovca.
Legea ar trebui sa fie clara, nu?

#92
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001
Este firesc sa se faca o evidenta a foselor, desi e la mintea cocosului, unde nu e canalizare e fosa.
Probabil se vor cere bani de la UE sa se puna canalizare peste tot, ceea ce este normalitate. Orice om intreg la minte se conecteaza la canalizare daca are posibilitate (adica trece teava prin fata casei).

#93
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdon_King, on 26 octombrie 2022 - 16:28, said:

Orice om intreg la minte se conecteaza la canalizare daca are posibilitate (adica trece teava prin fata casei).
La ce fel de canalizari se construiesc......eu as fi reticent.

#94
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

View Postdon_King, on 26 octombrie 2022 - 16:28, said:

Este firesc sa se faca o evidenta a foselor, desi e la mintea cocosului, unde nu e canalizare e fosa.
Probabil se vor cere bani de la UE sa se puna canalizare peste tot, ceea ce este normalitate. Orice om intreg la minte se conecteaza la canalizare daca are posibilitate (adica trece teava prin fata casei).
Al meu primar a avut contract semnat cu fonduri europene pentru apa si canal si a renuntat. Pe langa ca are o gramada de probleme legale a preferat sa nu se mai complice.
Si s-a bagat intr-un proiect mai mare facut de operatorul de apa si canal judetean... care o sa inceapa candva... de vreo 3-4 ani ne tot zic ca acusi...

Edited by petman, 26 October 2022 - 17:00.


#95
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View Postdon_King, on 26 octombrie 2022 - 16:28, said:

[...]Orice om intreg la minte se conecteaza la canalizare daca are posibilitate (adica trece teava prin fata casei).

Corect Posted Image dar tinand cont cum au scris o lege simpla pentru un recensamant al foselor, ma indoiesc. La bunica-mea, in Negru Voda, Ceasca a facut canalizarea, dar doar pe o parte strazii (l-a intrerupt lovilutia) - din pacata, in partea opusa fata de curtea bunicii. Din 89 pana acum nu s-a urnit nimic pe frontul asta Posted Image

In schimb, cei de la Constanta s-au descurcat ok-ish cu formularul. Am ramas surprins pentru ca ii stiam campioni la complicat lucrurile. Dar surpriza! Formular de 2 pagini, simplu si nu cere nici o hartie :)

Edited by Quoriah, 26 October 2022 - 17:09.


#96
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
Sa presupunem ca am doar o groapa in fundul curtii. Ce fac? Declar ceva?

#97
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si WC-ul din fundul curtii s-ar vrea declarat.

#98
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
La mine in sat se cere contract cu firma de vidanjare. Pentru un contract se plătește 200 de lei. Doar pentru contract. Dacă vrei și vidanjare,  prețul este dublu.

#99
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
V-ati declarat fosele? Nu stiu de unde scot ei termenul de 30 oct 2022, cand pt cele existente e 6 luni de la intrarea in vigoare a legii. 6 luni din 27 mai rezulta 27 noiembrie

#100
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

View Postcristobob, on 26 octombrie 2022 - 18:52, said:

La mine in sat se cere contract cu firma de vidanjare. Pentru un contract se plătește 200 de lei. Doar pentru contract. Dacă vrei și vidanjare,  prețul este dublu.

pretul ptr vidanjare ("Daca vrei si vidanjare, pretul este dublu" ) este ptr cat de des vin la vidanjare si ce capacitate vidanjeaza? Adica Daca platesc 400ron/an si ei vin la 3-6luni sa-mi vidanjeze fosa de 3.5mc... ptr mine e ok :-)  Dar ma indoiesc.

#101
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststefan0011, on 31 octombrie 2022 - 12:06, said:

V-ati declarat fosele? Nu stiu de unde scot ei termenul de 30 oct 2022, cand pt cele existente e 6 luni de la intrarea in vigoare a legii. 6 luni din 27 mai rezulta 27 noiembrie
Sunt mai multe termene.
3 luni pentru infiintarea registrelor.
4 luni pentru fosele puse in functiune dupa 27 mai.
6 luni pentru fosele construite inainte de 27 mai.

#102
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
da, asa e, eu l-am luat in calcul pe cel la care ma incadrez eu, 6 luni. De unde asta cu 30 oct, si la radio si pe site-uri l-am vazut, in lege nu?

#103
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postl_stoian79, on 31 octombrie 2022 - 14:33, said:


pretul ptr vidanjare ("Daca vrei si vidanjare, pretul este dublu" ) este ptr cat de des vin la vidanjare si ce capacitate vidanjeaza? Adica Daca platesc 400ron/an si ei vin la 3-6luni sa-mi vidanjeze fosa de 3.5mc... ptr mine e ok :-)  Dar ma indoiesc.
Contractul, din cate am înțeles, este pe termen nelimitat.
Evident este vorba de o sigura vidanjare în acest pret.

#104
ryanad2

ryanad2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.01.2005
Cu privire la vidanjare, daca de exemplu localitatea nu are un astfel de serviciu (cum e cazul meu), nu e sigur ca esti obligat sa faci contract cu o firma dintr-o alta localitate. Normal ar fi ca in acest caz persoanele fizice sa aiba prin intermediul primariei un astfel de contract, mai mult sau mai putin echivalent cu colectarea gunoiului.

#105
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postryanad2, on 02 noiembrie 2022 - 14:01, said:

Cu privire la vidanjare, daca de exemplu localitatea nu are un astfel de serviciu (cum e cazul meu), nu e sigur ca esti obligat sa faci contract cu o firma dintr-o alta localitate.
Asta e o problema pe care foarte primaria respectiva o poate rezolva. Cazul localității mele "de bastina" este asemănător. Sunt curios ce se va hotărâri.

#106
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcristobob, on 02 noiembrie 2022 - 18:25, said:

Asta e o problema pe care foarte primaria respectiva o poate rezolva.
Nu mai pot edita:

Asta e o problema pe care DOAR primaria respectiva o poate rezolva

#107
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006

View PostBloodRa, on 18 octombrie 2022 - 08:16, said:

Asta este normal la noi, să așteptăm să ne impună alții să ne civilizăm.
Să ne uităm cu jind "dincolo", dar să alegem să facem doar ce ne convine.
Realitatea e că legea nu vânează fose septice, ci pe cei care nu le au.
cred ca ii vaneaza si pe cei care le au si pe cei care nu le au. vin curand amenzile si taxele obligatorii ca sa ne determine sa renuntam la tot ce avem...

#108
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,597
  • Înscris: 11.03.2006

View Postfreenet363636, on 10 noiembrie 2022 - 20:42, said:

cred ca ii vaneaza si pe cei care le au si pe cei care nu le au. vin curand amenzile si taxele obligatorii ca sa ne determine sa renuntam la tot ce avem...

Cred ca Bill Gates e amestecat in afacerea asta cu fosele, ca a vazut ca nu i-a mers cu 5G, cu vaccinul si nici cu cardurile. Singurul lucru pe care il are fiecare rupt de la tara e groapa din fundul curtii.

N-au cum sa dea amenzi la jumate de tara, cea care voteaza cu PSD. Cred ca au angajamente fata de UE si se prefac ocupati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate