Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

caderi de tensiune/fluctuatii de curent

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Buna ziua, locuiesc intr-un apartament si de ceva vreme cam in tot cartierul sunt extrem de dese fluctuatiile de curent (5-6 ori pe zi). Am discutat cu cei de la electricitate si au spus ca nu pot anunta din timp aceste fluctuatii...in fine.
Problema pentru care va scriu este ca nu ma pricep in acest domeniu si doresc sa va inteb daca exista vreo solutie ca sa imi pot apara electrocasnicele din casa sa nu se arda. Exista vreun dispozitiv ceva care ma poate ajuta atunci cand cade curentul dar si la revenirea acestuia ?
Va multumesc anticipat!

#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Da, ai doua variante.
Stabilizator de tensiune, mai ieftin, nu acoperă momentele când nu ai curent deloc.
Ups, preferabil on-line, și aș adăuga eu, unul general pe care îl montezi chiar la intrare.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,426
  • Înscris: 01.12.2001
"fluctuații" sau căderi totale de tensiune?
Daca fluctuează +-10% e in parametri și e ok.
Se "ard" daca ai 400V in loc de 230V. Sau "spike-uri".

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti rezolva cu un releu de protectie de genul asta.

Edited by pasilla, 29 August 2022 - 18:12.


#5
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Scuzati-mi lipsurile in acest domeniu. la mine se ia acum curentul si in 10 secunde revine sau poate chiar mai repede. Mai sunt si pene de curent cand dureaza 5 minute pana revine curentul.Nu doresc sa fac ditamai investitia in asa ceva ..sunt dispus sa cheltui undeva la 300-400 de lei daca exista ceva in acest buget.

 BloodRa, on 29 august 2022 - 17:33, said:

Da, ai doua variante.
Stabilizator de tensiune, mai ieftin, nu acoperă momentele când nu ai curent deloc.
Ups, preferabil on-line, și aș adăuga eu, unul general pe care îl montezi chiar la intrare.
Salut, multumesc de raspuns am cautat sa vad cum arata dispozitivele mentionate de tine sunt  voluminoase, ma gandeam ca exista ceva mai micut..nu ma asteptam sa fie asa de mari.
Nu ma intereseaza daca nu acopera momentele cand nu am curent.

 pasilla, on 29 august 2022 - 18:11, said:

Poti rezolva cu un releu de protectie de genul asta.
interesant acest dispozitiv . unde anume se monteaza la tabloul de curent ? mentionez ca nu mai am locuri libere ce pot face in caz ca aceasta ramane ultima solutie?
ma mai gandeam daca exista niste prize inteligente?

Edited by djhappy89, 29 August 2022 - 18:48.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Exista si prize care functioneaza pe acelasi principiu.

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 08.10.2004
daca ai fluctuatii de tensiune, +/- - merge ce a zis colegu pasila.
daca iti pica de tot curentul, ai nevoie de ups care sa preia temporar consumul - daca asta vrei sa faci..si pt toata casa..ala costa.

#8
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Pentru fluctuatii de curent recomand acele relee de protectie. Eu am acasa trifazat si am dat 870 lei pe un astfel de dispozitiv + 300 lei montajul de catre un electrician autorizat. Nu este ceva plug&play cum se poate crede.

#9
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Bun haideti sa o luam cu inceputul ..deci la mine se opreste curentul si revine in cateva secunde. Cum pot salva viata electrocasnicelor in aceasta situatie? doar cu ups?

#10
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Releu monitorizare faza (din acela cu doua rotite: una pt timp in secunde si una pentru voltaj min si max) + contactor (trebuie lasat 1p liber in stanga si dreapta lui pt ca lucreaza cald)
Releul monitorizare faza sa-l protejezi inainte cu o fuzibila mica (200-300 mA, in functie de cat consuma acel releu ca sa functioneze)
Exista si relee digitale, dar nu stiu cat sunt de ok.
Mi-a aratat un amic unul desfacut si parea cam firav (in sensul ca, la o supratensiune pare ca face poc si trebuie sa ai unul de rezerva in casa). Daca iei digital, macar ia unul de la 60A in sus, ca oricum ai general in fata lui si diferentiale si mbc-uri dupa el

Edited by kretzu77, 30 August 2022 - 06:08.


#11
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011

 kretzu77, on 30 august 2022 - 06:07, said:

Releu monitorizare faza (din acela cu doua rotite: una pt timp in secunde si una pentru voltaj min si max) + contactor (trebuie lasat 1p liber in stanga si dreapta lui pt ca lucreaza cald)
Releul monitorizare faza sa-l protejezi inainte cu o fuzibila mica (200-300 mA, in functie de cat consuma acel releu ca sa functioneze)
Exista si relee digitale, dar nu stiu cat sunt de ok.
Mi-a aratat un amic unul desfacut si parea cam firav (in sensul ca, la o supratensiune pare ca face poc si trebuie sa ai unul de rezerva in casa). Daca iei digital, macar ia unul de la 60A in sus, ca oricum ai general in fata lui si diferentiale si mbc-uri dupa el
Deci daca imi cade curentul in casa cu ceea ce mi-ai spus tu sa cumpar pot salva viata electrocasnicelor din casa?

#12
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Nu stiu ce elwctrocasnice ai tu in casa. Unele au sursa in comutatie, altele nu
Orice electrocasnic suporta anumite fluctuatii intre un voltaj minim si unul maxim (setabile in acel releu de monitorizare)
Problema apare cand alterneaza sub si intre parametri la intervale scurte sau cand se ia si se da curentul succesiv. Aici intervine acea intarziere in secunde (eu am setate 15).

#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 djhappy89, on 29 august 2022 - 22:41, said:

Bun haideti sa o luam cu inceputul ..deci la mine se opreste curentul si revine in cateva secunde. Cum pot salva viata electrocasnicelor in aceasta situatie? doar cu ups?
Da.

#14
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
cum pot afla daca eu am acasa fluctuatii de curent?
desi eu cred ca nu am ...la inceput am incurcat notiunea de fluctatie de curent cu caderea de curent. momentan la mine acasa cade curentul nu stiu daca am fluctuatii.
Daca singura optiune de a salva viata electrocasnicelor( televizoare, sistem audio, frigider, masina de spalat rufe, masina de spalat vase etc) este UPS este posibil sa renunt ...
daca mai exista si vreo alta varianta va ascult..

#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Cu un analizor de rețea.
Dar și un ups online mai bunicel îți poate spune același lucru, ar trebui să îți apară în evenimente orice fluctuație mai importantă

#16
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
bun tot nu scap de ups. ce presupune acel ups ce modificari trebuie sa fac in casa ? si cat ma costa ce marci recomandati ce voltaje ? eu nu cunosc..sa va spun tot ce am in casa electrice? sau cum

#17
rares2006

rares2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.11.2006

 kretzu77, on 30 august 2022 - 06:07, said:

Releu monitorizare faza (din acela cu doua rotite: una pt timp in secunde si una pentru voltaj min si max) + contactor (trebuie lasat 1p liber in stanga si dreapta lui pt ca lucreaza cald)
Releul monitorizare faza sa-l protejezi inainte cu o fuzibila mica (200-300 mA, in functie de cat consuma acel releu ca sa functioneze)
Exista si relee digitale, dar nu stiu cat sunt de ok.
Mi-a aratat un amic unul desfacut si parea cam firav (in sensul ca, la o supratensiune pare ca face poc si trebuie sa ai unul de rezerva in casa). Daca iei digital, macar ia unul de la 60A in sus, ca oricum ai general in fata lui si diferentiale si mbc-uri dupa el
De care releu monitorizare fază  aveți?Un link va rog frumos?

#18
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004

 djhappy89, on 31 august 2022 - 12:27, said:

bun tot nu scap de ups. ce presupune acel ups ce modificari trebuie sa fac in casa ? si cat ma costa ce marci recomandati ce voltaje ? eu nu cunosc..sa va spun tot ce am in casa electrice? sau cum

Probabil trebuie montat pe cablul general de alimentare (în apartament) dacă doreşti să acţioneze pentru toate aparatele din casă.
Va costa mult (ai nevoie de capaitate mare de stocare) şi va ocupa loc. E ca şi cum ai avea o baterie mare.
Dar fluctuaţiile, cum afectează aparatele din casă?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate