Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Lucruri pe care le-aži prins, dar nu le mai vedem azi

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#145
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 djl, on 20 iunie 2022 - 01:39, said:

Ninja , permisul ăla pentru bere de la 16 ani poate să fie ceva cu chip, fie un permis fără electronică în el, dar pe care să fie trecut un cod care să fie introdus manual de către vânzător. Când vrei să cumperi alcool ca persoană sub 18 ani, eşti verificat în baza de date dacă ai mai cumpărat cantitatea X de alcool în timpul T şi dacă ai depăşit o anumită cantitate, să nu mai ai voie să cumperi până la experirea perioadei T.
...........................
daca nici asta nu e troleala si bataie de joc pentru cei care citesc, inseamna ca sint eu total aiurea!

#146
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

 djl, on 20 iunie 2022 - 01:39, said:

Ninja , permisul ăla pentru bere de la 16 ani poate să fie ceva cu chip, fie un permis fără electronică în el, dar pe care să fie trecut un cod care să fie introdus manual de către vânzător. Când vrei să cumperi alcool ca persoană sub 18 ani, eşti verificat în baza de date dacă ai mai cumpărat cantitatea X de alcool în timpul T şi dacă ai depăşit o anumită cantitate, să nu mai ai voie să cumperi până la experirea perioadei T.
AlexEn , putem verifica, dar câţi verifică. Mulţi nici pe etichetă nu se uită, asta-i problema.
giuliani , casa de care zici e în Germania?

Stiu ca ai timp sa visezi, dar mai coboara si tu in realitate. Ei se caca pe ei sa scoata CI cu cip de 1 an si nu au reusit inca.... O sa iti faca tie, permis cu cip pentru nimic... Cumpara astia mici o gramada de droguri si nu ar putea cumpara bautura.Posted Image

Edited by baribalu, 20 June 2022 - 20:03.


#147
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Care 1 an ca se fac vreo 10 ani de cind l-au anuntat.

#148
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 giuliani, on 20 iunie 2022 - 09:51, said:


La tara am renovat casa batraneasca cu sistem de incalzire in pardoseala si este altceva, varul meu detine o firma de montaj asemenea sisteme si alte si atunci a venit cu un pret foarte bun. Fata de "aripa veche" care inca nu a fost modernizata, diferenta de confort si costuri cu incalzirea sunt sesizabile.

 Neaceasca85, on 20 iunie 2022 - 13:16, said:


Poti face modernizare cu instalatie de incalzire in pardoseala, totul tine de bugetul tau si faptul ca vei "eviscera" acele camere pana la beton.

@djl are unele idei "crete" de ma mira si pe mine, desi ideea de fond este buna, greu de respectat si implementat.

Da, CI cu cip a fost intarziat de ani de zile, ba ca cei din biserice s-au opus fie populatia naroada. Eu abia astept un CI mic (standard) si cu cip care sa inglobeze si cardul de sanatate si alte valori plus instalarea CI pe Apple Wallet pentru acele momente cand pleci fara acte.

Edited by connectorxp, 20 June 2022 - 20:16.


#149
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Fara amprente tho…

#150
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 baribalu, on 20 iunie 2022 - 20:02, said:



Stiu ca ai timp sa visezi, dar mai coboara si tu in realitate. Ei se caca pe ei sa scoata CI cu cip de 1 an si nu au reusit inca.... O sa iti faca tie, permis cu cip pentru nimic... Cumpara astia mici o gramada de droguri si nu ar putea cumpara bautura.Posted Image
Cum e bratara ceas de la Therme. Nici macar chinezii nu au mers cu asa control high tec al societatii.

#151
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Culmea e ca djl, care e anti-tehnologie moderna (adica din secolul asta), a venit cu ideea asta :scratchchin:

Cat despre ideea ca statul sa te controleze si de cate ori mergi la buda, deja o implementeaza chinezii. Daca iti place asa mult, muta-te la ei :P

#152
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 pufonel, on 20 iunie 2022 - 21:52, said:

Culmea e ca djl, care e anti-tehnologie moderna (adica din secolul asta), a venit cu ideea asta Posted Image
Hahahahahaha! Bine observat.
O fi avind febra.

#153
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Uneori sunt anti anumite tehnologii, alteori nu le folosesc.   :)
Oricum, ăla cu chip propus de mine e un permis special pentru alcool. Dacă nu vrei, nu ţi-l faci, nu e obligatoriu precum buletinul. Şi poţi renunţa oricând la el. Oricum, am zis că poate exista şi varianta fără chip.

#154
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Cu stampile sau cum?

#155
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Cartonel de ala de rație. Fun fact, chiar exista asa ceva pe vremea Monopolului Alcoolului și Tutunului.

#156
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Blockchain for booze, sa fim in ton cu moda.

#157
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 Fane, on 14 iunie 2022 - 14:32, said:

am prins vremea cand granicerii pazeau granita cu glontul pe teava ca sa nu fugi din tara. chestie care multi anti ue, anti nato si "voi n-o sa reusiti sa varuiti ce am construit eu" nici nu pot sa si-o inchipuie.

pazeau tara ca sa nu ne invadeze refugiatii economici din Japonia sau Sua :P

#158
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008

 connectorxp, on 20 iunie 2022 - 20:15, said:

La tara am renovat casa batraneasca cu sistem de incalzire in pardoseala si este altceva, varul meu detine o firma de montaj asemenea sisteme si alte si atunci a venit cu un pret foarte bun. Fata de "aripa veche" care inca nu a fost modernizata, diferenta de confort si costuri cu incalzirea sunt sesizabile.



Poti face modernizare cu instalatie de incalzire in pardoseala, totul tine de bugetul tau si faptul ca vei "eviscera" acele camere pana la beton.

@djl are unele idei "crete" de ma mira si pe mine, desi ideea de fond este buna, greu de respectat si implementat.

Da, CI cu cip a fost intarziat de ani de zile, ba ca cei din biserice s-au opus fie populatia naroada. Eu abia astept un CI mic (standard) si cu cip care sa inglobeze si cardul de sanatate si alte valori plus instalarea CI pe Apple Wallet pentru acele momente cand pleci fara acte.
E mare rau casa, e multa gresie, mult de spart, costuri si deranj enorm, a fost destul deranj si cu inlocuirea caloriferelor de fonta cu cele de aluminiu acum in 2022, asta e forma definitiva, nu mai vad altceva. IPAT se face din constructie, tot de atunci si AC-ul centralizat pentru ca din 2011 am declarat razboi caldurii in spatii inchise, suferind prea mult in copilarie, vreau ca in casa sa fie iarna tot anul :drac:

In masina iarasi, viscol sa fie, in anii 90 mergeam la mare cu caldarea Iadului, Dacia 1410, masinile fara AC sunt criminale vara, tabla se incinge, daca esti uitat in masina cum din pacate se intampla cu copii si animale la unii prostovani gramada, moartea este sigura.

Poate, mai ales la ce ierni calduroase avem, ca o instalatie de climatizare ar face bine fata si pentru incalzire, dar centrala pe gaz tot vreau pentru apa calda.

Centralele au scazut in dimensiuni dar sunt mai performante, Vaillant 33 kw e mai mic decat o centrala de apartament fara condensatie de pe vremuri dar face o apa fierbinte incredibila, i-as pune coarne iepurasului, nu-l crezi in stare sa fie asa bestie.

#159
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
În faţa blocului nu se prea mai joacă copii, că sunt maşini multe, dar între blocuri, dacă e spaţiu, se mai joacă. Uneori au fost amenajate locuri de joacă, ceea e bine. Depinde şi de părinţi dacă se gândesc la sănătatea copiilor.
Bazine (rezervoare) de W.C. montate sus. A mai văzut ocazional, dar nu din alea de fontă, care erau foarte durabile.
Cine e mare, a prins 120 Volţi la priză în Bucureşti - a existat până în anii '70 alimentare casnică cu 120 Volţi în Bucureşti.
Benzină cu Plumb - de asta chiar mă bucur că am scăpat! Puteau să pună cu Etil încă din anii '30, dar nu le ieşea la profit. Maşini cu carburator. Motociclete cu ataş nu prea mai vezi şi nici moticiclete de dinainte de anii '90-'000.
Maşini de spălat care foloseau apă multă - adică aşa cum trebuie. Astea noi sunt o glumă.   :disgust:
Am găsit ceva ascensoare vechi. Nu ştiu dacă la partea de tracţiune, dar la cabină şi butoane  da    :yes:   Mult mai faine decât cele tovărăşeşti.
Când la televiziune nu era angajat chiar oricine, adică toate analfabetele.

#160
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
Autobuzul 33 nu cred ca am sa-l mai vad in viata asta!

Apropo, ieri avind treaba pe la Obor, m-am gindit ca in cinstea ta sa merg spre casa cu tramvaiul, sa nu mai iau metroul! Sa ti le bagi undeva de tramvaie, am asteptat cam 30 de minute un ''1''!

#161
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Credeam ca ai murit de cald in el. Da, in Bucuresti pentru mine cea mai faina modalitate este metroul. Nimic de suprafata, public sau personal, nu este incantator acolo.

#162
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 johndoes, on 14 iunie 2022 - 11:57, said:

Ar mai fi multe, dar eu unul nu suport nostalgiile, mi se par complet inutile

Este un sindrom, unii psihologi sustin ca este o forma a depresiei.  
Altii au tot felul de explicatii, unele mai pertinente decat altele. Arnold spuneca doar cei fara o viziune, un plan in viata merg cu spatele, uitandu-se la trecut, pentru ca nu sunt capabili sa desluseasca un viitor. In multe cazuri lamentarea prin trecut nu duce la nimic bun, pentru ca nu ajuta la predictibilitatea trecutului. Nu poti face nimic in trecut.

https://www.arnoldsp...r-50-years-ago/

Edited by tfmercedez, 07 July 2023 - 10:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate