Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rugăminte Tema de proiectare casa 80-100 mp utili parter.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#73
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Salutare din nou..
Cam asa a rămas proiectul nostru , ce părere aveți?
Am modificat din nou tot acoperișul,  4 ape cu streasina mai lata 80 de cm, am acoperit terasa.
Adăugat un atic de 1m peste placa parter.
Înălțimea libera a  parterului 2.75 m.
Nu s hotărât privind lucarnele  una cel puțin pe fațada principala mi ar plăcea.
Toate patru parca sunt prea multe..

Attached Files



#74
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
De ce ai inaltat podul cu 1m, il faci mansarda? Atunci lucarnele isi au sensul, altfel......nu prea.
De ce acoperis in 4 ape? Ai chibzuit bine asupra costuri edificare , utilitate samd?
De ce ai iesit cu streasina 80 in exterior? Este vreun beneficiu? Daca ai 80 la gata, practic este 90-100 la rosu. Nu Este nicio problema dimensiunnea daca pui tabla.....daca e acoperis ceramic,  trebuie un lemn dimensionat si prins corespunzator.

Daca imi amintesc bine, Tu incepusei cu o casa de gradina. Acum, in 2-3 luni s.a transformat massive

#75
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Ma gândeam și la varianta de mansarda și discutând cu un structurist nu cel care se ocupa de proiect altcineva mi a sugerat aticul asta de aproximativ 80cm -1m pentru a putea sa fac anumite lucrări de întreținere alea șarpantei ale acoperisului. În ideea sa poți ajunge cât de cât pana la streasina. Inclusiv dacă ma gândesc în viitor și la eventuala amenajare- transformare a podului în mansarda.
Sa fiu sincer îmi place foarte mult tigla ceramica solzi sau olane.
Îmi plac influentele astea tradiționale /rustice.
Streasina mai lata în ideea ca apară casa de precipitații mai inclusiv acoperișul în 4 ape.
Am tot scos mai multe info din câteva cărți despre arhitectura traditionala si discutând cu arhitectul cam acolo s a ajuns.
Da începusem cu ceva foarte mic. Aproximativ 30..40 de mp2 dar ne am răzgândit între timp și am ales sa facem proiectul pentru o casa normala.
Aia de 30 -40 de mp am ajuns la concluzia ca ar fi costat destul de mult plus o casa pe care am fi vrut sa o facem după era deja prea mult.

#76
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

View PostCa Castelul Bran, on 07 decembrie 2022 - 07:57, said:

De ce ai inaltat podul cu 1m, il faci mansarda? Atunci lucarnele isi au sensul, altfel......nu prea.
De ce acoperis in 4 ape? Ai chibzuit bine asupra costuri edificare , utilitate samd?
De ce ai iesit cu streasina 80 in exterior? Este vreun beneficiu? Daca ai 80 la gata, practic este 90-100 la rosu. Nu Este nicio problema dimensiunnea daca pui tabla.....daca e acoperis ceramic,  trebuie un lemn dimensionat si prins corespunzator.

Daca imi amintesc bine, Tu incepusei cu o casa de gradina. Acum, in 2-3 luni s.a transformat massive


#77
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostLivia2021, on 07 decembrie 2022 - 09:30, said:

Ma gândeam și la varianta de mansarda și discutând cu un structurist nu cel care se ocupa de proiect altcineva mi a sugerat aticul asta de aproximativ 80cm -1m pentru a putea sa fac anumite lucrări de întreținere alea șarpantei ale acoperisului. În ideea sa poți ajunge cât de cât pana la streasina. Inclusiv dacă ma gândesc în viitor și la eventuala amenajare- transformare a podului în mansarda.
Sa fiu sincer îmi place foarte mult tigla ceramica solzi sau olane.
Îmi plac influentele astea tradiționale /rustice.
Streasina mai lata în ideea ca apară casa de precipitații mai inclusiv acoperișul în 4 ape.
Am tot scos mai multe info din câteva cărți despre arhitectura traditionala si discutând cu arhitectul cam acolo s a ajuns.
Da începusem cu ceva foarte mic. Aproximativ 30..40 de mp2 dar ne am răzgândit între timp și am ales sa facem proiectul pentru o casa normala.
Aia de 30 -40 de mp am ajuns la concluzia ca ar fi costat destul de mult plus o casa pe care am fi vrut sa o facem după era deja prea mult.

Explicatia cu lucrari de intretinere nu sta in picioare,sau nu am prins eu idea.
Spune.i sa.ti dea cateva detalii, exemple de astfel de lucrari.
Daca vrei acoperis ceramic, la panta care o ai acolo, roaga.l pe proectant sa.ti faca o schita a aciperisulyi. Nu stiu daca o sa ai loc sa te misti de popi.
Pt tigla solzi sau olane iti trebuie o panta minima, posibil mai mare de ce este figurat in schitza ta. O panta mai mare tevajuta, nu stiu architectonic cum arata.

Chestia cu streasina mare este valabila daca ai ferestre sub streasina, pt umbrire si ceva protectie la ploi sau ninsori. Dar fatada sa o protejezi de ploi, nu am auzit.

Daca pe dinafara arata ok, ce ne poti spune de interiors, ai ceva planuri acolo?

#78
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019
Daca iti plac lucarnele alea cum arata, nu comentez ( este chestie de gusturi, si gusturile nu prea se comenteaza ). Dar din punct de vedere al eficientei nu mi-as face niciodata niste lucarne asa mici. Sunt foarte scumpe raportat la ce ofera. Asa cum pare din poze, daca o sa iei in calcul invelitoarea ( caroiaj sipci + inaltimea invelitorii + profilul de inchidere cu lucarna ), grosimea termopanelor ( toc + cercevea ), etc. , o sa te trezesti cu o sticla foarte mica, prin care intra foarte putina lumina. Costurile insa nu vor fi neglijabile ( coame, dolii, sorturi streasina, borduri de calcan, jgheaburi + accesorii, etc. ), plus o manopera semnificativ mai mare.

Eu nu vreau sa te dezamagesc, vreau doar sa iti atrag atentia la unele aspecte la care poate nu te-ai gandit. Posted Image

Oricum, succes !!

#79
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Si te mai si incurca la un sistem PV :)

#80
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Eu nu inteleg de ce arhitectii astia tind sa comolice lucrurile mai mult decat trebui.
Daca nu faci mansarda nu au niciun rost lucarnele alea. 15mii de ape, costuri suplimentare pe materiale si manopera

#81
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Si posibile locuri de infiltratii. Arata bine, dar uite cate lucruri colaterale pot aparea. Si citatul structuristului ca vei putea face lucrari de intretinere a sarpantei din pod este fix egal cu zero daca vei avea astereala. Si tot egal cu zero daca vei faci o mini mansarda sau altceva acolo.

#82
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Am primit si eu sfatul asta de la un inginer constructor. Au si ei ideile lor fixe legate de usurinta accesului. In cazul meu ar fi insemnat 2 randuri de caramida in plus peste centura parterului si inca o centura ca sa tina zidaria asta din pod. Costurile lucrarii depaseau avantajele asa ca am asezat structura acoperisului direct pe centura parterului fara suprainaltare.

Avantajul spatiului ala l-am inteles abia cand am inceput sa trag diverse cabluri prin pod: camere de supraveghere, senzori de miscare pentru alarma, senzori de gaz,cabluri pentru sistemul ventilatie ... A cam trebuit sa lucrez intins pe burta si nu a fost comod de loc, dar deranjul a durat cam 10-12 ore adunat si cred ca 10 ani minim nu ma mai intereseaza zona aia. Asa ca si daca as face din nou, nu as suprainalta acoperisul. In cazul meu arata oricum mai bine fara suprainaltare asa ca decizia a fost usoara.

#83
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am acoperis în 2 ape și am pus o lucarnă doar așa, ca să mai rupă linia și sa n-arate casa a magazie.
Apoi când am văzut ca meșterii nu prea au habar cum sa pună capriorii ca să o construiască cum trebuie, câte piese adiționale trebuie la tablă pentru îmbinări de ape, câte foi de tablă trebuie tăiate și stricate... mi-am băgat picioarele și am renunțat.
Am făcut și economie și nici nu-mi plouă în pod. Și oricum am ferestre pe timpane pentru lumină și aerisire.

#84
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019
De multe ori, alegerea unei variante simple si eficiente este cea mai buna solutie. Daca se alege o varianta cum este cea cu lucarnele, doar pentru design, trebuie cantarit foarte bine daca merita. Posted Image  Diferenta aia de bani o poti baga intr-o termoizolatie mai buna,  in termopane mai calitative, etc. ( lucruri care iti vor scadea costurile de intretinere, si implicit iti vor usura viata ).

Retine ca nici un arhitect sau constructor nu va veni la tine lunar sa te intrebe cum o duci si daca ai bani cu care sa intreti casa. Posted Image Apropos, nici prietenii sau cunostintele ! Posted Image

Deci fa o casa pentru cum te vezi tu peste 10-15 ani ( varsta nu iarta pe nimeni ), pe care sa o poti intretine atat din punct de vedere financiar ( ma refer aici la plata utilitatilor ), cat si al mentenantei ( ma refer aici la lucruri care se pot deteriora, la curatenie, etc. ).

#85
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Voi cântări bine lucrurile privind și lucarnele. Îmi plac din punct de vedere arhitectural
Eventual ma gândeam la varianta sa pun doar una pe fațada principala si poate ceva iluminatoare.
Foarte adevarate sfaturile ..
Adevărul ca are parca și alta alura casa daca pot zice asa cu aticul ala .
Panta are 20 de grade am discutat cu arhitectul și mi a spus ca ar fi suficient pentru olane chiar și tigla
Recent totuși am citit cate ceva despre montajul țiglei pe site  ul producătorului și panta la unele modele de tigla ar trebui sa aibe 25 de grade minim.
Plus încă o chestie care mi a sărit în ochi ca dacă acoperișul este altfel proiectat s ar pierde garanția sunt mai multe chestii acolo de respectat. În fine voi discuta cu arhitectul.
Aștept finalizarea proiectului sa vad prețul și sa putem sa ne facem niște calcule în mare , dacă dispunem totuși de acei bani sau nu.
Și dacă nu sa vedem cum putem sa mai simplificam treaba.
Chestia cu streasina mai mare și cel mai frumos acoperis in 4 ape ..tot din niște cărți vechi despre arhitectura traditionala le am scos ..probabil pentru ca multe case erau din chirpici lut iar atunci dacă streasina era prea mica bătea ploaia și au protejat mai bine cu o streasina mai mare.
O sa avem și problema cu semineul trebuie sa vedem cum anume sa procedam...mi ar plăcea varianta de un șemineu clasic zidit iar focarul acoperit cu un geam termoizolant.

Sunt multe chestii la care visam...vom vedea și dacă putem  sa realizam tot ce am vrea.
Casa normal ar trebui sa fie frumoasa din toate părțile este adevărat ca și costa toată povestea asta..dar mi ar plăcea sa aibe și o alura , stil poate spre boieresc , ceva influente neoromanesti, ornamente fațada.. ( probabil ipsos)...
Tigla în ideea ca și în urma cu 100 de ani era considerat cel mai bun acoperiș.
Foarte multe aspecte și foarte multe chestii de calculat și cântărit foarte bine..poate cu multe greșesc habar nu am .

Cu multe chestii eu la barait pe arhitect , eu I am spus de ele , el a încercat sa proiecteza cât a putut el de bine după toată experienta lui de o viata..a spus ca inițial vrea sa I spun ce anume vrem cum am vrea sa fie sa își dea seama ce avem în minte .
M a pus în teama cu partea financiara și ca trebuie sa ne placa noua nu lui el doar o proiectează dar nu v a sta niciodată acolo în ea , noi vom locui acolo.
Nu știu sunt multe chestii care nu le știm și probabil am putea sa le evitam.


Attached Files



#86
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Schita parter..

Attached Files



#87
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Ideea cu panta este ca în general casele de la campie nu întâmplător sau făcut cu panta mai mici fata de cele de la munte .
Clima la campie nu sunt atât de multe precipitații fata de munte unde apa si zăpadă trebuie sa se scurgă mai repede .
La campie ( zona Balotesti) este arșița mare, puține precipitatii , acoperișurile la campie urmăreau cumva linia orizontului era cu panta lina și joase.
Mai sunt anumite vanturi  ( forte care probabil se descarca in acoperis constructie ..habar nu am nu ma pricep și evitau chestia asta prin înălțimea acoperișului.
Partea financiara nu avea rost sa facă un acoperiș prea inalt ca nu justificau costurile din moment ce nu avem foarte multe precipitații și poate or mai fi și alți factori cine știe..
Cumva totul a fost destul de bine gândit în arhitectura asta traditionala au ajuns la anumite concluzii din greșeli în niște sute mii de ani poate .
Lăsăm la o parte cocioabele din lut facute și fără fundatie la tara direct la suprafață pământului sau o fundație de o palma și aia vai mama ei..sunt și case tradiționale bine făcute din caramida chiar fundatia care rezista și acum foarte bine.
Am locuit în casa părintească care avea fundatia din caramida este bine mersi și acum , a rămas fratele meu acolo .( construcție anii 30...40..pereti groși camere inalte pod înalt. Geamuri mari ma rog.
La olane știu ca panta trebuie sa fie mai mica decât la tigla ( casele din Dobrogea exemplu)
.
Primul model de acoperiș nu mi a plăcut foarte mult Teresa nu o acoperisem inițial  zis ca o lăsăm deschisa o batusem în cuie ca punem o pergola , o parte din acoperis avea o panta lina de aprox 11 grade cealaltă o panta de 30 de gr...au rezultat niște diferențe la care nu m am așteptat iar forma finala nu mi a convenit .
Fusese bătut în cuie după a trebuit sa plătesc modificarea cu acoperișul final în 4 ape calculat din nou absolut tot..se schimba fațada tot...sunt multe calcule din ce am înțeles.
Voi ce mai știți de preturi apropo pentru un proiect detaliat la gata.
Cam cât ar mai fi prețul per metru pătrat pentru arhitectura, rezistenta , electric,  sanitar , termic..
Voi pune câteva poze și cu prima varianta de acoperis ca idee.

Pentru partea de egentuale reparații ale acoperișului structuristul s a pronunțat exact asa" casa nu o faci pentru 10 zile o faci pentru toată viata..trebuie sa ai acces pentru eventuale lucrări de întreținere ale saptantei ale asterelei.
Măcar pe vine ca să poți lucra, mi a sugerat sa măresc inclusiv chepengul la pod din 80 pe 80 l am făcut 1m pe 1.20m sper sa nu greșesc.
Arhitectul pentru ca l am zapacit de cap și ii dădusem ok ul pentru chestia asta m a taxat am plătit alți bani.

Și parte de sus cum se vede acoperișul de sus cu toate cele 4 lucarne care mi a spus ca pot sa le fac pe toate sau doar 2 dintre ele sau câte vreau.
Și varianta veche de acoperiș care a picat.

Attached Files



#88
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019
Livia2021, cred ca ar trebui sa iei o pauza, sa iti pui putina ordine in ganduri, sa te gandesti ce vrei cu adevarat, ce poti, dupa care sa mai vorbesti o data cu arhitectul.

1. ai niste camere foarte mari ( un dormitor de 18 mp si unul de aproape 16 mp ), dar INSUFICIENTE ca numar. Ai doi copii, si ar trebui ca fiecare sa aiba dormitorul lui. O sa vezi ca incepand de pe la 12 ani fiecare din ei vrea sa aiba un spatiu al lui unde sa nu il deranjeze celalalt. Eu am doi copii de 12 ani ( baiat si fata ), care inca impart acelasi dormitor, si sa vezi ce discutii sunt ( fata este mult mai atenta si responsabila, iar baiatul este un dezordonat ). Decat doua dormitoare mari, mai bine faci trei mai mici. Oricum, cand ai o curte de 1400 mp, in dormitor te vei duce doar sa dormi.

2. din ce am citit ( te rog sa ma scuzi daca gresesc ), ai un buget destul de limitat, dar cu toate astea vrei tot felul de "avioane" costisitoare. Sa sti ca cea mai buna casa este cea pe care reusesti sa o termini. Degeaba iti faci o casa care sa arate bine de la exterior ( lucarne, neoromanesc, chestii, figuri ), daca tu nu reusesti sa o termini si sa te muti acolo. Daca pentru a face casa asta faci si credit la banca, cu atat mai mult gandeste-te bine. Vei avea rate, copiii vor creste si vor avea alte nevoi, iar tu greu vei mai face una-alta prin casa ( am un prieten care a facut o greseala de genul asta, si de vreo 12 ani de zile se cam chinuie).

3. o casa doar parter este mai confortabila ca si utilizare ( ma refer in principal la partea cu urcatul scarilor ), dar este mai scump sa o termini comparativ cu una pe doua nivele ( gandeste-te la fundatie, placi, acoperis ). Sincer sa fiu, pana la 60-65 de ani nu vad un impediment in avea o casa cu dormitoarele la etaj ( asa cum am spus si mai sus, la casa consider dormitoarele locul in care te duci sa te odihnesti ). Dupa ce copiii vor fi pe picioarele lor, si vor pleca pe la casele lor, poti sa vinzi casa si sa iti faci una pe un singur nivel ( sau sa o iei gata facuta ), mai mica, si mai usor de intretinut.

LE. in timp ce iti scriam, tu ai postat mesajul de mai sus, deci tot ce ti-am scris era valabil inainte de a vedea ultima ta postare.

Edited by razvan-softpedia, 11 December 2022 - 09:03.


#89
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View PostLivia2021, on 11 decembrie 2022 - 08:48, said:


Pentru partea de egentuale reparații ale acoperișului structuristul s a pronunțat exact asa" casa nu o faci pentru 10 zile o faci pentru toată viata..trebuie sa ai acces pentru eventuale lucrări de întreținere ale saptantei ale asterelei.
Măcar pe vine ca să poți lucra, mi a sugerat sa măresc inclusiv chepengul la pod din 80 pe 80 l am făcut 1m pe 1.20m sper sa nu greșesc.

Ori a vrut sa scape de tine, ori se incapataneaza in ideea lui. Ti-a zis si ce presupun operatiunile de intretinere de la interior? Nu stiu la tigla ceramica, dar la tabla, toate operatiile se fac de la exterior spre interior. Din interior nu poti decat sa unbli la ce se afla sub astereala. In sus nu poti sa umbli pt ca astereala e batuta in cuie, peste ai folie, peste sipci si peste tabla. Poate se refera la astereala din pod de peste parter in cazul in care nu ai placa? Dar si asa lemnul ala rezista sute de ani,nu are nevoie de intretinere sau reparatii.

Chepengul se dimensioneaza  dupa scara pe care o folosesti. Daca vrei scara pliabila care coboara cand ai nevoie, nu cred ca gasesti cu latime 1m. Cauta si vezi ce gasesti. Alege o scara dupa ce caracteristici cauti (izolatie termica, material, aspect) si faci golul cat ea. Detaliul asta oricum  il poti modifica fara batai de cap la partea de executie cu dispozitie de santier. Ce e important este pozitionarea chepengului fata de coama acoperisului. Ai vrea sa urci de pe scara intr-o zona cat mai aproape de coama ca altfel trebuie sa ai grija sa nu dai cu capul in acoperis si e si greu sa urci lucruri lungi in pod.

Cu lucarnele trebuie sa te hotarasti inainte de finalizarea proiectului. Cred ca fac parte din fatada si nu cred ca se accepta dispozitie de santier daca te razgandesti dupa ce ai autorizatia.


#90
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Eu sunt de parere ca s.a plictisit arhitectul......parterul arata ok, dar Este pt o familie cu 1 copil (la limita....).


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate