Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 

Parere tablou comutare manuala sursa alimentare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AlexLG12

AlexLG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2022
Va salut, urmeaza in perioada urmatoare sa instalez un sistem fotolvoltaic de 3KWp prin AFM.
As dori sa adaug sub tabloul general al casei un tablou in care sa montez 3 comutatoare/3 MCB/alta varianta mai buna din care sa pot comuta manual daca doresc doar pe retea/fotovoltaice/generator.

MCB la care ma gandeam: https://www.etigroup...b-2-6ka-ac-400v

De ce?
1)In cazul in care invertorul are vreo problema/se defecteaza am inteles ca toata casa va ramane fara alimentare.
2)Iarna exista adesea caderi-reveniri/ intreruperi de energie electrica ce pot dura peste o zi si de aceea imi este necesar sa pot folosi generatorul.


Atasez o schema cum consider ca va fi legat invertorul(din ce am gasit pe internet) si panoul de comutare al surselor de alimentare. Sunt constient ca exista sistemul AAR dar este o locatie unde nu locuiesc in permanenta si nu se justifica investitia iar in cazul in care ma aflu acolo sa pot comuta pe generator manual.

M-am gandit sa utilizez MCB pentru a intrerupe circuitele de alimentare de la fiecare sursa:
1)Se comuta MCB sursei (cu probleme) in pozitia OFF
2)Se comuta MCB sursei dorite in pozitia ON

Va reprezenta o problema acest tablou cand se va efectua schema schema instalatiei interioare pentru dosarul instalatiei interioare pentru distribuitor?

Schema: https://ibb.co/4YS74WY

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
unde/care sunt intrerupatoatel/comutatoarele? poate nu am vazut eu bine, dar parca intrezaresc o bucla la masa, in special pe zona inverter, zic mi se pare, posibil sa fie doar o parere, totusi, la cum ai facut desenul, nu te apuca singur sa faci instalatia, denota infime spre nule cunostinte electrotehnice.
eu sunt fierar de meserie si (sa zicem) cu cunostinte minime si de bun simt in electrotehnica, dar tot incercam sa fac un desen care sa respecte macar unele dintre semnele conventionale din circuit.

#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca instalezi prin AFM, cel mai probabil instalezi invertor on-grid.
Acesta are o singura conexiune cu reteaua si scoate curent numai daca functioneaza reteaua.
Daca pica reteaua, invertorul AFM se opreste.

Pe desenul tau, din cele 4 fire care ies din invertorul AFM exista doar cele 2 fire de sus. Cele 2 de jos nu exista.

Iar daca vrei un comutator retea / generator, uite aici:
https://www.tme.eu/r...amel/spmp-2p40/

Edited by kolfleading, 20 September 2022 - 19:33.


#4
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostAlexLG12, on 20 septembrie 2022 - 18:48, said:

Atasez o schema cum consider ca va fi legat invertorul(din ce am gasit pe internet) si panoul de comutare al surselor de alimentare. Sunt constient ca exista sistemul AAR dar este o locatie unde nu locuiesc in permanenta si nu se justifica investitia iar in cazul in care ma aflu acolo sa pot comuta pe generator manual.
Chestia cu comutarea manuala cum ai gandit-o tu nu e chiar buna. Ai nevoie si de interblocaje, adica daca vi abtiguit acasa seara si e lumina stinsa, cine stie cum mai uiti sa treci in off un comutator si sare tabloul in aer cand vine reteaua.

AAR-ul ala la care faci referire nu permite combinatii periculoase..............

#5
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.03.2014

View PostAlexLG12, on 20 septembrie 2022 - 18:48, said:

Va salut, urmeaza in perioada urmatoare sa instalez un sistem fotolvoltaic de 3KWp prin AFM.
As dori sa adaug sub tabloul general al casei un tablou in care sa montez 3 comutatoare/3 MCB/alta varianta mai buna din care sa pot comuta manual daca doresc doar pe retea/fotovoltaice/generator.

MCB la care ma gandeam: https://www.etigroup...b-2-6ka-ac-400v

De ce?
1)In cazul in care invertorul are vreo problema/se defecteaza am inteles ca toata casa va ramane fara alimentare.
2)Iarna exista adesea caderi-reveniri/ intreruperi de energie electrica ce pot dura peste o zi si de aceea imi este necesar sa pot folosi generatorul.


Atasez o schema cum consider ca va fi legat invertorul(din ce am gasit pe internet) si panoul de comutare al surselor de alimentare. Sunt constient ca exista sistemul AAR dar este o locatie unde nu locuiesc in permanenta si nu se justifica investitia iar in cazul in care ma aflu acolo sa pot comuta pe generator manual.

M-am gandit sa utilizez MCB pentru a intrerupe circuitele de alimentare de la fiecare sursa:
1)Se comuta MCB sursei (cu probleme) in pozitia OFF
2)Se comuta MCB sursei dorite in pozitia ON

Va reprezenta o problema acest tablou cand se va efectua schema schema instalatiei interioare pentru dosarul instalatiei interioare pentru distribuitor?

Schema: https://ibb.co/4YS74WY

Ar trebui sa instalezi un changeover switch sau comutator retea generator. Poate sa fie manual sau automatic.
Daca nu il ai instalat exista posibilitatea sa fie picata reteaua si tu sa trimiti curent in retea. Pui viata cuiva in pericol.


#6
AlexLG12

AlexLG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2022
Va multumesc tuturor pentru pareri. Pana la urma o sa merg pe un inversor de la ETI si o sa am retea+inveter si generator ca surse.(renunt la una din surse, retea fara inverter)

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View PostAlexLG12, on 20 septembrie 2022 - 18:48, said:

Va salut, urmeaza in perioada urmatoare sa instalez un sistem fotolvoltaic de 3KWp prin AFM.
As dori sa adaug sub tabloul general al casei un tablou in care sa montez 3 comutatoare/3 MCB/alta varianta mai buna din care sa pot comuta manual daca doresc doar pe retea/fotovoltaice/generator.

MCB la care ma gandeam: https://www.etigroup...b-2-6ka-ac-400v

De ce?
1)In cazul in care invertorul are vreo problema/se defecteaza am inteles ca toata casa va ramane fara alimentare.
2)Iarna exista adesea caderi-reveniri/ intreruperi de energie electrica ce pot dura peste o zi si de aceea imi este necesar sa pot folosi generatorul.


Atasez o schema cum consider ca va fi legat invertorul(din ce am gasit pe internet) si panoul de comutare al surselor de alimentare. Sunt constient ca exista sistemul AAR dar este o locatie unde nu locuiesc in permanenta si nu se justifica investitia iar in cazul in care ma aflu acolo sa pot comuta pe generator manual.

M-am gandit sa utilizez MCB pentru a intrerupe circuitele de alimentare de la fiecare sursa:
1)Se comuta MCB sursei (cu probleme) in pozitia OFF
2)Se comuta MCB sursei dorite in pozitia ON

Va reprezenta o problema acest tablou cand se va efectua schema schema instalatiei interioare pentru dosarul instalatiei interioare pentru distribuitor?

Schema: https://ibb.co/4YS74WY
Sincer ... din schema postata de tine n-am inteles nimic ca ai facut o bucla de masa de toata frumusetea.
Te complici prea mult.
Pune mai bine un ATS (Automatic Transfer Switch) sau AAR mai pe romaneste (Anclansare Automata a Rezervei) gasesti gata facute pe TME si esti fara grija.

Edited by GeorgeTrisina, 26 September 2022 - 10:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate