Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Schimbare membrana hidrofor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
404Error

404Error

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 01.09.2015
Salutare, hidroforul asta imi da de lucru, nu gluma Posted Image

Trebuie sa inlocuiesc membrana, am comandat-o deja si intre timp am profitat sa curat interiorul buteliei de putina rugina cu smirghel, diluant si un strat de vopsea, a iesit destul de fain pentru o butelie de 10 ani zic eu.

Acum intrebarea mea: este recomandat sa se puna ceva intre butelia si membrana noua? am citit ca unii pun pudra de talc, altii chiar var.

Multumesc pentru raspunsurile voastre!

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
Eu zic ca important este sa fie butelia bine uscata inainte de montare,alte ”trucuri” cu prafuri nu vad rolul lor

#3
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Talc stiu ca se punea pe vremuri la rotile de masina cu camera ca sa nu se lipeasca anvelopa de camera. Cred ca si la biciclete se mai pune din acelasi motiv, insa eu nu ma obosesc. La hidrofor nu prea vad cum sa se lipeasca membrana de vas. Mai mult, apa cu care lucreaza e rece, aerul din butelie nu are cum sa fie perfect uscat, deci exista posibilitatea de condens inauntru, cu prafurile alea se poate face o mazga care nu stiu cat de benefica poate fi. Var cred ca e chiar contraindicat intrucat cu apa din condens poate coroda mai repede vasul.

#4
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
In ton cu zicala: "lenesul mai mult alearga, scumpul mai mult pagubeste", am intepat o membrana de aia incarcand sa o schimb si p-orma am schimbat butelia cu membrana cu tot.

#5
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007
Nu prea functioneaza treaba cu schimbarea membranei.Daca era vas de inox era altceva.Zici ca ai mai dat si cu smirghel,o sa faca un por cat de curand.Acuma las-o asa,dar cand o sa scada presiunea in butelie cumpara o butelie noua.Bafta !

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ba functioneaza foarte bine.
De regula, problemele apar la asigurarea etanseitatii a.i. sa nu stai lunar sa dai la pompa.
1. Nu pune nimic intre membrana si vas/butelie cum vrei sa-i spui. Rugina va fi mereu acolo. Nu te intereseaza pana nu strapunge metalul... Atunci inlocuiesti butelia aia.
2. Daca nu ai avut probleme cu etanseitatea, nu desface saibele pe unde vei baga aer! Este greu sa refaci acolo si sa nu mai pierzi aer. Daca ai facut-o, ar fi bine sa ai o garnitura de cauciuc la indemana - nu prea se gasesc.
3. Este important ca atunci cand strangi capacul, membrana sa fie dreapta si centrata intre capac si butelie.
Schimbarea membranei este cel mai usor lucru de inlocuit la un hidrofor...

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu pun putina vaselina ! De ce , nu stiu Posted Image ! Asa am vazut la instalator cand a schimbat-o prima data , a functionat , asa fac si eu !

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Si eu am pus. Dupa 2 ani parca nu ar mai avea efect.
Cam la 2-3 luni fac sport... cam 30 de pompe (pompa de masina de dinainte de '89).

#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Tot la fel , cam la 3 luni bag si eu completare dar muschii ii folosesc sa car o baterie auto si bag la compresor la 12 V . Asta pentru ca imi e lene sa insir si sa strang furtunul de 50 de m de la compresorul mare !

Edited by Alltrack, 01 August 2022 - 16:54.


#10
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Nu ai o sursa de la un PC vechi/abandonat? Eu asa alimentez un compresor auto cu care umflu vasele de expansune din centrale.

#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eeee , car bateria cu un carut , nu e asa drama ! Am si un compresor mediu la 230 V destul de portabil dar urla ala in beci de zici ca e un tractor vechi turat la maxim Posted Image !

Edited by Alltrack, 01 August 2022 - 18:57.


#12
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 Alltrack, on 01 august 2022 - 16:36, said:

Eu pun putina vaselina ! De ce , nu stiu Posted Image ! Asa am vazut la instalator cand a schimbat-o prima data , a functionat , asa fac si eu !

Adica, ungi cu vaselina membrana de cauciuc? interesant, n-am stiut

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu bre... Ce-ai?
Ungi cu vaselina gaura si un jurul gaurii in care intra ventilul buteliei/vasului!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate