Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Lucruri pe care le-aži prins, dar nu le mai vedem azi

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#127
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004

View PostNinja, on 16 iunie 2022 - 12:21, said:

Am gasit chiaburii.

1) Culmea, în anii în care era lupta contra chiaburilor (kulacilor) în acea ţară sau după perioada aia, în România "Carrier" vindea aparate de aer condiţionat (sau cel puţin am găsit o reclamă). Dar erau scumpe rău de tot, plus nici electricitatea nu era ieftină, aşa că dacă au fost, nu au fost prea multe.
În schimb, au avut în anii '90. Din ţara cea mai mare rămasă în urma desfiinţării U.R.S.S. Probabil copiate mai mult sau mai puţin după cele Americane.

2) Nu mai văd dierenţe reale între clase la trenuri;
3) Bere la Suceava se mai produce. Dar nu-mi place la gust.
Gumă 'Turbo', o să mă uit dacă mai văd;
4) În cazul "Dacia" era şi preţul la piesele de schimb;
5) Forumurile au rolul lor, dar din păcate nu mai sunt interesante şi nu înţeleg cum de nu poate exista şi viaţă în afară de facebook.

Edited by djl, 16 June 2022 - 13:20.


#128
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostNeaceasca85, on 16 iunie 2022 - 13:08, said:

Gume nu am mestecat, dar ciocolata Kiss era super cea cu capsuni.

Nici aia cu banane nu era rea.
Doamne ce porcarii mai mancam :lol:

#129
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNeaceasca85, on 15 iunie 2022 - 13:49, said:

Pentru mine AI este perfectiunea in turism sau hai, in sejurul de litoral. E un colt de Rai, mai putin cand au internet prost.
..............
Porti tricouri cu burta? Si vezi ca exista si UAI!

#130
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006

View PostNeaceasca85, on 14 iunie 2022 - 15:06, said:

Cu jobul nu ai timp pentru pasiuni. Si nici energie.
Nu vrei sa ai timp, ca ai avea si majoritatea au.

View PostFC72, on 14 iunie 2022 - 14:47, said:

Copii nu se mai joaca in fata blocului, acum se duc in parc, la cluburi, antrenamente, cursuri extrascolare.
Nu observam asta dar in pandemie cand nu mai puteau practica alea, s-a umplut strada de galagia facuta de ei.
Acum iar au disparut.
Asta in situatia in care mai sunt copii, la mine in zona daca mai sunt pe la 30% din cati erau acum doar 10-14 ani. Si da, merg mai mult prin parcuri ca acolo mai au sanse sa intalneasca alti copii cu care sa se joace, la blocuri greu sa se mai nimereasca 2-3-4 copii de varste apropiate.

View PostNeaceasca85, on 14 iunie 2022 - 14:56, said:

Gastile de baieti nu au disparut inca. Imi displac profund.
Dar despre cele de fete ce parere ai? Dar cele mixte, cum sunt de-altfel majoritatea in lumea buna?

View PostNeaceasca85, on 14 iunie 2022 - 12:29, said:

Cu Youtube nu prea mai am nevoie de TV. Dar de radio mai e nevoie sa aud vreo piesa buna noua, din ce in ce mai rar.
Radio isi are alte scopuri: e portabil si poate fi ascultat in timp ce desfasori diverse activitati, nu te tine cu ochii pe un ecran.

View PostNeaceasca85, on 16 iunie 2022 - 10:10, said:

Mie imi place sa aspir si nu-mi place sa dau cu tarsul, adica mopul. Eu aspir si dupa aia maica-mea da cu tarsul pe parchet si gresie. Covoarele le scot vara si le pun toamna.
In sfarsit incepi si tu sa te modernizezi, pentru inceput doar vara fara covoare.

View PostAlexEn, on 16 iunie 2022 - 11:47, said:

Si daca isi montau calorifere nu mai erau frigurosi sau cum?
Si eu am IPAT si aer conditionat in fiecare camera. Nu sunt friguroasa deloc, ba din contra.
Cine isi pune incalzire de orice fel e friguros. Altfel e nevoie de caldura doar cat/unde e pericol sa inghete apa.

View PostNeaceasca85, on 16 iunie 2022 - 11:30, said:

Mie nu mi-ar place cald la picioare.
Nici mie, sa stau cu picioarele transpirate mereu - nu mersi.

View PostNeaceasca85, on 16 iunie 2022 - 11:56, said:

Uite diferenta dintre baieti si fete. Noua baietilor ne place ca elementele tehnice sa aiba si design frumos. The design that performs era un slogan undeva.

Termopane am din 2005. Cu geamurile vechi sufla vantul iarna si intra ploaia in casa vara.
Uite mie nu imi place deloc sa aiba design frumos elementele tehnice, nu imi pasa. Apoi daca e vorba de incalzire nici atat, cum nu imi place caldura.

Mda, recunosc ca imi e dor de geamurile vechi - da alea prin care sufla vantul, intra ploaia. Tot mai rar le intalnesc si prin calatorii.

#131
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLunaCrystal, on 16 iunie 2022 - 18:51, said:

Mda, recunosc ca imi e dor de geamurile vechi - da alea prin care sufla vantul, intra ploaia. Tot mai rar le intalnesc si prin calatorii.

Si cu asta am incheiat discutia, nu?

#132
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Pai cel putin pe viscol imi placea ideea de a il simtii si auzi un pic si la interior, ma bucur de el. Plus ca termopanele au venit la pachet cu izolatia lucru ce a crescut temperatura in camera permanent iar cum la mine frigul nu exista e tortura asta. Da inainte era mai cald insa ziua, in perioada cand nu eram acasa sau plecam de acasa daca era prea cald, noaptea se racorea, acum nu mai merge - cand se incing peretii sub izolatie greu se mai racesc.

Edited by LunaCrystal, 16 June 2022 - 21:08.


#133
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
- tarabe cu ziare si reviste, inclusiv xxx necenzurate(coperte neacoperite cu nimic) - nu existau retardatii din ziua de azi care cica vor sa "protejeze" copiii de pericole inexistente

- adolescenti care puteau consuma alcool prin baruri si discoteci

- filme erotice difuzate pe canale mainstream, inclusiv tvr1

- pachete de tigari care sa nu aiba lipite tot feluil de mizerii anti-fumat pe ele, reclame la tigari, preturi de piata oarecum libera(era diferenta mare intre cele mai ieftine si cele mai scumpe)

- internet necenzurat

- telefoane publice

- oranjada la plic (praf)

- buletine/pasapoarte fara date biometrice gen amprente

In curand s-ar putea sa ne aducem aminte cu nostalgie de sucurile indulcite cu zahar, pentru ca planeta asta e prea plina de prosti care vor sa ne fereasca de pericole inexistente!

In ziua de azi e prea multa paranoia si pudiboneaza, prea multi prosti care vor sa interzica, restrictioneze sau taxeze diverse - fara niciun motiv obiectiv corect, stiintific, doar tampenii peste tampenii de natura ideologica! Prea multi politicieni care profita de paranoia naturala a oamenilor si cauta sa castige capital electoral introducand tot felul de interziceri si restrictii sub pretextul fals ca ar aduce siguranta sau ceva bun!

#134
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 07.12.2002

View PostDrumroll, on 17 iunie 2022 - 09:16, said:

- buletine/pasapoarte fara date biometrice gen amprente
Nu toate buletinele/pasapoarte biometrice contin amprente. Numai tarile bananiere gen Romania isi amprenteaza proprii cetateni. Bine, vina e si a noastra ca nu protestam.

#135
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Că fumatul a fost restricţionat, e bine, şi asta o zice un ex-fumător care nu mai are chef să fie afumat. Nu mai suport mirosul ăla de tutun ce se impregnează în tine. Fumătorii cred că pot fuma oriunde, oricum. Nu se mai poate şi e bine.
Cu alcoolul, ăla face rău doar dacă eşti slab de nervi. Deci bere, cidru şi poate vin ar trebui să se poată de la 16 ani în discoteci, cu un fel de permis digital care să-ţi dea voie la consum maxim în funcţie de băutură (adică să zicem juma de sticlă de vin, dar să ai voie un litru de bere). Mie nu mi-a făcut bine în 1998 consumul de bere pe fondul fetelor.   :)
Tarabe (de fapt chioşcuri) cu ziare şi reviste mai găseşti, dar puţine mai au ziare tipărite.
CeNzurAt nu cred că e tot interentul, cred că sunt doar forumurile şi unele siteuri. Şi da, unele cenzuri şi interziceri nu au sens, sunt aberante, ceea ce va creşte frustrarea în societate, iar asta riscă să producă nişte urmări cam nasoale dacă se acumulează prea multă presiune.
La filme cu "prostioare" mă uitam şi eu.    :)    Într-o zi, pe când eram în generală m-am trezit târziu că am stat noaptea să mă uit la unul pe Antena 1... bafta mea că eram în tura de prânz sau de după-amiază.
Telefoane publice, mda, nu mai sunt în uz în România, deşi unele mai sunt alimentate. Ba chiar am văzut automat de cartele telefonice care încă era conectat la electricitate. Acum două săptămâni am văzut.   :)   La "IDM" (complexul comercial, care are vis-s-vis, la autogară şi o cabină telefonică, dar fără uşi şi fără telefon).
Nu mai există nici cărţi de telefon - lista abonaţilor. Interesantă era viaţa fără G.D.P.R.
Bucureştiul era oraş industrial, acum nu prea mai e.   :(
În schimb, e ceva mai curat decât în anii '90.
Oare acum vezi mai multă muzică live decât în trecut?
@ Alex_En : şi azi, dacă nu eşti informat(ă), mănânci prostii, de exemplu pâine care conţine zahăr. Sau chestii cu tone de aditivi, arome, conservanţi.
Nu mai vezi "Prisma" Corbeanca drept centru comercial a la bazar, deşi parcă aveau şi magazin propriu. Şi nici autobuzul 449 succedându-se la intervale mici, ca să te ducă acolo (nici nu cred că mai există linia originală). Bazaruri mai există, "Doraly" spre exemplu (sau ăsta e angro?). "Europa", deţinută de Chinezi (deci ce denumire) nu mai există, dar a apărut "Dragonul Roşu".
Nu am fost la Snagov pe vremui, dar azi vezi vile pe acolo... nu mai e libertate.
Nu mai vezi coşuri de bilete sau de gunoi în tramvaie.

#136
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdjl, on 17 iunie 2022 - 12:27, said:

Deci bere, cidru şi poate vin ar trebui să se poată de la 16 ani în discoteci, cu un fel de permis digital care să-ţi dea voie la consum maxim în funcţie de băutură (adică să zicem juma de sticlă de vin, dar să ai voie un litru de bere).
Si cum vezi tu implementarea acelui permis? Cine il da si cine verifica cat a baut omul?

View Postdjl, on 17 iunie 2022 - 12:27, said:

@ Alex_En : şi azi, dacă nu eşti informat(ă), mănânci prostii, de exemplu pâine care conţine zahăr. Sau chestii cu tone de aditivi, arome, conservanţi.

Cu diferenta ca azi ai o multime de surse de informare, ca poti citi eticheta, ca ai alternative.

#137
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 07.12.2002
Nu-l mai stirniti.

Nu aveti vreun post liber la Softpedia?

#138
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostNeaceasca85, on 16 iunie 2022 - 12:01, said:

. Dar ca dureaza o saptamana sa se incalzeasca cum este?

La mine in 1h e cald. Nu in casa per total, dar faptul ca e cald la picioare ajuta. Si am incalzire in pardoseala pusa in 1985.

#139
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Ninja , permisul ăla pentru bere de la 16 ani poate să fie ceva cu chip, fie un permis fără electronică în el, dar pe care să fie trecut un cod care să fie introdus manual de către vânzător. Când vrei să cumperi alcool ca persoană sub 18 ani, eşti verificat în baza de date dacă ai mai cumpărat cantitatea X de alcool în timpul T şi dacă ai depăşit o anumită cantitate, să nu mai ai voie să cumperi până la experirea perioadei T.
AlexEn , putem verifica, dar câţi verifică. Mulţi nici pe etichetă nu se uită, asta-i problema.
giuliani , casa de care zici e în Germania?

#140
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
dj-ule, multa teorie, putina practica.

View Postgiuliani, on 19 iunie 2022 - 22:14, said:


La mine in 1h e cald. Nu in casa per total, dar faptul ca e cald la picioare ajuta. Si am incalzire in pardoseala pusa in 1985.

Si la mine dar na, mai bine critici ce nu intelegi.

#141
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdjl, on 20 iunie 2022 - 01:39, said:


giuliani , casa de care zici e în Germania?

Da. Am termostatul in living (45mp) si e imposibil sa incalzesti tot volumul de aer in timp atat de scurt, insa faptul ca se incalzeste podeaua face ca intr-un timp scurt sa fie mult mai placut in casa.

Am fost sceptic la inceput, insa daca as construi / renova o casa mi-as pune fara discutie incalzirea in pardoseala.

#142
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Iar eu as pune fara discutie sistem centralizat de climatizare, nicio camera fara caseta de racire in tavan, detest maxim caldura si umiditatea excesiva in spatii inchise. Aerul conditionat pe hol-prostie si frigurosenie romaneasca.

Centrala pe gaz o vreau mai mult pentru apa calda in cantitati industriale. Cum vreau mai putina incalzire decat majoritatea, poate mi s-ar preta incalzirea in pardoseala reglata la 30-35 C, dar nu stiu cu picioarele cum ar fi. Oricum nu o pot pune la casa mea facuta in 2000, e scump si distructiv.

LunaCrystal, termopanele vin la pachet cu deschiderea rabatata, oscilo-batanta in termeni tehnici, nu stai cu teama ca vine vijelia si iti sparge geamul. Era horror pentru mine sa intre apa in casa la furtuna, vreau casa weather/storm proof, adica aici ar fi si geamuri anti-grindina, care sa nu se sparga la grindina mare purtata de vant. Posted Image

Se aude vantul destul, am geamul la baie mereu deschis. Acolo poate sa bage apa. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 20 June 2022 - 13:17.


#143
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostNeaceasca85, on 20 iunie 2022 - 13:16, said:

Iar eu as pune fara discutie sistem centralizat de climatizare, nicio camera fara caseta de racire in tavan, detest maxim caldura si umiditatea excesiva in spatii inchise. Aerul conditionat pe hol-prostie si frigurosenie romaneasca.

Centrala pe gaz o vreau mai mult pentru apa calda in cantitati industriale. Cum vreau mai putina incalzire decat majoritatea, poate mi s-ar preta incalzirea in pardoseala reglata la 30-35 C, dar nu stiu cu picioarele cum ar fi. Oricum nu o pot pune la casa mea facuta in 2000, e scump si distructiv.



In Sudul Romaniei cred ca ar fi o solutie buna climatizarea in fiecare camera, dar pt mine nu merita. Exista cateva perioade cu canicula insa nu e asa rea clima ca in Romania, nici iarna si nici vara.
Daca as locui insa in Oltenia ca tine sau Bucuresti nici eu n-as rezista fara AC.

#144
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am luat exemplu din Antalya din 2008 incoace. Nicio casa/camera fara AC. Dubai nu exista daca nu se inventa AC-ul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate