Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Decizia FINALA a boxelor de podea care le voi achizitiona

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Am mai facut postari pe acest forum unde am adus in discutie fel de fel de boxe de podea ca sa mi fac o parere care ar suna mai ok (pentru ca din pacate nu am posibilitate sa le aud in viata reala).

Acum mi am format o idee si as vrea sa si iau o decizie finala.

In bugetul meu (de ABSOLUT MAXIM 2000LEI) am gasit interesante urmatoarele perechi de boxe de podea :

Magnat Monitor Supreme 2002
Indiana Line DJ 310
Audio Monitor Audio 300 (astea au sanse mari sa le iau)
Wharfedale Diamond 230
Taga Harmony TAV-807F
HECO VICTA PRIME 602

Daca mai aveti alte propuneri sunt acceptate , dar e musai sa fie floorstand , am living 50MP.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Vrei subwoofer(e)?

#3
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Sub nici o forma subwoofer.

Vreau 2 boxe "potente" care pot reda o gama cat mai larga de frecvente (mai ales pe partea de bass).

Nu prea am unde aseza subwoofer ul , e in asa fel construita camera incat nu pott pune decat 2 boxe si eventual un rack in mijloc, dar si in cazul in care mi as face spatiu de subwoofer tot nu as vrea , vreau 2 boxe care sa fie ele ok , fara ajutorul unui subwoofer.

Jumatate din boxele care le am dat in lista pot reda frecvente sub 45hz.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007
Q Acoustics 3050i,noi sau aproape noi adica inca in garantie.

Edited by overseas, 14 August 2022 - 14:44.


#5
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Depinde si la ce le conectezi.
Eu am ramas la Heco dar eu am sistem de 5.1 si sunt conectate la un Yamaha. Asa singure doar cele de podea au bass puternic si parca scot prea multe medii si joase. Cu sateliti e numai bine. Cred ca puteam foarte bine si fara subwoofer.
Am mai incercat si Magnat care are chiar un timbru si mai infundat mi s-a parut.
Si am mai ascultat si Monitor care mi s-au parut prea pe inalte si mai putin pe bass.
Toate astea la un Yamaha...

Daca le conectezi la altceva poate suna altfel

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017

View Postsh0t_, on 14 august 2022 - 14:27, said:

Sub nici o forma subwoofer.

Vreau 2 boxe "potente" care pot reda o gama cat mai larga de frecvente (mai ales pe partea de bass).

Nu prea am unde aseza subwoofer ul , e in asa fel construita camera incat nu pott pune decat 2 boxe si eventual un rack in mijloc, dar si in cazul in care mi as face spatiu de subwoofer tot nu as vrea , vreau 2 boxe care sa fie ele ok , fara ajutorul unui subwoofer.

Jumatate din boxele care le am dat in lista pot reda frecvente sub 45hz.

Si ale mele (Yamaha NS777)  au specificații bune, dar la bass nu-mi plac deloc, destul de slab (aici posibil ca și receiverul Denon 1911 să aibă o vină). Ideal e să le asculți live (am văzut ca ai zis că nu poți) sau, măcar, sa cauți review-uri pe youtube. Chiar dacă nu suna la fel ca atunci când ești lângă ele, măcar vezi ce opinie are cel care face review-ul. Eventual poate găsești și comparații între ele.

Edited by george_alexandru, 14 August 2022 - 17:06.


#7
n1k3z0r

n1k3z0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.06.2009
Salut,

Vezi ca conteaza foarte mult si imperecherea cu amplificatorul , unele boxe or sa se auda mai bine pe un anumit amplificator.

Totusi alegerea boxelor conteaza foarte mult sa le asculti inainte sa le achizitionezi si ce gen de muzica asculti. Eu detin Diamond 230 si sunt niste boxe decente, exceleaza pe partea de inalte si medii dar conteaza pozitionarea lor datorita portului de bass din partea de jos.

Din lista ta am ascultat Magnat si nu mi-au placut deloc, eu ti-as recomanda Monitor Audio.

#8
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Ca sa va fac o idee , am o pereche de Unitra 75W amarate care abea coboara sub 70HZ (cu woofere de 10inch).

O sa comand Audio Monitor Audio 300 (care , sunt rude magnat, mai pe scurt varianta high end din cate stiu)

am vazut niste grafice pt raspuns in frecventa si coboara ff bine.
Living ul meu accentueaza bass ul mai ales frecventele joase , care fac pana si unitrele amarate sa mai prinda putina viata sub 70hz cat pot ele de fabrica.

Revin cu un topic separat exclusiv la audio monitor audio 300 cand le voi cumpara.

#9
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
Daca ai posibilitaea, intai asculta-le, apoi cumperi ce iti place. Daca se poate, asculta-le pe un sistem cat mai apropiat de al tau. Ideal ar fi pe al tau. Bafta!

#10
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Sunetul boxelor depind de surtafata camerei, de reflexiile peretilor, de amplasare, de sursa de semnal si amplificator.

#11
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Cum vine asta: nu ai loc decat pt doua boxe intr-un living de 50 mp?



#12
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Am loc de doua boxe , dar subwoofer n am unde.
Unde am scris ca n am loc de 2 boxe ?

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,597
  • Înscris: 24.10.2015
"Nu ai loc decat pentru 2 boxe" nu e tot una cu "nu ai loc de 2 boxe".



#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Folosirea absolut haotica a acestui "decat" in limba romana naste multe situatii interesante.

#15
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 05.04.2011

View Postsh0t_, on 14 august 2022 - 21:17, said:

Am loc de doua boxe , dar subwoofer n am unde.
Unde am scris ca n am loc de 2 boxe ?
Asa e, ca sa pui subwooferul pe mijloc, în locul mobilei pe care e TV-ul e foarte complicat si la mine; am luat unul doar pentru chitara bass a fetei; în rest am 2 boxe luate la second hand cu 20€ (JVC) si un amplifcator clasa D cu blootooth (facem si karaoke uneori cu 2 microfoane wireless); nu putem da nici la jumatate putere ca ramânem surzi, si nici distorsiuni nu vreau sa am
Pentru audiofilie folosesc castile (JBL)

Edited by Victor5, 14 August 2022 - 22:45.


#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Oricum subwooferul nu se pune la mijloc.

#17
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Totusi, cum e posibil sa nu ai loc de un subwoofer in 50mp? Cat măsoară laturile livingului?

#18
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
sub' il pui oricum in colt sa sune bine..asa ca fa-i un suport si pune-l in un colt superior Posted Image

bine..sper ca nu e camera rotunda :))))

Edited by smoke, 15 August 2022 - 08:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate