Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Cum sa car niste curent electric (fara galeata)?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 Eminescian, on 11 octombrie 2022 - 15:33, said:

Dar calculul l-am facut pentru butelia de 10 kg de propan care e acum 104 lei la OMV/Petrom. Iesea pe la 8-10 lei per kWh.
pai n-a zis nimeni sa folosesti butelii de-alea de aragaz   :lol:    vezi ca sunt mai multi comercianti care vand tancuri de gpl de la 1000 de litri pana la 5000, supraterane sau ingropate, tot ei se ocupa si cu livrarea de gaz. mai exista de asemenea baterii de butelii de-alea lungi si inalte, cum erau pe vremuri cele de oxigen pt sudura, si astea le aduc ei, le monteaza si le inlocuiesc cand se golesc. bine, ideea buna ar fi fost sa faci asta de la inceput si sa instalezi o centrala pe gaze, nu sa mergi pe electric pt incalzire…

Edited by born2lose, 11 October 2022 - 16:23.


#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
Panouri fotovoltaice la casa de la tara?
Daca ar fi locuit 2 familii în aceasta casa, fiecare cu contor/contract individual, consumul ar fi fost împărțit la doi.


#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 06.01.2007
Eminescule

#22
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,322
  • Înscris: 27.10.2007
daca esti dispus sa cumperi o masina electrica inseamna ca esti dispus sa bagi ceva bani in treaba asta.
calculeaza la cat ajungi cu un kit fotovoltaic cu baterii cu tot, de 5-6kw si fa un calcul. eu as pune si o elice, dimineata si seara nu prea ai soare, dar vant aproape sigur ca este.
tine cont ca nici bateria masinii nu e ok sa o descarci brusc, in mod repetat, asa cum s-ar intampla daca o folosesti pe post de galeata de curent.

#23
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Kitul de panouri costa cam 1000 euro + TVA/kw (acte, panouri, instalare, invertor, protectii, manopera). Din punctul meu de vedere e solutia cea mai buna. Preturile sunt inca foarte bune, stocuri inca exista. Eu am primit pret mai mic fata de acum doi ani per kW instalat.

Motorina pentru generator te costa dublu (facut test cu utlaj de 60kVA).

Poti sa faci doua bransamente, dar costul bransamentului depaseste economia sigur.
Cel mai usor e la hidroelectrica. Dureaza doua luni, deci da-i bataie. Procedura e simpla.

Edited by luci_flash, 11 October 2022 - 17:20.


#24
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Cum 2 luni? Nu 21 zile?

#25
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
A inteles (toata) lumea ca initiatorul a expus in mod hazliu problema/intrebarea.
Mie imi e clar ca el nu doreste o solutie tehnica, e imposibila, doreste o rezolvare "din pix".
Mergand pe ideea asta, as zice ca si-ar dori sa cumuleze cele 2 contracte, sa plateasca consumul insumat.
Si varianta asta o consider imposibila.
Concluzia mea: nu se poate.
Am mai scris, cunosteam 2-3 cupluri cu vechime de mai multi ani, nu se casatoreau oficial pentru ca unul primea de la stat ajutor pentru plata chiriei. El de fapt locuia in casa sotului/sotiei si daca ar fi legalizat relatia, pierdea banii de chirie. La MApN, MAI, mergea, cred ca merge si azi. Dar aia sunt in alta claa fata de furnizorii de energie electrica.

Edited by altuser09, 11 October 2022 - 17:29.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Eminescian, on 11 octombrie 2022 - 15:33, said:

Dar calculul l-am facut pentru butelia de 10 kg de propan care e acum 104 lei la OMV/Petrom. Iesea pe la 8-10 lei per kWh.
Oricat de prost ar fi randamentul, nu are cum sa iasa 10 lei/kWh
Un Kg de propan da cam 14 kWh.

Edited by pasilla, 11 October 2022 - 17:31.


#27
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009

 Eminescian, on 11 octombrie 2022 - 15:33, said:


Sa stii ca am facut deja un mic calcul aproximativ, cata vreme am generatorul si nu e scumpa adaptarea pentru GPL/propan/butan.

Dar calculul l-am facut pentru butelia de 10 kg de propan care e acum 104 lei la OMV/Petrom. Iesea pe la 8-10 lei per kWh.

Cu recuperarea caldurii n-ar fi rau deloc, dar mai e si problema zgomotului, ca trebuie sa tii generatorul aproape.

Din ce variante am analizat pana acum, nu e nimic care sa fie rentabil pe termen scurt. Estimez cam 1000 lei pe luna de platit in plus pe timpul iernii (lunile cele mai friguroase) fata de pretul plafonat.

Dar ca investitie mai low cost decat masina electrica ma gandesc la varianta unei remorci auto cu un banc de baterii si cu invertorul aferent, ceva care ulterior sa poata fi integrat 100% intr-un sistem de energie solara.
Daca vrei sa faci o afacere mai buna bagi gpl in butelie

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,709
  • Înscris: 13.03.2005

 Eminescian, on 11 octombrie 2022 - 14:23, said:

Ideea e urmatoarea, in contextul actual cu plafonarea si cu preturile per kWh care este.

Exista casa batraneasca la oras, cu doua locuri de consum si un consum mediu cumulat sub 100 kWh/luna si exista casuta noua de la tara cu un singur loc de consum si consum mediu lunar de peste 400 kWh/luna, cu variatie sezoniera mare intrucat incalzirea e 100% pe curent (AC + IPEL).

Cum fac sa consum la tara din curentul disponibil la oras la pret plafonat?

Sunt 24 km intre locatii, asa ca am exclus optiunea de a-mi trage LEA sau LES intre ele.

Din motive de buget am exclus si optiunea de a lua o masina electrica cu care sa fac treaba asta (un model care poate sa si dea curent din propria baterie).

Vedeti si alte posibilitati?
Te muti cu contractele la Hidroelectrica si nu platesti mai mult de 0.7 lei/kWh TVA inclus,cu toate taxele incluse.

#29
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 08.09.2019

 pasilla, on 11 octombrie 2022 - 17:31, said:

Oricat de prost ar fi randamentul, nu are cum sa iasa 10 lei/kWh
Un Kg de propan da cam 14 kWh.

Da 14 kWh de energie termica, daca il arzi ca sa incalzesti. Randamentul unui motor chinezesc de generator nu cred ca trece de 20%.

Dar cred ca intr-adevar mi-a iesit prea scump, eu am calculat pe baza de niste consumuri in kg/ora gasite pe net.

Calculat cu puterea calorifica inferioara (12.8 kWh/kg) si 20% randament generator imi da 4 lei/kWh cu butelie propan OMV, sau mai ieftin cu alte surse de GPL.

#30
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

 Eminescian, on 11 octombrie 2022 - 14:23, said:

Ideea e urmatoarea, in contextul actual cu plafonarea si cu preturile per kWh care este.

Exista casa batraneasca la oras, cu doua locuri de consum si un consum mediu cumulat sub 100 kWh/luna si exista casuta noua de la tara cu un singur loc de consum si consum mediu lunar de peste 400 kWh/luna, cu variatie sezoniera mare intrucat incalzirea e 100% pe curent (AC + IPEL).

Cum fac sa consum la tara din curentul disponibil la oras la pret plafonat?

Sunt 24 km intre locatii, asa ca am exclus optiunea de a-mi trage LEA sau LES intre ele.

Din motive de buget am exclus si optiunea de a lua o masina electrica cu care sa fac treaba asta (un model care poate sa si dea curent din propria baterie).

Vedeti si alte posibilitati?

La modul serios nu ai soluție viabila pentru a transporta energia electrica .... bateriile de acumulatori au pierderi mari datorita randamentului încărcării.
Va trebui sa căutați alta soluție de încălzire a casei de vacanta astfel încât sa va incadradi în limitele de consum.

Bafta

#31
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Urasc sa zic asta, dar... NU POTI.

#32
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 08.09.2019

 altuser09, on 11 octombrie 2022 - 17:29, said:

A inteles (toata) lumea ca initiatorul a expus in mod hazliu problema/intrebarea.
Mie imi e clar ca el nu doreste o solutie tehnica, e imposibila, doreste o rezolvare "din pix".

Daca n-am precizat o fac acum, ma intereseaza numai solutiile tehnice, speram totusi sa gasesc una cu costuri mici.

Solutiile "din pix" sunt clare pentru mine, prima e trecerea la HE (dar parca totusi nu-mi vine a crede ca o sa treaca toata tara la ei si o sa ramana pretul la 0.7).
Pentru a doua o sa incep demersurile curand, un al doilea bransament (de fapt un nou loc de consum ajunge, nu trebuie bransament fizic), asta pentru ca suntem doi coproprietari si doar unul are contract de furnizare ee. O sa mai facem un contract.

Tehnic vorbind, se pare ca nu exista o solutie de transport mai low cost decat producerea locala a energiei, orientarea catre o instalatie solara e probabil cea mai buna, ca nu-s departe de orasul cel mai insorit din tara. Am cochetat acum cativa ani cu ideea de panouri fotovoltaice si am renuntat.

Si nefiind gaze in sat (ca daca erau puneam fara discutie centrala pe gaz) am ales sa merg pe electric (comod si curat) in loc de lemn pentru incalzire.

#33
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Titlul topicului e bestial.
E simplu, contract cu hidroelectrica și nu-ți mai faci griji cu curentul plafonat sau nu.

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mi se pare interesant cum HE a devenit peste noapte un fel de Holy Grail.

#35
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Hidroelectrica is super nașpa, posibil cel mai prost furnizor de pe piața. Dar, când sunt și de 10 ori mai ieftini decât alții, toate acestea devin irelevante.

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

 wrc2007, on 11 octombrie 2022 - 14:49, said:

te-ai documentat?
Articolul ala mai vechi nu se refera la clientii casnici ci la toata tara in general ce include toate afacerile samd... evident ca nu se poate.

Edited by andreic, 11 October 2022 - 19:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate