Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Inregistrare fosa septica fara autorizatie la primarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#127
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Ti-ai raspuns singur la intrebarea daca e nevoie sa fie declarate inclusiv WC-urile din fundul curtii.

Hotararea Guvernului se numeste "privind aprobarea criteriilor pentru autorizarea, construcția, înscrierea/înregistrarea, controlul și exploatarea și întreținerea sistemelor individuale adecvate de colectare și epurare ape uzate".

Capitolul III detaliaza "Înscrierea/înregistrarea sistemelor individuale adecvate". In buna traditie a guvernantilor nostri, legea e scrisa cu picioarele si introduce mai multa confuzie decat explicatii clare.

Pana la urma, WC-ul din fundul curtii este un sistem de colectare a 'apelor uzate", macar o parte din ele :))) Si, bineinteles, nu se poate autoriza asa ceva. Abia astept sa vina aia de la primarie si Gospodarirea apelor sa verifice "proiectul tehnic" al WC-ul din fundu' curtii, conform legii.

Macar sa ii ia taranii la alergat cu furca :)

"Sistemul adecvat de colectare si epurare ape uzate" mai rau incurca, pentru ca este ambiguu si nu se explica nicaieri in lege ce inseamna adecvat. Adica o vor drege din condei fix cum le pica lor mai bine. De asta si imi doresc sa ii fugareasca lumea cu furcile.

#128
mircea1741010

mircea1741010

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2021
Bun. Ai fosa. Neconforma. O declari la primarie. Nu o va autoriza nimeni. Ce faci? Te cPosted Image Posted Image ci la primarie?
La mine pe strada am canalizare la 30-40 de metri. La doua case de mine. Primaria nu extinde reteaua de apa-canal pt ca nu vrea. Cand am finalizat actele dupa constructie, pe documentul oficial al primariei am declarat ca am fosa septica. Nu am precizat de care. Pot sa ma amendeze daca nu o redeclar dupa ultima lege? Eu am declarat fosa.Fara autorizatie de construire pt fosa, in anul 2013.
Si am platit taxa de dare in folosinta mai mica, nefiind racordat la reteaua de canalizare pt ca nu se poate. In Oradea.

#129
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Nu o sa faca niciun primar scandal... cel putin pina in 2024 dupa alegeri. Ca doar nu vor sa rascoleasca rahatu fix inainte de alegeri si sa piarda alegerile.
Inca zic ca e o alta lista care va duce la nimic.... ca multe altele.

#130
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View Postmircea1741010, on 28 noiembrie 2022 - 12:53, said:

Bun. Ai fosa. Neconforma. O declari la primarie. Nu o va autoriza nimeni. Ce faci? Te cPosted Image Posted Image ci la primarie?
La mine pe strada am canalizare la 30-40 de metri. La doua case de mine. Primaria nu extinde reteaua de apa-canal pt ca nu vrea. Cand am finalizat actele dupa constructie, pe documentul oficial al primariei am declarat ca am fosa septica. Nu am precizat de care. Pot sa ma amendeze daca nu o redeclar dupa ultima lege? Eu am declarat fosa.Fara autorizatie de construire pt fosa, in anul 2013.
Si am platit taxa de dare in folosinta mai mica, nefiind racordat la reteaua de canalizare pt ca nu se poate. In Oradea.
Pai obtii autorizatie de constructie si o faci conforma si apoi inchei un contract de vidanjare cu o firma autorizata. Sau o legi  la canalizare (o faci cu evacuare) daca se poate sapa si racorda, 30--40 m nu e un capat de tara .  Eu la casa de la tara am 40 de m de la casa pana la bransamentul de canalizare (care e la limita de proprietate), o sa fac santul si o sa bag canalizare ca n-am alternativa. Un utilaj in cateva ore e gata. Ce nu se poate cu utilaj o voi sapa manual. Am noroc ca terenul e putin in panta, o sapatura de 0,5 m adancime ajunge.

#131
mircea1741010

mircea1741010

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2021

View PostAlexD2, on 28 noiembrie 2022 - 19:19, said:

...o sa fac santul si o sa bag canalizare ca n-am alternativa. Un utilaj in cateva ore e gata. Ce nu se poate cu utilaj o voi sapa manual. Am noroc ca terenul e putin in panta, o sapatura de 0,5 m adancime ajunge.
Reteaua nu este la limita proprietatii. Daca era, ma conectam. Este la 2 case de mine, dar este prea la suprafata, nu pot sa fac conexiunea. Nu ar mai fi panta.Fosa este amplasata la un metru de strada.

#132
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 08.09.2019

View PostQuoriah, on 28 noiembrie 2022 - 11:55, said:

"Sistemul adecvat de colectare si epurare ape uzate" mai rau incurca, pentru ca este ambiguu si nu se explica nicaieri in lege ce inseamna adecvat. Adica o vor drege din condei fix cum le pica lor mai bine. De asta si imi doresc sa ii fugareasca lumea cu furcile.

Exista si definitia sistemelor adecvate, vezi mai jos (sau in poza din postul #71).

aj) sisteme individuale adecvate de colectare și epurare ape uzate - sisteme de colectare și epurare a apelor uzate care asigură un nivel de protecție a mediului corespunzător, similar cu cel al sistemelor publice centralizate de canalizare și epurare, și care îndeplinesc condițiile tehnice, de mediu și de reglementare conform standardizării și legislației specifice din domeniul apelor uzate și gospodăririi apelor.

#133
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View PostAlexD2, on 28 noiembrie 2022 - 19:19, said:

Pai obtii autorizatie de constructie si o faci conforma
Hehehehe......

#134
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

View PostEminescian, on 28 noiembrie 2022 - 21:27, said:


Exista si definitia sistemelor adecvate, vezi mai jos (sau in poza din postul #71).

aj) sisteme individuale adecvate de colectare și epurare ape uzate - sisteme de colectare și epurare a apelor uzate care asigură un nivel de protecție a mediului corespunzător, similar cu cel al sistemelor publice centralizate de canalizare și epurare, și care îndeplinesc condițiile tehnice, de mediu și de reglementare conform standardizării și legislației specifice din domeniul apelor uzate și gospodăririi apelor.
adica un fel de "sa fie bine ca sa nu fie rau" ..... am inteles...totul e clar acu.....

#135
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,214
  • Înscris: 11.03.2006
E vorba de ministatiile de epurare, sau cum le zice.
Celelalte, ca sunt gropi sau fose cu dren, nu sunt adecvate, desi termenul e discutabil. In tot cazul, Garda de Mediu poate sa amendeze pe oricine nu are statie de epurare.
As folosi legea asta doar impotriva celor care au canalizare si refuza sa se branseze la ea. Sa traga canalizare peste tot, sunt o multitudine de fonduri pentru asta. Care nu se pricep, sa lase pe altii.

Edited by cumparator, 01 December 2022 - 15:22.


#136
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019
Trebuie sa ai staie de epurare numai daca deversezi in sol/panza freatica sau in emisar (rau, parau, lac, etc.). Daca deversezi ceea ce iese din statie trebuie sa corespunda normelor de mediu. (exista legislatie pt asta). Daca nu deversezi fosa septica trebuie sa fie etansa (sa nu aiba scurgeri necontrolate) si poate fi legata la un sistem public de canalizare sau/si vidanjata de o firma autorizata.

#137
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcumparator, on 01 decembrie 2022 - 15:20, said:

Celelalte, ca sunt gropi sau fose cu dren, nu sunt adecvate, desi termenul e discutabil.
Nu sunt adecvate, dar pare ca tot trebuiesc inregistrate si cu obligatia sa devina adecvate intr-un anumit termen.

#138
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View Postpasilla, on 01 decembrie 2022 - 17:04, said:

Nu sunt adecvate, dar pare ca tot trebuiesc inregistrate si cu obligatia sa devina adecvate intr-un anumit termen.
Trebuie inregistrate pt obtinere autorizatie de constructie si facute adecvate. Abia apoi intra sub incidenta legii in discutie cu inregistrarea foselor septice.

#139
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Alex, este o prostie!
Oricine se duce azi sa-si ia o fosa ecologica nu are nevoie de nicio autorizatie de constructie pentru a o baga in pamant, daca are tevile trase afara din casa. Iarasi nu are nevoie de autorizatia nimanui sa duca prea-plinul unde vrea pe pamantul lui. Daca iese prea multa apa pe acolo, vecinul deranjat il poate cita in instanta, dar e greu de crezut ca se va ajunge vreodata acolo.
Pur si simplu, legea dupa care autorizatiile de constructie se elibereaza nu se refera la fosele ecologice si la gropile ce trebuiesc facute pentru ele. Verifica daca nu ma crezi.
Fosa mea nu e ecologica, in sensul ca e zidita. Acum zeci de ani... Ca folosesc bio-activatori, ca i-am facut un prea-plin la 6 m distanta... e alta discutie. Si oricum odata la cativa ani chem vidanja. Si pot chema de la o singura firma, respectiv de la cea care poate trage mizeria de la 50 m de poarta. Unde este fosa... Deci, despre ce vorbim?

Edited by adip1962, 01 December 2022 - 18:00.


#140
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadip1962, on 01 decembrie 2022 - 17:59, said:

Alex, este o prostie!
Oricine se duce azi sa-si ia o fosa ecologica nu are nevoie de nicio autorizatie de constructie pentru a o baga in pamant, daca are tevile trase afara din casa. Iarasi nu are nevoie de autorizatia nimanui sa duca prea-plinul unde vrea pe pamantul lui.
Avem:
HG 714/2022
Articolul 3
Sistemele individuale adecvate, indiferent de modul de epurare a apelor uzate, vor fi autorizate prin autorizația de construire emisă de autoritatea competentă, cu respectarea prevederilor art. 3 alin. (1) din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, republicată, cu modificările și completările ulterioare
.

Legea 50/1991
Articolul 3
(1) Construcțiile civile, industriale, agricole, cele pentru susținerea instalațiilor și utilajelor tehnologice, pentru infrastructură de orice fel sau de oricare altă natură se pot realiza numai cu respectarea autorizației de construire, precum și a reglementărilor privind proiectarea și executarea construcțiilor, pentru:
a) lucrări de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, reabilitare, schimbare de destinație sau de reparare a construcțiilor de orice fel, precum și a instalațiilor aferente acestora, cu excepția celor prevăzute la art. 11
;

HG 714/2022
Articolul 28
În termen de un an de la intrarea în vigoare a hotărârii Guvernului de aprobare a prezentelor criterii, deținătorii de sisteme individuale care epurează apele uzate și descarcă apele uzate epurate direct sau indirect în corpurile de apă de suprafață sau subterane, în condițiile art. 16 alin. (1) lit. d^1) din Legea nr. 107/1996, cu modificările și completările ulterioare, au obligația obținerii autorizației de gospodărire a apelor.



Legea 107/96
Articolul 16
(1) Pentru protecția resurselor de apă, se interzic:

d^1) evacuarea de ape uzate epurate și/sau neepurate în apele subterane sau pe terenuri, cu excepția folosirii apelor uzate epurate corespunzător, cu respectarea indicatorilor de calitate la evacuare prevăzuți în Hotărârea Guvernului nr. 188/2002 pentru aprobarea unor norme privind condițiile de descărcare în mediul acvatic a apelor uzate, cu modificările și completările ulterioare, pentru irigații, în baza unui studiu și cu condiția monitorizării acestor ape;

#141
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View Postadip1962, on 01 decembrie 2022 - 17:59, said:

Alex, este o prostie!
Oricine se duce azi sa-si ia o fosa ecologica nu are nevoie de nicio autorizatie de constructie pentru a o baga in pamant, daca are tevile trase afara din casa. Iarasi nu are nevoie de autorizatia nimanui sa duca prea-plinul unde vrea pe pamantul lui. Daca iese prea multa apa pe acolo, vecinul deranjat il poate cita in instanta, dar e greu de crezut ca se va ajunge vreodata acolo.
Pur si simplu, legea dupa care autorizatiile de constructie se elibereaza nu se refera la fosele ecologice si la gropile ce trebuiesc facute pentru ele. Verifica daca nu ma crezi.
Fosa mea nu e ecologica, in sensul ca e zidita. Acum zeci de ani... Ca folosesc bio-activatori, ca i-am facut un prea-plin la 6 m distanta... e alta discutie. Si oricum odata la cativa ani chem vidanja. Si pot chema de la o singura firma, respectiv de la cea care poate trage mizeria de la 50 m de poarta. Unde este fosa... Deci, despre ce vorbim?
Fosele alea sunt ecologice doar daca sunt fara evacuare, daca sunt legate la o retea publica de canalizare sau daca sunt folosite exclusiv pt apele pluviale.

#142
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am trecut doua case ca fiind "nelocuite" cu "sistem improvizat". Respectivul functionar public mi-a zis ca "merge si asa" 2-3 ani pana se hotarasc ce vor.
O spun pt cine nu stie cum s-o scoata la cap cu vreun primar mai nebun.

#143
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostAlexD2, on 01 decembrie 2022 - 19:31, said:

Fosele alea sunt ecologice doar daca sunt fara evacuare, daca sunt legate la o retea publica de canalizare sau daca sunt folosite exclusiv pt apele pluviale.
Fosele alea au 2 sau 3 camere si sunt ecologice numai daca folosesti bioactivatori. Dupa ce se realizeaza circuitul, rezulta o apa, cu care poti lejer sa stropesti gazonul, via sau livada. Nu miroase, e curata, dar nu e potabila. Primele doua camere trebuie vidanjate periodic, functie de nr. de persoane care folosesc instalatia sanitara. De regula, la cativa ani.
Mai mult, cand cumperi fosa, primesti si documentele la care faci referire, iar unele firme iti asigura, contra cost evident, si montajul.

Edited by adip1962, 02 December 2022 - 08:04.


#144
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019
Da analize ca sa vezi daca ce iese din fosa ta corespunde normelor din HG 188/2002 iti face cineva ?. Sigur asta e o intrebare retorica. Adip fosele alea asa zis ecologice si alte sisteme gen statii de epurare modulare, sunt o mare teapa. Imi spunea mai demult o colega de la Apele Romane ca din astfel de statii iese apa mai proasta decat intra (sigur cu ghilimelele de rigoare). Daca epurararea ar fi asa de simpla problema poluarii solului si raurilor patriei ar fi de mult rezolvata, ca sunt pline kaflandurile si cosurile romanilor cu chimicale care ajung in ele. Din pacate stam foarte prost la acest capitol si apele noastre sunt vai de mama lor, ca foarte multe tone de detergenti si alte din astea se varsa neepurate in rauri. Adip eu am vazut mai multe statii de epurare moderne, unele de-a dreptul impresionante, dar alea sunt o adevarata uzina, nu trei tucale in care bagi tu ceva care face ca rahatul tau sa nu mai semene cu ce se varsa in ele. Eu nu zic ca fosele astea "ecologice" nu sunt un pas inainte, dar unul foarte mic, departe de realitatile din ziua de azi. Este o adevarata crima ce se intampla in special in zonele montane unde s-a umplut de pensiuni fara sisteme de canalizare si epurare adevarate, cu asa numite fose ecologice si pseudo statii de epurare, care au distrus paraiele de munte, plamanul raurilor noastre.
Ca unul care am ceva cunostinte in domeniu solutia este una singura. O retea de statii de epurare  moderne astfel facute incat  sa preia canalizarile din zone mari. Toata acesta retea trebuie gandita pe cursuri de apa astfel incat scurgerile sa se realizeze cu preponderenta gravitational si deversarile in sol si in rauri de ape neepurate sa fie eliminate. Si la finalul fiecarei astfel de statii de epurare trebuie facute doua lagune (asa zise de epurare secundara) prima cu vegetatie si a doua populata cu pesti si data in administrare la asociatiile de pescari. Nu mai trebuie efectuate prea multe analize (de multe ori matrasite), cand mor pesti se vede imediat ca exista o problema cu statia.
Legislatia asta cu fosele septice este un pas inainte, depinde de fiecare si de primarul din localitatea respectiva cum va profita de ea si o va aplica pt a face un pas spre civilizatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate