Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Efectele covid pe termen lung (Long covid) sau ale vaccinului

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostRaz0rblade, on 18 iulie 2022 - 08:30, said:

iar eu am descoperit ca am si alergie la diverse chestii, inclusiv teiul si ambrozia, si caile nazale mi se congestioneaza foarte repede, in functie de zona unde bantui. Cred ca va trebui sa fac un test de alergie cat de curand...

Eu am patit asa in 2019, fara niciun covid si fara niciun vaccin. Pur si simplu de atunci am alergie la anumite chestii din natura, polen, fan, iarba, naiba mai stie dar mi se intampla des sa am din senin nas infundat si ochi umezi.
E ceva normal ce se intampla la foarte multi oameni.

#38
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,115
  • Înscris: 21.05.2019
Mergi la psihiatrie să îți dea un tratament. Ai stări de anxietate. Daca medical nu ai nimic, ureaza un tratament și rezolvi problema. Nu are legătură vaccinul. Substanța vaccinului in sine o elimini i. Fix 2 zile. Vaccinul îți crează doar anticorpi că atunci când dai de virus sa faci forma cat mai ușoară

#39
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009
Ceva de genul am și eu la câteva luni după ambele doze de vaccin Pfizer am început să am tot felul de probleme covid nu știu dacă am avut pentru că am avut stare de gripă cu febră 39 și nas înfundat  dar nu am fost niciodată confirmat cu covid. Acum uneori când stau cu capul aplecat simt pe față un fel de furnicături am dureri ce articulații înainte de vaccin nu am avut nimic din toate astea cred că vaccinul ăla mi-a declanșat ceva in corp

Edited by Cagula, 05 August 2022 - 22:29.


#40
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
In cazul meu nu pot spune nimic despre efectele vaccinului, nu pot da vina pe vaccin in nici un fel, dar in cazul meu nu are sens vaccinarea, deoarece am facut covid la fiecare expunere, eu nu fac covid respirator, doar digestiv (enterita covid) asemanatoare ca simptome cu rotavirusul, fac si din acceeea destul de frecvent, doar testul spune de care este.
Rude ale mele nevaccinate au facut covid digestiv nu respirator, se pare ca este genetic, n-are legatura cu vaccinul.

S-a facut campanie pentru vaccinare, s-a dorit ca eventuale efecte adverse sa nu fie aduse in discutie, insa cel mai important pentru multa lume inclusiv eu covidul e o infectie benigna care nu are nevoie de vaccinare (nu merita asumarea unor eventuale riscuri).

Sunt alte probleme pe care unii le asociaza cu vaccinul, in realitate n-au legatura, in cazul meu este spondiloza cervicala, intamplator mi-a dat durere in mana la care m-am vaccinat, dar radiografiile si RMN-ul au elucidat problema.

Edited by stdalionutpwr, 06 August 2022 - 07:46.


#41
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View Postdizzy88, on 19 iulie 2022 - 08:41, said:

@cptPrice - si eu trec prin ceva similar. Maine am programare la cardiolog - cel mai probabil n-o sa elucideze misterul

simt ca sangele nu mai are aceeasi fluiditate (defect ce poate duce la aparitia trombozei - cauza de deces cunoscuta pt covi; colesterol), iar noaptea daca dorm pe stanga, pe partea inimii, simt ca aceasta nu face fata si ma trezesc cu amorteli, furnicaturi... de la ceva local pana la toata partea stanga

am mai observat ca daca nu am ceva moale sub cap (cand stau de ex direct pe canapea), imi amorteste ceafa

Fix pentru amorțelile de ceafa am făcut un RMN de coloana și am descoperit că 4 inele de la vertebre sugrumau puțin măduva spinării.

#42
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009
aceton și ce se poate face înafară de operație? Operația la coloana cervicală e cam riscantă și în România sunt prea puțini neurochirgi buni

#43
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
La cervicala nu se risca nimeni, si dincolo doar cu asigurare ca lumea, doar daca angajatorul i-si asuma riscurile.
Medicina nu mai e un act  de caritate, nu se face nimic daca nu ies bani.

Paliativ pentru cervicala, perna anatomica sau fara perna, suplimente cu colagen, acid hialuronic..., laser 808nm, gimnastica medicala, cure balneare si altele asemenea.

#44
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008

View Postaceton, on 06 august 2022 - 07:54, said:



Fix pentru amorțelile de ceafa am făcut un RMN de coloana și am descoperit că 4 inele de la vertebre sugrumau puțin măduva spinării.
sunt de acord: cauzele pot fi diverse, efectul observabil (simptom) fiind acelasi

e bine insa sa determinam cu precizie care e sistemul cauza-efect, si nu doar sa ne para ca e din cauza covid 19, dar mi s-a parut straniu ca inainte cu 2 sapt inainte de infectare n-aveam problema asta, la 4 saptamani dupa o aveam din plin

posibil sa aiba legatura cu ceea ce determina aparitia trombozei, dar intr-o masura mai mica... posibil

#45
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Observatie personala, la primele valuri de covid proteina c reactiva avea valori mari 50- 100mg/l inflamatie puernica, asta ar putea agrava inflamatia data de spondiloza si ar putea acutiza simptomele.

Noile tulpini nu mai dau inflamatie puternica, n-am mai gasit proteina peste 12 mg/l in covid.

Oricum problema de baza e batrianetea nu covidul.

#46
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,115
  • Înscris: 21.05.2019

View Poststdalionutpwr, on 06 august 2022 - 07:40, said:


S-a facut campanie pentru vaccinare, s-a dorit ca eventuale efecte adverse sa nu fie aduse in discutie, insa cel mai important pentru multa lume inclusiv eu covidul e o infectie benigna care nu are nevoie de vaccinare (nu merita asumarea unor eventuale riscuri).

Sunt alte probleme pe care unii le asociaza cu vaccinul, in realitate n-au legatura, in cazul meu este spondiloza cervicala, intamplator mi-a dat durere in mana la care m-am vaccinat, dar radiografiile si RMN-ul au elucidat problema.
covid nu e in nici un caz o infecție digestiva. Că tu ai avut așa e treabă ta. Foarte multi au avut probleme. Vaccinul da foarte rar efecte adverse serioase spre deosebire de boala ce te baga in groapa mult mai des decât vaccinul. Așadar vaccinul e fost excelent și a dus la forme ușoare celor care s au infectat . Inclusiv eu. A. Avut covid ușor rău, omicron in feb. Nas înfundat o noapte, ușor disconfort in gat și raguseala ușoară. Deci super ok. Vaccinul și a făcut treaba!

View PostCagula, on 05 august 2022 - 22:26, said:

Ceva de genul am și eu la câteva luni după ambele doze de vaccin Pfizer am început să am tot felul de probleme covid nu știu dacă am avut pentru că am avut stare de gripă cu febră 39 și nas înfundat  dar nu am fost niciodată confirmat cu covid. Acum uneori când stau cu capul aplecat simt pe față un fel de furnicături am dureri ce articulații înainte de vaccin nu am avut nimic din toate astea cred că vaccinul ăla mi-a declanșat ceva in corp
la câteva luni nu are nici o legătură cu vaccinul. Vaccinul te ajuta sa faci o formă ușoară de boala și potențialele efecte adverse și alea in general minore le ai la câteva zile după. Să lăsăm poveștile sosocare.

#47
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Pt. initiator: te-ar ajuta f.mult sa faci vreo 40 de ore de oxigenare hiperbara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate