Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Rugăminte Tema de proiectare casa 80-100 mp utili parter.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#55
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Pentru a merge fin bucătărie la " locul de luat masa" traversezi tot livingul. Blleah.

#56
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Nu maninca nimeni acolo daca nu are chelner angajat, cine ar sta sa umble toata vremea cu farfuriile si paharele dus intors... Vazusem si eu filmul asta cand am desenat casa, acum am schimbat cu o masa plianta care sta sub scara si iese de 2 ori pe an cand avem musafiri si e prea frig pe terasa. Sau poate sta cu ele pe masa permanent...

#57
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
La baie accesul este din hol.

Sa fiu sincer nu îmi dau seama vis a vis de locul de luat masa cat de grav este ....

#58
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Pt mine ar fi groaznic sa nu am locul de luat masa in bucatarie. La o masa cu copii ar trebui sa fac drumul ala de 100 de ori pt ca ba isi scapa tacamurile pe jos, ba isi dau seama ca le e sete si nu au pahar, ba imi dau seama ca as mai avea nevoie de putina sare, 2 felii de paine, mustar sau alte alimente pe care nu le tin in living. Cand o sa creasca o sa si le ia singuri, dar cineva tot o sa faca o gramada de drumuri in timpul mesei. Dupa ce terminati de mancat o sa trebuiasca sa faci drumul invers cu vasele murdare.
Cum au scris si colegii mai sus, zona aia de dining e ok daca ai pe cineva sa te serveasca, sau la mese ocazionale cu prietenii unde tu esti chelnerul. In rest e un efort suplimentar semnificativ pentru o activitate destul de frecventa: cat stati acolo poate o sa mancati de 3 ori pe zi.

#59
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Am ajuns sa ne fie rusine să mâncăm in bucătărie:)



#60
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Masa aia poate fi mutata nu I bătută în cuie .
În bucătărie totuși la suprafață care o are se poate pune o masa și acolo.
Ne gândeam inclusiv la mutarea mesei aproape de bucătărie eventual.
Cumva se mai poate jongla cu mobila din living asa ma gândesc.

Nici vorba sa ne fie rușine sa mâncăm în bucătărie și aici la bloc unde stam tot în bucătărie mâncăm.

Este o schiță facuta de arhitect și mai putem modifica anumite chestii bineînțeles. El ne a dat un exemplu.

Sa înțeleg ca totuși în arhitectura asta exista anumite aspecte de baza corecte dacă le pot zice asa și este foarte ok dacă se poate tine cont de ele.
După toate treaba asta începe filosofia.
..fiecare pana unde vrea sa meargă și ce născociri or mai fi.

Bineînțeles că s multe aspecte de discutat.


#61
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Fațada principala în lucru..
Cum vi se pare ?

Attached Files



#62
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Cand vad acoperisuri in "n" ape cu dolii la care Dorel o rasoleste. ..E suficient sa bata viscolul de unde trebuie, Dorel sa nu respecte la virgula solutia tehnica data de fabricant invelitoare, cratite sa ai.

#63
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
De regula Nordul este in sus. Ce arhitect este acesta?
Dupa mine casa ideala are:
- dormitoarele orientate cu ferestrele spre est
- Livingul+terasa obligatoriu spre sud. Soare si caldura...
- Bucataria nu conteaza unde este, nu dormi acolo, nu-ti petreci viata acolo. Doar gatesti si... cateodata, mananci cu familia.
- Camara trebuie sa fie musai spre nord.
Ce nu am vazut in acel proiect este camera tehnica
In plus, este interesant sa-ti intre musafirii prin dormitor pentru a se duce la wc.... Meserias!
Dupa mine e prea patrata. Sorry...

Edited by adip1962, 16 October 2022 - 13:28.


#64
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 adip1962, on 16 octombrie 2022 - 13:27, said:

- Bucataria nu conteaza unde este, nu dormi acolo, nu-ti petreci viata acolo. Doar gatesti si... cateodata, mananci cu familia.

Am vazut bucatarii pe nord si nu sunt placute, nu as miza pe faptul ca unii nu petrec mult timp in bucatarie, activitatea de a manca ne ocupa mult timp zilnic.

#65
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
De ce nunsunt placute? Nu intra mancarea in stomac?

#66
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Fațada principala a casei este orientata către nord .
Către strada.
Dormitoarele sunt către est orientate dar un geam de la un dormitor este și către nord.
Celelalte geamuri sunt către est și alt geam către sud.
Living și terasa către sud și vest, bucătăria și cămară către nord.
Eu cel puțin asa vad în plan.
Musafirii merg la baia mica care nu este în dormitor după vestibul este un sas și ușă de la baie.

Attached Files



#67
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Eu tot nu vad camera tehnica.
Presupun ca stii ca iti trebuie apribare speciala+anumite centrale termince pt pozitionare in baie, nu?
Arhitectul stie asta? Te va ajuta cu obtinerea avizului de a pune centrala in baie?
In plus, bedeu-rile trebuie asezate cam musai langa vasele WC. :D

Edited by kretzu77, 17 October 2022 - 00:54.


#68
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
În bucătărie nu merge centrala?
În cămară ar fi posibil?
Nu este camera tehnica în plan asa este.

S-o fi încurcat și omul putin cine știe...despre bideu sau pur și simplu nu o fi dat importanta. Mi a spus ca el ne da niște exemple noi mobila și restul le așezăm cum vrem ...ca și cu masa din living putem sa o mutam mai aproape de bucătărie sa nu fie departe și tot asa probabil.
Chiar nu știu ce sa zic oricum l am sâcâitoare mult cu tot felul de chestii ..am plecat de la o casuta de 30 , 40 de metri și am ajuns la 120 de metri..nici noi nu am fost hotărâți sa facem proiectul pentru casa acum și sa ne apucam vroiam ceva mic sa putem merge acolo dar am ajuns la concluzia ca dacă tot ne apucam hai sa încercăm sa facem acum casa și gata.

#69
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vezi ca omul se incurca pe banii tai...
O sa ai de tras pe urma...

#70
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Aștept sa vedem partea de arhitectura gata , sper sa fie bine la final sau in cel mai rău caz sa avem mici chestii care sa le putem remedia.
Sigur și eu l am încurcat destul pana acum.
Ba terasa acoperita ba fără acoperiș.
Ba ferestre la dormitoare  Ba uși sa putem ieși afara în curte direct și tot asa.
Am fost cănuta om sucit din prima..
Per total îmi place cum arata pana acum nu știu dacă se poate proiecta casa perfecta ca să zic asa..și aici întra și multa filosofie bineînțeles.
Unii zic într un fel alții zic în altfel și tot.
Vrem olane ca învelitoare, vrem șemineu.. ne am gândit la un stil mediteranean" daca nu o fi prea mult zis" fiind într o zona de campie casuta.
Doar parter, acoperis cu panta mai lina.
Sper sa fie bine.
Sfaturile și reproșurile sunt binevenite !
Momentan suntem pe hârtie!



#71
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Usile sunt brese termice majore. Daca nu e musai, nu pune si lasa geamuri.
Casa nu e mare, ca su cum ai zice ca mergi 30m ca sa iesi pe terasa, c'mon.
Panta sa nu fie prea lina. Probleme cu zapada si scurgerea condensului vara.
Daca mai vrei si panouri solare ar fi bine ca pantele acoperisului sa fie Nord-Sud (presupun ca i faci in doua ape, sa fie mai ieftin si mai sigur (ca nu stii ce meseriasi gasesti si te trezesti cu apa in pod).
Sa ai pod in care sa ai acces, chit ca si de undeva de afara, daca nu poti din camera tehnica. Nu neaparat pt depozitat, daca nu vrei. Ci pentru a intra in el din cand in cand sa inspectezi daca iti curge apa pe undeva.

#72
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Cred ca va avea 3 ape acoperișul.
Îl auzeam le arhitect ceva în jur de 10 grade panta sau o parte din pante încă nu știu exact.
Întrarea în pod este prevazuta undeva din interior din sas .
Ultima chestie a zis ca desenase doua dintre ferestrele de la dormitoare tip ușă rămâne sa ne gandim cum vor fi exact.
Sincer încă nu îmi dau seama cum va fi acoperișul arhitectul mi a spus ca defapt zona unde vine terasa el doar a decupat acoperișul și a spus ceva de 3 ape ...
Ce părere aveți despre acoperișul cu olane?
Este cineva care a montat de curând asa ceva ..avantaje /dezavantaje? Costuri..?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate