Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Efectele covid pe termen lung (Long covid) sau ale vaccinului

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
cptPrice

cptPrice

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2022
Salut,

Am decis sa deschid acest topic fiind inspirat de thread-ul de pe Reddit in legatura cu efectele COVID pe termen lung, pe care am si postat initial: https://www.reddit.c...vidlonghaulers/

Observ ca acest subiect e foarte putin prezent pe forumurile din Romania, iar medicii HABAR NU AU DE CAPUL LOR. Daca exista alt thread separat pentru asta, nu l-am vazut, rog mutarea postarii in sectiunea respectiva.

Mai jos povestea mea

În ultimele câteva luni am alegat la toți medicii posibili pentru ceea ce am ajuns să cred că este de fapt long COVID sau o reacție alergică la vaccin.

Am 29 de ani, fără probleme de sănătate anteriore. Obisnuiam sa duc un stil de viata foarte activ (workout 4 zile pe saptamana), o alimentatie destul de buna (alimente putin procesate, fara zahar etc.).

Anul trecut (2022) în ianuarie am fost testat pozitiv pentru Covid. Simptomele mele la acea vreme au fost destul de ușoare, dar foarte diferite de felul cum mă simt când am o răceală normală: dureri de cap constante, parestezii ușoare în partea stângă a corpului + furnicături ca un curent electric arzând, gusturi ciudate în gură + cele clasice (tuse, sinusuri, dar fără febră etc.). La ceva timp dupa ce m-am facut bine, unul dintre prietenii mei cu care mă antrenez (facem sparring) a observat că sunt fmai slabit decât de obicei si ca respir greu. Nu i-am dat atentie, am zis ca o fi de la antrenamente. Odată cu trecerea timpului, în loc să mă simt mai bine, am început să simt din ce in ce mai dubios: greață dimineața, anxietate fara motiv, presiune în piept și aritmie. Am crezut că e din cauza muncii sau a stresului, pentru că acel an chiar a fost foarte plin.

În septembrie mi-am facut cele 2 doze de vaccin și de acolo totul s-a dus naiba. Simptomele de mai sus au devenit din ce în ce mai persistente si puternice. Am început să renunț la antrenamente, simțindu-mă foarte obosit, dificultati in a adormi, din ce în ce mai multe dureri de cap.

Totul a culminat în februarie anul acesta când m-am trezit într-un atac de panică complet, fără niciun motiv. Hiperventilatie, furnicaturi în tot corpul, hipertensiune, puls mare. Practic am crezut că am un atac de cord. Am reusit sa ma calmez cumva si am fost la primul doctor pe care l-am gasit. Inima mea era ok, analizele de sange ok. Totuși, totul era complet dereglat in corpul meu.

Practic eu din februarie nu am avut o zi în care să mă simt bine. Simptomele mele sunt:

- zile cu insomnie (nu am avut probleme cu somnul in viata mea);

- zile în care merg la culcare si mușchii și degetele de la picioare îmi zvâcnesc. Simt cum mi se zbat globii oculari, ca o ușoară criză. Simt că corpul meu e in shutdown sau inima este pe cale să se oprească (este cel mai ciudat și mai înfricoșător lucru pe care l-am simtit ever!). Uneori mă trezesc din somn hiperventiland sau sufocându-mă.

- furnicături aproape constante în extremități, uneori atât de intense încât nici nu pot dormi

- greață constantă

- durere constantă în abdomen in stânga sau dreapta

- digestia mea este complet dereglata (nu am avut niciodată probleme)

- Simt constant că nu pot respira sau ca nu inhalez suficient oxigen

- floaters in ochi

- aritmie

- anxietate si depresie

Vizitele la medic au fost complet INUTILE!

- 1 medic de familie mi-a spus că este fierea de vina (nu am avut niciodată probleme înainte) și mi-a dat niște medicamente care nu au funcționat;

- al doilea medic cardio pe care l-am vizitat mi-a spus ca am aritmie, desi inima mea este perfect in regula; din nou, mi-a dat medicamente, pe care nici nu le-am luat temându-mă de efectele secundare;

- neurologul meu m-a diagnosticat prima dată cu Scleroză Multiplă, dar nu a apărut nimic la RMN și CT. apoi a schimbat diagnosticul în ceva hernii și m-a trimis să fac recuperare + mi-a mai spus că sunt nevrotic și mi-a dat pastile de anxietate (nu le-am luat și nici nu intenționez).

- un medic gastro m-a diagnosticat cu colon iritabil, mi-a dat medicamente degeaba

- al doilea medic gastro ceva mai rasarit mi-a facut niste analize din care reiese ca nivelul de calprotectină este de 5 ori peste normal (inflamație a tractului gastrointestinal), probabil va trebui să fac o colonoscopie.

Fun fact: Medicul de familie a fost primul la care am fost în februarie și mi-a spus că cel mai bine este să-mi vad de viata, deoarece nimeni nu va putea sa-mi zica ce este în neregulă. Un medic cu 30 de ani de experiență îmi spune că sistemul medical nu este capabil să ofere un diagnostic!!! Asta e foarte misto, nu? Cel puțin a fost sinceră femeia.

Am fost la toți medicii ăia, am cheltuit bani aiurea, în speranța că poate se găsește o soluție. Acum încep să înțeleg că medicii habar nu au ce fac și singura mea speranță este să-mi dau  singur seama.

La început am fost speriat in ultimul hal, dar acum recunosc că simptomele sunt acolo și pur și simplu le ignor. Sigur se pot găsi soluții, dar nu în sistemul asta medical de ev mediu din Romania, așa că am decis să deschid subiectul aici si sa va intreb si pe voi:

- dacă aveți simptome similare cu ale mele (dacă da care dintre ele)
- ce soluții ați găsit pentru acele nenumărate simptome (dacă ați avut)? cum ati gestionat situatia?


Orice feedback sau idei sunt de mare ajutor.

Multumesc!

#2
avramoiu

avramoiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.09.2017
Recomand mersul la biserica, de obicei cele mai vechi cum ar fi Cernica, e o recomandare fara niciun fel de misto, am trecut prin simptome similare desi foarte activ si practicant de sporturi extreme, brusc dupa vaccinare si imbolnavirea cu delta nu am mai fost eu, cumva dupa ce am mers am simtit ca ma incarc cumva cu energie si cel putin dorm bustean din nou, nu stiu daca e datorita efectului de piramida generat in biserica ori ceva legat de nodurile de energie pe care se construiau pe vremuri aceste locasuri de rugaciune. Merg doar ca sa stau in putina liniste, nu aprind lumanari, nu participt neaparat la slujbe, nu sunt habotnic doar ca fara nicio explicatie logica functioneaza ok pentru mine, si da inca sunt agnostic. Hope it helps!

Edited by avramoiu, 17 July 2022 - 16:44.


#3
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021

View PostcptPrice, on 17 iulie 2022 - 13:32, said:

Anul trecut (2022) în ianuarie....
Deci, acum ne scrii din viitor?!
Efectele vaccinului!

#4
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Foarte frumos la Cernica, am fost si eu de cateva ori.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
Fa-ți analize pentru boala Lyme. Faptul ca ai primit un posibil diagnostic de scleroza multipla (simptomele celor doua boli se aseamănă foarte mult) , alături de scăderea imunității în perioada în care ai avut covid, ar fi putut să-ți activeze "crocobaurii" pe care sistemul tău imunitar ii ținea înainte cu succes în frâu, în stare latenta.
Radiografie sau CT pulmonar ai făcut, ai fost și la pneumolog?
Citește mărturiile pacienților cu lyme, cât a durat pana au aflat ce au, multora li s-a spus ca analizele nu arata nimic anormal și ca totul este în imaginația lor. Nu degeaba aceasta boala e denumita "boala cu o mie de fete", imita simptomele multor boli cunoscute, pacienții sunt diagnosticați eronat și tratamentele recomandate nu au efect sau le înrăutățesc starea.



#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017
O parte din simptome sunt cauzate de anxietate, pe care ai și menționat-o.

Quote


- zile în care merg la culcare si mușchii și degetele de la picioare îmi zvâcnesc. Simt cum mi se zbat globii oculari, ca o ușoară criză. Simt că corpul meu e in shutdown sau inima este pe cale să se oprească (este cel mai ciudat și mai înfricoșător lucru pe care l-am simtit ever!). Uneori mă trezesc din somn hiperventiland sau sufocându-mă.



#7
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,406
  • Înscris: 09.08.2006

View PostcptPrice, on 17 iulie 2022 - 13:32, said:


Ai intrat pe calea depresiei, ai grija la tentativele de suicid.
Despre floaters:pe care si eu le am, fiind miop de la 14 ani:
Floaters are small dark shapes that float across your vision. They can look like spots, threads, squiggly lines, or even little cobwebs. Most people have floaters that come and go, and they often don't need treatment. But sometimes floaters can be a sign of a more serious eye condition.

Edited by althea, 17 July 2022 - 19:26.


#8
cptPrice

cptPrice

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2022

View Postcorinadaniela, on 17 iulie 2022 - 18:31, said:

Fa-ți analize pentru boala Lyme. Faptul ca ai primit un posibil diagnostic de scleroza multipla (simptomele celor doua boli se aseamănă foarte mult) , alături de scăderea imunității în perioada în care ai avut covid, ar fi putut să-ți activeze "crocobaurii" pe care sistemul tău imunitar ii ținea înainte cu succes în frâu, în stare latenta.
Radiografie sau CT pulmonar ai făcut, ai fost și la pneumolog?
Citește mărturiile pacienților cu lyme, cât a durat pana au aflat ce au, multora li s-a spus ca analizele nu arata nimic anormal și ca totul este în imaginația lor. Nu degeaba aceasta boala e denumita "boala cu o mie de fete", imita simptomele multor boli cunoscute, pacienții sunt diagnosticați eronat și tratamentele recomandate nu au efect sau le înrăutățesc starea.

Mulțumesc pemtru sfat. CT, RMN, RADIOGRAFIE la care nu a iesit nimic. Negativ pentru Lyme. Asa am crezut si eu ca ar putea fi lyme.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 12.01.2018

View PostcptPrice, on 17 iulie 2022 - 13:32, said:

medicii HABAR NU AU DE CAPUL LOR.
noroc cu noi

#10
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019
fa colonoscopia, daca spui ca ai dureri in abdomen
si un CT pelvis-abdomen-torace

#11
cptPrice

cptPrice

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2022

View Postovidiu21, on 17 iulie 2022 - 18:32, said:

Ai intrat pe calea depresiei, ai grija la tentativele de suicid.
Despre floaters:pe care si eu le am, fiind miop de la 14 ani:
Floaters are small dark shapes that float across your vision. They can look like spots, threads, squiggly lines, or even little cobwebs. Most people have floaters that come and go, and they often don't need treatment. But sometimes floaters can be a sign of a more serious eye condition.

N-am de gand sa ma sinucid, multumesc. Starea mea mentala e destul de echilibrata acum, chiar si cu problemele astea.

#12
cptPrice

cptPrice

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2022

View Postcarolinaherera, on 17 iulie 2022 - 19:18, said:

fa colonoscopia, daca spui ca ai dureri in abdomen
si un CT pelvis-abdomen-torace

Mersi. Urmeaza sa fac si un RMN pentru abdomen. O sa vad si cu toracele si colonoscopia.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017

View PostcptPrice, on 17 iulie 2022 - 19:19, said:


N-am de gand sa ma sinucid, multumesc. Starea mea mentala e destul de echilibrata acum, chiar si cu problemele astea.

Chiar daca starea ta mentala e echilibrata, insomnia si simptomele pe care le-ai prezentat cam recomanda un control...nu pentru gandul de suicid, ci pentru ca se pot agrava.

#14
cptPrice

cptPrice

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2022

View Postgeorge_alexandru, on 17 iulie 2022 - 19:45, said:


Chiar daca starea ta mentala e echilibrata, insomnia si simptomele pe care le-ai prezentat cam recomanda un control...nu pentru gandul de suicid, ci pentru ca se pot agrava.

Mersi. Control la psihiatru, psiholog? Medicul neurolog la care am fost nu m-a ajutat cu nimic, ba mai rau m-a bagat in sperieti.

#15
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,989
  • Înscris: 02.02.2008
si pana la urma cat ai? 29 sau 36 ani?

#16
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,503
  • Înscris: 22.12.2015
Ai purtat un aparat poligraf pentru măsurarea calității somnului ? Sa nu fie o apnee in somn ! Știu un medic  pneumolog bun in București care are competente pe partea de apnee in somn. Daca vrei îți pot oferi detalii in private in vederea programării.

Edited by doxan, 17 July 2022 - 21:30.


#17
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 09.08.2009
Si eu am avut covid acum vreo 10 luni, simptome medii, singurul lucru care nu mai este ca inainte e mirosul, unele mirosuri le simt in continuare alterate, de exemplu mirosul de ceapa, unele parfumuri, le simt mai naspa, mai gretoase!

#18
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 29.10.2017
Eu cand am simptome d'astea bag un dunhill negru sau un marlboro rosu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate