Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rugăminte Tema de proiectare casa 80-100 mp utili parter.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Bună ziua,terenul are forma dreptrunghiulara 1400de mp2 total.
Sunt doua loturi unul lângă altul de câte 700 de mp intenționăm sa facem casa pe una dintre parcele pe cealaltă am vrea o mica livada.
Deschiderea este la str 50 de m , adâncimea 27..28 ceva de genul sper sa nu greșesc.
1. Zona de campie.
2.Familia : 2 adulți și 2 copii.
3. Arhitectul ne așteaptă cu tema..
4.Ma gândesc la varianta sa o facem pe etape neavând suficienti $$$..
5.Din ce materiale? Lemn , Caramida , ytong?
6. Doua dormitoare , o baie plus un WC de servici, Bucătărie și Living open sau închisă cumva bucătăria, camera tehnica , ceva spatii depozitare.


#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003
Sunteti siguri ca vreti casa ?
Daca nu ajungeti singuri la rezultat poate ca nu va trebuie/nu vreti casa
Cu siguranta dac-o vreti atunci stiti ce, cum si de ce la fiecare intrebare de mai sus

Edited by radu103, 16 September 2022 - 00:03.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ai deja tema pentru proiectant. Restul ar trebui sa vina de la el.
casa 80-100 mp utili parter.
Doua dormitoare , o baie plus un WC de servici, Bucătărie și Living open sau închisă cumva bucătăria, camera tehnica , ceva spatii depozitare.

Eu as alege BCA, sau lemn daca as fi in zona unde lemnul este discretie.

 radu103, on 16 septembrie 2022 - 00:03, said:

Sunteti siguri ca vreti casa ?
Daca nu ajungeti singuri la rezultat poate ca nu va trebuie/nu vreti casa
Cu siguranta dac-o vreti atunci stiti ce, cum si de ce la fiecare intrebare de mai sus
Postarea asta mi se pare rautate gratuita si nu o inteleg.

Edited by pasilla, 16 September 2022 - 02:21.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
bca-ul tine foarte frig iarna in casa, daca nu sunt peretii izolati.

Recomand caramida neaparat

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca in 2022 se mai gandeste cineva sa faca o casa fara izolatie.

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Asta e în loc de, sau în completare la căsuța de gradina?

#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 MembruAnonim, on 16 septembrie 2022 - 02:41, said:

bca-ul tine foarte frig iarna in casa, daca nu sunt peretii izolati.

Recomand caramida neaparat

Si uite asa apar tot felul de mituri, repetate fara o minima informare.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
2 adulti si 2 copii si numai 2 dormitoare?
Io zice sa te mai gandesti, chiar daca acum sunt mici, or sa creasca!
Si un birou, ceva, nu crezi ca este util? Birou ce poate sa fie folosit ca si camera de oaspeti la nevoie.
Zic si io, ca daca tot faceti casa...

Edited by viceroy56, 16 September 2022 - 07:00.


#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ok. Cine iti spune lemn, habar nu are ce inseamna.
Daca vrei sa faci o casa rustica, gen cabana, din busteni - asta inseamna lemn - acestia trebuie sa fie uscati! Greu ii gasesti... Dar in general orice lemn ai folosi trebuie sa fie uscat. Nu e...
Alte variante nu sunt din lemn, ci pe structura de lemn & OSB, care-i alta poveste.
Dar sa o luam de la inceput.
Casa trebuie sa fie cam la 10 m de la poarta/gard. In 10 m ai loc suficient sa bagi niste masini, sa faci un spalier, o bolta ce vei vrea acolo... Dar inainte de toate trebuie sa-ti intre betoniere si alte utilaje... Dar casa nu trebuie sa fie prea aproape de niciun gard. Nu sti ce vecin iti vine si-ti inalta un bloc, de-ti ia toata lumina. Este bine ca amplasarea casei sa fie intr-o parte, cu fata casei orientata spre latura lunga, nu spre strada. Depinde si de punctele cardinale.... Dar astfel te poti gandi din acest stadiu la o terasa.
Desi acum iti poate parea o prostie, amplasarea unei pivinite trebuie gandita inaintea constructiei casei. Ia-o ca adapost suplimentar pentru familia ta.
Orice livada are randuri de pomi. Randurile trebuie orientate nord-sud (lungimea). Verifica daca se poate.
Casa. Doar parter este o utopie. Nu va va ajunge. AI nevoie de minim 120 mp, parter plus etaj sau mansarda locuibila. Copii trebuie sa stea sus, voi jos. Oricum cand vei fi batran nu vei avea chef sa urci/cobori de zeci de ori pe zi...
Materiale. Pentru parter stalpi de rezistenta din beton armat si BCA, pentru etaj structura de lemn. Este cea mai ieftina varianta.
Ferestrele. As incerca sa combin termopane cu obloane de lemn, cu deschidere traditionala. Fara balcon la etaj ca nu ai nevoie. NIci nu-ti inchipui cat de bune sunt obloanele de lemn. Da, se vor lasa in timp.
Nu uita sa pui macar un cos de fum, undeva pe mijlocul casei si intr-o laterala. Nu se stie niciodata...
E suficient.
Bafta!

Edited by adip1962, 16 September 2022 - 07:14.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 viceroy56, on 16 septembrie 2022 - 07:00, said:

Zic si io, ca daca tot faceti casa...
Cred ca daca faci o donatie se rezolva si cu biroul :)

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Da, ii dau mobilierul de birouPosted Image

#12
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

 cristobob, on 16 septembrie 2022 - 05:36, said:

Asta e în loc de, sau în completare la căsuța de gradina?

Am renunțat la casuta de gradina și am scos alt certificat de urbanism
.
Obținuse și toate avizele mi au zis ca pot încerca să cer reconfirmarea la avizele de la enel, gaze, salubritate și mediu.
Cred ca la mediu trebuie sa l scot din nou mai mult ca sigur ca o sa am alta suprafață.

 adip1962, on 16 septembrie 2022 - 07:05, said:

Ok. Cine iti spune lemn, habar nu are ce inseamna.
Daca vrei sa faci o casa rustica, gen cabana, din busteni - asta inseamna lemn - acestia trebuie sa fie uscati! Greu ii gasesti... Dar in general orice lemn ai folosi trebuie sa fie uscat. Nu e...
Alte variante nu sunt din lemn, ci pe structura de lemn & OSB, care-i alta poveste.
Dar sa o luam de la inceput.
Casa trebuie sa fie cam la 10 m de la poarta/gard. In 10 m ai loc suficient sa bagi niste masini, sa faci un spalier, o bolta ce vei vrea acolo... Dar inainte de toate trebuie sa-ti intre betoniere si alte utilaje... Dar casa nu trebuie sa fie prea aproape de niciun gard. Nu sti ce vecin iti vine si-ti inalta un bloc, de-ti ia toata lumina. Este bine ca amplasarea casei sa fie intr-o parte, cu fata casei orientata spre latura lunga, nu spre strada. Depinde si de punctele cardinale.... Dar astfel te poti gandi din acest stadiu la o terasa.
Desi acum iti poate parea o prostie, amplasarea unei pivinite trebuie gandita inaintea constructiei casei. Ia-o ca adapost suplimentar pentru familia ta.
Orice livada are randuri de pomi. Randurile trebuie orientate nord-sud (lungimea). Verifica daca se poate.
Casa. Doar parter este o utopie. Nu va va ajunge. AI nevoie de minim 120 mp, parter plus etaj sau mansarda locuibila. Copii trebuie sa stea sus, voi jos. Oricum cand vei fi batran nu vei avea chef sa urci/cobori de zeci de ori pe zi...
Materiale. Pentru parter stalpi de rezistenta din beton armat si BCA, pentru etaj structura de lemn. Este cea mai ieftina varianta.
Ferestrele. As incerca sa combin termopane cu obloane de lemn, cu deschidere traditionala. Fara balcon la etaj ca nu ai nevoie. NIci nu-ti inchipui cat de bune sunt obloanele de lemn. Da, se vor lasa in timp.
Nu uita sa pui macar un cos de fum, undeva pe mijlocul casei si intr-o laterala. Nu se stie niciodata...
E suficient.
Bafta!

Pivniță ne am gandit si la ea dar cumva sub un o terasa ceva , foișor ceva..sub casa sa nu fie vro surpriza cu umezeala..
Un semineu în living funcțional avem în plan.
Mulțumesc de sfaturi și ajutor.

#13
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Depinde ce intelegi prin o faceti pe etape. Daca etapele sunt: construit la rosu / tencuit / interioare /placari cu ceramica.. etc. Asta e mersul normal. Dar daca prin etape intelegi sa termini 2 camere si ulterior sa finisezi alte 2 se poate lua in calcul doar daca  lucrarile le faceti singuri cu mana voastra. Altfel o  sa fie foarte greu sa gasesti o echipa care sa vina sa iti mai finiseze 1 singura camera sau 2. Sau sa iti placheze o singura baie. Pentru 2 lucrari mici o sa platesti mult mai mult decat pentru 1 mai mare. Si o sa te tot amane pana termina alte lucrari mai mari.
O sa vezi ca o buna parte din stresul constructiei o sa se rezume la gasirea echipei de muncitori si interactiunea cu ei.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ai 2 variante:
te dai cu capul de pereti si faci casa cu arhitectul, dupa abordarea teoretica logica
SAU
vizitezi 100 case (pe dinauntru); vorbesti amanuntit cu toate cunostintele care au sau au construit casa plus vizionezi inca niste sute de planuri pe net si automat iti vei da seama ce si cum iti trebuie

Daca mergi pe prima varianta, DUPA ce o sa faci casa o sa devii expert in tot ce NU iti trebuia dar ai facut si te incurca, de asemenea tot ce iti trebuia si NU ai facut si nu ai cum sa mai remediezi !
Eu am ales un proiect deja facut, vizitat de mine si usor modificat. Fata de proiect tot am mai facut modificari de ultim moment, chestii practice pt care ma felicit. Totusi, din motive de design am mai lasat niste chestii sa treaca de la mine si acum imi dau cu tesla in... degete.

#15
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

 overseas, on 16 septembrie 2022 - 09:42, said:

Ai 2 variante:
te dai cu capul de pereti si faci casa cu arhitectul, dupa abordarea teoretica logica
SAU
vizitezi 100 case (pe dinauntru); vorbesti amanuntit cu toate cunostintele care au sau au construit casa plus vizionezi inca niste sute de planuri pe net si automat iti vei da seama ce si cum iti trebuie

Daca mergi pe prima varianta, DUPA ce o sa faci casa o sa devii expert in tot ce NU iti trebuia dar ai facut si te incurca, de asemenea tot ce iti trebuia si NU ai facut si nu ai cum sa mai remediezi !
Eu am ales un proiect deja facut, vizitat de mine si usor modificat. Fata de proiect tot am mai facut modificari de ultim moment, chestii practice pt care ma felicit. Totusi, din motive de design am mai lasat niste chestii sa treaca de la mine si acum imi dau cu tesla in... degete.


Ce suprafata are casa ?
Poți sa ma ajuți cu o schiță te rog.

#16
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 adip1962, on 16 septembrie 2022 - 07:05, said:

Este bine ca amplasarea casei sa fie intr-o parte, cu fata casei orientata spre latura lunga, nu spre strada. Depinde si de punctele cardinale.... Dar astfel te poti gandi din acest stadiu la o terasa.
Fata casei tre' sa fie cumva spre SUD.
Sa poti beneficia de soare pe toata durata zilei.

In rest, nu pot sa scriu mare lucru.
Prea multe necunoscute.
E zona de munte, deal, campie, delta?
In panta?
Drept?
Ce utilitati are la indemana?

#17
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

 futurist, on 16 septembrie 2022 - 11:33, said:


Fata casei tre' sa fie cumva spre SUD.
Sa poti beneficia de soare pe toata durata zilei.

In rest, nu pot sa scriu mare lucru.
Prea multe necunoscute.
E zona de munte, deal, campie, delta?
In panta?
Drept?
Ce utilitati are la indemana?

Zona campie undeva în Balotesti.
Terenul este drept , forma lotului dreptunghi 25 de metri deschiderea cu 28 metri adâncimea..
Ca utilități avem gaze , curent electric pe str iar canalizarea este în coltul str distanta fata de mine cred ca max 50 de metri .
Vecinii pe str nu sau racordat la rețeaua de canalizare au mers pe fosa septica.
Eu sincer as prefera canalizare.

#18
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
/casa mea de la tara semana cu cerintele tale. O mentiune, camara si magazia merita se le faci afara, intr-o alta constructie. Costa mai putin si nici nu trebuie sa le incalzesti. Cel putin la camara trebuie sa ai o temperatura mai mica decat in casa si vei fii nevoit sa izolezi intre camara si bucatarie. Nu e un capoat de tara daca iesi 1-2 ori/zi din casa sa te duci la camara.

Attached Files


Edited by relu_24, 16 September 2022 - 12:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate