Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Adaptor Ethernet win11 ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
dragossdrg23

dragossdrg23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2022
Salutare ! Inainte sa instalez win11 foloseam pe laptop un adaptor pentru mufa de ethernet care duce viteza pana la 1Gbps , cablu cat8 frumos, pentru conexiune stabila si de mare viteza. Aveam viteza maxima din abonament, functiona fara probleme. De cand am trecut la win11 nu mai functioneaza, am tot asteptat update-uri peste update-uri , insa nimic nu s-a imbunatatit. Nu pot sa imi dau seama de ce ma limiteaza prin cablu la 100mbps :| .... Wifi imi merge blana fara probleme, doar placa de retea o limiteaza (adaptorul) si nu pot face nimic. Am dat si rollback la driver, am incercat sa actualizez USB root-urile... Ce credeti ca pot sa fac sa fie totul ok ? Pentru windows am cumparat si licenta ca sa fie activ si totul cum trebuie.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 30.08.2006
Adaptorul asta ce model este ? Ai incercat sa verifici driverele pe site-ul producatorului? Ai incercat sa identifici chipsetul si sa verifici daca producatorul chipsetului ofera drivere ? Ai intrat pe site-urile altor producatori de laptopuri care folosesc acelasi chipset de retea ca sa obtii driverele actualizate ? La Dell sau la Asus ai facut un search ?
Pana acum ce ai incercat sa faci ca sa stim de unde incepem ?

Edited by Leo2006, 30 May 2022 - 19:45.


#3
dragossdrg23

dragossdrg23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2022
Am un laptop Lenovo, cumparat acum cateva luni in urma, ASIX A88179A USB 3.2 Gen1 to Gigabit Ethernet Adapter , versiunea driverului este: 2.22.2.0 , nu de mult am dat uninstall , restart la PC si din nou instalare si update automat din windows update.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Adaptorul e de la ce la gigabit? De la USB 3.0 (bănuiesc) sau ExpressCard? Alt adaptor = 30 euro.

#5
dragossdrg23

dragossdrg23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2022

 __Dan__, on 30 mai 2022 - 20:05, said:

Adaptorul e de la ce la gigabit? De la USB 3.0 (bănuiesc) sau ExpressCard? Alt adaptor = 30 euro.
Da, e de la usb type c. Sau usb 3 cum ii spune... E nou si adaptorul tot pentru acest laptop l-am luat... poate am luat teapa... Ce-i drept a functionat

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
La ce-ți trebuie dacă merge WiFi-ul? Pentru configurare routere sau ca să nu te intercepteze FSB-ul?

#7
dragossdrg23

dragossdrg23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2022
Problema e ca uneori vreau sa mai joc cate ceva online si prin wifi nu ai acelasi ms ca si prin cablu. Plus ca interferentele de semnal fac o diferenta...

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 30.08.2006
Vezi daca merg astea
https://drivers.soft...10-64-bit.shtml
https://oemdrivers.c...-driver#drivers
https://drivers.soft...WORK-CARD/ASIX/
https://www.asix.com...upport/download

Ultima versiune e 2.22.30 si e pentru Windows 11.

Edited by Leo2006, 30 May 2022 - 21:07.


#9
dragossdrg23

dragossdrg23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2022
Am incercat si ultima versiune si degeaba.... cred ca cel mai probabil ca sa rezolv treaba asta pe win11 e sa imi cumpar alt adaptor si acesta sa il fac cadou..

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Cablu Cat 8 dar unu Cat 5e ce avea ? Testează adaptorul acela pe alt PC, laptop.

#11
dragossdrg23

dragossdrg23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2022

 MD, on 30 mai 2022 - 22:23, said:

Cablu Cat 8 dar unu Cat 5e ce avea ? Testează adaptorul acela pe alt PC, laptop.
Mda, cablu cat5 , e mai forta sa folosesti hotspot de pe telefon.

#12
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 21.07.2011
Ai incercat in Device Manager sa vezi cum apare la Speed & Duplex? Sa nu fie setat pe auto Negotiation sau pe 100Mbps

Attached Files



#13
dragossdrg23

dragossdrg23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2022
Cred ca e pe auto , acum sunt la munca dar voi verifica astazi cand voi ajunge la pc. Multumesc de idee.

#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Pe auto negociation si trebuie setat, conform standardului.


Si baga cablu cat 5e, cum ti s-a mai spus, nu stiu ce 'minune' cat8 oi avea, dar sigur nu-i ok. Daca iei in deradere sfaturile nu inteleg la ce mai ceri ajutor, multi avem cat 5e nici o problema cu link gigabit, in schimb e prima data cand aud de 'cat8'

Edited by modoran, 31 May 2022 - 06:39.


#15
dragossdrg23

dragossdrg23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2022
Nu iau nimic in deradere. Doar ca am mai folosit cat5 si nu mergea mai mult de 60mb. Si pe acelasi pc cu cat7 mergea 400+ . Daca vrei sa te joci ceva si sa ai ms cat mai mic conteaza.

Edited by Ravy, 31 May 2022 - 09:49.


#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 dragossdrg23, on 30 mai 2022 - 20:40, said:

Problema e ca uneori vreau sa mai joc cate ceva online si prin wifi nu ai acelasi ms ca si prin cablu. Plus ca interferentele de semnal fac o diferenta...

Jocurile nu au nevoie de "gigabiti" latime de banda, merg la fel de bine si cu 1mbps, latenta buna sa ai.
La tine alta e problema, nu limitarea aceea afisata la 100mbps (cablu, mufe, router prost...)
gigabitii sunt buni cand downloadezi torrenti si privesti 4k pe 10 televizoare  simultan

#17
dragossdrg23

dragossdrg23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2022
Sincer, am incercat alt adaptor si rezultatul nu s-a lasat asteptat. In caz ca vrea cineva ASIX, recomandarea mea ar fi la acelasi pret sa incerce altceva. Eu am luat un AXAGON si rupe , fata de acesta care doar bug-uri mi-a oferit tot timpul.

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 30.08.2006
Axagon si Orico sunt marci de incredere. Detin mai multe adaptoare si hub-uri usb si merg brici. De la ambalaj si pana la materialele folosite se vede ca merg pe calitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate