Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Sectorul 4 ridica masini abuziv?

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,430
  • Înscris: 28.10.2018

View PostNikoroB, on 09 august 2022 - 12:56, said:

Adică doar nu-s eu prost sa parchez 100m mai departe si sa platesc cand pot s-o las "pă avarii" exact asa cum face toată lumea...

Foarte mișto raționament. Ce rost are să-mi bat capul. Lasa-i pe fraierii care merg me jos sa se descurce fără trotuar, ca d'asta eu am mașină si ei sunt săraci Posted Image.


Da, exact asa. Daca nu se sanctioneaza, o lasi si tu pe avarii pe banda 1, trotuar, trecere de pietoni, usa magazinului.

Dar dupa ce te duci de 2-3 ori sa ridici masina din Bolintin platind 500 de lei taxe de ridicare si 500 de lei amenda, parca incepe sa merite deranjul sa cotesti dupa bloc si sa parchezi pe un loc cu plata de la primarie.

Edited by abac, 09 August 2022 - 13:09.


#38
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postflorinellll, on 09 august 2022 - 11:36, said:

Fac pariu ca nu ai masina sau nu locuiesti in Bucuresti

Clar. Daca omu n-are masina, atunci trebuie sa inghita toate ghertoismele, nu? N-ai masina, ba, asa ca nu te plange c-am parcat pe trotuar! N-ai masina, ba, asa ca nu te plange c-am parcat in intersectie blocand tramvaiele! N-ai masina, ba, asa ca nu te plange c-am parcat pe banda BUS! N-ai masina, ba, asa ca nu te plange ca dieselul meu lasa 50m de fum in urma!

Hai ca te-ntreb ceva: daca toti bucurestenii ar avea masina, ai avea mai multe locuri de parcare? Ai avea strazi mai libere? Ai avea trafic mai fluid? Tu circuli prin Bucuresti greu multumita celor care nu au masina, fiindca daca si-ar lua si ei cate una, atunci n-ai mai circula deloc.


Sper ca observi intr-un final penibilul pariului tau si mai renunti la ghertoismele de imbacsit care are impresia ca toata infrastructura i se cuvine fiindca plateste 100 Lei/luna acciza.



PS: Bravo sectorului 4. Sper sa se extinda practica in toate sectoarele si municipiile. Care vrea parcare moca pe marginea drumului, sa se mute la tara.

Edited by unu999, 09 August 2022 - 13:11.


#39
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Mi se pare pierdere de timp şi de resurse ce au făcut. Dacă omul a venit la maşină când o ridicau, trebuia să plătească amenda + o taxă de 100-150 Lei. Aşa s-a consumat combustibil cu transportul. Şi eu sunt pentru ridicat maşini parcate aiuirea, dar faza asta a fost exagerată.

#40
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Bine ca ti se pare tie aiurea, tu care oricum nu iesi din casa...

#41
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,430
  • Înscris: 28.10.2018

View Postdjl, on 09 august 2022 - 13:11, said:

Mi se pare pierdere de timp şi de resurse ce au făcut. Dacă omul a venit la maşină când o ridicau, trebuia să plătească amenda + o taxă

Durerea timpului pierdut este cea mai importanta palma peste fata. Filozofia parcarii ilegale este ca te grabesti. Cand graba aia in care ai fi castigat 10 minute iti este anulata de umblat o jumatate de zi sa iti recuperezi masina, te gandesti de un catralion de ori unde parchezi. Ca bani are toata lumea pentru o amenda la 100 de parcari ilegale. Dar o ridicare de masina la 100 de parcari ilegale doare cumplit si lasa amintiri pe termen foarte lung.

Deci nu, nicivorba de consum de resurse. Eu cred ca s-a procedat corect. Altfel tocmai asta e lucrul care anuleaza constientizarea si educarea: "lasa ca ma inteleg eu cu politistul daca vine sa imi ridice masina". E bine sa stii ca nu te poti intelege si ca iti ridica masina no matter what.

#42
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Sa vedem daca se schimba ceva de saptamana viitoare fiindca prea au inceput sa apara tot felul de framantari.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003

View Postabac, on 09 august 2022 - 10:20, said:

Da, pune-te rau cu mecanicul si cu ospatarul. Cea mai buna idee.
E singurul mecanic sau ospatar ? Posted Image Trebuie sa ne descotorosim de frica asta de a lua masuri.

Edited by andreic, 09 August 2022 - 13:36.


#44
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013

View Poststearom, on 09 august 2022 - 09:07, said:

Adevarul e la mijloc. Si prin Cluj am auzit de astea, DAR politistul a fost ok si cel de la ridicari si i-a dat masina inapoi de pe platforma, DAR, exista din nou un dar. A primit oricum amenda si a platit platforma 100 de lei pentru ridicat/coborat.
Politia ar trebui sa fie in ajutorul cetateanului pana la urma si daca politistul si cei de la ridicari vroiau sa fie baieti buni puteau sa iti dea masina jos ca pana la urma amenda plus taxa de ridicare/coborare era de ajuns.

In Romania toate politiile locale sunt impotriva cetatenilor.Posted Image

Cel mai bine este sa nu ai contact cu ei....

Edited by xmanyacs77, 09 August 2022 - 13:42.


#45
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,430
  • Înscris: 28.10.2018

View Postandreic, on 09 august 2022 - 13:35, said:

E singurul mecanic sau ospatar ? Posted Image Trebuie sa ne descotorosim de frica asta de a lua masuri.

Pai evident nu sunt singurii. Doar ca daca te-ai pus rau, trebuie sa fii pregatit in secunda 2 sa te ridici si sa pleci, adica inainte sa beneficiezi de serviciile lor de dupa cearta. Altfel suporti consecintele.

#46
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View Postabac, on 09 august 2022 - 13:19, said:

Durerea timpului pierdut este cea mai importanta palma peste fata.
Deci nu, nicivorba de consum de resurse. Eu cred ca s-a procedat corect.
Drumurile inutile, cele care pot fi evitate, sunt consum de resurse si poluare.

In lege scrie clar:
"transportul la locul de depozitare nu se mai execută dacă, până la inițierea acestuia, proprietarul sau utilizatorul vehiculului ridicat se prezintă la locul ridicării și este de acord cu suportarea cheltuielilor efectuate. În acest caz, se suportă doar contravaloarea operațiunii de ridicare;"

"Palmele peste fata" date dupa ureche in trafic sau pe la diverse ghisee nu aduc nimic bun nimanui. Nu e nimic constructiv.

#47
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,430
  • Înscris: 28.10.2018
Ba da, nimic nu este mai constructiv decat sa il taxezi si la bani dar mai ales la timp pe cel care a incalcat legea sub scuza economiei/lipsei de timp.

Parca prin Danemarca au infiintat un program pilot care le dadea de ales soferilor vitezomani daca platesc amenda sau daca stau opriti pe dreapta langa politist timp de 45 de minute.

Daca o arde cu "stateam doar 5 minute", inseamna ca se grabea tare. Pai da-i juma' de zi penalty sa vedem ce prefera data viitoare: 15 minute in plus pentru parcat legal sau 4 ore pentru ridicat masina de la mama dracu.

Si eu zic ca civilizatia se face cu chitantierul, dar si combinatie cu biciul e benefica.


Iar harneala cu suntem nesimtiti dar ecologisti, nu merge.

Edited by abac, 09 August 2022 - 14:31.


#48
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010

View Postvasilemb2021, on 09 august 2022 - 07:55, said:

Toate bune si frumoase pana in momentul in care seful de service apare si le spune: "va rog sa lasati masina jos ca avem cheile si o mutam in interiorul curtii. Platim amenda pe loc, dar nu mai ridicati masina sa o deplasati la punctul de colectare." Masina era deja ridicata si urma sa fie pusa pe platforma cand a aparut seful de service.
Politistul FLORESCU DANIEL a refuzat total sa colaboreze, spunandu i celui de la service ca "o iau pentru ca asa vreau eu".


Voiam prin acest post sa subliniez comportamentul abuziv al politistului Florescu Daniel

Multumesc
Povestea asta frumoasa ti-a spus-o cel de la service. Dar poate nu a fost asa.

#49
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,796
  • Înscris: 21.03.2020

View PostKokoshmare, on 09 august 2022 - 08:47, said:

Prin tarile alea in randul carora vrem sa ajungem, caraiala cu un politist care-si face treaba se lasa cu luat la sectie, amenzi, lasand la o parte faptul ca s-au produs tragedii cand politistul a crezut ca urma sa fie atacat. Dar na, luam numai ce ne convine de pe acolo.
Nu am auzit sa existe vreo lege impotriva caraielii...  in afara faptului ca termenul folosit este rasist si deci tu poti fi amendat, nu te ia nimeni la politie si nici nu te amendeaza daca ceri lamuriri de la functionarul public.

Sa nu uitam ca ei sunt platiti de catre public pentru a fi in serviciul publicului ;)

#50
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View Postabac, on 09 august 2022 - 14:29, said:

Iar harneala cu suntem nesimtiti dar ecologisti, nu merge.
Poluarea si aglomeratia din trafic este pentru toata lumea, nu doar pentru cel care a incalcat legea.
Abuzul, nerespectarea si necunoasterea legii, afecteaza pe toata lumea, inclusiv pe cei corecti.
Daca politistul nu cunoaste legea si aplica corectii dupa ureche, atunci de ce mai avem legi, regulamente si metodologii de aplicare?

#51
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 24.10.2019
Cred ca situatia e cumva pe la mijloc.

In sectorul 4 se mai ridica si exagerat. In litera legii, ca sa bage frica si sa umple parcarile cu plata.

Pe de alta parte. Si service-ul poate parcheaza asa de obicei.
Ce ii oprea sa bage masinile 10 minute in curte si apoi sa le scoata la loc?

#52
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View Posttrandafirdoru, on 09 august 2022 - 14:14, said:

In lege scrie clar:
"transportul la locul de depozitare nu se mai execută dacă, până la inițierea acestuia, proprietarul sau utilizatorul vehiculului ridicat se prezintă la locul ridicării și este de acord cu suportarea cheltuielilor efectuate. În acest caz, se suportă doar contravaloarea operațiunii de ridicare;"

Pai ti-ai raspuns singur la dilema/nelamurire ... seful service-ului nu era "proprietarul sau utilizatorul".
Incearca sa nu confunzi "utilizator" cu cel care conduce masina la momentul X, "utilizator" e cel trecut in talonul masinii (parca la rubrica C3).

Edited by LuvRaluK, 09 August 2022 - 15:04.


#53
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,796
  • Înscris: 21.03.2020
Un lucru e clar, amenda aia trebuie platita de service... si oricum nu mi-as lasa masina la junghiul ala de service

#54
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Cine defineste asta si unde?
Utilizator e ala care are cheia si talonul.

View PostLuvRaluK, on 09 august 2022 - 15:03, said:

Pai ti-ai raspuns singur la dilema/nelamurire ... seful service-ului nu era "proprietarul sau utilizatorul".
Incearca sa nu confunzi "utilizator" cu cel care conduce masina la momentul X, "utilizator" e cel trecut in talonul masinii (parca la rubrica C3).


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate