Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Lista acte cerute de angajator - rezonabila sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Daca toate datele astea le gaseste in REVISAL, ce rost are sa-ti mai ceara tie sa aduci dovezi?

#20
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Firma are acces la toate datele din Revisal ale angajaților? Nu cred... De aceea cer angajatului să aducă adeverințe.

#21
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
ok, si daca nu aduci adeverinta asta in "timp util", ce se intampla?

#22
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Initiator, esti sigur ca toate aceste documente sunt cerute de angajator si nu de o firma care auditeaza noii si actualii angajati?

Eu am intalnit aceasta situatie la ultimele 2 companii la care am lucrat, auditarea facandu-se pe baza informariilor din CV, care trebuiau probate cu contractul de munca + primul si ultimul fluturas. Cazierul trebuie depus la fiecare doi ani

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
https://legislatiamu...in-revisal.html

#24
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Daca este o firma care se respecta, are propriul regulament, propriile conditii de angajare si de desfasurare a activitatii, asa ca poate sa ceara orice document referitor la viitorul angajat.

Mai sunt firme care cer chiar declaratie de avere, caracterizari de la ultimele locuri de munca...

Daca tu iti doresti postul respectiv, iti convine din toate punctele de vedere, iar firma iti cere certificatele de nastere sau deces ale bunicilor, nu le aduci, ca ti se pare tie ca nu e normal?

#25
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Daca chiar vrei sa incepi polemici cu ei, in mod normal nu au voie sa-ti ceara cazier.

De fapt, tu poti sa refuzi si ei sa nu puna la suflet.

Doar ca in realitate, este FOARTE complicat sa faci asta.

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005

View Postbonygy, on 15 iulie 2022 - 08:21, said:

Daca tu iti doresti postul respectiv, iti convine din toate punctele de vedere, iar firma iti cere certificatele de nastere sau deces ale bunicilor, nu le aduci, ca ti se pare tie ca nu e normal?
Dacă cerința aia nu are bază legală atunci nu e normală. Tu lasă-i să măture cu tine pe jos, că ești îndrăgostit de postul ăla....

Edited by radunic, 15 July 2022 - 13:47.


#27
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006

View PostAlecsandru010, on 14 iulie 2022 - 21:36, said:

Ori ai lucrat numai intr-un singur loc, ori ai avut numai angajatori dubiosi.
Din fericire am lucrat și lucrez in firme bune, de mărime mică sau medie, dar de-a lungul timpului am fost aproape să semnez cu companii mari care nu au cerut decât date din buletin la semnarea contractului. Poate mai târziu ar fi cerut și altceva. Dar tind sa cred că angajatii de la resurse umane ar fi făcut demersurile sa ia informațiile de care au nevoie de la ITM. Nu venituri ci direct informațiile despre concedii.

View Postunknown_35, on 15 iulie 2022 - 06:01, said:

Initiator, esti sigur ca toate aceste documente sunt cerute de angajator si nu de o firma care auditeaza noii si actualii angajati?

Eu am intalnit aceasta situatie la ultimele 2 companii la care am lucrat, auditarea facandu-se pe baza informariilor din CV, care trebuiau probate cu contractul de munca + primul si ultimul fluturas. Cazierul trebuie depus la fiecare doi ani
Am precizat că nu pentru mine întreb dar bănuiesc că firma angajatoare le cere. Și înțeleg că dacă vrei un anume post șmecher și bine plătit dar care cere integritate și încredere tre sa îți probezi nivelul și informațiile din cv, însă până la un punct. Sunt informații care nu au relevanță, chiar daca e naiv sa presupun că doar criteriile obiective contează când e angajat cineva.

#28
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Eu lucrez la o multinationala la care multi viseaza sa lucreze. Conditiile de munca si pachetul salarial sunt pe masura. La angajare mi s-a cerut sa particip la un audit efectuat de o companie straina. Se cereau acte doveditoare pt tot ce era trecut in CV, pt experienta in munca contracte de angajare si primul si ultimul fluturas  pt angajatorii unde lucrasem in ultimii 7 ani. S-a cerut si cazierul.

Auditul acesta e o procedura interna a firmei si se face pt angajatii din toate tarile, indiferent de pozitia pe care sunt angajati.

Din lista de documente enuntata de tine nu mi s-a parut nimic exagerat, chiar daca iti vede salariul tu ai contractul semnat, si nu te influenteaza in nici un fel.

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007

View Postswayzak_master, on 15 iulie 2022 - 05:16, said:

ok, si daca nu aduci adeverinta asta in "timp util", ce se intampla?
Poate nimic, poate găsești dimineața pe birou biletul de despărțire. Mai mult de atât garantat nu ai ce păți.

#30
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006

View Postunknown_35, on 15 iulie 2022 - 18:00, said:

Eu lucrez la o multinationala la care multi viseaza sa lucreze. Conditiile de munca si pachetul salarial sunt pe masura. La angajare mi s-a cerut sa particip la un audit efectuat de o companie straina. Se cereau acte doveditoare pt tot ce era trecut in CV, pt experienta in munca contracte de angajare si primul si ultimul fluturas  pt angajatorii unde lucrasem in ultimii 7 ani. S-a cerut si cazierul.
Firma de care zic e destul de atractiva pentru multi insa nu e visul oricui, pentru unii e destul de dificil sa reuseasca, pentru altii poate nu e interesanta. Din ce inteleg se lucreaza proiecte diverse in functie de cum prind clienti, nu imi dau seama daca au clienti permanenti. Alte firme sunt parte a unei companii care dezvolta doar unul sau mai multe produse pentru o industrie, de exemplu medicala, financiara, automotive, etc dar doar acele produse pe termen lung, nedefinit ideal daca au clienti
Totusi ce se intampla daca o firma nu mai exista, cum obtii dovada ca ai lucrat acolo? Te plimbi pe la ITM ?

Edited by andreim77, 15 July 2022 - 23:32.


#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,698
  • Înscris: 13.03.2005
Dovada o obții din Revisal, unde apar perioada lucrată și cu ce salariu, concedii și alte lucruri legate de contractul tău de muncă.

Edited by wertyck, 16 July 2022 - 13:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate