Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Sfat cablare TV

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
E vorba de un apartament cu 3 camere cu abonament TV si internet de la fostul UPC. Cablurile sunt intinse aparent prin toate camerele cu splittere si unul dintre cabluri intra intr-un router wireless  Apartamentul va fi renovat si cablurile vor fi ingropate. Dat fiind faptul ca pe acelasi cablul TV se ofera si internet si televiziune, exista cerinte speciale de cablare?

Am luat un cablu RG6 cu miez gros recomandat de vanzator ca fiind de calitate. M-am gandit sa centralizez toate cablurile intr-o doza, sa pun un splitter si de acolo se vor lega toate cablurile din camere si routerul.

Cablul cumparat este bun sau este nevoie de alt cablu?
Sunt necesare splittere speciale sau cele de TV sunt bune? As fi recunoscator pentru o recomandare pentru splitere bune.
Solutia aleasa este buna?

Mai exista o sansa sa modific cablarea din cauza unui traseu mai lung care necesita prea mult spart prin beton. M-am gandit sa pun o doza la intrare, sa bag in ea cablul care vine in apartament si sa-l leg la un splitter cu 2 iesiri. O iesire va fi pentru TV-ul dintr-o camera alaturata, cealalta iesire va fi pentru cablul care duce la doza unde sunt centralizate restul cablurilor. Acolo m-am gandit sa pun un splitter cu 4 iesiri, 3 pentru TV in celelalte camere si a 4-a pentru router. E ok solutia? 2 splittere vor afecta negativ semnalul TV sau conexiunea la internet? Acum sunt mai multe splittere in apartament si merge fara probleme.

Voi lasa mufarea pentru angajatii Vodafone pentru ca vreau mufe sertizate si nu am cleste pentru operatiune. Ma intereseaza doar daca solutia la care m-am gandit este buna sau trebuie sa modific ceva.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,036
  • Înscris: 28.10.2006
Cablul este OK.
Spliterul pentru internet este special, cu cale de intoarcere. Cel putin asa stiu ca puneau cei de la Telekom pe vremuri.
Avea o iesire dedicata la care se lega modemul de Internet.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007
Sa tragi si cablu RJ45 pe langa cel coaxial.. Eu as trage cablurile printr-un tub neriflat care sa permita inlocuirea lor in viitor.

#4
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
OK. am nimerit bine cablul :) Ce splittere sa cumpar? Sau mai bine ii sun pe cei de la Vodafone si vin ei cu splitterele cand mufeaza cablurile? Ideea cu cablul de net e buna desi slabe sanse sa apara alt operator in zona.

#5
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 16.12.2011

 entry, on 23 august 2022 - 20:37, said:

OK. am nimerit bine cablul Posted Image Ce splittere sa cumpar? Sau mai bine ii sun pe cei de la Vodafone si vin ei cu splitterele cand mufeaza cablurile? Ideea cu cablul de net e buna desi slabe sanse sa apara alt operator in zona.
Au spliterele lor. Ti le pun cand mufeaza. Nu costa nimic. Din ce am vazut masoara si puterea semnalului si, in functie de asta iti mon teaza spliter care atenueaza cat trebuie.

Edited by Pekiasan, 23 August 2022 - 21:05.


#6
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Am inteles, multumesc pentru ajutor.

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007

 Argv, on 23 august 2022 - 20:29, said:

Sa tragi si cablu RJ45 pe langa cel coaxial.. Eu as trage cablurile printr-un tub neriflat care sa permita inlocuirea lor in viitor.

La cablul UTP ma refeream...

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011
Dar tu intenționezi sa ramai pe veci la Vodafone ?

Refa instalația cu coaxial și cablu utp peste tot, nu se știe dacă pe viitor treci la fibra optica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate