Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...
 metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website
 Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 

Lucruri pe care le-ați prins, dar nu le mai vedem azi

* * - - - 10 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
347 răspunsuri în acest subiect

#91
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Berea Timisoreana Clasic, tigarile Viceroy-pronuntate delicios Vaisroy, tigarile Derby si Red&White si fetele ce o suge au pe 50 000 lei vechi. Restul e cancan


Berea Timisoreana Clasic, tigarile Viceroy-pronuntate delicios Vaisroy, tigarile Derby si Red&White si fetele ce o suge au pe 50 000 lei vechi. Restul e cancan


#92
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.905
  • Înscris: 28.11.2006
Cozi si cartela la paine...

#93
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.905
  • Înscris: 28.11.2006

 Iocan, on 14 iunie 2022 - 17:53, said:

Cometa Halley.
Mai ai rabdaer vreo 40 de ani :icecream:

 cristian_sen, on 14 iunie 2022 - 19:21, said:

De ce a disparut berea la sticla de 0.5L?  Ori 0.33 ori 0.75, mai sunt cateva cu 0.66 dar parca tot nu e bine, 0.5L era perfecta. Ca marime.
Se gaseste la multe baruri si cred ca si pe la supermarketuri. Am bagat eu si Ciuc, si Ursus, si Silva, si sunt convins ca sunt si alte marci.

#94
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.874
  • Înscris: 10.10.2003

 Ninja, on 14 iunie 2022 - 13:02, said:



E bun de ceva? Ca ma batea gindul la un moment dat...

Sifonul e ca pe timpuri. Cu sucurile nu salvezi nici timp, nici bani. Doar cel mult un pic de spațiu

#95
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

 Neaceasca85, on 14 iunie 2022 - 15:06, said:

Cu jobul nu ai timp pentru pasiuni. Si nici energie. Daca poti avea bani fara job, nu merita jobul. Decat pentru pensie.

Tu ai timp liber prea mult pe care il pierzi aiurea.

 Neaceasca85, on 14 iunie 2022 - 15:10, said:

- interzicere becuri in afara de leduri
- limitare putere aspiratoare de exemplu
- certificate marijuana cu care au scumpit curentul si altele
- interzicere diesel (proiect)
- din 2035 doar masini electrice (proiect)
- interzicere vanzare centrale pe gaz incepand cu 2030 sau 2035
- cladirile noi obligatoriu panouri voltaice (nu sunt sanatosi la cap, m-am convins)
- in Shengen sau Euro nu vor sa ne bage

Aceeasi Marie (comunismul) cu alta palarie.

Nu vad niciun lucru rau in toate astea.

#96
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
Normal, nu lovesc in pasiunile tale si iti place Germania ca doar te-ai mutat acolo. Am fost in Mallorca si pot spune ca nu-mi place deloc spiritul occidental, ci cel balcanic de aici sau din Turkya. Turcia e mai vintage si mai rustica.

Dictatura UE e mult mai subtila si nu e asa pe fata ca in comunism. Multi nu se prind de ea.

Plus ca spiritul comunist cu sa se interzica inca e prezent la destui.

#97
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007
Mallorca in general nu are nicio legatura cu ceea ce vreau eu sa spun. Nici mie nu imi place ideea de Mallorca, e de mers acolo poate toamna pt ca sunt sute de zboruri zilnic din Germania.

Dar ca Idee, Mallorca seamana mult cu Turcia dpdv turistic. E totul creat doar pentru turism, fara nicio urma de autenticitate, fara nimic memorabil.

Daca vrei Turcia vintage si rustica atunci ia masina si plimba-te pe acolo, ca tu mergi doar la un All Inclusive unde nici macar mancare autentica nu mananci, daramite sa vezi partile reale ale tarii.

La fel si cu Mallorca sau alte zone din Spania care si ea e exagerat de turistica. Nu mergi in Mallorca, Torremolinos sau Costa del Sol ca sa vezi Spania autentica.

#98
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.762
  • Înscris: 13.06.2004
Becul cu incadescenţă e sfânt! Folosesc şi din alea cu L.E.D.
Cerfificatele verzi nu sunt o idee rea per se, numai că acele morişti şi panouri nu vor deveni cu adevărat profitabile vreodată.
Cu văcuţele (aspiratoarele) nu ştiu ce să zic. Am unul cu apă şi e vechi.
Clădiri noi cu panouri fotovoltaice, nimic rău. Numai să fie integrate frumos panourile în conceput clădirii.
Cât despre berea la sticlă de 0,5 litri , nu se mai găseşte aşa de uşor, pentru că le e lene să folosească sticle returnabile, că vai, complicăiune. Până acum 10 ani nu era complicăiune, nu? De când cu pandemia au dispărut şi unele mărci de bere din magazine... şi la mine în zonă sunt destule magazine.
Trenurile lungi. Afară de unele de Timişoara şi Satu Mare, rar mai vezi la C.F.R. tren cu peste 6 vagoane, poate 7-8.
Dacă manualele şcolare sunt mai bine concepute azi (prea puţine erau frumos concepute când am făcut mulţi dintre noi clasele 1-12), la partea de cărţi de divertisment şi poarte tehnice, parcă multe sunt tipărite în bătaie de joc.

Editat de djl, 15 iunie 2022 - 11:25.


#99
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.626
  • Înscris: 20.10.2006

 giuliani, on 14 iunie 2022 - 12:20, said:

Nici sifon nu mai gasesti.
La mine in oras este in mai multe locuri.

 djl, on 14 iunie 2022 - 11:16, said:

Dați exemple, poate explicate de lucruri pe care le-ați prins, dar nu le mai (prea vedeți azi).
1) D.J. mixând/punând în cluburi (că discoteci) muzocă cu/de pe casete sau C.D.-uri. Sau acestea fiind medii de stocare populare. Culmea, unii cred că mai mixează cu viniluri, că vinilul e fără de moarte la propriu și la figurat;
2) Telefoane mobile neinteligente și oameni folosind telefonul fix (uite unde se face marea economie);
3) Oamenii citind ziare și reviste în format fizic. La ce a ajuns ziarismul azi, nu prea regreți dispariția presei scrise, dar în cazul revistelor, care fiind mai scumpe, ar putea să existe ceva jurnalism de calitate, deci să mai citească oamenii ocazional așa ceva;
4) Mașini din anii '60 în circulație sau chiar parcate. Sunt imagine rară azi, deși în anii '90 mai vedeai;
5) Cinematografe, în afara celor din mall-uri. Imagine rară azi;
6) Vagoane compartimentate la calea ferată. Că vai, siguranță și alte prostii. Să există și necompartimentate, dar pentru ăia care vor. În rest, pentru ăia care vor confort, să existe vagoane compartimentate;
7) Bunul simț. Sau poate au devenit proștii prea vizibili;
8) Emisiuni tv o.k., cel puțin în România. Plus angajate toate incultele și pocitoarele;
9) Reclame luminoase vechi, nefuncționale, rămase pe clădiri;
10) Oamenii cumpărând fizic muzică și filme.
1. Exista, mai putin ca in provincia saraca s-au cam inchis/falimentat cluburile, dar mai exista.

2. Exista ambele, in special telefoane mobile cu butoane.

3. Si astea mai exista, dar tot mai rar, mai degraba in transportul in comun atunci cand e populat majoritar de batrani.

4. Exista, la mine in zona sunt 3 cinematografe si niciunul in vreun mall, nu avem nici un mall pe o arie de 50 de km. E drept insa ca stau rau de tot la capitolul clienti aceste cinematografe.

6. Si de-astea exista, la mine in zona pe regio sunt cam majoritare chiar prapadelile alea de vagoane.

7. Ala nu prea a existat niciodata.

8. Nu cunosc ca nu am tv, lumea buna a cam renuntat la el.

9. Sunt inca reclame luminoase in unele locuri, inclusiv la mine in oras dar si la mare am vazut.

#100
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
Reclame luminoase exista pe led, djl se refera la tuburi cu descarcare specifice Bucurestiului vechi.

 giuliani, on 15 iunie 2022 - 10:34, said:

Mallorca in general nu are nicio legatura cu ceea ce vreau eu sa spun. Nici mie nu imi place ideea de Mallorca, e de mers acolo poate toamna pt ca sunt sute de zboruri zilnic din Germania.

Dar ca Idee, Mallorca seamana mult cu Turcia dpdv turistic. E totul creat doar pentru turism, fara nicio urma de autenticitate, fara nimic memorabil.

Daca vrei Turcia vintage si rustica atunci ia masina si plimba-te pe acolo, ca tu mergi doar la un All Inclusive unde nici macar mancare autentica nu mananci, daramite sa vezi partile reale ale tarii.

La fel si cu Mallorca sau alte zone din Spania care si ea e exagerat de turistica. Nu mergi in Mallorca, Torremolinos sau Costa del Sol ca sa vezi Spania autentica.
Palma de Mahoarca mi s-a parut foarte nemto-englezita. Dar foarte germanizata.

Mancare autentica? Vita sau oaie nu doresc. In rest gasesti condimente turcesti in aproape toate. Si mereu e cate o baba care face gozleme in curte. Si prajituri si rahat, destule chestii nu le vezi acasa ci doar acolo.

**********
djl, pentru ca la Bucuresti in bloc mai vechi de 1977 nu v-au schimbat inca contoarele de curent si nici nu vi le-a dat Enel afara din casa (in Oltenia astea intamplandu-se demult, totul executat in stil mafiot, smart meters toti) nu ai inclus si contorul electro-mecanic de energie electrica in titlul acestui thread, eu il includ, din 2010 nu mai am asa ceva.

Am avut unul trifazic intre 2000 si 2010, 480 rotatii pe minut, mama ce repede se putea invarti daca bagai 4000 W pe fiecare din cele 3 faze. Ceea ce nu s-a intamplat, nici nu aveam 2 aere conditionate mai devreme de 2011.

#101
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

 Neaceasca85, on 15 iunie 2022 - 13:26, said:

Palma de Mahoarca mi s-a parut foarte nemto-englezita. Dar foarte germanizata.

Mancare autentica? Vita sau oaie nu doresc. In rest gasesti condimente turcesti in aproape toate. Si mereu e cate o baba care face gozleme in curte. Si prajituri si rahat, destule chestii nu le vezi acasa ci doar acolo.

Palma de Mallorca se stie ca-i a 17-a provincie germana. Dar depinde si unde mergi, si aici sunt convins ca n-ai luat tu masina sa te bucuri de insula si sa descoperi zonele autentice. Spre centrul insulei, zona Manacor de ex, pana prin est gasesti zona unde nu apar gramezile de turisti. Zona aia din sud-vestul insulei e ca o Turcie pentru germani si englezi. Si e in general pt tineri care merg sa se distreze acolo, nu poti sa mergi intre Magaluf si S'Arenal sa te astepti la altceva.

Oricum ai lua-o, spiritul ala "balcanic" pe care tu il vezi in Turcia e de fapt occidentul pur. Totul acolo e facut pentru occidentali, pentru oamenii care dau banii. Si daca vorbesti acolo cu un turc o sa -ti cosmetizeze povestile lui pentru a nu deranja cumva, asa sunt obisnuiti sa se ocupe cu turistii. De-aia zic, nu vezi nimic din Turcia daca stai la tarc, iar balcanismul de care vorbesti nu exista decat in mintea ta.

Nu am nimic cu cineva daca imi spune ca ii place Turcia, dar spui chestia asta dupa ce mergi prin tara, nu la un AI care daca ai folosi aceleasi ingrediente in mancare si aceiasi oameni l-ai putea muta peste noapte oriunde in jurul Mediteranei fara sa-si dea prea multa lume seama.

Editat de giuliani, 15 iunie 2022 - 13:40.


#102
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru mine AI este perfectiunea in turism sau hai, in sejurul de litoral. E un colt de Rai, mai putin cand au internet prost.

Cartea de vizita de pe masa la restaurant pe litoral, in acei suporti de plastic galbeni sau rosii. De obicei in anii 90 aveai si o familie colega de masa, 2 carti in suport.

#103
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.626
  • Înscris: 20.10.2006

 Neaceasca85, on 15 iunie 2022 - 13:38, said:

Reclame luminoase exista pe led, djl se refera la tuburi cu descarcare specifice Bucurestiului vechi.
Exista de-alea, cel putin in Petrosani am vazut destule, cu neoane, multe si sparte si inlocuite periodic, nu e vorba de led-uri.

 loock, on 14 iunie 2022 - 16:39, said:

- limitarea puterii aspiratoarelor este singura imbecilitate a legiuitorilor - dintre exemplele date, intradevar o aberatie cretina a unor imbecili.
Nu ai cum sa filtrezi calumea, cu filtre groase ca sa nu se incarce imediat plus filtru hepa, si sa ai si putere decenta de aspirare simultan, e putin si 2 KW, 2,5KW ar fi minim, dar si producatorii sunt tampiti deoarece nu mai pun motoare puternice nici la modele de uz  profesional care sunt scutite de limita de putere, Festool 1200W, Makita 1000-1100W, Bosch 1000-1400W, Stihl 1400W si nici nu are Hepa..., etc., si sunt tampiti si ca nu pun separatoare centrifugale in serie nu in paralel, minim 3 in serie.
Eu am doua LG compressor de 2KW, unul luat in 2008 si unul de anul trecut deci am gasit si in prezent, si le folosesc cuplate in serie fie cu un Festool de 1200W, fie cu un Stihl de 1400W care insa nu are hepa asa ca e primul din serie...
Oricum nu prea isi mai au deloc rostul aspiratoarele cel putin la casele normale de persoane fizice odata ce nu (mai) ai covoare. Apropo:

Covoarele sunt alt lucru ce l-am prins dar azi rar le mai vad la casele de tineri dar si o parte din batrani au renuntat la ele.

 djl, on 14 iunie 2022 - 18:09, said:

Când eram adolescent, puteai să cumperi alcool şi dacă aveai sub 18 ani.   Posted Image   Fireşte că nu primeau persoane sub 18 ani în unele baruri, dar în rest, nu problem.
La fel e si in prezent stai linistit. Rar se aplica interdictiile.

 djl, on 14 iunie 2022 - 14:28, said:

Nu mai vezi ascensoare vechi aproape originale, din motiv de muiștii de la I.S.C.I.R.
In Valea Jiului cu 2-3 exceptii - ce au fost montate in ultimii 20 de ani toate ascensoarele au ramas vechi dinainte de revolutie/de la constructia cladirilor, doar carpite/mesterite de cate ori s-au mai defectat.

Editat de LunaCrystal, 15 iunie 2022 - 22:05.


#104
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.905
  • Înscris: 28.11.2006
Ma uitam adineauri kla un clip despre o pasare rara, nu cred c-am mai vazut una de mai bine de 10 ani :P
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VsWR7HpP19M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#105
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.762
  • Înscris: 13.06.2004
Nici eu nu am mai văzut una din aia de foarte mult timp (nu mai ştiu exact cât).
Luna, era vorba de la ce se pune muzică în club. Cluburi de tipul discotecă mai sunt multe în Bucureşti.
Neaceaşcă85, blocul meu e început în 1977, terminat în 1978, deci nu e mai vechi de 1977. La alea din 1963-1965 am văzut contoare pe afară.

#106
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
Mie imi place sa aspir si nu-mi place sa dau cu tarsul, adica mopul. Eu aspir si dupa aia maica-mea da cu tarsul pe parchet si gresie. Covoarele le scot vara si le pun toamna.

Cei ce au incalzire in pardoseala au covoare mult mai subtiri si usoare.

Caloriferele de fonta, demontate la mine in casa in mai 2022, urmare a scumpirii gazelor si inlocuirii centralei care abia mai mergea.

#107
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.205
  • Înscris: 21.08.2003

 Neaceasca85, on 15 iunie 2022 - 13:38, said:

djl, pentru ca la Bucuresti in bloc mai vechi de 1977 nu v-au schimbat inca contoarele de curent si nici nu vi le-a dat Enel afara din casa (in Oltenia astea intamplandu-se demult, totul executat in stil mafiot, smart meters toti) nu ai inclus si contorul electro-mecanic de energie electrica in titlul acestui thread, eu il includ, din 2010 nu mai am asa ceva.

Am avut unul trifazic intre 2000 si 2010, 480 rotatii pe minut, mama ce repede se putea invarti daca bagai 4000 W pe fiecare din cele 3 faze. Ceea ce nu s-a intamplat, nici nu aveam 2 aere conditionate mai devreme de 2011.

Fun fact, prin vest vor sa se intoarca la contoarele clasice, mecanice  cu disc in camp magnetic, sau cel mult clasic cu interfata online ptr ca au ajuns la concluzia ca astea smart cam fura curent la propiu. Studiile au fost ingropate de cabala producatorilor si furnizorilor dar  poate poate autoritatile de acolo vor face ceva pe tema asta si prin ''prin alunecare'' sa ajunga si la noi. Dar in viiitor, ca acum sunt chestiuni mai importante, de ex political correctness fortat-obligat. Apropo, stiti cat este la noi legal abatarea masurarii?  +/- 7 %!!! Dintre cele 2 semne aritmetice, ghici care va regasi pe factura? Legal!

 pufonel, on 15 iunie 2022 - 22:16, said:

Ma uitam adineauri kla un clip despre o pasare rara, nu cred c-am mai vazut una de mai bine de 10 ani Posted Image


In trafic nu dar se mai vad la expozitiile de masini, oribile chiar si dupa 30 ani, nu li se simte lipsa pe strazi.

Editat de cristian_sen, 16 iunie 2022 - 10:56.


#108
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.859
  • Înscris: 09.05.2008

 Neaceasca85, on 16 iunie 2022 - 10:10, said:

Cei ce au incalzire in pardoseala au covoare mult mai subtiri si usoare.
Alta inginerie de prostit prosti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate