Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Inregistrare fosa septica fara autorizatie la primarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#109
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pana la urma este cineva care si-a inregistrat fosa la primarie?
Pentru ca am impresia ca in fapt scopul nu este canalizarea, ci asigurarea de fonduri pentru firmele "primariilor".
Sa o luam logic:
La oras, incalzire centralizata
- repartitoare obligatorii / inregistrare cu citire NUMAI prin radio - firmele lor de repartitoare si de citire - cum dracului caldura la pausal (contor pe bloc si impartirea pe apartamente) costa la jumatate, nu stiu
La oras si la sat:
- abonamente obligatorii pentru gunoi (stai, nu stai la adresa)
urmeaza, numai la sat:
- abonamente obligatorii de vidanjare (stai, nu stai la adresa)
Dupa parerea mea, asta este scopul.

#110
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Da, o gramada si-au declarat fosa la primarie.
Sper ca nu e cineva care sa creada ca in secolul XXI e OK sa arunci rahatul in ape curgatoare sau in panza freatica. Situatia nu e normala.
Sa termine canalizarea si dupa aia sa dea amenzi pana la cer.

#111
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Canalizarea la sat este ca sistemul de autostrazi. O himera...
Majoritatea au wc-ul in curte (statistica oficiala: 60%). Ii muta dupa umplere...
O minoritate au fose, ca si-au permis case noi (in ultimii 30 de ani) si au toalete in case. Poate un sfert din aceste case sunt de vacanta. Poate mai putin.
Cred ca sub 5% din sate au canalizare.
In satele romanesti nu e trasa nici macar apa... Iar in cazurile in care este trasa nu e potabila! https://recorder.ro/...ei-contaminate/
Stiti cum este chestia asta? Dupa ce am infectat si continuam sa infectam panza freatica din toata Europa cu azotati, acum ne este frica sa ingrasam pamantul cu rahat. Exagerez, dar nu va inchipuiti cumva ca toate astea-s pentru canalizarea completa si ecologizarea tarii. Pentru ca nu-s. Ar insemna sa avem conducatori cinstiti si patrioti.

#112
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
Si eu sunt de parere ca scopul este de a asigura venituri imense firmelor de vidanjare. Si nu vor veni amenzi...e mai simplu cu o taxa prin financiar, la primarie. Vom vedea.
Adica tu controlezi aruncarea corecta a dejectiilor numarand fosele? Sau era mai normal numarand si controland vidanjele?

Edited by blackiesasha, 11 November 2022 - 15:39.


#113
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 adip1962, on 11 noiembrie 2022 - 08:45, said:

Canalizarea la sat este ca sistemul de autostrazi. O himera...
Majoritatea au wc-ul in curte (statistica oficiala: 60%). Ii muta dupa umplere...
O minoritate au fose, ca si-au permis case noi (in ultimii 30 de ani) si au toalete in case. Poate un sfert din aceste case sunt de vacanta. Poate mai putin.
Cred ca sub 5% din sate au canalizare.
..

mai sunt sate cu canalizare noua, nu s-a racordat nici dreak ca.. e pe bani
nu s-au recordat nici la reteaua de apa din acelasi motiv, prefera sa care apa cu galeata de la fantana veche de 100 de ani si sa se vaiete ca nu au bani (evident cu telefonul in mana si 2 masini la poarta..).

Edited by aeon, 11 November 2022 - 16:23.


#114
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 blackiesasha, on 11 noiembrie 2022 - 15:38, said:

Sau era mai normal numarand si controland vidanjele?
Controland numai vidanjele pierzi crema: fosele cu dren, mult mai numeroase la constructiile din ultimii ani.

#115
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 aeon, on 11 noiembrie 2022 - 16:22, said:

mai sunt sate cu canalizare noua, nu s-a racordat nici dreak ca.. e pe bani
nu s-au recordat nici la reteaua de apa din acelasi motiv, prefera sa care apa cu galeata de la fantana veche de 100 de ani si sa se vaiete ca nu au bani (evident cu telefonul in mana si 2 masini la poarta..).

In cazurile alea sa dea amenzi.
La noi e trasa canalizarea si apa de vreo 2 ani, dar nu ne branseaza. Au furat vreun milion de EUR, e ancheta, toti stiu si nimeni nu stie ce se intampla.
Dar am auzit oameni spunand ca oricum nu se branseaza. Cred ca legal e obligatoriu sa te bransezi la canalizare, atunci cand exista.

#116
mircea1741010

mircea1741010

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2021
Si nu cam acelasi lucru-i fosa cu dren sau una din beton neetansa? Adica este o diferenta. Aia cu dren este din plastic ecologic.De fapt din fibra de sticla.

#117
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Romanii sau obisnuit sa numeasca ‘’fosa’’ orice groapa in care dirijezi scurgerile din casa dar e o diferenta considerabila intre o fosa si groapa cu pereti betonati.

In fosa apa stationeaza mai multe zile, timp in care materia organica si o parte dintre chimicale sunt descompuse de bacteriile din fosa. Din fosa apa, relativ curatica, ajunge in zona superficiala a solului.

In groapa cu pereti betonati apa din baie, cu tot ce cara ea, ajunge direct in sol la o adancime mai mare, in panza freatica sau aproape de ea.

#118
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013

 crocko.dilul, on 14 noiembrie 2022 - 08:29, said:


Controland numai vidanjele pierzi crema: fosele cu dren, mult mai numeroase la constructiile din ultimii ani.
Si cam cum vor identifica fosele cu dren de restul?
Si chiar asa...daca voi declara fosa care e cu dren bineinteles, sa o declar simpla sau cu dren?

#119
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 blue_marlin, on 14 noiembrie 2022 - 14:46, said:

In groapa cu pereti betonati apa din baie, cu tot ce cara ea, ajunge direct in sol la o adancime mai mare, in panza freatica sau aproape de ea.
Aia se cheamă hazna și nu o vei autoriza in veci
In bazinul vidanjabil construit în întregime din beton, ce bagi aia scoți cu vidanja, lichid sau solid

 blackiesasha, on 14 noiembrie 2022 - 18:02, said:


Si cam cum vor identifica fosele cu dren de restul?
Si chiar asa...daca voi declara fosa care e cu dren bineinteles, sa o declar simpla sau cu dren?
In general fosele cu dren au volume mici.
Dacă o declari cu dren ar trebui sa aduci o hârtie de pe la Mediu, dacă nu o ai deja, și anual rezultatul unui foraj care sa ateste că e in parametri......
Nu am citit exact că nu m-a interesat.

Eu am zis că aștept să vina din poartă în poartă. Atâta vreme cât localitatea nu are canalizare este evident că fiecare trebuie sa declare ceva. Și mai vedem

#120
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu am declarat-o civilizat prin completarea unui formular si trimiterea pe email. Imediat mi s-a intors cu stampila de inregistrare.
Dar, da. Asa cum este redactat formularul este doar pentru a mai lua niste bani.
Tare-s curios ce-o sa fie... eu am fosa la 44 m de gard/strada. Nicio sansa sa te poti apropia cu vidanja mai aproape. In plus, nu am domiliciul acolo.

#121
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Asta este la mine in comuna unde am casa la tara. Comuna are canalizare (nu stiu daca pe toate strazile e functionala). La mine in sat canalizarea nu e finalizata si nu e inca functionala. Eu am deja canalizare pe strada si bransamente (am doua) dar inca nu sunt legat la ea canalizarea nefiind functionala. Canalizarea comunei este legata la o statie de epurare moderna care deserveste toata zona (mai multe orase si comune). Foarte multe gospodarii din sat isi vidanjeaza si acum WC-ul din curte si fosele septice deja de mai multi ani, ca nu costa mult (200 lei vidanjarea). Problema e ca majoritatea nu le au etanse si acum primaria îi va obliga sa le etanseze si daca nu vor renunta la ele,  si îi va obliga sa le lege la canalizare (sa le faca cu evacuare) odata cu intrarea in functie a canalizarii

Edited by AlexD2, 19 November 2022 - 20:10.


#122
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Ne c….m de mii de ani pe pamant beleaua cea mare sunt chimicalele ce le folosim in bucatarie si baie, cu alea otravim apa nu ca te p si c pe unde apuci.

#123
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Exista si detergenti biologici ce nu dauneaza.Problema e ca legea nu ofera aceasta posibilitate.

#124
degette

degette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.12.2007
Păi o O fosă septică este și wc-ul din fundul curții pe acela când înregistrăm la primărie?

#125
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Conform legii, ar trebui și ăla declarat. Nu doar fosele.

In principiu, oriunde nu este canalizare, se poate presupune că exista minim un WC in fundul curții in fiecare gospodărie unde locuiește cineva.

Că unii au mai mult decât un WC, fosa / statie de epurare, e altceva... dar minimul asta e, WC-ul din fundul curții.

Edited by Quoriah, 27 November 2022 - 21:23.


#126
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019

 Quoriah, on 27 noiembrie 2022 - 21:23, said:

Conform legii, ar trebui și ăla declarat. Nu doar fosele.

Unde anume in lege zice ca trebuie sa-l declari si pe ala?

Se asimileaza cumva cu un sistem individual adecvat de colectare si epurare a apelor uzate, asa cum se precizeaza in lege?

Crezi ca Ministerul Mediului si cei de la Apele Romane ar putea da un aviz favorabil de functionare WC-ului din fundul curtii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate