Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...
 Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 

diferente intre diferentiale

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Avem doua diferentiale, de aceeasi marca, 10mA, etc etc numai ca pe una scrie KZS-1M, iar pe cealalta KZS-2M. Care e diferenta majora intre ele? Tin sa precizez ca pe fiecare priza vreau sa folosesc un diferential de 10mA

https://www.etigroup...-01-b-a-1-n-6ka
https://www.linelect...ka-2-module-714 - KZS-2M

Edited by anaki, 09 June 2022 - 11:50.


#2
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Una ocupa un modul, cealalta ocupa 2 module.
Cea de 2 module, in general se foloseste ca si siguranta principala pentru distanta mai mare intre contacte si puterea de rupere mai mare, fiind mai sigur in exploatare.
Daca vrei sa folosesti diferential ptr fiecare priza, atunci poti folosi cea de 1 modul, pentru spatiu mai mic ocupat.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,322
  • Înscris: 22.05.2003
In practica e vorba despre spatiul disponibil in tabloul electric.

La 1P = 1 pol, se ocupa 1 modul.
Siguranta se leaga pe faza, iar pt NUL se foloseste o bara de NUL.

La 2P = 2 poli, se ocupa 2 module in tablou si la fiecare siguranta ajuge o faza si un NUL.


P.S. "Diferentialele" sunt alea cu buton, astea sunt sigurante!

Cele cu buton sunt de doua tipuri: diferentiale si RCBO (RCBO are diferential si siguranta incluse).

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Acum exista foarte multa informatie pe internet, la 2 apasari de taste distanta.

Nu mai intrebi pe forumuri, ci cauti.

In plus, sunt pe niste grupuri de facebook, unde zilnic vezi cam aceleasi intrebari, pt ca oamenii nu stiu si nu vor sa caute raspunsuri, ei vor la botul calului, tratament preferential.

In rest, sa strangi puncte, karma, stelute pe forumuri... nu cred ca mai intereseaza pe cineva din generatia noastra, de mosnegi digitali.

Let's face it! Majoritatea celor de pe aici suntem niste relicve digitale.

Copiii mei nu au intrat niciodata pe forum, pt ca nu ii intereseaza subiectul.
Au grupuri de whatsapp si la scoala au server de discord.

Pt restul, au google.

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Adm, on 09 iunie 2022 - 06:55, said:

In practica e vorba despre spatiul disponibil in tabloul electric.
Da, dar si comentariul de mai sus cu curentul de rupere este corect.
Varianta 1M are curent de rupere 6kA, varianta 2M are curent de rupere 10 kA.

 Adm, on 09 iunie 2022 - 06:55, said:

Siguranta se leaga pe faza, iar pt NUL se foloseste o bara de NUL.
  • Produsele indicate mai sus sunt disjunctoare magneto-termice cu protectie diferentiala (RCBO). Trebuie sa treaca si NUL-ul prin ele, altfel partea de diferential n-ar avea cum sa functioneze.

  • Exista foarte multe disjunctoare magneto-termice de tip 1P+N, care ocupa 1 modul, si care au si borna intrare-iesire pentru NUL. Pe borna N nu au protectie, doar intrerupere.

  • Desi n-am mai tinut pasul cu legislatia, nu-s convins  ca in Romania este acceptata schema cu bara de NUL. Cred ca se cere ca dispozitivul de protectie de pe circuitul final sa intrerupa ambele legaturi (si NUL si faza). S-ar putea sa se ceara chiar sa fie protejati ambii poli, caz in care disjunctoarele 1P+N sunt neconforme, desi se folosesc foarte mult.

 Adm, on 09 iunie 2022 - 06:55, said:

La 2P = 2 poli, se ocupa 2 module in tablou si la fiecare siguranta ajuge o faza si un NUL.
Asa cum am mai spus, exista foarte multe disjunctoare, unele si cu protectie diferentiala, care au 2 poli si ocupa doar 1 modul.

Edited by kolfleading, 09 June 2022 - 07:31.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,278
  • Înscris: 07.11.2006

 euronapti, on 08 iunie 2022 - 23:00, said:

Tin sa precizez ca pe fiecare priza vreau sa folosesc un diferential de 10mA

De ce ai face asa ceva?
Sa inteleg ca daca in casa ai in jur de 30 de prize (sau mai multe) vei pune 30 de diferentiale (sau mai multe)?
Diferentialele de 30mA unde sunt?

#7
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 11.01.2009
Diferentialul de 10 mA se declanseaza mai devreme, de obicei pe la 5-6 mA curent de defect. Deci protejeaza mai bine decat unul de 30 mA.

Se poate pune si unul de 30 mA pe general, dar asta nu contrazice posibilitatea montarii de diferentiale de 10mA in aval. Se obtine astfel o protectie mai buna, plus selectivitate: daca ai defect pe o singura priza, nu sare siguranta generala si ramai pe intuneric, ci se deschide doar circuitul respectiv.

Diferentialele de 100 mA deja nu mai protejeaza. Inima se opreste la un curent de 30-50 mA.

Exista si aspecte negative ale diferentialelor: in fisa lor tehnica exista obligatia sa le testezi lunar, deci, cu cat mai multe, cu atat mai multa treaba. Desi, sincer, nu stiu cine face asta religios.

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,327
  • Înscris: 17.03.2009

 kolfleading, on 09 iunie 2022 - 07:29, said:

Desi n-am mai tinut pasul cu legislatia, nu-s convins  ca in Romania este acceptata schema cu bara de NUL. Cred ca se cere ca dispozitivul de protectie de pe circuitul final sa intrerupa ambele legaturi (si NUL si faza). S-ar putea sa se ceara chiar sa fie protejati ambii poli, caz in care disjunctoarele 1P+N sunt neconforme, desi se folosesc foarte mult.

Si cele 1P+N sunt conforme ,asa cum scrie in normativul aflat in vigoare.

#9
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 09.07.2019

 sparkyson, on 09 iunie 2022 - 08:01, said:


Diferentialele de 100 mA deja nu mai protejeaza. Inima se opreste la un curent de 30-50 mA.

Protecțiile diferențiale nu sunt doar pentru protecția la atingere. Cele de peste 30 mA se folosesc pentru a preîntâmpina un eventual incendiu în instalație, în caz de defect.

 sparkyson, on 09 iunie 2022 - 08:01, said:

Exista si aspecte negative ale diferentialelor: in fisa lor tehnica exista obligatia sa le testezi lunar, deci, cu cat mai multe, cu atat mai multa treaba. Desi, sincer, nu stiu cine face asta religios.

Depinde de producător. La unii se testează la 6 luni - ABB, de exemplu. Plus că există protecții diferențiale cu autotestare - utilizatorul nu trebuie să facă nimic...

#10
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,732
  • Înscris: 25.01.2007

 sparkyson, on 09 iunie 2022 - 08:01, said:


Se poate pune si unul de 30 mA pe general.

Nu recomand, eu m-am lecuit de asa ceva. E de vis sa-ti sara siguranta generala și sa nu ai nicio idee din ce cauza sare :)

#11
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 11.01.2009

 a_r_C, on 09 iunie 2022 - 16:51, said:

Protecțiile diferențiale nu sunt doar pentru protecția la atingere. Cele de peste 30 mA se folosesc pentru a preîntâmpina un eventual incendiu în instalație, în caz de defect.

Exista si sigurante AFDD care detecteaza arcurile electrice.

 a_r_C, on 09 iunie 2022 - 16:51, said:

Depinde de producător. La unii se testează la 6 luni - ABB, de exemplu. Plus că există protecții diferențiale cu autotestare - utilizatorul nu trebuie să facă nimic...

Interesant. Ai niste link-uri? Nu prea am vazut.
Autotestarea intrerupe circuitul? Nu mi se pare ideal in cazul asta.

 godaro, on 09 iunie 2022 - 17:50, said:

Nu recomand, eu m-am lecuit de asa ceva. E de vis sa-ti sara siguranta generala și sa nu ai nicio idee din ce cauza sare :)

Aici e importanta selectivitatea. Si eu am patit acelasi lucru.

Edited by sparkyson, 10 June 2022 - 09:55.


#12
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 09.07.2019

 sparkyson, on 10 iunie 2022 - 09:53, said:

Exista si sigurante AFDD care detecteaza arcurile electrice.

Vorbim de lucruri diferite. AFDD-ul detectează în plus arcul electric, dar cel mai des incendiile în inst. el apar când MCB-ul (sau fuzibila) nu declanșează pentru că sunt supradimensionate sau impedanța buclei este mare și nu se pot obține curenți de defect suficient de mari încât să declanșeze protecția.
De ex, la un scurt între L și PE, cu o rezistență de 4 ohmi pe conductorul PE vei avea un curent de scurtcircuit de 57 A, valoare insuficientă pentru a declanșa în timp util chiar și un MCB de 16 A curbă B. Aici intervine protecția diferențială care întrerupe alimentarea. Altminteri, 57A pe un conductor de 2,5 mmp poate duce la incendiu.    


 sparkyson, on 10 iunie 2022 - 09:53, said:

Interesant. Ai niste link-uri? Nu prea am vazut.
Autotestarea intrerupe circuitul? Nu mi se pare ideal in cazul asta.

https://new.abb.com/...4test-a-40-0-03
https://www.gewiss.c...closing-devices

Unele întrerup circuitul, altele nu, dar sunt cu reanclanșare automată, chiar și după un defect tranzitoriu..

#13
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 11.01.2009
57A face foc doar daca e un arc electric, nu? Altfel, nu vad cum s-ar incalzi suficient de mult conductorul de 2.5 mm2 inainte ca disjunctorul, chiar curba C, sa declanseze.
Sunt de acord ca un diferential poate proteja la unele defecte de izolatie, dar doar daca exista scurgere spre pamant. Daca exista scurgere intre L si N, nu o sa detecteze.

Edited by sparkyson, 10 June 2022 - 10:52.


#14
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 09.07.2019
Nu neapărat. Crește temperatura care topește (uneori aprinde) izolația conductoarelor. Deci AFDD-ul nu ajută mai mult decât RCD-ul, în cazul acesta.
Un scurt între L și N este detectat de MCB sau fuzibilă. De regulă, rezistența pe conductorul N este mică - 0,5 ohmi și se obțin rapid curenți mari de defect care duc la declanșarea protecției în timp util.
# 57A pe conductorul de 2,5 mmp era doar pentru exemplificarea defectului. În practică, există multe variații.

#15
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 11.01.2009
Scuze, tot nu inteleg.
Disjunctoarele (sigurantele, laic vorbind) sunt dimensionate dupa grosimea conductorilor. Ele protejeaza conductorii la supracurent. Nu vad cum ar ajung conductorii sa se incinga daca sigurantele sunt alese corect.

Singurul mod in care vad foc aparand este printr-un arc electric, de curent mic, dar temperatura mare.

#16
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 09.07.2019
Siguranțele fuzibile sau disjunctoarele (MCB-urile) asigură protecția la suprasarcină și scurtcircuit.

- pentru protecția la suprasarcină le dimensionezi funcție de secțiunea conductoarelor și a altor componente din instalație - aparataje, receptoare..
- pentru protecția la scurtcircuit le dimensionezi funcție de impedanța buclei de defect.

Ele trebuie să corespundă ambelor criterii.

De exemplu, alegi o protecție de 16A curbă C pentru un circuit de prize cablat cu conductoare cu secțiunea de 2,5 mmp și prize care rezistă la 16 A. Dacă pe circuitul respectiv vei avea unul sau mai mulți consumatori care în sarcină depășesc valoarea protecției, aceasta va decupla într-un timp care nu afectează conductorii (temperatura se va menține în limitele de rezistență ale cablajului). Până aici e simplu...
Dacă pe același circuit ai o impedanță care nu asigură curenți de defect (în caz de scurt între L și N sau L și PE) suficient de mari ca să depășească pragul de declanșare al protecției la scurtcircuit, respectiv pt 16A, curbă C 10xIn = 160 A, pui o protecție de curbă B sau de 10A, astfel încât curentul de scurtcircuit să fie mai mare decât pragul maxim de declanșare al fuzibilei sau al MCB-ului.
Nu contează că secțiunea conductoarelor e corect dimensionată pt suprasarcină (în exemplu nostru 16A), dacă în caz de scurt vei avea sute de amperi care nu declanșează protecția magnetică. Amperii aia vor face un incendiu de toată frumusețea.

Mai ”laic” de atât nu știu să explic.

#17
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 11.01.2009
Clar sunt greu de cap.
Curba C permite un curent 10 x In doar timp de 5 secunde inainte sa declanseze. Insuficient pentru a "inrosi" conductorii. Asta e toata ideea cu sigurantele, sa protejeze cablurile.

Pot fi complet de acord ca tu poti baga in priza de 16A un prelungitor cu conductori de 1 mm2, dar asta e alta discutie si nu te poate proteja nimic de un foc rezultat din prelungitorul acela.

Edited by sparkyson, 10 June 2022 - 13:12.


#18
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 09.07.2019
Timpul de deconectare la scurtcircuit este normat la sub o secundă - milisecude, de regulă. Probabil, nu ai văzut ce poate face un scurt într-o secudă, dacă ți se pare admisibil să ai un timp de deconectare de câteva secunde.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate