Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Constructie piscina incalzita doar cu energie solara.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Dragos1978

Dragos1978

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2022
Buna din nou,
Raspund cu intarziere deoarece am fost plecat o saptamana fara acces la intrenet.

Sa lamuresc cateva lucruri mai jos:

1 - Nu m-am desumflat....voi face oricum piscina dar inainte sa incep vreau sa fiu sigur ca stiu ce fac si cum sa fac.

2 -Locuiesc la marginea unei paduri si nu am vecini. La ce seceta a fost in ultimii ani pot sa dau apa in padure si copacii imi vor multumi. Deasemenea pot sa imi ud gradina cum a spus un coleg. Am si un iaz de cca 400-500 mc pe care l-am curatat anul acesta si toata apa am dat-o in gradina ( in cca 2000 mp) in decurs de 3 zile fara sa fac balti care sa ramana mai mult de cateva ore..... si puteam sa mai dau inca pe atata cred.

3 - Pot sa accept ca nu voi putea incalzi doar cu panouri piscina in lunile Decembrie, ianuarie, februarie si martie si eventual sa suplimentez cu lemne. Vara pot sa fac baie in iaz, deci nu o vreau doar pt vara.

4 - Cu fotovoltaice nu cred ca va merge incalzita deoarece iarna peoductia de curent este mica si ar trebui sa supradimensionez prea mult sistemul pe care il am....momentan pot sa pun maxim cca 20 KWh de panouri deoarece atata este curentul maxim de incarcare suportat de baterii....momentan am 9 kw de panouri si 20 kw baterii LiFePo4 (si vor mai veni luna aceasta inca 10 kw) + inca un sistem de cca 40 kw mai vechi format din 24 baterii de 2v 800A (TAB 8 opzs 800). Acesta din urma este cam la jumatatea vietii....oricum ma gandesc si la o varianta mixta...eventual vara sa acoper panourile solare termice cu niste panouri fotovoltaice ....dar astea ar trebui sa fie amorfe ca sa nu produca prea mult curent la suprefata respectiva.... iar amorfele ieftine nu prea se mai gasesc....mai studiez daca merita sa maresc sistemul fotovoltaic dar nu cred...

5 - Acoperirea piscinei. Cred ca as putea face ceva tip sera cu geamuri in partea de sus sau/si pe laterale pe care sa le deschid cand va fi nevoie.

6 - Ar mai merge sa ma leg la reteaua electrica si sa fac un sistem on greed de vreo 20-30 kwh cu care sa dau in retea si sa folosesc curentul de la retea pt incalzirea piscinei....incerc insa sa evit sa ma leg la retea si sa vad ca se poate si fara...as avea prea multi prieteni carora le-am inchis gura in ani de zile si care abia ar astepta sa imi spuna: "Ti-am zis eu ca nu se poate fara sa te legi la utilitati..."

#20
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Ce stiu eu legat de treaba asta:
- Piscina de 60mc acoperita cu "tunel" facut din rame de lemn si policarbonat, tunel care se poate trage pe sine, ca sa devina piscina descoperita.
- De cind sa montat tunelul, a ramas pe viata acoperita.
- Vara incalzita ziua de 108 tuburi Ritter (costa cit o garsoniera), plus o centrala pe curent de 24kW si optional una pe gaz de 31kW
- Noaptea merge doar centrala / centralele.
- Iarna piscina a ajuns pina la urma sa fie golita, deoarece tuburile, plus centrala pe curent, plus o centrala pe gaz de 31kW, nu fac fata.

Tu nu ai spus cit e mare va fi piscina ta. Dar oricum, daca o vrei incalzita iarna, trebuie inchisa cu zidarie. Sticla sau orice altceva nu sint suficiente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate