Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Rugăminte Tema de proiectare casa 80-100 mp utili parter.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#91
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Sa mai adaug și eu legat de buget: firma cu recomandări mi-a cerut 800 euro/mp la rosu cu materialele lor, asta anul trecut în noiembrie. Teoretic și conform recomandărilor ar fi trebuit sa iasă o lucrare de nota 9 sa zicem.
Eu am realizat lucrarea cu niște meșteri din sat și materiale cumpărate de mine (calitate peste medie) și am ieșit undeva la 500 euro/mp. Din ce ma pricep as evalua o lucrare de nota 7.
Așadar ai grija ce pui în proiect ca s-ar putea sa ai nevoie de un constructor cu adevărat priceput și ăștia sunt scumpi și ocupați. Și ai grija pe cine angajezi ca mulți pun mana pe lucrare și apoi te trezești cu cine știe ce bălării și ce poți sa mai faci pe urma? Ii iei caii de la bicicletă? Ramai și cu banii dați și cu lucrarea proasta și greu/imposibil de reparat.
De-aia cântărește bine ce ti-ar plăcea vs ce s-ar putea optimiza, simplifica și dpdv buget dar și a ușurinței în execuție.
Ca arhitectul îți pune și statuie cu Venus din Milo în vârful casei, dar are cine să ți-o sculpteze?

Edited by akeem, 11 December 2022 - 16:37.


#92
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Confirm
Eu am avut subzidire/consolidare, de exemplu, si foarte greu am gasit consructor care sa se bage si care sa se priceapa (adica sa mai fi facut ceva de genul pana atunci.

#93
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Bună dimineața, am discutat cu arhitectul și din ce am înțeles se poate renunță la lucarne ( pastrat doar una poate , restul ceva iluminatoare tip velux poate??)și după finalizarea proiectului .
Se poate da o dispoziție de șantier când se va ajunge la partea de acoperiș.
M am uitat și eu mai bine pe planul acoperișului atat cât am putut înțelege se pare ca datorita popilor pentru susținerea acoperișului nu prea ar fi loc de mansarda sau cine știe ce spațiu acolo. ( doar depozitat cel mai probabil )
Casa este totuși prevazuta și calculata parter plus pod.
Asta dacă nu se mai schimba ceva sa modificam din nou acoperișul sa renunțăm la tigla sa punem alta învelitoare mai ușoară și sa se mai simplifice partea de structura din pod poate atunci se poate crea un spațiu mai mare.
Buget prob undeva în jur de 125k- 135k.
Ar mai fi partea de structura de rezistenta care prob în primele 2 săptămâni din ian va fi gata.
Nu ne grăbim sa ne mutam acolo sau sa o terminam cât mai repede .
Avem unde sa stam nu suntem constrânși de absolut nimic . ( chiri sau altele..)




#94
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vad... Posted Image Ai ajuns la 6 pagini si tot nu v-ati hotarat!
Mai aveti timp de schimbare. De ce vrei lumina in pod daca nu sta nimeni acolo? Merge si-un bec. Lucarna aia mie imi displace profund, dar na... fiecare cu gusturile lui.

Edited by adip1962, 14 December 2022 - 14:30.


#95
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 06.10.2019

View Postadip1962, on 14 decembrie 2022 - 14:29, said:

Vad... Posted Image Ai ajuns la 6 pagini si tot nu v-ati hotarat!
Mai aveti timp de schimbare.

Posted Image Posted Image Posted Image

#96
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postrazvan-softpedia, on 11 decembrie 2022 - 09:01, said:

...

3. o casa doar parter este mai confortabila ca si utilizare ( ma refer in principal la partea cu urcatul scarilor ), dar este mai scump sa o termini comparativ cu una pe doua nivele ( gandeste-te la fundatie, placi, acoperis ). Sincer sa fiu, pana la 60-65 de ani nu vad un impediment in avea o casa cu dormitoarele la etaj ( asa cum am spus si mai sus, la casa consider dormitoarele locul in care te duci sa te odihnesti ). Dupa ce copiii vor fi pe picioarele lor, si vor pleca pe la casele lor, poti sa vinzi casa si sa iti faci una pe un singur nivel ( sau sa o iei gata facuta ), mai mica, si mai usor de intretinut.
Mai are timp pt 2 nivele.

#97
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Lucarna pentru lumina naturala ( eventual poate părți opuse pentru a se putea crea un curent/ aerisire poate greșesc) sau iluminatoare.
Dacă zic bine are undeva în jur de 60/80 geamul în sine al lucarnei.

In caz ca mai simplificam acoperișul daca se mai întâmplă  asta pentru ca ar  presupune alte calcule alți bani dați și tot asa..
Va cer și eu un sfat și ce părere aveți..
Sincer nu știu dacă este cazul de mistouri , sarcasm sau altele.
Apreciez ajutorul vostru ..multe chestii poate le am schimbat și am realizat într un final ca nu sunt  ok datorita unor comentarii aici pe softpedia .
Plecasem de la casa mica de gradina nu avem curajul...văzând anumite comentarii și tot întrebând am ajuns la concluzia sa facem un proiect pt o casa normala sau cât mai aproape de normala ca pt unii poate fi anormala sau mai cine știe cum este alta poveste.

Eu  cer niște sfaturi,  dacă se poate bineînțeles.
Sigur sunt mulți care deja au trecut prin asa ceva deja..poate chiar se pricep foarte bine..poate sunt chiar specialiști și îmi pot recomanda anumite chestii pentru a evita anumite greșeli.
Sau pur și simplu spun părerea lor și atât.
Eu recunosc ca nu ma pricep deloc sau poate am maxim ceva idei foarte vagi dacă pot zice asa.
În schimb mi a plăcut sa citesc anumite chestii legate de arhitectura traditionala  și caut sa triez cât mai multe info atat.in rest sunt zero.
Lucrez în alt domeniu și în construcții nu am nici o pregătire.


#98
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Ai de gand sa mansardezi pe viitor de vrei musai lucarne, ca nu inteleg.
Daca da, seems legit.
Daca nu, nu vad niciun sens. Ventilatia se poate face si fara asa ceva. Iar iluminarea naturala nu are sens cat timp nu vei mansarda.
Sau vrei dpdv estetic? Estetic, realizezi ca vei sta in casa si acolo trebuie sa ai estetica si confertul necesar, nu afara, la niste metri buni de casa, nu?
Acoperisul si podul trebuie facute astfel incat sa-si faca treaba cu costuri de intretinere minime, nu avand esteticul in minte. Ca doar nu participi la nu stiu ce concurs regional gen "care dintre tine si vecinii tai aveti cea mai frumoasa casa vazuta din strada sau drona".
Eu, de exemplu imi ventilez podul prin tuburi de ventilatie de 150mm. Doua sus pe o parte si doua jos pe cealalta. Daca la vara vad ca nu se ventileaza cum trebuie (acum da), doar montez niste ventilatoare in out pe acele tuburi. Pe exterior am pus grile de inox.

Attached Files


Edited by kretzu77, 15 December 2022 - 08:59.


#99
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Îmi plac estetic cum arata lucarnele.
Ma gândeam inclusiv la mansarda în viitor dar având în vedere numărul de popi care sunt prevazuti în proiect cred ca o sa pice și treaba cu posibilitatea mansardari și cred ca vor pica și din numărul lucarnelor datorita costurilor.
După terminarea proiectului cred ca voi putea afla un cost aproximativ privind lucarnele..
Cred ca voi rămâne cu una singura pe fațada principala ca și decor, stiu ca nu va întra cine știe ce lumina pe gemuletele alea mici..ca frumusețe vorbesc ca îmi plac cum arata..ma rog nu orice fel de lucarna îmi place .
Nu este vorba de vreun concurs cu vecinii.
Doar de frumusețea casei care trebuie sa fie frumoasa atat exterior cât și interior bineînțeles.
Sunt conștient ca toate mofturile astea vor costa..
La fel cum nu îmi place cum arata structurata discutând cu arhitectul I am spus ca la partea de fațada după izolatie vata sau polistiren as vrea sa aibe un alt aspect tencuiala finala . I am spus de casele care au fost tencuite cu praf de piatra sau praf de marmura .

Interesanta chestia cu grilele de ventilație și arata foarte bine.
S a notat :) și mulțumesc!




#100
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Livia 2021, sunteti intr-un mare fel...
Cereti sfaturi apoi nu le urmati. Voi ii indepartati pe cei ce vor sa va ajute. Nu vreti mansarda, apoi vreti, samd.
Hai sa-ti spun un mare secret... Nu e obligatoriu sa ai mansarda, dar poti sa o prevezi. Practic, ce inseamna o mansarda? Un pod inaltat. Cat afecteaza asta costurie per ansamblu la constructie? Nu prea mult. Poate 3-4 randuri de BCA pe perimetru.
Faceti copii neprogramati? Adoptati vreo echipa de handbal? Atunci si doar atunci veti amenaja mansarda! Si, atunci cand va fi cazul, daca va fi vreodata, puteti pune geamuri/ferestre pentru iluminare naturala.
BTW, o casa nu se face pentru speranta voastra de viata... Nu mai fiti egoisti. Daca va fi ca copii vostri sa o vanda vreodata, vor castiga mai multi bani pentru ca voi v-ati gandit sa inaltati podul atunci cand trebuia.
Pana la urma, cum va asterneti asa veti dormi.

#101
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Good luck cu praf de piatra/marmura.
Inainte de cine stie ce solutii vrei, vorbeste cu constructorul, sa si stie sa aplice acele solutii.
Sa nu te trezesti ca vrei ceva si costurile sau putinta pentru acel ceva sa nu le poti rezolva.
Atentie sinla culorile fatadei. Daca te razgandesti dupa vizarea dtac-ului, s-ar putea sa nu poti face receptia.
Legat de materiale, vezi sa nu te trezesti ca nu gasesti la momentul oportun mayerialul dorit.
Eu am asteptat aproape 2 luni dupa gresie, de exemplu. Pt ca nu era pe.stoc ce si cat vroiam eu si am asteptat dupa comanda in fabrica mult. Dar stiam asta si am facit comanda din timp. Choar si asa, a stay constructorul dupa mine aproape 3 saptamani sa vina gresia vietii. Constructorul tau poate nu va astepta, va lua alte proiecte si te vei trezi ca trebuie sa prelungesti valabilitatea autorizatiei de construire.
Daca ai stat atay la proiect si tot nu e gata, sper din suflet sa nu ajunti sa dureze 3 ani construirea.

Edited by kretzu77, 15 December 2022 - 17:12.


#102
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

View Postadip1962, on 15 decembrie 2022 - 14:21, said:

Livia 2021, sunteti intr-un mare fel...
Cereti sfaturi apoi nu le urmati. Voi ii indepartati pe cei ce vor sa va ajute. Nu vreti mansarda, apoi vreti, samd.
Hai sa-ti spun un mare secret... Nu e obligatoriu sa ai mansarda, dar poti sa o prevezi. Practic, ce inseamna o mansarda? Un pod inaltat. Cat afecteaza asta costurie per ansamblu la constructie? Nu prea mult. Poate 3-4 randuri de BCA pe perimetru.
Faceti copii neprogramati? Adoptati vreo echipa de handbal? Atunci si doar atunci veti amenaja mansarda! Si, atunci cand va fi cazul, daca va fi vreodata, puteti pune geamuri/ferestre pentru iluminare naturala.
BTW, o casa nu se face pentru speranta voastra de viata... Nu mai fiti egoisti. Daca va fi ca copii vostri sa o vanda vreodata, vor castiga mai multi bani pentru ca voi v-ati gandit sa inaltati podul atunci cand trebuia.
Pana la urma, cum va asterneti asa veti dormi.

Acoperișul are prevazut un atic de jur împrejur casei cam 1 m.peste nivelul plăcii parter câteva rânduri de caramida.
Iar căpriori se sprijină peste acel atic și centura.
Nu am mai construit case pana acum este prima..din cauza asta suntem nehotărâți.
Nici o hotărâre nu este ușor de luat.
Și nu I vorba ca I îndepărtez pe cei care vor sa ma ajute , tocmai ca sunt recunoscător și mulțumesc tuturor pentru sfaturile pe care mi le dau.

View Postkretzu77, on 15 decembrie 2022 - 17:07, said:

Good luck cu praf de piatra/marmura.
Inainte de cine stie ce solutii vrei, vorbeste cu constructorul, sa si stie sa aplice acele solutii.
Sa nu te trezesti ca vrei ceva si costurile sau putinta pentru acel ceva sa nu le poti rezolva.
Atentie sinla culorile fatadei. Daca te razgandesti dupa vizarea dtac-ului, s-ar putea sa nu poti face receptia.
Legat de materiale, vezi sa nu te trezesti ca nu gasesti la momentul oportun mayerialul dorit.
Eu am asteptat aproape 2 luni dupa gresie, de exemplu. Pt ca nu era pe.stoc ce si cat vroiam eu si am asteptat dupa comanda in fabrica mult. Dar stiam asta si am facit comanda din timp. Choar si asa, a stay constructorul dupa mine aproape 3 saptamani sa vina gresia vietii. Constructorul tau poate nu va astepta, va lua alte proiecte si te vei trezi ca trebuie sa prelungesti valabilitatea autorizatiei de construire.
Daca ai stat atay la proiect si tot nu e gata, sper din suflet sa nu ajunti sa dureze 3 ani construirea.



Nu am încă nici un constructor momentan.
Ai dreptate ce zici..
De culorile fațadei nu știam.
Chiar asa greu de realizat și costisitor ar fi treaba cu praful de piatra la fațada?


#103
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 06.10.2019

View PostLivia2021, on 14 decembrie 2022 - 23:47, said:

Lucarna pentru lumina naturala ( eventual poate părți opuse pentru a se putea crea un curent/ aerisire poate greșesc) sau iluminatoare.
Dacă zic bine are undeva în jur de 60/80 geamul în sine al lucarnei.

Daca discutam strict de aerisire si lumina naturala, lucarnele asa mici sunt solutii cu randament mic ( costul total este mare comparativ cu ceea ce ofera ). Este mult mai eficient sa iti instalezi o fereastra de mansarda.

View PostLivia2021, on 14 decembrie 2022 - 23:47, said:

In caz ca mai simplificam acoperișul daca se mai întâmplă  asta pentru ca ar  presupune alte calcule alți bani dați și tot asa..

ideea este ca ( dpmdv ), ai inceput gresit. ai vorbit cu arhitectul fara sa sti exact ce vrei, si fara sa te informezi. "documentarea" pentru o casa dureaza cel putin un an, si ar trebui sa citesti cateva jurnale cap coada, sa iti dai seama cam ce iti doresti, ce ti se potriveste, si ce iti permiti. tu daca o ti in ritmul asta o sa cheltui banii de casa platind arhitectul sa tot faca modificari ale proiectului ( glumeam, dar un sambure de adevar tot exista ).

#104
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006

View PostLivia2021, on 16 decembrie 2022 - 02:32, said:

Nu am încă nici un constructor momentan.
Ai dreptate ce zici..
De culorile fațadei nu știam.
Chiar asa greu de realizat și costisitor ar fi treaba cu praful de piatra la fațada?
Nu e greu pt cine stie cum. Costisitor nu stiu. Nu ai paleta de culori variata, iar daca se pune pigment la fata locului, exista riscul sa nu arate fix la fel pe toate laturile.
Sunt multe aspecte.
Din cate stiu, praful de piatra/marmura se aplica cu ceva pe baza de ciment => daca pui vata la termoizolatia exterioara, as evita cimentul, ca apare punct de roua intre stratul exterior si vata. La vata, de exemplu, se foloseste decorativa pe baza de var din acest motiv, care costa dublu fata de cea pe baza de ciment. Din acest motiv eu am ales polistiren grafitat (din cauza calcanului a preferat ceva ignifug de am ales grafitat; cu indice apropiat vatei + grafitat am ajuns la un pret al materialului apropiat de vata).
Trebuie atentie la multe. Un prieten, alt exemplu, nu a fost atent la proiect, a pus termoizolatie mai groasa ca in proiect si s-a trezit cu 40 cm de streasina. Se vede ca naiba, dar nu are ce sa mai faca. Eu am cerut sa-mi iasa cu capriorii 70 cm in afara liniei zidariei, fix pt a evita chestia asta.

Aerisirea prin lucarna/fereastra mansarda e aiurea. Ce vei face? Te vei urca in pod sa deschizi geamul cand e nevoie sa ventilezi? Lasi geamul deschis mereu si ai grija cand bate ploaia/zapada sa de tuci sa inchizi?
Eu am pus gurile alea de ventilatie prin tub si nu am treaba. Daca va fi nevoie, pun la vara niste ventilatoare pe ele si apas un intrerupator din casa la nevoie. Sau pun senzor de temp/umiditate legat de ele si pleaca singure. Istalatia electrica e deja facuta (tras cabluri pe siguranta dedicata in tablou si intrarupator in casa). Am inclusiv un cablu PIR (6x0.22) intre pod si zona intrerupatorului, sa pot pune un termometru cu senzorul in pod si afisajul in casa, daca nu o sa am bani de automatizari complexe.
Alt exemplu: nu am avut bani de rulouri exterioare motorizate(am pus manuale), dar mi-am tras instalatia electrica astfel incat sa pot monta motor ulterior, senzor UV/temp si automatizare sa se lase/ridice singure in functie de lumina si temperatura.
Trebuie sa-ti faci casa confortabila in primul rand. Nu spun ca si esteticul nu este important, dar confortul este prioritar. Eu sincer nu dau 2 bani pe aspectul exterior (nici sa arate ca naiba, desigur). Pana si decorativa a fost aleasa la o culoare antijeg. Am vazut decorative albe si frumoase, care dupa nici 1 an, aratau naspa, cu dâre de la ploile murdare de la noi (ca nu suntem in Elvetia). Nu am chef sa dau cu Karcherul pe fatada dupa fiecare ploaie murdara sau dupa fiecare anotimp ploios (mai ales ca am etaj si trebuie scara/schela si alte nebunii :D
Poate la 80 ani nu te mai poti urca in pod sa deschizi geamul. Dar un intrerupator poti apasa.

Edited by kretzu77, 16 December 2022 - 09:43.


#105
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postfuturist, on 16 septembrie 2022 - 11:33, said:


Fata casei tre' sa fie cumva spre SUD.
Sa poti beneficia de soare pe toata durata zilei.

In rest, nu pot sa scriu mare lucru.
Prea multe necunoscute.
E zona de munte, deal, campie, delta?
In panta?
Drept?
Ce utilitati are la indemana?

Doar cu terasa acoperita de 1-2m (in functie de orientare, ca teren perfect nord-sud nu gaesti). Altfel iti bate vara in geamuri 10 ore pe zi, iti face casa un iad. Daca pui o pavaza de 1-2m, vara bate in pavaza, iar primavara, iarna si toamna bate in ferestre, cel putin partial. Si prin pavaza nu ma refer la pazie, care nu e suficienta.

Edited by Cyanid3, 16 December 2022 - 09:53.


#106
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
La mine fata casei este spre sud-vest, ca altfel nu se putea din cauza configuratiei terenului si vecinilor. Confirm, fara rulouri la geamuri ar fi fost crunt vara. Iarna e un avantaj.

Edited by kretzu77, 16 December 2022 - 09:56.


#107
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai da, dar cu rulouri nu mai ai lumina vara. Cu pavaza, ai lumina, ca vine indirect, dar nu si caldura, ca nu bate soarele in ferestre direct.

Trebuie sa te gandesti si in ce camere vrei doare direct in orice anotimp. Unii pun bucataria spre nord, ca nu vor soare, eu am pus bucatatia pe sud, sa am lumina, si dormitorul cu birou spre nord, sa nu bata razele cand ma uit la ecran.

#108
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006

View PostCyanid3, on 16 decembrie 2022 - 10:00, said:

Pai da, dar cu rulouri nu mai ai lumina vara. Cu pavaza, ai lumina, ca vine indirect, dar nu si caldura, ca nu bate soarele in ferestre direct.

Trebuie sa te gandesti si in ce camere vrei doare direct in orice anotimp. Unii pun bucataria spre nord, ca nu vor soare, eu am pus bucatatia pe sud, sa am lumina, si dormitorul cu birou spre nord, sa nu bata razele cand ma uit la ecran.
Wow. Si eu care credeam ca sunt singurul care mi-am dezvoltat deprinderi autiste inainte sa ma apuc de casa, cu detalii duse la extrem. :D
Oricum, foarte misto ca te-ai gandit la chestiile astea de la inceput. Costuri mai mici si confort sporit ulterior. E bine ca ai avut de la 0 si ai putut orienta cum ai vrut. Eu am fost limitat de casa existenta (consolidari/subzidiri etc) si de pozitionarea fata de vecinii existenti (a trebuit sa fac un studiu de insorire, ca sa bad exacct ce si cum, ca sa nu ma trezesc pe urma ca nu pot pune panouri solare, ca bate nu stiu ce umbra de penla vecini).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate