Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Inregistrare fosa septica fara autorizatie la primarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#55
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

 Melteanu, on 18 octombrie 2022 - 20:52, said:

Simplu.Pentru ca poti.Pe ala ce se spala la cismea sau unde poate nu il prinzi in flagrant.Pe cel cu fosa insa il incadrezi clar si nu poate sa ascunda fosa.Pe cei ce nu au fose nu ii pot taxa pe saracie.Insa pe cei ce incearca sa traiasca civilizat trebuie sa le ia banii,ori prin posesia fosei ori prin racordare la canalizare,unde este disponibila.


pai pe principiu asta...nu ma duc la primarie, nu declar nimic, rezulta ca is sarac, deci nu ma pot taxa... merge? Adica aia de la primarie oricum habar n-au ce naiba e trecut in autorizatia de constructie, deci poti sa ai pe acolo si bloc trecut, nu conteaza (cel putin pe la sate), deci eu nu am fosa, cum pot sa demonstreze ca eu deversez nu stiu unde? poate adun in galeata si duc in oras. Ma indoiesc sincer ca vor cere mandat/decizie sa poata sa intre sa imi faca "perchezitie" dupa fosa prin ograda... altfel... "nu se egzista", nu are nimeni ce sa caute la mine in casa/curte ca sa vada ce rahat de fosa am sau nu am

Edited by l_stoian79, 18 October 2022 - 21:01.


#56
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Cel mai probabil va fi o taxa anuala indiferent daca ai fosa sau nu, platita odata cu impozitul.

#57
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

 modoran, on 18 octombrie 2022 - 21:28, said:

Cel mai probabil va fi o taxa anuala indiferent daca ai fosa sau nu, platita odata cu impozitul.

pai si nu era ok sa zica asa direct in lege... "dragi fraieri..scuze cetateni... in zonele fara canalizare, se va plati X RON in plus la impozit, care este taxa pe hazna, taxa se va elimina atunci cand va veti racorda la servicii de canalizare" .
Nu, in Romania trebuie sa re-autorizezi o groapa cu cacat, sa trebuiasca sa mergi la firme/institutii sa dai bani spaga sa iti dea niste hartii cum ca respectiva groapa este conform cu normele...europene? ca o re-autorizare cam asta inseamna in cazul de fata, ii faci acte si o aduci in parametri daca nu e deja. Despre adus in parametri deja am stabilit ca nu se poate tehnic fara o investitie mare si uneori nu e posibil din lipsa de spatiu, asa ca doar dam o spaga mascata ptr niste hartii.

#58
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Interpretați greșit. Legea este pur și simplu un studiu al canalizării in Romania. In urma acestuia vom accesa, mai mult ca sigur, mult mai multe fonduri europene ca să ne punem la punct, și, cu această problemă.
In plus e forma cea mai simplă să îi prindă pe cei care vidanjează fără forme legale și care deversează cine știe unde.

#59
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Fondurile europene se accesează de către autoritățile locale, județene sau naționale în funcție de cât de ușor se pot fura bani din proiectul respectiv. Nu au nici o legătură cu necesitățile reale.

 Adm, on 17 octombrie 2022 - 20:12, said:



Ideea de fosa septica nu e noua, doar ca acum exista de cel putin dpoua feluri:

- vechi, cu pereti de beton si fund de pamant (apa teoretic se duce in pamant)
- noi, din plastic
  Si la alea de plastic apa tot în pământ merge.

Edited by PoeOvidiu, 19 October 2022 - 07:03.


#60
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Neatza.Intai vor lista cu posesorii de fose,apoi da lege cu taxarea.Stiu si ei ca deja se impute cu bancile si nu va mai construi nimeni nimic la care sa puna fosa.

#61
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu ii bag undeva. Casa de vacanta este intr-una din cele 2 comune ale judetului, care nu au nici macar apa curenta, dar canalizare. Prin urmare, nr. de case este egal sau mai mic cu numarul de fose. Iar daca cineva isi inchipuie ca ar fi ecologice se inseala.
Prin urmare, despre ce vorbim?

#62
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Am cumpărat terenul în 2007 într-o comună de lângă orașul capitală de județ. Când am luat autorizația de construire mă amenința primarul (același și acum, nu intrăm în amănunte de ce a rămas încă în funcție) că până mă mut eu (1-2 ani) sigur este apă și canal și nu are rost să mă complic cu fântână și fosă.
15 ani mai târziu ... tot la fântână și fosă am rămas și tot cu proiectele de apa și canal ne amenință.
Eu nu declar nimic (desi am în autorizația de construire bazin vidanjabil - și este făcut cu fund betonat, cu câmp de drenaj, etc - de vreo 30mc cred ca e, 2 camere, etc) și aștept să văd ce se întâmplă. Să-mi pună la dispoziție rețeaua de apă și canalizare și mă branșez imediat.

#63
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Fosa cu drenaj lasa trecerea in sol prin drenaj,deci e apa de gura.Fosa fara drenaj o golesti lunar,te costa exorbitant.Apoi vor sa ia proba din lichidul ce se dreneaza,va rezulta nepotrivit pentru deversare in sol.Singura solutie ar fi ecologic vorbind sa folosim exclusiv detergenti ecologici,ce nu polueaza.

#64
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006

 adip1962, on 19 octombrie 2022 - 07:30, said:

Eu ii bag undeva. Casa de vacanta este intr-una din cele 2 comune ale judetului, care nu au nici macar apa curenta, dar canalizare. Prin urmare, nr. de case este egal sau mai mic cu numarul de fose. Iar daca cineva isi inchipuie ca ar fi ecologice se inseala.
Prin urmare, despre ce vorbim?
Corect.Asa este si in Lazu ,Constanta.Mii de case,nici una nu are canalizare,la 1km de Constanta!!!!! Primarul are firma de vidanjare ,si ia 50 % de la cetatean  si 50%  participa primaria .la taxa.Deci pot sa-i treaca automat pe toti proprietarii in lista,

#65
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Am urmarit toata discutia dar as vrea sa expun si cazul meu. Se da un lot de teren oarecare, intr-o comuna foarte aproape de capitala, pe care un domn constructor a construit cateva case in 2019-2021. La momentul contructiei, dansul a decis ca fosa sa fie comuna pentru toate casele si sa fie amplasata pe drumul de acces. Fosa e destul de mare, cu dren, etc...
In 2021 cand am cumparat casa (toti am cumparat cam in aceeasi perioada) drumul a fost donat catre primarie si acceptat de aceasta. (pile la primarie, consilieri constructori, fini/nasi, etc.) Ce facem noi in aceasta situatie? Primaria a acceptat drumul dar nu cred ca verificat cineva (sa vada daca are canalizare, asfalt, stalpi de iluminat, etc - din fericire e drum betonat cu stalpi de iluminat pusi de contructor).
Daca ne hotaram sa declaram fosa, cine face asta? Toti vecinii, doar unul singur? Daca primariei nu-i convine ca e o fosa sub un drum public, care ar fi consecintele pentru noi?
Rationamentul contructorului a fost bun la momentul respectiv, fosa e la intrare pe strada, iar toate casele sunt racordate la fosa prin tevi, asa ca in momentul in care ar veni canalizarea (termen maxim 2024, se lucreaza deja in toata comuna), nu trebuie excavata strada ci doar racordata canalizare centralizata la teava din capatul strazii. Cu apa e la fel, suntem toti pe un singur put si retea de apa pe toata strada.

#66
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 billyboy, on 19 octombrie 2022 - 18:57, said:

Daca ne hotaram sa declaram fosa, cine face asta? Toti vecinii, doar unul singur?
Probabil ca ar trebui sa va constituiti intr-o asociatie de proprietari, iar asociatia sa declare.
Daca drumul a fost cedat impreuna cu fosa, atunci Primaria e responsabila.
Voi stiti cine e proprietarul legal al acelei fose.

#67
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
In contractul de donatie semnat de proprietarii terenului (erau 3 PJ la vremea respectiva) pentru terenul de 776 mp, cu destinatie "drum de acces" nu e specificat ca pe acesta e fosa septica cu dren ce deserveste cele 5 case care folosesc drumul.
Cum spuneam, primaria a acceptat drumul print-o hotarare de consiliu local si cel mai probabil fara aiba habar de aceasta fosa.

#68
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Art 5
(4) Pentru dezvoltările imobiliare ale unor ansambluri de locuințe unde este necesară instalarea de sisteme individuale adecvate, obligația de obținere a avizului și autorizației de gospodărire a apelor este în sarcina dezvoltatorului și/sau a deținătorului sistemului.
https://legislatie.j...mentAfis/255779

Si/sau ala face toti banii :)

#69
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007
.

Edited by attila24nagy, 20 October 2022 - 09:34.


#70
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Primaria mea a avut o initiativa buna, a pus la dispozitie platforma online pt inscrierea foselor.
Bineinteles ca nu putea sa fie totul perfect: iti cer sa descrii cum faci epurarea apelor uzate si cum monitorizezi calitatea apei Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   63.41K   51 downloads


#71
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019
Citind pe aici eu vad ca lumea intelege mai mult decat e scris in legislatie:

CRITERII din 26 mai 2022
pentru autorizarea, construcția, înscrierea/înregistrarea, controlul, exploatarea și întreținerea sistemelor individuale adecvate de colectare și epurare a apelor uzate

Deci se refera numai la sistemele individuale adecvate, asa cum sunt ele definite in lege, vezi in poza paragraful aj):

Deci ordinul nu a fost dat ca sa poata dupa aia agentul de mediu sa mearga sa-i amendeze pe lelea Floare si badea Petre ca n-au fosa autorizata de Apele Romane.

Si e logic (in mintea mea) ca cine se duce sa se inscrie la primarie are un sistem individual adecvat, deci va fi cu usurinta in stare sa intocmeasca dupa aia documentatia ceruta si sa fie autorizat. Mai departe categoria asta va fi (probabil) scoasa din calculul necesarului de investitii in canalizare, ca ei sunt deja adecvati. Posted Image

Eu unul de exemplu, care am o fosa diy, stiu ca nu este adecvata (asa ca stiu ca nu ma incadrez in ceea ce se cere in hotarire si criteriile aferente), deci n-o sa-mi pierd vremea pe la primarie.

Attached Files



#72
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 21.01.2013
Interesant punct de vedere....asa sa fie?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate