Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rugăminte Tema de proiectare casa 80-100 mp utili parter.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#127
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View PostLivia2021, on 16 decembrie 2022 - 20:35, said:

Oare cât ar putea costa o lucarna comparativ cu un iluminator tip velux..ambele sunt scumpe totuși.. la lucarna pe lângă fereastra mai întra și altele niște lemn in plus , tabla ..fata de acoperișul lăsat normal.

O lucarna clar iti iese mai scump decat o fereastra de mansarda.

La o lucarna ai nevoie de: partea de dulgherie ( aici manopera este semnificativa, zic eu ), invelitoarea ( tabla, sort de streasina, sort de perete, dolie, coama, jgheaburi + accesorii ), si geamul termopan . Toate astea luate in calcul, sigur te vor costa mai mult decat o fereastra de mansarda.

Iar daca va fi nevoie sa iesi pe acoperis, te asigur eu ca nu exista termen de comparatie !

#128
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Serios, pare ca privesti lucrurile astea de la o distanta prea mare.
Sfatul meu este sa cauti pe cineva cu mai mult simt tehnic (poate un diriginte de santier) care sa inteleaga ce vrei si care sa propuna solutii fezabile.
Zic, nu dau cu parul.

View PostLivia2021, on 16 decembrie 2022 - 20:35, said:




#129
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021

View Postrazvan-softpedia, on 16 decembrie 2022 - 20:45, said:



O lucarna clar iti iese mai scump decat o fereastra de mansarda.

La o lucarna ai nevoie de: partea de dulgherie ( aici manopera este semnificativa, zic eu ), invelitoarea ( tabla, sort de streasina, sort de perete, dolie, coama, jgheaburi + accesorii ), si geamul termopan . Toate astea luate in calcul, sigur te vor costa mai mult decat o fereastra de mansarda.

Iar daca va fi nevoie sa iesi pe acoperis, te asigur eu ca nu exista termen de comparatie !

Ai perfecta dreptate clar este mai scump !

Orientarea casei este spre nord cu fațada principala la nord .
Sudul pe partea cu dormitoarele.
Pe nord cămară,  terasa și living o parte din ferestre.

#130
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
La tine toate sunt pe dos :)

Cum sa faci zona de zi spre nord?

#131
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Asta tine de preferinte. Daca vrei lumina si caldura mai multa in dormitoare decat in living si bucatarie, e treaba ta. Si pe mine m-a batut la cap arhitectul sa pun livingul si dormitorul pe sud si bucataria pe nord, dar nu am vrut sub nicio forma, ca eu in bucatarie am nevoie de lumina cat mai multa, pe cand in dormitor voi avea si biroul cu ecrane, deci nu vreau lumina, iar caldura o compensez eu cumva. Cat de cretin as fi fost sa fac dormitorul spre sud si sa tin draperiile trase non-stop, cum fac la apartament? Asta doar ca insista arhitectul lu peste.

Altii sunt cinefili si folosesc livingul pentru asta, prefera lumina constanta si difuza dinspre nord, nu vor fascicule luminoase prin living 12 ore pe zi. Deci fiecare cu preferintele sale.

Edited by Cyanid3, 17 December 2022 - 09:05.


#132
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006
Daca ai placa de beton peste parter, uita de mansardare pe viitor. Niciun structurist normal la cap nu va semna spargerea placii si taierea armarii pentru a face loc pt golul de scara.
Deci eu iti recomand sa te gandesti f bine ce vrei de fapt.
In plus, nu te ajuta cu nimic dormitoare de 20 mp daca nu sunt suficiente pt membri familiei. Eu am preferat dressing-uri la dormitoare (mobilare mai ieftina) si marimea acestor dormitoare la strictul necesar (cat sa am ceva spatiu in jurul patului si sa pot pune o comoda pt TV astfel incat sa nu ma lovesc de ea trecere si sa deschid usa fara sa lovesc ceva sau sa nu am loc). Pt ca acolo doar ma duc sa dorm. Timpul ni-l petrecem in living preponderent, ca sa stam impreuna cu plodul cat mai mult timp (altfel se baga in camera lui si nu-l mai vedem toata ziua).
Noi preferam sa luam masa in bucatarie cand suntem doar familia si aia e mai mare decat dormitorul fara dressing.


#133
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Daca are gol macar 60x80cm pentru trapa, si mai sparge 1-2 palme, ar putea face o scara fixa mai abrupta prin care sa urce si sa incapa la fix. Nu ideal sau confortabil, dar utilizabil. Pe hol merge sparta un pic placa, pentru ca nu e suprafata asa mare incat sa se lase placa sau ceva.

Referitor la bucatarie, si eu sunt de parere ca o bucatarie ideala e separata si cu masa pentru 4 persoane. Sa gatesti in living mi se pare crima. Sa cari mancarea din bucataria separata in living iar e crima. Exceptand pastele si craciunul. Desi, daca livingul este sub 25mp, m-as gandi de 2 ori daca sa mai ocup spatiul si cu o masa care sa fie folosita o data la cateva luni.

#134
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021

View PostCyanid3, on 17 decembrie 2022 - 10:09, said:

Daca are gol macar 60x80cm pentru trapa, si mai sparge 1-2 palme, ar putea face o scara fixa mai abrupta prin care sa urce si sa incapa la fix. Nu ideal sau confortabil, dar utilizabil. Pe hol merge sparta un pic placa, pentru ca nu e suprafata asa mare incat sa se lase placa sau ceva.

Referitor la bucatarie, si eu sunt de parere ca o bucatarie ideala e separata si cu masa pentru 4 persoane. Sa gatesti in living mi se pare crima. Sa cari mancarea din bucataria separata in living iar e crima. Exceptand pastele si craciunul. Desi, daca livingul este sub 25mp, m-as gandi de 2 ori daca sa mai ocup spatiul si cu o masa care sa fie folosita o data la cateva luni.

Chepengul la pod are 1m pe 1.2 m.
Cu Bucătăria corect se duce tot mirosul de mâncare poate vom închide cu ceva.

#135
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Postkretzu77, on 17 decembrie 2022 - 09:30, said:

Daca ai placa de beton peste parter, uita de mansardare pe viitor. Niciun structurist normal la cap nu va semna spargerea placii si taierea armarii pentru a face loc pt golul de scara.

Eu am vazut in mai multe cazuri cand poduri nelocuite au fost transformate in mansarde. Banuiesc ca nimeni nu se apuca sa taie placa fara sa aiba autorizatie pentru asa ceva.

Uite o poza cu o situatie de genul asta. Cand ma gandeam sa imi fac casa, cautam o solutie pentru o scara care sa nu ocupe mult spatiu, si pe care sa o folosesc doar ocazional ( in pod ma gandeam sa amenajez o camera si ceva spatii de depozitat ). Scara asta se plia pe ideile mele de atunci. Posted Image

L.E. vad ca poza este intoarsa la 90 de grade. Daca stie cineva cum pot remedia situatia, va rog sa imi spuna.

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 17 December 2022 - 13:51.


#136
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021
Oare cam cât spațiu ocupa o astfel de scara...

#137
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019
2,15 m  x 1,25 m - Atat trebuie sa fie golul in placa.

FELICITARI ARGENTINA !!!!!

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 18 December 2022 - 20:08.


#138
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006

View PostLivia2021, on 18 decembrie 2022 - 19:54, said:

Oare cam cât spațiu ocupa o astfel de scara...
125cm latime. Lungimea nu stiu, ca depinde de inaltimea placii peste parter, a treptelor etc.

#139
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Postkretzu77, on 19 decembrie 2022 - 09:24, said:

125cm latime. Lungimea nu stiu, ca depinde de inaltimea placii peste parter, a treptelor etc.

Am scris mai sus, 125 cm cu 215 cm.
In cazul scarilor de tipul asta, daca inaltimea camerei este putin mai mare, cred ca se poate adauga o treapta si umbla la "rotatia" treptelor.
Pentru o scara pe care nu te urci decat ocazional ( o data la cateva zile ), mie mi s-a parut o varianta foarte ok ( de asta i-am si facut poze ).

#140
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021
Foarte ok..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate