Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Rugăminte Tema de proiectare casa 80-100 mp utili parter.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#109
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021

View Postrazvan-softpedia, on 16 decembrie 2022 - 06:26, said:



Daca discutam strict de aerisire si lumina naturala, lucarnele asa mici sunt solutii cu randament mic ( costul total este mare comparativ cu ceea ce ofera ). Este mult mai eficient sa iti instalezi o fereastra de mansarda.



ideea este ca ( dpmdv ), ai inceput gresit. ai vorbit cu arhitectul fara sa sti exact ce vrei, si fara sa te informezi. "documentarea" pentru o casa dureaza cel putin un an, si ar trebui sa citesti cateva jurnale cap coada, sa iti dai seama cam ce iti doresti, ce ti se potriveste, si ce iti permiti. tu daca o ti in ritmul asta o sa cheltui banii de casa platind arhitectul sa tot faca modificari ale proiectului ( glumeam, dar un sambure de adevar tot exista ).



Ai dreptate ce zici , nici nu am știut ce vrem, nici acum nu pot zice ca știm foarte multe.
Iluminatoare vs lucarne pare sa fie mult mai ok.
O sa discut cu arhitectul despre faza asta .
Ca și decor pt fațada principala poate rămânem totuși cu o lucarna .
O alta chestie pe care a prevazut o arhitectul este ca ne a pus bca de 10 cm parca  în pod peste placa pentru izolatie.
A zis ca nu este deacord sa prevadă polistiren la interior poate lua foc.
Mi a zis ca este foarte mult marketing vis a vis și de materialele ignifuge ca defapt și defapt și ele iau foc doar ca timpul pana se aprind este mult mai mare ...ex ..poate dura cine stie 20 ..30 de min pana se aprinde.
Toată nehotărârea / prostia asta ne costa bani ..plus ca arhitectul a spus la un moment dat ca lui ii convine ca ne taxează dar pana la urma dacă tot suntem nehotărâți va fi nevoit sa renunțe ca însemna defapt ca el nu poate sa își dea seama ce fel de casa vrem și nu o poate proiecta.

O intreaga nebunie..:)) nu știu cât este de ras defapt..

Ce sa zic prostia se plătește.


#110
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 06.06.2006
Pentru ce naiba e BCA-ul ala de 10 cm? Ingreuneaza f mult casa. Mai ales ca e pod in care nu vei mansarda.
Sa nu-mi spui ca pt termoizolatie. Posted Image
pt asta exista
- bariera de vapori in incaperile de dedesupt (sa nu urce umedeala) + vata minerala peste placa din pod si un osb la 3-5 cm deasupra acelei vate (pt ventilatie); vata este ignifuga pentru numele lui D-zeu.

Cu bca-ul ala acolo chiar sunt curios de fierbeton ti-a bagat in stalpi si grinzi/centuri/placi. Parca vad ca ti-a pus fier supradimensionat, de o sa te usture grav la buzunar.
Structuristul ce zice cu dracia aia de BCA peste placa de beton?
Vezi ca una e arhitectul si alta e structuristul. Sa nu ai surprize. Stiu destule cazuri in care arhitectul a facut avioane si structuristul i-a dat eroare 404 (denided) din cauza rezistentei.

Edited by kretzu77, 16 December 2022 - 14:29.


#111
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021

View Postkretzu77, on 16 decembrie 2022 - 14:28, said:

Pentru ce naiba e BCA-ul ala de 10 cm? Ingreuneaza f mult casa. Mai ales ca e pod in care nu vei mansarda.
Sa nu-mi spui ca pt termoizolatie. Posted Image
pt asta exista
- bariera de vapori in incaperile de dedesupt (sa nu urce umedeala) + vata minerala peste placa din pod si un osb la 3-5 cm deasupra acelei vate (pt ventilatie); vata este ignifuga pentru numele lui D-zeu.

Cu bca-ul ala acolo chiar sunt curios de fierbeton ti-a bagat in stalpi si grinzi/centuri/placi. Parca vad ca ti-a pus fier supradimensionat, de o sa te usture grav la buzunar.
Structuristul ce zice cu dracia aia de BCA peste placa de beton?
Vezi ca una e arhitectul si alta e structuristul. Sa nu ai surprize. Stiu destule cazuri in care arhitectul a facut avioane si structuristul i-a dat eroare 404 (denided) din cauza rezistentei.


Exact pentru termoizolație a zis..eu I am spus arhitectului ca discutasem cu un structurist nu cel care urmează sa faca proiectul alta persoana și mi a zis de aticul ala de 1m , sa măresc chepengul la pod și sa discut cu arhitectul ..structuristul a mai zis de polistiren extrudat de 3cm peste placa și după turnata o sapa subțire.
Arhitectul a zis ca el a prevazut cu bca de 10 cm ca și termoizolație nu merge pe varianta de polistiren la interior.
Bine cred si sper ca se mai pot schimba niște chestii
..
Legat de partea de recepție la final apropo am înțeles ca aproape toți se cam așteaptă la o șpagă ceva iar în situația aia poate se accepta totuși mici modificări..
Ca vezi domne la final tot dai șpagă.
Nu știu cât de adevărată este povestea nu am trecut prin ea..
Pe partea cealaltă parca nici sa te abați de la un proiect nu I ok...ma gândesc m am adresat totuși unor specialiști.. dacă tot8 ar face cum le taie capul..sau tot felul de modificări probabil ca ar ieși o mare varza sau cine știe ce prob grave ar putea apărea.

#112
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021

View Postkretzu77, on 16 decembrie 2022 - 09:32, said:


Nu e greu pt cine stie cum. Costisitor nu stiu. Nu ai paleta de culori variata, iar daca se pune pigment la fata locului, exista riscul sa nu arate fix la fel pe toate laturile.
Sunt multe aspecte.
Din cate stiu, praful de piatra/marmura se aplica cu ceva pe baza de ciment => daca pui vata la termoizolatia exterioara, as evita cimentul, ca apare punct de roua intre stratul exterior si vata. La vata, de exemplu, se foloseste decorativa pe baza de var din acest motiv, care costa dublu fata de cea pe baza de ciment. Din acest motiv eu am ales polistiren grafitat (din cauza calcanului a preferat ceva ignifug de am ales grafitat; cu indice apropiat vatei + grafitat am ajuns la un pret al materialului apropiat de vata).
Trebuie atentie la multe. Un prieten, alt exemplu, nu a fost atent la proiect, a pus termoizolatie mai groasa ca in proiect si s-a trezit cu 40 cm de streasina. Se vede ca naiba, dar nu are ce sa mai faca. Eu am cerut sa-mi iasa cu capriorii 70 cm in afara liniei zidariei, fix pt a evita chestia asta.

Aerisirea prin lucarna/fereastra mansarda e aiurea. Ce vei face? Te vei urca in pod sa deschizi geamul cand e nevoie sa ventilezi? Lasi geamul deschis mereu si ai grija cand bate ploaia/zapada sa de tuci sa inchizi?
Eu am pus gurile alea de ventilatie prin tub si nu am treaba. Daca va fi nevoie, pun la vara niste ventilatoare pe ele si apas un intrerupator din casa la nevoie. Sau pun senzor de temp/umiditate legat de ele si pleaca singure. Istalatia electrica e deja facuta (tras cabluri pe siguranta dedicata in tablou si intrarupator in casa). Am inclusiv un cablu PIR (6x0.22) intre pod si zona intrerupatorului, sa pot pune un termometru cu senzorul in pod si afisajul in casa, daca nu o sa am bani de automatizari complexe.
Alt exemplu: nu am avut bani de rulouri exterioare motorizate(am pus manuale), dar mi-am tras instalatia electrica astfel incat sa pot monta motor ulterior, senzor UV/temp si automatizare sa se lase/ridice singure in functie de lumina si temperatura.
Trebuie sa-ti faci casa confortabila in primul rand. Nu spun ca si esteticul nu este important, dar confortul este prioritar. Eu sincer nu dau 2 bani pe aspectul exterior (nici sa arate ca naiba, desigur). Pana si decorativa a fost aleasa la o culoare antijeg. Am vazut decorative albe si frumoase, care dupa nici 1 an, aratau naspa, cu dâre de la ploile murdare de la noi (ca nu suntem in Elvetia). Nu am chef sa dau cu Karcherul pe fatada dupa fiecare ploaie murdara sau dupa fiecare anotimp ploios (mai ales ca am etaj si trebuie scara/schela si alte nebunii :D
Poate la 80 ani nu te mai poti urca in pod sa deschizi geamul. Dar un intrerupator poti apasa.

Ai dreptate ce zici , grilele astea de ventilație și instalația asta electrica bănuiesc ca trebuie prevazuta in proiect acum sau se poate adapta când vom ajunge la momentul ala..
Culorile la fațada încă nu le am stabilit.
Este musai tot în faza asta de proiect sau putem ulterior..despre culori am câteva idei dar nu complete . ( după mine contează mult și combinația de culori)


#113
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nu merge peste tot cu spaga la receptie. La unele primarii mersul e amenda + intrare in legalitate ceea ce poate sa insemne refacerea documentelor de proiectare si a dosarului pentru autorizare. Mai bine proiectezi din start ce vrei ca iesi mai ieftin si cu mai putine batai de cap.

#114
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Eu cred ca aici se discuta despre o mansarda, nu un pod nelocuit, dar chiar si asa, ideea cu BCA peste placa este deplasata, doar unui nebun ii poate veni ideea asta. Daca este mansarda, izolezi astereala. Daca pod nelocuit, pui vata cat mai multa (20-40cm) peste planseu sau vata si ceva scanduri distantate peste daca vrei spatiu de depozitare. Nu am inteles faza cu BCA sau extrudat cu sapa. Pentru ce fel de spatiu ar fi astea? Ca nu se intelege mai nimic din mesaj.

Edited by Cyanid3, 16 December 2022 - 17:20.


#115
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021

View PostScurthea211, on 16 decembrie 2022 - 16:31, said:

Nu merge peste tot cu spaga la receptie. La unele primarii mersul e amenda + intrare in legalitate ceea ce poate sa insemne refacerea documentelor de proiectare si a dosarului pentru autorizare. Mai bine proiectezi din start ce vrei ca iesi mai ieftin si cu mai putine batai de cap.

Corect!

#116
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021

View PostCyanid3, on 16 decembrie 2022 - 17:20, said:

Eu cred ca aici se discuta despre o mansarda, nu un pod nelocuit, dar chiar si asa, ideea cu BCA peste placa este deplasata, doar unui nebun ii poate veni ideea asta. Daca este mansarda, izolezi astereala. Daca pod nelocuit, pui vata cat mai multa (20-40cm) peste planseu sau vata si ceva scanduri distantate peste daca vrei spatiu de depozitare. Nu am inteles faza cu BCA sau extrudat cu sapa. Pentru ce fel de spatiu ar fi astea? Ca nu se intelege mai nimic din mesaj.

De bca era pentru a izola parterul termoizolatia în ideea ca acolo este pod.
Pentru a nu pierde caldura prin plafon cel mai probabil la asta cred ca s a referit arhitectul .
Eu I am spus totuși asa printre rânduri domne știți poate în viitor am vrea sa facem ceva și în pod...poate s ar putea crea și un mic spațiu locuibil acolo cine stie.
Și arhitectul mi a spus ca aia este cu totul alta poveste ca nu merg lucrurile asa..înseamnă alți bani alte taxe plătite alți 100 și ceva de mp la partea de sus
..plus altfel de placa sau calculat totul altfel bineînțeles.
Iar stucturistul cu care am vorbit explicându-i cea spus arhitectul mi a zis cu alte cuvinte sa l las în pace ca orice de fel de placa ar fi ea trebuie proiectata minim sa tina o greutate parca de 500de kg per metru pătrat.  Dacă am reținut bine sper sa nu zic vro prostie.
O mansarda locuibila cu acel proiect de acoperiș cu toți popi aia nu știu totuși dacă poate fi..
Chestia cu mansarda știu ca se taxează totuși și la primărie și în proiectare .
Iar eu da nu I am zis arhitectului de la inceput domne vreau o casa parter plus mansarda I am zis casa parter plus pod.

Toată povestea asta de acum este ca tot platind făcând un acoperiș mi se pare și o idee ok sa prevezi de la inceput și o posibila mansardare în viitor poate copii noștri cine stie. ( exact cum a spus un coleg mai sus..)

Dacă îmi ziceți clar ca arhitectul este nebun cu acel bca peste placa o sa vorbesc cu el sa găsim alta varianta lemn
.vata habar nu am.


#117
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 06.06.2006
Mansarda locuinila inseamna si scara normala pana sus (nu retractabila, ca la un pod).
Scara aia presupune armare. Sau macar loc la parter de unde sa inceapa daca o faci de metal.
Nu e asa usor cum crezi.
Oricum, eu inca ma minunez cum naiba i-a trecut prin minte faza cu BCA-ul de 10 pe post de termoizolatie.

#118
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Daca-mi permiteti o gluma, o fi vrut sa scape de tema de proiectare si de beneficiar nehotarat :)

#119
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 06.01.2014
Mnee, DEOCAMDATA mai are de muls.

#120
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Placa de beton este atat de grea ea insasi, incat un pat, un dulap sau alte chestii ce-ai mai pune la mansarda nu ar trebui sa conteze. Daca patul si sifonierul ala duc placa la limita, inseamna ca placa e deja la limita din start si proiectata extrem de prost. Scara se poate pune si dupa.

Cat timp nu locuiesti in pod, pui vata minerala 20-40cm direct pe planseu. Asta daca sansele sa faci mansarda nu sunt asa mari sau nu e ceva iminent. Iar daca va fi cazul, iei vata si izolezi astereala. Daca totusi folosirea podului pentru locuit va urma sigur si intr-un viitor mai apropiat, mai bine izolezi direct astereala din start, iar planseul il lasi asa. BCA-ul nu ar trebui sa intre in calcul in nicio situatie. BCA este izolator mai bun decat caramida si mai ales betonul, dar ca raport greutate/grad de izolare si grosime/grad de izolare, e la ani lumina de materialele pe care le foloseste orice om intreg mintal pentru izolatie (polistiren, vata, spuma etc). Cu dilimandrul care ti-a zis sa pui strat de BCA peste planseu eu zic sa rupi complet legatura, ala nu e sanatos la cap. Asta macar nu este catastrofic (BCA e destul de usor cat sa nu crape planseul, cum poate ar face-o caramida), dar daca a fost in stare sa recomande asa delir, cine stie ce te mai pune sa faci si dupa aia iti blestemi zilele.

Edited by Cyanid3, 16 December 2022 - 19:09.


#121
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
:) nici eu n-am mai auzit sa pui 10 cm BCA în pod pentru izolatie. Înseamnă că dacă faci ziduri de BCA lat de 25 sau 30 cm ai casa gata izolată. Mai știu pe cineva care zicea sa puna BCA-ul de-a latul, adică ziduri de 60 cm grosime, ca să nu mai pună polistiren. Asta ar fi echivalent 25 cm BCA (adica pus normal) + 10 cm polistiren, minimul pe care îl face lumea în ziua de azi.
Pentru Livia:
Dacă ai de gând sa locuiești vreodată în mansardă, nu-ti trebuie izolatie față de parter ci la acoperiș (și încă din aia serioasă).
Dacă nu ai de gând asta, 10 cm BCA înseamnă 3 cm de polistiren sau vată. Ăla vorbește serios?
În ceea ce privește lucarna, dacă nu vrei sa renunti la ea, măcar fa-o mare, te folosești că îți întra lumina ca lumea.

Edited by akeem, 16 December 2022 - 19:39.


#122
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021

View Postkretzu77, on 16 decembrie 2022 - 18:07, said:

Mansarda locuinila inseamna si scara normala pana sus (nu retractabila, ca la un pod).
Scara aia presupune armare. Sau macar loc la parter de unde sa inceapa daca o faci de metal.
Nu e asa usor cum crezi.
Oricum, eu inca ma minunez cum naiba i-a trecut prin minte faza cu BCA-ul de 10 pe post de termoizolatie.

Ceva de genul a spus și un structurist cu care am vorbit ..ca sa se considere mansarda trebuie sa ai scara interioara.

View Postakeem, on 16 decembrie 2022 - 19:26, said:

:) nici eu n-am mai auzit sa pui 10 cm BCA în pod pentru izolatie. Înseamnă că dacă faci ziduri de BCA lat de 25 sau 30 cm ai casa gata izolată. Mai știu pe cineva care zicea sa puna BCA-ul de-a latul, adică ziduri de 60 cm grosime, ca să nu mai pună polistiren. Asta ar fi echivalent 25 cm BCA (adica pus normal) + 10 cm polistiren, minimul pe care îl face lumea în ziua de azi.
Pentru Livia:
Dacă ai de gând sa locuiești vreodată în mansardă, nu-ti trebuie izolatie față de parter ci la acoperiș (și încă din aia serioasă).
Dacă nu ai de gând asta, 10 cm BCA înseamnă 3 cm de polistiren sau vată. Ăla vorbește serios?
În ceea ce privește lucarna, dacă nu vrei sa renunti la ea, măcar fa-o mare, te folosești că îți întra lumina ca lumea.

A vorbit serios și a prevazut și în proiect chestia asta.
Doar nu am scos o de la mine sincer nici eu nu am auzit..
A zis clar bca de 10 sau de 12 cm .
De acoperiș izolat cu vata sau alte materiale am auzit și eu.
Spuma și altele..

#123
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 06.10.2019

View Postkretzu77, on 16 decembrie 2022 - 09:32, said:

Aerisirea prin lucarna/fereastra mansarda e aiurea. Ce vei face? Te vei urca in pod sa deschizi geamul cand e nevoie sa ventilezi? Lasi geamul deschis mereu si ai grija cand bate ploaia/zapada sa de tuci sa inchizi?

Fereastra o poti lasa pe ventilare daca vrei ( incepand din primavara, si pana toamna tarziu ).

Oricum, interesanta chestia cu ventilatoarele ! Nu am vazut-o la nimeni pana acum. Ce fel de invelitoare ai ?

Edited by razvan-softpedia, 16 December 2022 - 19:56.


#124
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021

View Postakeem, on 16 decembrie 2022 - 19:26, said:

:) nici eu n-am mai auzit sa pui 10 cm BCA în pod pentru izolatie. Înseamnă că dacă faci ziduri de BCA lat de 25 sau 30 cm ai casa gata izolată. Mai știu pe cineva care zicea sa puna BCA-ul de-a latul, adică ziduri de 60 cm grosime, ca să nu mai pună polistiren. Asta ar fi echivalent 25 cm BCA (adica pus normal) + 10 cm polistiren, minimul pe care îl face lumea în ziua de azi.
Pentru Livia:
Dacă ai de gând sa locuiești vreodată în mansardă, nu-ti trebuie izolatie față de parter ci la acoperiș (și încă din aia serioasă).
Dacă nu ai de gând asta, 10 cm BCA înseamnă 3 cm de polistiren sau vată. Ăla vorbește serios?
În ceea ce privește lucarna, dacă nu vrei sa renunti la ea, măcar fa-o mare, te folosești că îți întra lumina ca lumea.



Poate unde a zis ca nu proiectează sau prevede polistiren la interior din cauza riscului mare de incendiu ma gândesc.
Poate chiar exista și varianta asta cu bca subțire ca și termoizolatie .
Prin afara sau pe la noi or fi case proiectate astfel oare ??
Dacă da cred ca oricum rare bănuiesc!
O sapa subțire super dreapta și o dușumea frumoasa groasa de 5cm nu ar fi ok sau sunt costuri fantastice?
Sa ma aștept la multe tone de fier în situația asta ???


#125
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Repet: dacă vrei sa locuiești acolo, termoizolatia podelei nu-si are rostul, caldura din camera de dedesubt nu se pierde,  îți intra în mansardă. Faci podea normala ca la orice camera.
Dacă nu vrei sa locuiești în mansardă evident trebuie izolat sa nu pierzi caldura prin pod, dar nu cu BCA. BCA izoleaza de 3 ori mai slab decât polistirenul sau vata. Dacă noi vorbim aici de 20...30cm de vată, cât BCA ar trebui? 1 metru? Cu 10 cm nu faci nimic.

#126
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 07.09.2021

View Postakeem, on 16 decembrie 2022 - 19:26, said:

:) nici eu n-am mai auzit sa pui 10 cm BCA în pod pentru izolatie. Înseamnă că dacă faci ziduri de BCA lat de 25 sau 30 cm ai casa gata izolată. Mai știu pe cineva care zicea sa puna BCA-ul de-a latul, adică ziduri de 60 cm grosime, ca să nu mai pună polistiren. Asta ar fi echivalent 25 cm BCA (adica pus normal) + 10 cm polistiren, minimul pe care îl face lumea în ziua de azi.
Pentru Livia:
Dacă ai de gând sa locuiești vreodată în mansardă, nu-ti trebuie izolatie față de parter ci la acoperiș (și încă din aia serioasă).
Dacă nu ai de gând asta, 10 cm BCA înseamnă 3 cm de polistiren sau vată. Ăla vorbește serios?
În ceea ce privește lucarna, dacă nu vrei sa renunti la ea, măcar fa-o mare, te folosești că îți întra lumina ca lumea.


Posibil sa fie foarte diferita treaba cu o lucarna mare ..arhitectural /proporțional vorbind comparativ cu toată casuta în sine.. poate fi chiar ok sau nu prea .
Voi discuta și acest aspect.
Încă nu pot realiza cum va fi și cât de mare ar trebui sa fie..
Oricum cred ca vom rămâne cu una singura și poate ceva iluminatoare.
Încă nu îmi imaginez multe costuri adica mai deloc și ce decizii pot lua...?
Oare cât ar putea costa o lucarna comparativ cu un iluminator tip velux..ambele sunt scumpe totuși.. la lucarna pe lângă fereastra mai întra și altele niște lemn in plus , tabla ..fata de acoperișul lăsat normal.
Ce sa zic posibil sa fie chiar foarte scumpa o lucarna habar nu am momentan.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate