Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Recomandare cablu exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AlexLG12

AlexLG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2022
Vă salut recomandați-mi și mie un cablu 3x4mm2 ce va fi pozat aparent sau prin țeavă pe exteriorul casei sub streașină unde vara cred ca poate atinge temperaturi 60*C +.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca orice cablu MYYM poate fi folosit. Important e la ce vrei sa il folosesti. Ce curent trece prin el, cat timp, Ce lungime.....

#3
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 04.12.2003
ÖLFLEX® HEAT 105 MC

#4
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Nu litat
Trebuie unul rezistent la UV, ca sa scapi de tevi/copex.
Deci un NYY-J.
Dar sa fii sigur ca e NYY-J, ca multi scriu asta pe el si nu prea e.

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,080
  • Înscris: 23.09.2005
Cably armat. CYABY. Nu-i mai trebuie nici teava si se poate duce si pe lemn.

Edited by Phobos, 22 August 2022 - 06:17.


#6
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Pentru exterior trebuie cablu cu rezistenta la. UV. Este recomandat sa fie și cu rezistenta la propagarea flăcării (f în coada codului) și eventual armat (B sau SWA In cod) . Cauta CYABY de la Iproeb ca să-ți faci o idee despre ce variante ai.
In rest, lucrul cel mai important este dimensionarea corecta a secțiunii, care depinde de sarcina și de lungime. Tot pe site la Iproeb ai un calculator pentru secțiunea cablurilor.
Daca nu te descurci, da mai multe detalii aici și sigur primești răspuns.

#7
AlexLG12

AlexLG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2022
Doresc sa scot o priza la exterior(cam 20-25 m de tabloul geneal) si sa o folosesc pentru anumite scule mai solicitante cand este nevoie(aparat de sudura tip inverter, betoniera, circular) ca sa nu mai utilizez instalatia interioara a casei 2.5mm2 si totodata dupa schimbarea TG nu as vrea sa fortez nici contactorul si nici nu stiu cum se vor comporta RCCB la aparatul de sudura, priza utilizata fiind cam la 30m distanta de TG.

#8
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
Poți folosi NYY-J, dacă preferi masiv sau RV-K, dacă preferi lițat. Ambelele pot fi pozate la exterior fără protecție suplimentară - țevi, tuburi, pat cablu etc.
Nu are rost să te complici cu cabluri armate gen cyaby. Și, în nici un caz, nu folosi myym.

#9
AlexLG12

AlexLG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2022
O sa raman pe NYY-J. Mai sus kretzu77 spune sa am grija sa fie chiar NYY-J, imi puteti recomanda 1-2 producatori/vanzatori de incredere?

#10
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Eu am luat blablla pt ce am avut nevoie, ca nu am gasit altceva cu certificare VDE pe la noi. Mai erau unii, mai ieftni putin, dar nu ajungea in timp util pt mine (ce vroiam eu se aducea numai pe comanda.
Vezi ca aia  sunt niste puturosi. Eu am comandat prin tert magazin (parca scria pe factura) pe astea uzuale, ca aia nu mi-au preluat comanda nici dupa 3 zile. Totul printr-un telefon dat de un amic (whatsapp).

Edited by anaki, 24 August 2022 - 22:13.
reclama


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate