Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Cota parte succesiune dupa bunicul recasatorit, decedat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
alupigushapciu

alupigushapciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2020
Va salut si va multumesc anticipat, incerc sa expun legaturile familiale succint:

bunicul s-a casatorit cu bunica, au avut-o pe mama mea
bunicul si bunica mea au divortat
bunicul s-a recasatorit, a avut un copil (unchiul meu vitreg)
bunica mea a decedat prin 2010
mama s-a bolnavit grav, a decedat inaintea bunicului - 2019
bunicul a decedat relativ recent (2020), din cate am inteles sotia a doua e inca in viata

unchiul m-a contactat recent pentru a dezbate succesiunea unui apartament cumparat de bunicul meu cu a doua sotie (mama unchiului). prin "dezbatere" a se intelege aici ca pune presiune pe mine sa cedez partea mea ca altfel ne vom judeca. aflu apoi ca bunicul (de care stiam ca e plecat din tara) s-a intors din tara ed prin 2018 de fapt, si nu am fost contactat deloc. m-a deranjat foarte mult acest aspect ca imi doream foarte mult sa il cunosc, l-am vazut o singura data sau maximum de doua ori in viata mea. Banuiesc ca nu am fost contactat ca sa nu creez o legatura cu el ca sa reprezint apoi un risc mai mare la succesiune. Unchiul zicea ca doar dupa decesul bunicului a putut sa ma gaseasca (convenabil)

cat as avea dreptul la masa succesorala daca totul in legatura cu apartamentul e asa cum mi-a zis unchiul? trebuie sa mentionez ca nu am cheltuit nici un ban la apartament (nici taxe) la acest apartament, in necunostinta de cauza

ce ma sfatuiti? pe de o parte as ceda partea si sa inchei povestea (ca in afara de faptul ca sunt nepot direct nu prea am alte argumente in favoarea mea), dar pe de alta parte m-a deranjat enorm lipsa de onestitate cu care a abordat unchiul problema (m-a cautat fiind tot un zambet, mega prietenos, punea problema ca "suntem familie, sa ne cunoastem mai bine", ca el e om simplu, pana ce a adus problema succesiunii, cand a devenit brusc rece). cand i-am spus ca m-a deranjat ca nu m-a contactat cat timp a mai fost bunicul meu in viata a inceput sa ridice tonul la mine si sa devina mai agresiv verbal, si aducea argumente cum ca nici parintii mei nu il cautau pe el (de parca eu as avea vina aici), sau ca nici eu nu l-am cautat (am incercat, dar el neavand facebook nu am avut cum sa-l gasesc). Revenind la succesiune, mi-e teama sa nu mai fie nici alte proprietati pe numele bunicului, de care sa nu stiu. Pe langa asta o cunostinta avocat, cand i-am zis daca sa renunt s-a mirat si mi-a recomandat sa nu renunt , mi-a zis "de ce sa faci asta? e dreptul tau!"

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 alupigushapciu, on 19 iunie 2022 - 15:36, said:

....ca altfel ne vom judeca...
si care-i problema? crezi ca la judecata aia te pune la colt si te cearta, sau ce? degeaba te da in judecata, nu obtine nimic in plus prin asta. totusi, daca o face ia-ti un avocat sa nu pierzi pe chestii procedurale.

nu sunt jurist de meserie, dar am mai trecut prin asta si problema ta cred ca sta cam asa: apartamentul ala e bun dobandit in timpul celei de a doua casatorii, asa ca valoarea lui se imparte la 2. o parte (jumatate) e a celei de a doua sotii si nu face obiectul mostenirii. cealalta jumatate se imparte la patru si o parte merge tot la cea de a doua sotie. in fractii partea ei sta cam asa: 4/8 (jumatea care ziceam ca nu face obiectul mostenirii) + 1/8 cat ii revine ei ca mostenire = 5/8 sunt ai celei de a doua sotii. raman 3/8 din mostenire care se impart egal intre fii decedatului. adica tu mostenesti 3/16 din acel apartament. in procente inseamna 18.75% din valoarea apartamentului. astept sa ma corecteze cineva de meserie sau care stie mai bine daca am gresit.

Edited by Fane, 19 June 2022 - 22:02.


#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 Fane, on 19 iunie 2022 - 21:58, said:

si care-i problema? crezi ca la judecata aia te pune la colt si te cearta, sau ce? degeaba te da in judecata, nu obtine nimic in plus prin asta. totusi, daca o face ia-ti un avocat sa nu pierzi pe chestii procedurale.

nu sunt jurist de meserie, dar am mai trecut prin asta si problema ta cred ca sta cam asa: apartamentul ala e bun dobandit in timpul celei de a doua casatorii, asa ca valoarea lui se imparte la 2. o parte (jumatate) e a celei de a doua sotii si nu face obiectul mostenirii. cealalta jumatate se imparte la patru si o parte merge tot la cea de a doua sotie. in fractii partea ei sta cam asa: 4/8 (jumatea care ziceam ca nu face obiectul mostenirii) + 1/8 cat ii revine ei ca mostenire = 5/8 sunt ai celei de a doua sotii. raman 3/8 din mostenire care se impart egal intre fii decedatului. adica tu mostenesti 3/16 din acel apartament. in procente inseamna 18.75% din valoarea apartamentului. astept sa ma corecteze cineva de meserie sau care stie mai bine daca am gresit.

Suna corect ce scrii tu aici

Curios este ca mosu nu a avut testament. Eu faceam.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
In Romania testamentul este cvasiinutil, deoarece poate fi contestat si aplicarea succesiunii "legale" are prioritate.

Cel mai simplu pentru initiator este sa renunte total la abordarea sentimentala (daca nu a fost sa fie cat bunicul era in viata, chiar nu si mai are sens acum) si sa participe la desbatetea de succesiune ...
Ce face cu partea care o sa i revina?
Daca valoarea este mica, ... pragmatic este sa solicite si sa primeasca de la ceilalti mostenitori (a 2 sotie a bunicului si unghiul vitreg) o despagubire in bani (valoare stabilita de comun acord, fara emotii si fara resentimente) si sa si vada mai departe de viata.

Daca valoarea este mare ... adica nu poate fi usor achitata de catre ceilalti atunci sa accepte ca plata sa fie facuta etapizat sau ... sa traga tare ca propietatea sa fie vanduta si banii impartiti conform procentelor ...
Spor

Edited by Tarzy, 20 June 2022 - 05:52.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 Tarzy, on 20 iunie 2022 - 05:50, said:

In Romania testamentul este cvasiinutil, deoarece poate fi contestat si aplicarea succesiunii "legale" are prioritate.

Si contesti ce? Ca e fals? Un act notarial?
Semnatura sau ce e fals?

Eu de ex am un testament cu nevasta-mea.
Pe ce baza mi-ar ataca frate-miu actul?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Alupiguse, de unde ai nick-ul?

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 Tsunnnami, on 19 iunie 2022 - 22:46, said:


Suna corect ce scrii tu aici

Curios este ca mosu nu a avut testament. Eu faceam.
și cui lăsai averea?

 adisz, on 20 iunie 2022 - 08:17, said:

Alupiguse, de unde ai nick-ul?
adică după strănută

vrea s-o tragă și el altora.nu numai să primească

#8
alupigushapciu

alupigushapciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2020

 Fane, on 19 iunie 2022 - 21:58, said:

si care-i problema? crezi ca la judecata aia te pune la colt si te cearta, sau ce? degeaba te da in judecata, nu obtine nimic in plus prin asta. totusi, daca o face ia-ti un avocat sa nu pierzi pe chestii procedurale.

Mersi @Fane pentru raspuns! Cam la aceeasi cota m-am gandit si eu, mi-ai confirmat asta, dar ma gandesc ca acei 18.75% sunt maximul ce mi-ar putea reveni, daca totul decurge in liniste si pace. dar la cum ii simt insa, daca eu nu accept sa refuz mostenirea, ei vor sa ma dea in judecata ca sa ma elimine cu totul din poveste. Unchiul cu familia sa au locuit in apartamentul respectiv de-a lungul timpului, spunea si ca a platit nu stiu ce rate la el, eu nu am platit nici un fel de taxe la apartament si din cate stiu asta nu e un argument in favoarea mea, in fata legii. Eu nu prea stiam de apartament si ce e drept nici nu m-am interesat, nu ii stiam situatia. O alta chestie ce "nu ajuta", ca sa zic asa, e faptul ca si eu si mama mea eram instrainati de bunic - s-ar putea folosi de acest fapt da sa ma dezmosteneasca prin instanta, sau sa imi scada din acea cota. Am mai auzit povesti aproximativ asemanatoare in care urmasii si-au dat cu hate intre ei si unii au fost scosi din poveste. Problema e daca reusesc cumva sa scada si din acei 18-19%  prin argumentele enumerate mai sus, posibil sa nu mai aiba sens toata tevatura asta pentru mine. Bineinteles ca ma voi consulta si cu un avocat, dar am inceput prin a cerceta online intai.

 Tsunnnami, on 19 iunie 2022 - 22:46, said:


Suna corect ce scrii tu aici

Curios este ca mosu nu a avut testament. Eu faceam.

Nu cred ca este, ei cel putin nu au mentionat nimic

 Tarzy, on 20 iunie 2022 - 05:50, said:

Cel mai simplu pentru initiator este sa renunte total la abordarea sentimentala (daca nu a fost sa fie cat bunicul era in viata, chiar nu si mai are sens acum) si sa participe la desbatetea de succesiune ...
Ce face cu partea care o sa i revina?
Daca valoarea este mica, ... pragmatic este sa solicite si sa primeasca de la ceilalti mostenitori (a 2 sotie a bunicului si unghiul vitreg) o despagubire in bani (valoare stabilita de comun acord, fara emotii si fara resentimente) si sa si vada mai departe de viata.

Daca valoarea este mare ... adica nu poate fi usor achitata de catre ceilalti atunci sa accepte ca plata sa fie facuta etapizat sau ... sa traga tare ca propietatea sa fie vanduta si banii impartiti conform procentelor ...
Spor

Mersi! Nu prea inteleg ce vrei sa zici cu renuntarea totala la abordarea sentimentala - eu am mentionat factorii aia mai mult in ideea ca ar putea influenta procesul, eu in afara de faptul ca sunt nepot direct nu am alt argument sa traga in favoarea mea in afara de faptul ca am fost tinut in ceata. Dupa cum ziceam si mai sus unchiul meu a locuit tot timpul asta in apartament si a platit taxe pt el, ceea ce il face mai indreptatit pentru dobandire, "s-a comportat precum un succesor". Iar legat de indreptatire, asa se comporta, m-a luat din prima ca pe un dusman. Stiu ca aceste lucruri conteaza in instanta: cine a platit taxe, cine a administrat/locuit in proprietate samd.

 adisz, on 20 iunie 2022 - 08:17, said:

Alupiguse, de unde ai nick-ul?

Ce relevanta are asta pentru topic?

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 EMPP, on 20 iunie 2022 - 09:18, said:

și cui lăsai averea?

Cui doream in nici un caz lui alupigus

#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
Stai asa rau cu banii? Cat e valoarea apartamentului?
Dupa mine, moral (nu legal) ar fi sa lasi totul unchiului. Tu ai mostenit ce aveai de mostenit de la parintii tai, lasa-le lor ce ai fi mostenit de la bunici, ei i-au fost copii, deci o relatie mai apropiata. Mosul poate a trebuit sa fie spitalizat, ingrijit, inmormantat...cine s a ocupat de toate astea? Acum ca au trecut astea e usor de zis ca "nu ai fost contactat". Daca nu esti muritor de foame, stai linistit ca nu te imbogatesti cu ce vei primi, ii vei pierde repede si vei fi si in relatie tensionata cu rudele.

#11
alupigushapciu

alupigushapciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2020

 stefan0011, on 20 iunie 2022 - 10:23, said:

Stai asa rau cu banii? Cat e valoarea apartamentului?
Dupa mine, moral (nu legal) ar fi sa lasi totul unchiului. Tu ai mostenit ce aveai de mostenit de la parintii tai, lasa-le lor ce ai fi mostenit de la bunici, ei i-au fost copii, deci o relatie mai apropiata. Mosul poate a trebuit sa fie spitalizat, ingrijit, inmormantat...cine s a ocupat de toate astea? Acum ca au trecut astea e usor de zis ca "nu ai fost contactat". Daca nu esti muritor de foame, stai linistit ca nu te imbogatesti cu ce vei primi, ii vei pierde repede si vei fi si in relatie tensionata cu rudele.

Moral ar fi fost, daca e sa punem asa problema, sa ma anunte ca bunicul meu e inapoi in tara, sa imi dea o sansa macar in al 12-lea ceas sa cream o relatie, cum ar fi fost ea. Sa am sansa sa dau dovada de caracter, sa dovedesc daca ajut sau nu, nu? Dar mna, e prea tarziu pentru asta oricum.

Desi am vrut initial sa cedez fara discutii partea mea, 2 chestii m-au pus pe ganduri:
- reactia avocatului cu care am vorbit acum un an (am scris in prima postare). Lasand moralitatea la o parte, cred ca stiu eu ce stiu cand spun chestii de genu
- prefacatoria cu care m-au abordat, puteau fi mai directi si sa nu ma abordeze cu suspiciune si ca pe un dusman. puteau fi mai directi. Actionand asa cu vorbe cusute cu ata alba mi-au trezit suspiciuni ca ar mai fi si altceva de ascuns, caz in care as fi luptat pentru partea asta succesiune. Din fericire am dat de o doamna foarte draguta la ANCPI care mi-a putut confirma ca doar apartamentul in cauza l-a avut bunicul.

In fine, relatia cu rudele astea deja e compromisa, mie nu imi place cand cineva vine la mine si se da prieten in mod fals, si are intentii ascunse. Prefer ca oamenii sa fie mai directi, dar ei erau foarte prietenosi cand m-au cautat, foarte pe modul "suntem familie, trebuie sa tinem legatura", pana la discutia cu succesiunea, cand au schimbat placa si au devenit reci sau ostili. Dar iti dau dreptate la partea morala, si o sa le las oricum partea mea, ca sa pot rupe legatura cu ei, nu am nevoie de asemenea oameni in viata mea.

Lasand moralitatea la o parte putin, nu cred ca e grav sa fim precauti in anumite chestii si as recomanda oricui sa isi ia un minim de precautie (cum m-am asigurat acum la ANCPI) si sa nu mearga orbeste pe incredere, am auzit povesti horror doar in cercul relativ apropiat al meu de tzepe si injunghieri in spate intre rude, si sunt sigur ca si o simpla cautare aici pe softpedia ar scoate la iveala destule povesti. Am citit undeva pe net o vorba care se potriveste bine: "ai incredere, dar verifica"

#12
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

 Tsunnnami, on 20 iunie 2022 - 06:58, said:


Si contesti ce? Ca e fals? Un act notarial?
Semnatura sau ce e fals?

Eu de ex am un testament cu nevasta-mea.
Pe ce baza mi-ar ataca frate-miu actul?
Testamentul stabileste mostenitori legatar cu titlu particular (daca sunt evidentiate bunuri specifice) sau cu titlu universal. Totusi Codul civil face referire la rezerva succesorala care merge la mostenitorii legali. Adica, mai simplu spus, daca tu lasi totul sotiei sau altcuiva, mostenitorul tau (copilul de ex) are dreptul prin lege sa beneficieze de cota parte din mostenire, si astfel poate ataca in justitie testamentul facut de tine.

Legat de speta initiatorului, la renbuntarea la o mostenire notarul ar trebui sa mearga mai departe la mostenitorii tai care pot deveni beneficiari. Am facut recent dupa tata succesiune si voiam sa rebnunt la partea mea sa-i ramana mamei tot. Nu s-a putul, deoarece daca eu renuntam, devenea mostenitor copilul, iar acesta fiind minor intervenea ceva autoritate tutelara etc. Caci cica asa e Codul Civil la noi, nu poti decide ce si cum asa de simplu, "statul te protejeaza" cum s-ar zice... Asa ca m-am ales cu alergatura si batai de cap cu acte etc.

Plus ca am cunostinte, el recasatorit, prima sotie a murit, el a renuntat la mostenire in prima faza, apoi a decedat si el si ultima sotie a atacat in instanta renuntarea si a castigat, revenindu-i cota parte pe care sotul o mostenise de la prima sotie.

Deci trebuie vorbit cu un notar daca se accepta cu renuntare la succesiune sau e bataie de cap suplimentara.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 SwatKat, on 20 iunie 2022 - 12:04, said:

Testamentul stabileste mostenitori legatar cu titlu particular (daca sunt evidentiate bunuri specifice) sau cu titlu universal. Totusi Codul civil face referire la rezerva succesorala care merge la mostenitorii legali. Adica, mai simplu spus, daca tu lasi totul sotiei sau altcuiva, mostenitorul tau (copilul de ex) are dreptul prin lege sa beneficieze de cota parte din mostenire, si astfel poate ataca in justitie testamentul facut de tine.

Dar daca nu am copil si mama e senila, testamentul ramane dupa voia mea (cum ar fi de fapt normal in orice caz, mai putin in Romania).
eu asta doresc ca daca eu dau coltu' sa-i ramana totul sotiei, nu vreau sa imparta cu nici o ruda de-a mea.
Copii nu se pune pentru ca nu avem
Am doar un un frate si ea... veri

 SwatKat, on 20 iunie 2022 - 12:04, said:

Am facut recent dupa tata succesiune si voiam sa rebnunt la partea mea sa-i ramana mamei tot. Nu s-a putul, deoarece daca eu renuntam, devenea mostenitor copilul, iar acesta fiind minor intervenea ceva autoritate tutelara etc.

Si eu dupa socra-miu
M-a gasit o prietena sa ne zica de faptul ca amurit cu 4 luni in urma si actuala sotie vroia tot.
Aveau si testament.
Notarul a refuzat sa-i faca succesiunea pentru ca, stupida lege, avea o fata.
El a mentionat in testament ca are un copil dar ca doreste ca totul sa-i revina sotiei actuale.

Noi sincer am fi vrut sa ramanem prieteni cu vaduva, dar, si-a dat arama pe fata si am taiat legatura cu ea.
Pierderea ei. Anyway this is beside the point.
Am vrut doar sa arat nedreptatea din legile romanesti

#14
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

Quote

Am vrut doar sa arat nedreptatea din legile romanesti

Da, nici mie nu mi se pare ok. Adica daca eu sunt apt juridic sa decid ceva (testament), nu vad de ce nu s-ar lua in considerare. In fine, am postat doar ca sa atrag initiatorului atentia ca e posibil ca notarul sa nu fie de acord cu renuntarea la mostenire la care se gandea..

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
pai de asta se recurge la noi la fel de fel de tertipuri juridice, gen vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, contract de intretinere... bine, chestiile astea il protejeaza intr-o minima masura si pe cei care au grija de batran, ca are si el niste obligatii, la testament il sterge din el fara nici o problema, ca si batranii sunt schimbatori.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 SwatKat, on 20 iunie 2022 - 12:36, said:

Da, nici mie nu mi se pare ok. Adica daca eu sunt apt juridic sa decid ceva (testament), nu vad de ce nu s-ar lua in considerare. In fine, am postat doar ca sa atrag initiatorului atentia ca e posibil ca notarul sa nu fie de acord cu renuntarea la mostenire la care se gandea..

Ah nu, se ia in considerare, doar ca intr-o pondere mai mica.
Adica, in soare pe mama lor, ma gandesc la nevasta-mea daca mor eu..., rudele ar fi in stare s-o faca p-asta si-asa nenorocita de situatia sa vanda tot sa imparta banii.
Ceea ce e foarte trist.

Ma gandesc acum la socra-miu si la ce-o fi simtit nevasta-sa cand a aflat ca trebuie ca fi-sa sa refuze succesiunea.
M-a luat durerea de suflet cand am vazut ce-a scris dobitocul in testament ca stie ca are un copil si vrea sa nu-i lase nimic.
Iar legea i-a tras-o-n gura.
A fost rupere de inima, vreau sa spun ca nevasta-mea nici nu stie ce scrie in testament.

Iar scroafa de nevasta-sa imi scrie un sms ca n-are cum sa cerseasca niciodata un drept al ei?
Ca ce chestie?
Ghinion, am fi putut fi prieteni, dar s-a terminat!

#17
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 Tsunnnami, on 20 iunie 2022 - 06:58, said:

Si contesti ce? Ca e fals? Un act notarial?
Semnatura sau ce e fals?

Eu de ex am un testament cu nevasta-mea.
Pe ce baza mi-ar ataca frate-miu actul?

orice act poate fi contestat ... inclusiv testamentul .... mai ales cand se bate cap in cap cu codul civil

Fratele tau (sau alti mostenitori - parinti, veri, nepoti, etc) au "multa" baza prin care sa conteste testamentul tau ... societatea noastra se bazeaza pe familie ... iar rolul familiei este sa produca urmasi .... nu aveti copii? nasol ... se cam cheama ca parazitati societatea si pentru asta esti bun de plata Posted Image.
Si eu sunt in acceasi situatie .... ne apropiem de 50 de ani ... fara copii ... dar cu multi frati & veri & nepoti care deja-si fac planuri cu "averea" noastra Posted Image ... , asa ca de acum incolo tragem tare pe sanatate ca sa le facem in ciuda.

Situatia nu este deloc specifica Romaniei, este specifica tuturor tarilor care au sistem juridic de origine franceza (napoleonian) .... ba as spune ca dimpotriva ... la noi chestiunea este mult mai relaxata inclusiv din fatul ca taxele pe propietate (si chiar cele de succesiune) sunt scazute.
In tarile din vest nu este deloc rara situatia in care mostenitorii pur si simplu renunta la mostenire si lasa totul statului ca sa evite cheltuielile si bataia de cap, si de aceea se concentreaza si investesc in educatia copiilor si nu sa le lase "averi".

 alupigushapciu, on 20 iunie 2022 - 09:20, said:

....

Mersi! Nu prea inteleg ce vrei sa zici cu renuntarea totala la abordarea sentimentala - eu am mentionat factorii aia mai mult in ideea ca ar putea influenta procesul, eu in afara de faptul ca sunt nepot direct nu am alt argument sa traga in favoarea mea in afara de faptul ca am fost tinut in ceata. Dupa cum ziceam si mai sus unchiul meu a locuit tot timpul asta in apartament si a platit taxe pt el, ceea ce il face mai indreptatit pentru dobandire, "s-a comportat precum un succesor". Iar legat de indreptatire, asa se comporta, m-a luat din prima ca pe un dusman. Stiu ca aceste lucruri conteaza in instanta: cine a platit taxe, cine a administrat/locuit in proprietate samd.
...

nici nu ai nevoie de alt argument in favoarea ta fata de faptul ca esti "nepot direct".
Ideea este sa arati disponibilitatea pentru solutionar, ba chiar sa insisti ca formalitatile sa fie facute cat mai rapid si de preferat in deplin consens cu ceilalti mostenitori,
Interadevar exista "pericolul" ca in situatia in care treneaza cu anii ca unul dintre mostenitori sa se considere mai indreptati daca a facut cheltuieli, etc .... dar nu si in cazul in care tu ai raspuns la notificare ... nu te opui ... soliciti strict ceea ce esti indreptatit sa soliciti, etc.

Edited by Tarzy, 22 June 2022 - 07:18.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 Tsunnnami, on 20 iunie 2022 - 06:58, said:


Si contesti ce? Ca e fals? Un act notarial?
Semnatura sau ce e fals?

Eu de ex am un testament cu nevasta-mea.
Pe ce baza mi-ar ataca frate-miu actul?
pt asta exista notarii. te duci la un notar ii explici ce vrei sa faci si el iti recomanda actele cu care pui aplicare, avantaje si dezavantaje pt diferite variante.

si mie-mi pare cam ciudata viziunea legiuitorului nostru asupra testamentului, dar pana la urma nu-i o problema de nerezolvat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate