Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inregistrare fosa septica fara autorizatie la primarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#145
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View Postadip1962, on 01 decembrie 2022 - 17:59, said:

Oricine se duce azi sa-si ia o fosa ecologica nu are nevoie de nicio autorizatie de constructie pentru a o baga in pamant, daca are tevile trase afara din casa. Iarasi nu are nevoie de autorizatia nimanui sa duca prea-plinul unde vrea pe pamantul lui. Daca iese prea multa apa pe acolo, vecinul deranjat il poate cita in instanta, dar e greu de crezut ca se va ajunge vreodata acolo.
Pur si simplu, legea dupa care autorizatiile de constructie se elibereaza nu se refera la fosele ecologice si la gropile ce trebuiesc facute pentru ele. Verifica daca nu ma crezi.
Fosa mea nu e ecologica, in sensul ca e zidita. Acum zeci de ani... Ca folosesc bio-activatori, ca i-am facut un prea-plin la 6 m distanta... e alta discutie. Si oricum odata la cativa ani chem vidanja. Si pot chema de la o singura firma, respectiv de la cea care poate trage mizeria de la 50 m de poarta. Unde este fosa... Deci, despre ce vorbim?

Te inseli. Atat montajul unei fose certificate cat si constructia unei fose zidite se fac in baza unei autorizatii de constructie. Eu am asa ceva, casa construita in 2018, constructia fosei este mentionata in autorizatie, locul este marcat pe plan etc. Orice constructie definitiva, subterana sau supraterana, este supusa autorizarii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate