Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cota parte succesiune dupa bunicul recasatorit, decedat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFane, on 22 iunie 2022 - 08:09, said:

pt asta exista notarii. te duci la un notar ii explici ce vrei sa faci si el iti recomanda actele cu care pui aplicare, avantaje si dezavantaje pt diferite variante.

si mie-mi pare cam ciudata viziunea legiuitorului nostru asupra testamentului, dar pana la urma nu-i o problema de nerezolvat.

Este, pentru ca nu poti scapa.
De ex, noi nu avem copii
In cazul testamentului facut pentru nevasta, daca eu as da coltul mama ar putea avea pretentii, in fapt nu ar putea avea, ci, pentru succesiunea pe care ar trebui s-o faca mandra, ea ar trebui sa refuze la notar.
In cazul meu frati-mi e in proces s-o declare pe mama ca nu mai gandeste normal, asa ca nu cred c-ar mai avea dreptul de la ceva de la mine

Altfel, chiar dac-as avea copii si as dori sa nu le las nimic, nu pot face asta decat daca ei ar consimti legal, la notar asta dupa moartea mea
Asa cum a fost cazul socra-miu care a scris expres ca nu vrea sa-i lase nimic fetei lui.
O lege nedreapta, dar asta e.

Tampenia mi se pare si mai cruda atunci cand e vorba de un deces, iar cel care e lovit de soarta este lovit si de rude impotriva dorintei defunctului, si, nu de multe ori trebuie sa vanda tot ceea ce a agonisit impreuna cu defunctul pentru a pune in aplicare legea

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
mergi la un notar, din cate stiu exista solutie ca sotul supravietuitor sa primeasca tot dupa moartea primului. nu stiu cum se numeste actul, niste neamuri de ale mele il numeau cu cuvintele lor "trecut unul pe altul".

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFane, on 22 iunie 2022 - 08:40, said:

mergi la un notar, din cate stiu exista solutie ca sotul supravietuitor sa primeasca tot dupa moartea primului. nu stiu cum se numeste actul, niste neamuri de ale mele il numeau cu cuvintele lor "trecut unul pe altul".

Am fost
E vorba de testament
Facut!

Daca nu mergea, divortam, ii lasam ei tot si ne recasatoream

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
esti sigur ca mai spunea "da" odata? :P :D

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFane, on 22 iunie 2022 - 09:27, said:

esti sigur ca mai spunea "da" odata? Posted Image Posted Image

O intrebi pe ea?
:lol:

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
ce treaba am eu. intreab-o tu. ia un buchet de flori, un inel cu diamant, imbraca-te la patru ace, invit-o la o cina romantica si cere-o a doua oara. :)

hai ca suntem offtopic. :)

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFane, on 22 iunie 2022 - 10:32, said:

ce treaba am eu. intreab-o tu.
Nu fac asa ceva
I play safe

#26
alupigushapciu

alupigushapciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2020
Revenind putin la topicul initial, mi-am adus aminte acum ca bunicul meu a locuit vreo 30 de ani in Ungaria si este o sansa ca sa fi ramas acolo o proprietate - aveti idee daca si cum pot verifica asta?

Intre timp am verificat la ANCPI legat de situatia din tara si intr-adevar asa se reflecta, e vorba doar de apartamentul din postarea initiala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate