Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inregistrare fosa septica fara autorizatie la primarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#73
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View PostEminescian, on 20 octombrie 2022 - 10:49, said:

... are un sistem individual adecvat, deci va fi cu usurinta in stare sa intocmeasca dupa aia documentatia ceruta si sa fie autorizat. ..
Da-da, si marmota...

#74
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
Nici pe departe, scopul este ca toate sistemele de colectare si/sau epurare sa fie inregistrate si ulterior sa fie autorizate, controlate, eventual taxate etc.

#75
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Aceeasi tampenie ca sa nu munceasca cumva bugetarii de pe la mediu, ape, primarii, etc.
Cum aflu unde sunt fose este simplu.
Este canalizare in acea localitate?
Nu - atunci toti au fose, nu mai declara nimeni nimic. Si punem dracului mana pe pix si lopata sa facem sa fie canalizare.
DA, ai 2 variante
1. este acoperita localitatea complet de canalizare - atunci declara doar cei care nu sunt racordati si ii gasesc pe aia neracordati de la alta chestie a statului (adica operatorul zonal de apa si canal care are evidenta, cred/sper).
2. nu este acoperita complet de canalizare - scoatem lista strazilor acoperite si mergem la punctul 1 iar cei care nu sunt in punctul 1 ii lasam in pace.

Dar, e mai simplu sa punem oamenii sa faca ce nu au chef aia de la stat.
Fac o comparatie intre ce se intampla cu firmele care declara ambalaje introduse pe piata care declara lunar la AFM dar o data pe an se trezeste si ANPM sa ceara o situatie generala pe anul anterior intr-o alta aplicatie informatica. Cand, foarte simplu, ar putea sa obtina datele de la AFM.

#76
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.09.2019

View PostMirceaDWC, on 20 octombrie 2022 - 11:27, said:

Nici pe departe, scopul este ca toate sistemele de colectare si/sau epurare sa fie inregistrate si ulterior sa fie autorizate, controlate, eventual taxate etc.

Esti in eroare, de unde stii tu scopul? Unde ai citit tu ca toate sistemele de colectare si/sau epurare sa fie inregistrate?

Legislatia e clara, spune exact la ce se refera, si da exact definitia, daca stii sa cauti:

La ce se refera e mai jos (mie mi se pare suficient de clar):

ARTICOL UNIC Se aprobă Criteriile pentru autorizarea, construcția, înscrierea/înregistrarea, controlul, exploatarea și întreținerea sistemelor individuale adecvate de colectare și epurare a apelor uzate, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

Definitia e data in OUG 144 din 30.12.2021:

aj) sisteme individuale adecvate de colectare și epurare ape uzate - sisteme de colectare și epurare a apelor uzate care asigură un nivel de protecție a mediului corespunzător, similar cu cel al sistemelor publice centralizate de canalizare și epurare, și care îndeplinesc condițiile tehnice, de mediu și de reglementare conform standardizării și legislației specifice din domeniul apelor uzate și gospodăririi apelor.

https://legislatie.j...mentAfis/250102

Ti se pare cumva ca toate sistemele de colectare si/sau epurare respecta definitia din OUG?

#77
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
Pai e foarte simplu dragule. Sistemele de colectare a apelor epurate sunt reglementate anterior prezentei HG, si anume prin legea Legea nr. 107/1996, care la articolul 16 iti spune in ce mod poti sa colectezi apele reziduale si de canalizare in mod LEGAL. Orice constructie sau montaj de fosa sau bazin vidanjabil care nu are o autorizatie de constructie si care nu respecta legea mai sus amintita si toate modificarile ulterioare este mai intai ilegala si abia apoi NEADECVATA. Ce-ti ofera HG este posibilitatea intrarii in legalitate.
Si da, la acest moment putin probabil sa fie controale, dar va veni si momentul in care se vor face controale pe teren, iar cei care au construit-o/montat-o ilegal vor fi in culpa.

#78
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.09.2019
Se vorbeste aici de sisteme individuale adecvate de colectare si epurare ape uzate.

Unde se refera art. 16 (de la a la i) din legea 107/1996 la sistemele de mai sus? La care punct? N-are nici o treaba acel articol cu autorizatiile de constructie ale foselor.

Conform acelui articol (care se refera mai precis la protectia surselor de apa) esti perfect in legalitate daca ai o fosa septica de orice fel, cu sau fara autorizatie de constructie, cu sau fara certificat de conformitate, etc.

Uite mai jos un citat din preambulul OUG, daca vrei sa aprofundezi scopul ei:

" având în vedere că este necesară instituirea urgentă a cadrului legal pentru asigurarea sustenabilității serviciului de alimentare cu apă și canalizare, asigurarea dreptului la apă și implementarea principiului solidarității,
luând în considerare necesitatea creării cadrului legislativ pentru sprijinirea populației cu venituri mici în vederea conectării la sistemele de apă și canalizare, precum și pentru asigurarea suportabilității financiare pentru acest serviciu prin stabilirea unei strategii tarifare corecte și realiste,
având în vedere riscurile de pierdere a fondurilor alocate prin Planul național de redresare și reziliență al României datorită întârzierilor în promovarea reformelor în contextul în care perioada de elaborare și implementare a proiectelor este foarte limitată,
ținând cont de necesitatea urgentă a redefinirii cadrului de reglementare economică a serviciilor de alimentare cu apă și canalizare care să aibă în vedere investițiile realizate și eforturile de modernizare și eficientizare a acestor servicii, "

#79
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostEminescian, on 20 octombrie 2022 - 16:55, said:

Se vorbeste aici de sisteme individuale adecvate de colectare si epurare ape uzate.

Unde se refera art. 16 (de la a la i) din legea 107/1996 la sistemele de mai sus? La care punct? N-are nici o treaba acel articol cu autorizatiile de constructie ale foselor.

Conform acelui articol (care se refera mai precis la protectia surselor de apa) esti perfect in legalitate daca ai o fosa septica de orice fel, cu sau fara autorizatie de constructie, cu sau fara certificat de conformitate, etc.
Se vorbeste despre adecvate, pentru ca alea au potential de autorizare. Alea neadecvate nu au sanse.

Vorbesti de art 16 din L 107.
d^1) evacuarea de ape uzate epurate și/sau neepurate în apele subterane sau pe terenuri, cu excepția folosirii apelor uzate epurate corespunzător, cu respectarea indicatorilor de calitate la evacuare prevăzuți în Hotărârea Guvernului nr. 188/2002 pentru aprobarea unor norme privind condițiile de descărcare în mediul acvatic a apelor uzate, cu modificările și completările ulterioare, pentru irigații, în baza unui studiu și cu condiția monitorizării acestor ape;

Art 87
Constituie contravenții în domeniul apelor următoarele fapte, dacă nu sunt săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
1) executarea sau punerea în funcțiune de lucrări construite pe ape sau care au legătură cu apele, precum și modificarea sau extinderea acestora, fără aviz/autorizație sau fără respectarea avizului ori a autorizației de gospodărire a apelor;
4) evacuarea sau injectarea de ape uzate, precum și descărcarea de reziduuri și orice alte materiale în resursele de apă, fără respectarea prevederilor avizului sau a autorizației de gospodărire a apelor;

Articolul 88
b) cu amendă de la 35.000 lei la 40.000 lei, pentru persoane juridice, și cu amendă de la 10.000 lei la 15.000 lei, pentru persoane fizice, faptele prevăzute la art. 87pct. 1)-4), 7), 10), 24)-27), 29), 31), 32), 39)-41), 43)-51) și 55);


#80
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.09.2019

View Postpasilla, on 20 octombrie 2022 - 17:30, said:

Se vorbeste despre adecvate, pentru ca alea au potential de autorizare. Alea neadecvate nu au sanse.

Exact. Dupa cat de des e repetat acest cuvant in textul legiuitorului ne dam seama ca asta e cuvantul cheie. Sa te duci ca cetatean sa declari un sistem neadecvat instalat cine stie cand mi se pare ca inseamna sa te impusti singur in picior.

#81
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
O tii pe a ta. Ti se ofera ocazia sa declari si un sistem ilegal, si automat sansa sa il aduci in legalitate, prin inregistrare si ulterior autorizare, cu siguranta si prin modificarea lui astfel incat sa fie conform. Nu vrei, cand va veni Garda de mediu in control, daca nu ai sistemul inregistrat, o sa iei doua amenzi, una de la ei ca nu l-ai inregistrat, alta de la Primarie ca ai construit fara autorizatie. Iar Garda de mediu, incepand de la 1 noiembrie 2022 poate veni in controale tematice in baza acestui HG. Merge la primarie, ia registrul, apoi pe teren si verifica concordanta. Si mai poate veni Garda de mediu si daca noul tau vecin, mutat de la oras, va sesiza ca ii miroase in curte cand sta seara pe terasa de la sistemul tau "neadecvat" si nedeclarat....

#82
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
@MirceaDWC Bun, si daca toata comuna nu are canalizare si fiiecare si-a facut bazin vidanjabil, bazin vidanjabil cu drenaj, fosa septica cu drenaj .... pe cine amendezi ca nu e niciuna conforma? Ca nu ai alternativa!

#83
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.01.2013

View PostMirceaDWC, on 21 octombrie 2022 - 07:27, said:

O tii pe a ta. Ti se ofera ocazia sa declari si un sistem ilegal, si automat sansa sa il aduci in legalitate, prin inregistrare si ulterior autorizare, cu siguranta si prin modificarea lui astfel incat sa fie conform. Nu vrei, cand va veni Garda de mediu in control, daca nu ai sistemul inregistrat, o sa iei doua amenzi, una de la ei ca nu l-ai inregistrat, alta de la Primarie ca ai construit fara autorizatie. Iar Garda de mediu, incepand de la 1 noiembrie 2022 poate veni in controale tematice in baza acestui HG. Merge la primarie, ia registrul, apoi pe teren si verifica concordanta. Si mai poate veni Garda de mediu si daca noul tau vecin, mutat de la oras, va sesiza ca ii miroase in curte cand sta seara pe terasa de la sistemul tau "neadecvat" si nedeclarat....

NU EXISTA nici un sistem conform si nici nu va exista, conform cerintelor de mediu (ma refer la cele cu drenaj). Nici mama statiei de epurare nu se incadreaza in ce vor cei de la mediu. Atunci despre ce vorbim? Singura solutie pe care o vad, din punct de vedere legal, este un bazin vidanjabil, ermetic, fara nici un drenaj, care sa fie vidanjat atunci cand se umple, ceea ce ar presupune niste costuri uriase. Nu cred ca are cineva asa ceva. Cine isi permite asta?
si eu sunt de parere ca niste "baieti destepti" au mai gasit o modalitate de a face niste bani, intr-un fel sau altul.

#84
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006

View Postpetman, on 21 octombrie 2022 - 09:49, said:

@MirceaDWC Bun, si daca toata comuna nu are canalizare si fiiecare si-a facut bazin vidanjabil, bazin vidanjabil cu drenaj, fosa septica cu drenaj .... pe cine amendezi ca nu e niciuna conforma? Ca nu ai alternativa!

Nu amendezi pe nimeni, Ii inregistrezi si, in functie de fiecare autoritate locala, le ceri sa intre in legalitate sau le pui canalizare.

View Postblackiesasha, on 21 octombrie 2022 - 10:13, said:

NU EXISTA nici un sistem conform si nici nu va exista, conform cerintelor de mediu (ma refer la cele cu drenaj). Nici mama statiei de epurare nu se incadreaza in ce vor cei de la mediu. Atunci despre ce vorbim? Singura solutie pe care o vad, din punct de vedere legal, este un bazin vidanjabil, ermetic, fara nici un drenaj, care sa fie vidanjat atunci cand se umple, ceea ce ar presupune niste costuri uriase. Nu cred ca are cineva asa ceva. Cine isi permite asta?
si eu sunt de parere ca niste "baieti destepti" au mai gasit o modalitate de a face niste bani, intr-un fel sau altul.


Ba exista sisteme conforme. Cele mai OK sunt bazinele vidanjabile, etanse si fara drenuri. Dar exista si ministatii de epurare care au agreement CE, deci sunt conforme.

Sunt de acord cu tine insa ca cel mai probabil, fiind vorma de Ro si de politicienii nostri, vor impune taxe.

Eu sunt la fel de "oparit" ca si voi. Am "fosa vidanjabila betonata" instalata, cu doua camere si sifon de separatie (in camera 2 ajunge doar lichid) cu o capacitate de 4,5 mc,  construita de dezvoltator cu autorizatie de constructie, emisa insa fara respectarea legii (distanta fata de casa este de 4 m). Pe aceasta fosa el a montat un pseudo tunel de percolare din camera 2, pe care  eu l-am scos (se colmatase) la doar 2 ani dupa darea in folosinta si am montat ulterior un dren, de 10 m, facut ca la carte.
In plus, primaria a dezvoltat in zona un proiect de canalizare, aflat in curs de implementare, proiect elaborat in 2014, doar pentru constructiile existente in acel moment, facut cu partea cu care stai pe scaun, netinand cont de geometria terenului, rezultatul fiind ca acum, in 2022, casele construite ulterior anului 2014 nu se pot conecta. Bineinteles, au aparut si 2 firme "agreate" de primarie si operatorul local, care racordeaza contracost la canalizare pe cine vrea si poate. Numai ca la mine, ca sa se poata conecta strada, trebuie statie de pompare, pentru ca idiotii au ingropat conducta pe strada principala deasupra nivelului strazii noastre, la mirifica adancime de 1,5 m de suprafata! Costurile pentru 12 case sunt enorme, circa 8500 ron de casa doar conducta stradala si bransamentele individuale, la care se adauga costul statiei de pompare si al intretinerii acesteia.

Eu unul abia astept sa vina un control, sa pot sa dau in judecata Primaria pentru modul in care a autorizat. Dar asta nu se va intampla. Nici la mine, nici in Pipera sau pe oriunde mai sunt strazi de 3 m, fose fara autorizatie, puturi facute fara norme etc.

#85
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.01.2013

View PostMirceaDWC, on 21 octombrie 2022 - 11:38, said:

Ba exista sisteme conforme. Cele mai OK sunt bazinele vidanjabile, etanse si fara drenuri. Dar exista si ministatii de epurare care au agreement CE, deci sunt conforme.

Sunt de acord cu tine insa ca cel mai probabil, fiind vorma de Ro si de politicienii nostri, vor impune taxe.

Eu sunt la fel de "oparit" ca si voi. Am "fosa vidanjabila betonata" instalata, cu doua camere si sifon de separatie (in camera 2 ajunge doar lichid) cu o capacitate de 4,5 mc,  construita de dezvoltator cu autorizatie de constructie, emisa insa fara respectarea legii (distanta fata de casa este de 4 m). Pe aceasta fosa el a montat un pseudo tunel de percolare din camera 2, pe care  eu l-am scos (se colmatase) la doar 2 ani dupa darea in folosinta si am montat ulterior un dren, de 10 m, facut ca la carte.


esti naiv daca crezi ca acele statii cu agreement CE ies conforme la un control. Sau sunt conforme fiindca au o hirtie cu CE?
daca acel tunel de percolare s-a colmatat in 2 ani, atunci in camera 2 a fosei nu ajunge DOAR lichid.

#86
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
S-a colmatat ca a fost facut prost. Am zis pseudo tunel, in fapt au folosit o bucata de tub de beton de 1 m diametru si 0,5 m lungime sub care a fost pus un strat de pietris de circa 10 cm. S-a colmatat ca pietrisul s-a dus in pamant si la un moment dat zona aia s-a supra saturat cu apa si aia a fost.  Ca dovada ca acum merge fara niciun gret pe dren de 10 m, facut insa cum trebuie.

Statiile cu omologare CE sunt conforme prin insasi faptul ca au marcaj, deci au fost omologate. La o fosa betonata, cum e de exemplu a mea, nu garanteaza nimic ca e cum trebuie (ca nu are scurgeri sau infiltratii, ca are o anumita grosime, o anumita calitate a betonului etc, asa cum cere normativul

#87
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca mergeti vara, cand este canicula, la Londra sau Paris si vreti sa va plimbati pe malurile Tamisei/Senei, luati-va gandul. Put! Si nu se poate spune ca aia nu au statii de epurare.
Fata de ele, Dunarea este chiar curata!
Eu inteleg demersul ca o pierdere de timp complet aiurea. Sau iar, o mimare a muncii. Cum este la tara? Daca comuna are un Primar care are... ala acceseaza fondurile europene direct. Ba in mod normal deja le-a accesat si exista canalizare si statie de epurare proprie. Daca comuna are primar, ala sta cu mana intinsa si asteapta de la judet o hotarare. El nu poate! In judetul in care am casa de vacanta (am am scris asta), doar comuna mea si o alta nu au apa curenta (curenta, nu potabila). Canalizare nu exista nici la un sfert din localitati.
Pentru apa potabila/contaminata aruncati un ochi aici: https://recorder.ro/...ei-contaminate/
Pentru canalizare... e jale. Nu au avut curaj nici macar sa faca o harta! Ultima este din 2014: https://www.analizee...l-in-curte.html

Edited by adip1962, 21 October 2022 - 17:32.


#88
ciprianbuta1975

ciprianbuta1975

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.09.2020
Dacă nu locuiesc la adresă atunci am înțeles că nu e nevoie neapărat de contract de vidanjare?
doar de declare a fosei!
Ce ziceți?

#89
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
De la caz la caz, in functie de localitate. Au adoptat diverse abordari pe chestiunea contractului de vidanjare. Ce e cert e ca vidanjarile trebuie declarate.

#90
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Guvernul vrea să înființeze un Registru de Evidență a Sistemelor Individuale Adecvate pentru Colectarea și Epurarea Apelor Uzate. Doar că numărarea foselor septice nu este un lucru ușor pentru administrațiile locale.
Prin HG 714/ din 26 mai 2022, Guvernul a stabilit că primăriile trebuie să înființeze un Registru de Evidență a Sistemelor Individuale Adecvate pentru Colectarea și Epurarea Apelor Uzate. Astfel, toți românii (persoane fizice sau juridice) care dețin un sistem „un sistem individual adecvat de epurare” (o fosă septică) au obligația să se înscrie.
La firul ierbii, în localitățile rurale, lucrurile nu sunt deloc simple când vine vorba de aplicarea HG 714/2022, deoarece prevederile actului sunt interpretate diferit de la un edil la altul sau sunt total necunoscute atât de către funcționarii primăriilor, cât și de către locuitori.

Edited by cata, 26 October 2022 - 15:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate