Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Adaptor Ethernet win11 ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002

 dragossdrg23, on 31 mai 2022 - 09:06, said:

Nu iau nimic in deradere. Doar ca am mai folosit cat5 si nu mergea mai mult de 60mb. Si pe acelasi pc cu cat7 mergea 400+ . Daca vrei sa te joci ceva si sa ai ms cat mai mic conteaza.

Si pe aceiasi logica daca daca cat 7 nu ducea decat 400Mbps ai luat cat 8 pentru un 900Mbps. Nu stiu ce cabluri si ce teste ai facut dar un cablu ok cat5e duce pe cativa metri si 10Gbps. Sa speram ca noul adaptor va fi mai fiabil decat primul ...

#20
dragossdrg23

dragossdrg23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2022
Poate nu am fost destul de explicit , scuze. La internet de 500 - cat7 480-490 constant viteza. Acelasi internet cu cat5 - 60-70mb viteza. Asta am vrut sa iti spun de la inceput si asta era pe alt pc cu placa de retea si nu adaptor. Pe adaptor are acelasi efect.

#21
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 24.03.2002
Nici vorba. Un CAT 5 duce peste 1 Gbps pina pe la 500 m. Daca-mi aduc aminte bine, asta e limita standardului. Ca poate duce si la 5 km, e alta poveste. CAT 6, 7 etc nu se refera la viteza, doar la ecranari suplimentare in medii deosebite, interferente etc. CAT 5 ar trebui sa fie mai mult decit suficient in conditii normale.

#22
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Vezi driver-ele, poate o fi mufa de vină, vezi la setări de power saving etc.. Duce și Cât 5e/6, 1gbps, nu trebuie 7 sau 8.

Am și eu, un adapter Axagon gigabit prin USB-C, unul TP-Link cu 3.0 și ceva hub Axagon cu porturi USB, dar care are și Ethernet și sunt ok. E ceva mai ok Axagon decât TP-Link, calitatea e mai bună.

Edited by Vlad_22, 05 June 2022 - 10:02.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 adiharan, on 04 iunie 2022 - 03:42, said:

Nici vorba. Un CAT 5 duce peste 1 Gbps pina pe la 500 m.
Cam 100m e standardul. Nu de alta dar un cablu de calitate abia duce semnal la 170m ( Belden FTP Cat5 ).
Nu duce niciunul la 500m fara switch-uri intermediare.

Din pacate cam 90% din cblurile de pe piata nu trect un test Fluke. Iar daca dau semnal la mai mult de 30m e ok.
Motivul - cabluri proaste din aluminiu sau otel cuprat in loc de cupru.

Chinezii si turcii dau un cablu la testat dupa care inlocuiesc firele ca sa scoata pret mai mic.

Am intalnit si cabluri "mixte" - 4 fire cupru si 4 aluminiu. Pe 10/100 era conform standard, pe Giga...

#24
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Incearca Driver Booster 9 free, si faci update doar la ala de internet.

Sfatul meu reinstall windows.

#25
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Poate folosi și driver-ele de pe site producător, au și utilitare de instalare, decât programele astea shady...

#26
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Aceeasi problema si la mine. de 1 saptamana ma tine limitat la 100mb .

#27
dragossdrg23

dragossdrg23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2022

 alexandrualexww2, on 05 iunie 2022 - 11:32, said:


Sfatul meu reinstall windows.

Nu functioneaza sub nici o forma, am mai facut asta si nu doar 1 data. Am crezut ca update-urile sunt de vina.

 seawolf, on 06 iunie 2022 - 01:09, said:

Aceeasi problema si la mine. de 1 saptamana ma tine limitat la 100mb .

Eu am schimbat adaptorul pe unul cam la acelasi pret, poate putin mai ieftin cu cativa lei. Axagon isi face treaba bine, primeste si update din cate am observat si la 10m de cablu, tine constant perfect.

#28
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
o intrebare oarecum legata de ethernet, sa nu mai deschid alt topic, cu scuzele de rigoare, intreb pe acest post

Laptop lenovo ThinkPad 470s, a avut Windows 10 si apoi instalat pe curat windows 11. Setat ca la inchiderea capacului sa intre in Hibernate atat pe baterie cat si pe incarcare.

Problema mea e ca ledurile de la placa de retea, raman aprinse . Intra in Hibernat (incercat si pe sleep) isi face salvarea de date corect, dar ledurile de la placa de retea raman aprinse in permanenta. Deoarece nu am folosit si nu voi folosi vreodata placa de retea ethernet, am dezactivat o din setarile de retea, cu toate astea, ledurile inca raman aprinse.
Nu se intampla asta pe Win 10.

Cum fac, ce setare ar fi sa le tin stinse in permanenta, sa umacar la intrarea in Hibernate? Stiu ca e un consum infim dar imi sta pe retina ledurile alea , plus ca e si o curiozitate

#29
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Verifica opțiunea de Wake on Lan (wake on magic packets) să fie disabled - proprietățile acelei placi de rețea din device manager sau din network connections.

#30
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 Ravy, on 11 ianuarie 2023 - 08:44, said:

Verifica opțiunea de Wake on Lan (wake on magic packets) să fie disabled - proprietățile acelei placi de rețea din device manager sau din network connections.
Pai, daca placa de retea e dezactivata din Device manager, propietatile de power management nu sunt active. Am incercat si cum ai zis tu, am activat placa , am pus totul pe off la power managemnet ...tot raman aprinse

O s aincerc sa dezactivez placa de retea din BIOS, sper sa gasesc ceva de genul acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate