Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Fisuri/crapaturi aparute in placa de beton peste ultimul nivel

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
vasilemb2021

vasilemb2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.06.2021
Buna ziua,

Urmare a restrictiilor impuse de primarie cu privire la orele la care se poate turna beton in iulie-august, turnarea pentru o ultima placa de beton (cea peste ultimul nivel - acoperisul) s-a facut incepand cu ora 20:00

Turnarea a durat aproape 4 ore si fiind noapte nu a stat nimeni sa o ude pana a 2-a zi la ora 10:00 (a 2-a zi fiind sambata). Caldura de peste noapte sau soarele de dimineata a determinat anumite fisuri/crapaturi. Toata ziua de astazi (sambata) a fost udata placa din abundenta, crapaturile ramanand la fel pana la orele 18:00 (nu au avansat).

Anexez filmari: https://youtube.com/shorts/JXoi_KqOQ7U

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mWXDpzjH6Lw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Placile anterioare au fost turnate pe temperaturi scazute si nu prezinta astfel de fisuri. Aceasta placa este ultima turnata, cea peste ultimul etaj. Sarcina peste ea este aproape zero. (sapa, izolatie, poate panouri solare si o scara de acces)

Va rog sa imi spuneti daca prezinta probleme de rezistenta aceste crapaturi. Armatura este facuta ca in proiect, dupa cum se vede in acest video:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ms5ybA278tM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Esti sigur ca nu ti-ai luat teapa cu cimentul?

#3
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 12.09.2013
Esti si tu un mic dezvoltator?RTE-ul constructorului ce zice?Daca doreii au luat probe la betonul turnat, vezi peste 28 zile....dar si asa au fost cazuri cand au prelevat gresit probele.In fine....sunt fisuri din contractie nu mi-as face griji.Dar vorbeste cu toti factorii implicati, arata-le si lor(proiectant, diriginte, rte).Ce pare mai nasol din filmare e ca au taiat mustatile de la stalpi si nu au pus niste U-uri sa inchida capul stalpilor....

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 01.09.2021
In primul rand, ce primărie a condiționat turnarea betoanelor după ora 20? Nu știu care a fost motivul lor, dar au făcut un lucru foarte bun, le a făcut treabă celor de la inspectoratul de stat în construcții. Daca ți a fost prea somn sa stai sa uzi, asta e... Oricum, daca turnai la 35 Gr ieșea mai rău.
Fisurile alea "pătrate" pe direcția armăturilor denotă apa adăugată în beton ( sau rețetă proasta cu prea multă apa) și nerespectarea acoperirii cu beton.

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 stefan0011, on 17 iulie 2022 - 09:43, said:

Fisurile alea "pătrate" pe direcția armăturilor denotă
caldura si/sau vant, dar cel mai important: lipsa vibrarii/compactarii.

#6
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,839
  • Înscris: 01.09.2006
Fisurile alea pătrate pot fi de la lipsa caprelor și legarea barelor între ele, astfel încât barele se mișcă prin beton atunci când calcă muncitorii pe ele la turnare.

#7
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Daca afirmi ca ala e motivul,te costa mai putin sa platesti un Dorel o noapte sa ude.

#8
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Salut, este normal sa apara acele fisuri mai ales ca a fost foarte cald si betonul nu si-a facut ciclul normal de uscare ci s-a uscat rapid facand sa apara acele fisuri.

Recomand sa incerci sa le sigilezi, iti las un link aici cu o solutie de la Mapei, mai sunt si altele dar pe aceasta o cunosc...

https://www.dedeman....-2-kg/p/5004840

#9
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View PostMariusEXxTREME, on 18 iulie 2022 - 09:04, said:

Salut, este normal sa apara acele fisuri mai ales ca a fost foarte cald si betonul nu si-a facut ciclul normal de uscare ci s-a uscat rapid facand sa apara acele fisuri.

Recomand sa incerci sa le sigilezi, iti las un link aici cu o solutie de la Mapei, mai sunt si altele dar pe aceasta o cunosc...

https://www.dedeman....-2-kg/p/5004840
Cind unul isi rupe piciorul tu ii cosi doar pielea?

#10
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,839
  • Înscris: 01.09.2006
Betonul oricum are rezistenta mica la intindere si lucreaza fisurat.
Asa ca da, de multe ori se coase doar pielea, in sensul ca se reface stratul de acoperire astfel incat sa fie protejata armatura care lucreaza la intindere.
Mai ales in astfel de situatii in care sunt fisuri de contractie.

#11
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Si la mine s-a fisurat. Am fost cand s-a turnat, B350, era foarte moale. Isi bat joc, pur si simplu, si aia de la statia de betoane, si constructorii, 1 la 100 daca nu sunt hoti, escroci si carpaci.

Cred ca de asta ai patit si tu si pateste foarte multa lume, aia de la statie sunt mana in mana cu constructorul. Aia la statie fac economie bagand apa, constructorul lucreaza usor cu betonul moale, ca ala normal e greu de manevrat cand ai putori care lucreaza. Cam asa sta situatia celor condamnati sa ramana in tara asta si sa lucreze cu panaramele de oameni ramase aici.

#12
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Eu am dezlegat misterul, constructorul a adaugat multa apa in cifa, nu a plecat asa de la statie (nu ca aia de la statie sunt sfinti, 99.9% nici ciment destul nu are)

O tara nenorocita cu 99% oameni nenorociti

#13
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostMelteanu, on 17 iulie 2022 - 16:06, said:

Daca afirmi ca ala e motivul,te costa mai putin sa platesti un Dorel o noapte sa ude.

Nu uda! Te minte! Singura solutie la noi in tara este sa te duci tu, personal, sa pandesti escrocii sa nu puna apa in beton, apoi sa uzi tu cu mana ta sau sa pazesti de la spate pe altul care uda. Mie mi-a bagat si apa, m-a si mintit ca face el prima udare si continui eu. Au turnat pana pe la 3 si a zis seful lor ca o sa ude el pe la 6. M-am dus eu in urma lui si nu udase, dar era deja prea tarziu, combinatia de apa in beton plus neudare = fisuri.

Deci ori iei concediu si pazesti personal escrocii la fiecare pas, ori te duci la cea mai scumpa si moderna firma (intr-un oras ca al meu, de 100k locuitori sunt doar 1-2 firme semi-serioase), sa faci contract, sa platesti dublu fata de o echipa de betivi (cum sunt peste 90% in tara) si ai ceva sanse sa iasa ok fara sa dormi pe santier.

Edited by Cyanid3, 23 July 2022 - 20:17.


#14
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 12.09.2013
Deci stiai de la inceput ca lucrul cu betivii te costa la jumatate!Inseamna ca ti-o meriti, daca e asa!Si toti cei care se zgarcesc la bani, v-o cam meritati.....Sa nu fiu inteles gresit: nu inseamna ca trebuie sa arunci cu banii, dar la structura de rezistenta nu faci compromisuri!

View PostCyanid3, on 23 iulie 2022 - 07:39, said:

Eu am dezlegat misterul, constructorul a adaugat multa apa in cifa, nu a plecat asa de la statie (nu ca aia de la statie sunt sfinti, 99.9% nici ciment destul nu are)

O tara nenorocita cu 99% oameni nenorociti
Dobitocul care a bagat apa in cifa sa plateasca!In loc de C25/30 iese C16/20 sau C8/10, depinde cata apa a bagat....La cutremur stalpul ala e apa de ploaie....dar deh, lucrul cu betivi!

#15
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Sa plateasca ce? Trebuie sa gasesc un structurist care sa spuna ca nu e ok, intai, apoi sa il pot trage la raspundere. Iar neavand contract, il doare-n cot, ca nu il pot trage la raspundere legal, pot doar sa-i bat obrazul.

Tu zici de platit de parca sunt case de jucarie. Pret dublu face diferenta intre a face o casa si a nu o mai face.

In primul rand, statul este vinovat ca nu micsoreaza taxele. Acum taxele sunt mari si aproape nimeni nu le plateste. Daca ar fi mai mici, le-ar plati majoritatea, cred, dar aia care fac legile favorizeaza semi-interlopii astia locali.

Ah, si inca ceva, alea 1-2 firme mai serioase sunt sanse sa nu se bage deloc daca nu e o casa mare, cel mai probabil refuza lucrarea, in consacratul stil romanesc. Asa e peste tot la privat. Taxi-ul nu te ia daca mergi prea aproape, cifa nu vine daca torni prea putin etc. Repet, tara de japite.

Edited by Cyanid3, 23 July 2022 - 21:35.


#16
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,488
  • Înscris: 15.11.2003

View PostCyanid3, on 23 iulie 2022 - 21:31, said:

Ah, si inca ceva, alea 1-2 firme mai serioase sunt sanse sa nu se bage deloc daca nu e o casa mare, cel mai probabil refuza lucrarea, in consacratul stil romanesc. Asa e peste tot la privat. Taxi-ul nu te ia daca mergi prea aproape, cifa nu vine daca torni prea putin etc. Repet, tara de japite.
Taxele la stat in constructii chiar nu sunt mari la preturile pe care le cer/iau

#17
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 12.09.2013

View PostCyanid3, on 23 iulie 2022 - 21:31, said:

Sa plateasca ce? Trebuie sa gasesc un structurist care sa spuna ca nu e ok, intai, apoi sa il pot trage la raspundere. Iar neavand contract, il doare-n cot, ca nu il pot trage la raspundere legal, pot doar sa-i bat obrazul.

Tu zici de platit de parca sunt case de jucarie. Pret dublu face diferenta intre a face o casa si a nu o mai face.

In primul rand, statul este vinovat ca nu micsoreaza taxele. Acum taxele sunt mari si aproape nimeni nu le plateste. Daca ar fi mai mici, le-ar plati majoritatea, cred, dar aia care fac legile favorizeaza semi-interlopii astia locali.

Ah, si inca ceva, alea 1-2 firme mai serioase sunt sanse sa nu se bage deloc daca nu e o casa mare, cel mai probabil refuza lucrarea, in consacratul stil romanesc. Asa e peste tot la privat. Taxi-ul nu te ia daca mergi prea aproape, cifa nu vine daca torni prea putin etc. Repet, tara de japite.
Ce structurist sa gasesti?Tu nu ai structurist, diriginte, rte?Pe ce lume esti, omule? Ti-o cam meriti....Cine naiba ti-a facut proiectul?

#18
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Un arhitect si un structurist. Tu crezi ca ei stau pe santier cat se face casa? Semneaza la inceput si adios amigos. La structurist s-a dus arhitectul dupa semnatura, eu nici nu am intrat in contact cu el.

Si ce, crezi ca daca ar sta astia pe santier, ai fi asigurat in vreun fel? Au fost oameni cu fundatia de 30cm adancime cu tot cu diriginte si structurist platiti calumea. "Vaaai, barosane, dar nu stiu cum s-a intamplat, ei incepusera sa sape la 1m, apoi am plecat, ca imi plangeau copiii acasa si nu stiu ce s-a mai intamplat". Te pisi pe ei de toti, tu esti singurul care poate opri japitele daca esti personal de fata, in rest, poti sa-ti trimiti si mama, ca de multe ori e degeaba. Tu crezi ca constructorului ii era greu sa zica dirigintelui "vezi ca bag si eu niste apa in beton acum, fa-te ca te uiti si tu in directia aia daca mai vrei sa iesi pe strada" (asta e o vorba de-a lui cand cere aprobari pe la angajatii primariei). Sau dirigintele sa se duca dupa tigari 10 minute din proprie initiatica cand vine cifa?

Initiarorul a avut diriginte, proiect serios facut de structurist. Cu ce l-a ajutat? E in aceeasi situatie cu mine. Oricum, nu armarea e problema, problema e daca este cineva sa opreasca escrocul sa bage apa in beton cand se toarna. Iar aici, repet, doar tu personal poti face asta incat sa fii sigur. De asta e o tara compromisa, care nici macar nu merita aparata, sunt mai multe japite in ea decat oameni normali.

Edited by Cyanid3, 24 July 2022 - 05:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate