Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

The Last Of Us (2023)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
423 replies to this topic

#397
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 15.11.2005
da si tu niste exemple.

#398
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009

 Mondeo, on 09 martie 2023 - 22:45, said:

Probabil multi dintre voi nu ati trait in perioada comunista si nu realizati cum merg indoctrinarile si propaganda...
Ce spun realizatorii serialului despre Jackson?
https://youtu.be/TxEHg--3WD8?t=1168
Craig Mazin: „Și ea (Jasmila Zbanic, regizoarea ep. 6) a spus: «Vreau să regizez acest episod». Pentru că ceea ce o interesa era să arate o societate care funcționează. [...] De asta s-a agățat Jasmila, de ideea că încă poți avea o societate funcțională. Iar Maria este cheia. Tommy îi spune lui Joel, în bar: «Știu că noi doi am ucis oameni. Am făcut-o pentru că era singurul mod în care știam să supraviețuim. Dar se pare că există și alte căi. Doar că noi nu ne-am priceput să le găsim.» Deci există această metodă de a supraviețui care nu necesită uciderea oamenilor nevinovați, care nu implică deloc violența.
[...]
Craig Mazin: „Și ideea asta, că Maria are o cale mai bună de supraviețuire, este cu adevărat interesantă. Și asta este ceea ce Jasmila a scos la iveală în acest episod, într-un mod fascinant; chiar până în punctul în care Ellie nu se poate abține să nu fie impresionată. Joel, pe de altă parte, este gelos.”

https://youtu.be/Lzm...e-N_4ECFb&t=447
Neil Druckmann: „Aspectul pozitiv al credinței este că poți păstra speranța, chiar și în asemenea circumstanțe extraordinare; lucru pe care îl și face (David). Dar el nu s-a pregătit pentru iarnă, așa cum s-a întâmplat în Jackson.”
Craig Mazin: „Da. Jackson e condus de o femeie, fostă procuror, o femeie a legii. Astfel că a fost fondat (Jackson) pe baza principiilor fundamentale ale dreptului. Cred că religia este groaznică atunci când conduce un stat. David are nu doar o fire teocratică, ci și una paternalistă; o altă idee interesantă, despre cum o teocrație patriarhală funcționează aici, în comparație cu o democrație bazată pe legea seculară, condusă de bărbați și femei în Jackson. Sunt aceste diferențe foarte clare și serialul nostru nu se sfiește să spună că una dintre aceste forme de organizare este mai bună decât cealaltă.”

Deci, Maria este cheia. Ea este cea care le-a arătat calea, metoda, cheia succesului. Așa va renaște civilizația.
Cei doi realizatori nu pronunță cuvântul „comunism”. Este doar o idee și o metodă care nu implică deloc violența. Cum ar fi sunat „comunismul nu necesită uciderea oamenilor nevinovați, nu implică deloc violența”?
Arăți un loc în care totul merge ca pe roate și îi lipești o etichetă: comunism. Arăți un loc groaznic - teocrația creștină patriarhală este de vină. O femeie de culoare pune pe picioare locul bun, în vreme ce locul rău este condus de un alb. Iar Joel, un alt bărbat, alb, rău, bătrân și expirat, este gelos pe comunism. Ellie, tânăra generație, speranța omenirii, este cea care trage concluzia: „Locul ăsta chiar funcționează”.
Așa funcționează manipularea. Asta este propaganda.

#399
AlexFCSB4

AlexFCSB4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 02.06.2020
Start părerilor despre episodul 9 și părerilor finale despre primul sezon!

#400
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,654
  • Înscris: 30.08.2017
Episod foarte bun, dar cam scurt pentru un final de sezon, cred că puteau să-l facă măcar de o oră. Din ce am citit, pare că urmăresc fidel evenimentele din joc.

Per ansamblu, sezonul a fost conform așteptărilor. Aștept finalul lui martie să vină jocul și pe PC.

#401
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

 Beda_Venerabilis, on 12 martie 2023 - 18:16, said:

Așa funcționează manipularea. Asta este propaganda.

Nu dude, asa functioneaza doar mintea unora.
What a sorry ass life trebuie sa ai daca vezi constipatiile, pardon conspiratiile  astea peste tot...

...anyway
Bun si ultimul episod. Mergea mai lung, dar au setat bine scena pentru sezonul 2.

Looking back, cred ca episodul cu Frank si Bill a fost absolut inutil. Se putea face mult mai mult timpul alocat.

#402
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,654
  • Înscris: 30.08.2017
Practic asta a fost cel mai scurt episod. De obicei, episodul de final de sezon este mai lung decat media, uneori chiar cel mai lung din sezonul respectiv. Ciudata decizie.

#403
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

 george_alexandru, on 13 martie 2023 - 10:25, said:

...
Aștept finalul lui martie să vină jocul și pe PC.

Eu nu-l mai aștept. Am gasit Days Gone la super-reducere (9 euro) si am hotarat ca un joc cu zombies e suficient pentru un om intr-o viata. Altfel jocul e excelent, open world, o frumoasa poveste de dragoste heterosexuala, o poveste despre prietenie si dedicatie, noroc cu filmul asta ca am salvat vreo 50 euro pentru un joc cu o poveste plina de rahat.

#404
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 15.11.2005
Parerea mea este, ca nu am nicio parere.
A inceput ca un zimbru si sa terminat ca o vrabiuta.
Salvam unul sau pe toti? sau macar incercam sa ii salvam pe toti? se pare ca...nu, aia e.

#405
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 22.05.2011
Mda, mixed feelings.
Exact cum zice Mondeo, pilotul mi-a placut maxim apoi anceput s-o ia in jos din ce in ce…
N-am bagat jocul, (am jucat ceva Dying Light dar nu m-a convins deloc) si m-am ferit de spoilere preferat sa iau povestea asa cum vine si-s un pic dezamagit :)

#406
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,855
  • Înscris: 10.12.2006
In cele din urma cred ca serialul e tras in joc de povestea simplista din joc. Ce nu a fost realist in episodul asta e viteza cu care s-au gandit aia sa ucida singurul om imun de pe planeta.

#407
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 17.09.2022
Il ucideau ca sa faca vaccin sa salveze omenirea. Ea dorea sa se sacrifice pentru omenire, sa salveze vieti. :)

Altfel, ultimul episod a parut ca sunt cam plictisiti toti si nici nu isi mai asuma personajele.

#408
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,654
  • Înscris: 30.08.2017
Sezonul 2 se pare că nu va mai fi la fel de fidel acțiunii din joc:

Quote


"We will present things, but it will be different," Mazin told Variety. "Sometimes it will be different radically, and sometimes it will be barely different at all. But it's going to be different, and it will be its own thing. It won't be exactly like the game. It will be the show that Neil and I want to make.”


https://www.esquire....s-hbo-season-2/

#409
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
S-a si terminat sezonul?
Frumos, destul de interesant.

#410
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009
Serialul a început bine, apoi a obosit. Au încercat să îndese prea multe lucruri în doar 9 episoade, iar sfârșitul n-a mai avut același impact ca în joc.

 Mizu, on 13 martie 2023 - 22:28, said:

Ce nu a fost realist in episodul asta e viteza cu care s-au gandit aia sa ucida singurul om imun de pe planeta.
Da, au forțat finalul. Poate dacă ar fi gândit altfel lucrurile...

 Mondeo, on 13 martie 2023 - 19:57, said:

Salvam unul sau pe toti? sau macar incercam sa ii salvam pe toti? se pare ca...nu, aia e.
Dilema e falsă, salvarea omenirii era doar o iluzie a acelui medic. Și nu era nevoie ca Ellie să moară, operații pe creier se fac deja, există biopsii pe creier.
Joel îi spusese lui Ellie: „Ai dreptul să alegi” (spre sfârșitul episodului 6). În vreme ce Marlene subliniază foarte clar: „Nu i-am spus nimic, nu am vrut s-o speriem, nu va simți nicio durere”. Joel e dispus să o lase pe Ellie să hotărască singură, în vreme ce Licuricii o pun imediat pe masa de operație, fără să facă o tonă de teste și fără să o prevină că va muri.
Ironia e că nici jucătorul nu are posibilitatea de a alege, în final; este obligat să urmeze calea prestabilită.

#411
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 23.11.2005
ok, pe cand urmatorul sezon? daca va mai fi?

#412
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,654
  • Înscris: 30.08.2017
Din câte am înțeles, în curând încep filmările, deci probabil 2025. Nu prea au de ce să se grăbească având în vedere că încă nu a ieșit partea a 3-a a jocului.
Se pare că o vor păstra pe Bella Ramsey în rolul lui Ellie.

#413
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Nu cred, pana in 2025 ar pierde orice tractiune are serialul.

#414
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 12.07.2010
Un episod bunicel, pentru ca e 90% copiat din joc. Partea cu mama lui Ellie nu exista in joc, si mi s-a parut o idee reusita, pentru ca au reusit in acest fel sa o lege pe Marlene de Ellie si sa ii dea mai multa greutate finalului. Episodul a fost cam scurt pentru ca nu au mai avut ce wokisme sa bage. De data asta nu au mai putut sari complet peste actiune, asa ca au bagat-o pe fast forward. Nu m-a deranjat neaparat asta, mai degraba m-a deranjat ca a lipsit total in restul sezonului. 9 episoade in care am avut per total 10% actiune, 30% story-ul din joc si 60% story cu imbunatatiri wokiste. Macar decorurile au fost misto.

Acum, ramane de vazut ce urmeaza. Avand in vedere ca au anuntat deja ca din partea a 2-a vor face 2 sezoane, putem sa ne asteptam si acolo la imbunatatiri wokisme fara numar. Cateva idei:

Spoiler


 george_alexandru, on 15 martie 2023 - 08:48, said:

Din câte am înțeles, în curând încep filmările, deci probabil 2025. Nu prea au de ce să se grăbească având în vedere că încă nu a ieșit partea a 3-a a jocului.
Se pare că o vor păstra pe Bella Ramsey în rolul lui Ellie.

Au declarat deja ca nu va mai exista partea a 3-a decat daca le vine vreo idee foarte buna despre cum o pot continua, dar ca deocamdata nu o vad pentru ca povestea e gata. Iar eu sunt de acord. Povestea e gata si orice varianta de a o extinde ar fi lungitul ciorbei cu apa chioara, la fel ca o continuare a Breaking Bad, de exemplu. Si acolo s-ar gasi destui care sa se uite, dar cel mai probabil ar fi o mizerie.

 alexneo, on 13 martie 2023 - 11:18, said:

Nu dude, asa functioneaza doar mintea unora.
What a sorry ass life trebuie sa ai daca vezi constipatiile, pardon conspiratiile  astea peste tot...

Vezi ca "conspiratiile" alea de care vorbesti sunt chestii pe care le-au zis chiar producatorii serialului. Ai acolo linkurile, poti sa le asculti cu urechile tale daca nu ai incredere in traducerile colegului.

 Mizu, on 13 martie 2023 - 22:28, said:

In cele din urma cred ca serialul e tras in joc de povestea simplista din joc. Ce nu a fost realist in episodul asta e viteza cu care s-au gandit aia sa ucida singurul om imun de pe planeta.

Explicatia - simplista, e drept - e ca doar asa se putea studia mutatia. Faptul ca era singurul om imun de pe planeta era cam egal cu zero daca nu puteau trage niste foloase din treaba asta. Viteza e oarecum explicata in sezonul 2. Nu e ca si cum puteau sa mai bage cateva luni, timp in care astia o studiau pe Ellie. Putem presupune ca oamenii de stiinta sunt mai putin rigurosi pe problemele de etica la 20 de ani dupa caderea civilizatiei. E, oricum, mult mai credibil decat fetisul pentru femei negre din familia Miller.

Edited by Bob493, 16 March 2023 - 13:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate